Ako pestovať hrach u vás doma – Tipy a rady pre každého

Aj vy máte radi, keď si len tak vybehnete do záhrady a pochutíte si na hrachu priamo zo záhonu? Ak zvolíte správne načasovanie, môžete takéto príjemné dni zažívať už túto jar. Ako pestovať hrach tak, aby ste si na ňom mohli čím skôr pochutnať, sa dozviete v novom článku.

Hrach siaty, latinsky Pisum sativum je strukovinou chladného obdobia. Hrach sa v našich domácnostiach udomácnil už pred takmer 11-tisíc rokmi. Od týchto čias sa hrach pestuje po celom svete a predstavuje dôležitú potravinu ako pre ľudí, tak aj pre zvieratá.

Pestovanie hrachu s dlhoročnou tradíciou

Hrach patrí k najstarším kultúrnym plodinám pestovaným už v staroveku. Jeho cesta do Európy začala v ďalekom Oriente, no presný pôvod hrachu nie je dodnes známy. Niektoré najstaršie zachované zmienky však hrach radia medzi typické čínske a indické plodiny. 

V starej mytológií bol hrach považovaný za jeden z darov zoslaných na Zem bohmi. Išlo o starovekú Homérovu éru. V stredoveku ste ho mohli nájsť ako ozdobu v kláštorných a  kráľovských záhradách.

Pozitívne účinky hrachu a jeho využitie

Hrach siaty je bohatým zdrojom bielkovín, ktorých pomer je približne od 23 do 25%. Rovnako hrášok obsahuje aj esenciálne aminokyseliny, komplexné sacharidy a minerálne látky (železo, vápnik a draslík). 

Dnes je hrach siaty známy ako jedna z ôsmich „zakladateľských plodín“, ktorá má rôzne využitie.

Hrach môžete využiť napríklad do:

  • polievok,
  • raňajkových cereálií,
  • spracovaného mäsa,
  • zdravých potravín,
  • cestovín a pyré.

Hrach sa zvykne spracovať na hráškovú múku, škrob a bielkoviny. Medzi najznámejšie druhy hrachu patrí hrach siaty, hrach siaty kŕmny, hrach siaty cukrový a hrach siaty dreňový.

Hrášok má takisto vďaka svojmu zloženiu blahodarne účinky pre naše telo.

Aké sú najznámejšie zdravotné benefity, kvôli ktorým sa oplatí hrach pestovať?

Pomocník pri trávení

Zelený hrach obsahuje veľké množstvo rastlinných bielkovín,  čím vaše telo zasýti a dodá mu potrebnú vlákninu. Dostatočný príjem bielkovín znižuje chuť do jedla, spolu s vlákninou spomaľuje trávenie a podporuje pocit sýtosti.

Rovnako pomáha pri problémoch so zápchou a detoxikuje organizmus.

Pestovanie hrachu na zdravé srdce, krvný tlak a pevné nervy

Hrach siaty obsahuje veľké množstvo vitamínu B1, ktorý zabezpečuje optimálnu výživu nervov, vďaka čomu je človek viac vyrovnaný.

Rovnako v sebe skrýva veľké množstvo zdravých minerálov, ako je horčík, draslík a vápnik. Tieto minerály slúžia ako prevencia vysokého krvného tlaku. Naopak vďaka flavonoidom, karotenoidom, vitamínu C a antioxidantom hrach znižuje vznik srdcových ochorení a mozgovej príhody.

Ak chcete vedieť viac o pestovaní zeleniny, odporúčame prečítať si knihu „Nekonečná zelenina„. Odporúča ju aj štátna vedecká knižnica v Košiciach.

Hrach a anabolické účinky

Žiadna iná zelenina (okrem sóje) neobsahuje takú vysokú a biologicky aktívnu koncentráciu bielkovín a nukleových kyselín ako hrach.

Tieto nukleové kyseliny (gény) riadia bunkový metabolizmus, zatiaľ čo proteíny tieto povely vykonávajú. To znamená, že telesná a mentálna kondícia je možná len vďaka súčinnosti týchto dvoch biologicky aktívnych zložiek.

Ďalšie zdravotné benefity, ktoré hrášok prináša:

  • kontroluje zdravú hladinu cukru v krvi,
  • znižuje riziko vzniku rakoviny,
  • zmierňuje zápal v tele,
  • posilňuje imunitu,
  • zlepšuje stav kostí a pôsobí proti osteoporóze,
  • pomáha pri chudnutí,
  • zjemňuje vrásky a spomaľuje známky starnutia pokožky.

Ako pestovať hrach krok za krokom

Hrach patrí medzi prvú zeleninu, na ktorej si môžete s príchodom jari pochutnať. V prípade hrachu ide o jednoduché pestovanie, ktoré nie je časovo ani priestorovo náročné.

Dôležité je však vedieť, ako pestovať hrach a kedy je ten správny čas na vysadenie, aby bola strukovina presne akurát. Ak ho vysadíte príliš skoro, bude pôsobením studenej pôdy a mrazov zakrpatený. Ak ho naopak vysadíte príliš neskoro, rastlinky sa začnú vplyvom horúčav scvrkávať.

Správne obdobie je základ

Hrach je strukovinou, ktorá má rada chladnejšie obdobie, a to sa odráža aj na jeho výsadbe. Môžete ho začať sadiť skoro na jar, konkrétne od polovice februára až do konca mája. Rovnako ho môžete vysievať aj neskôr, a to konkrétne od júla do konca augusta. Všetko záleží na počasia.

Ideálna teplota na výsadbu hrachu sa pohybuje medzi 13 až 18 °C.

Príprava pôdy na pestovanie hrachu

Čo sa týka pôdy, ideálna teplota na sadenie hrachu sa pohybuje okolo 10 až 20 °C. Takáto pôda by mala byť bohatá na vodu, nesmie však byť premočená alebo studená.

V prvom kroku pri príprave pôdy na sadenie hrachu by ste mali pôdu pohnojiť,  alebo do nej aspoň pridať kompost. Hrach vysádzajte zakaždým do inej pôdy a na iné miesto. Výsadba hrachu na tom istom mieste je možná až po 4 až 6 rokoch.

Ak počas výsadby klesne teplota pôdy pod 10 °C, nemusíte sa o úrodu báť. V tomto prípade stačí, ak hrach prekryjete fóliou alebo textíliou.

Sadenie hrachu do pruhov

Zelený hrášok saďte hustejšie do vopred pripravených pruhov tak, aby sa počas výsadby jednotlivé rastlinky navzájom podopierali. Tieto pruhy by mali byť aspoň 6 cm hlboké a 3 cm široké. Takto vysadený hrach je potrebné chrániť pred vtákmi a inými škodcami napríklad textilnou sieťou, ktorú po vyrastení hrášku odstránite.

Ďalej je potrebné v jednotlivých pruhoch pripraviť opory pre hrášok, po ktorých sa bude počas rastu plaziť. Na tieto opory je vhodné použiť napríklad pletivo, drevené palice, motúziky alebo sieť na pestovanie zeleniny.  Túto oporu je potrebné zakomponovať do pruhov ešte pred začatím rastu hrášku.

Starostlivosť o hrášok pri pestovaní

Z pohľadu vlhkosti je potrebné pôdu udržovať rovnomerne vlhkú, pôda nemôže vyschnúť. Hrášku takisto doprajte dávku kvalitného kompostu, a to najlepšie v strede sezóny.  

Čo sa týka rastu buriny,  miesto pestovania udržiavajte bez buriny. Ak budete používať nástroje na odstránenie buriny ako napríklad motyku, buďte opatrní. Hrach ma plytké korene, to znamená, že ich nesprávnym pohybom môžete narušiť. 

V prípade, že je pôda v ktorej budete pestovať hrášok chudobná na živiny, budete ju musieť pohnojiť. Použite tekuté hnojivo z kostnej múčky, ktoré môžete aplikovať po odkvitnutí. Takisto mulčovanie okolo základne hrášku pomôže zlepšiť zadržiavanie pôdnej vlhkosti.

hrach

Rovnako medzi jednotlivými výsadbami hrachu môžete pestovať aj inú zeleninu a rastliny, aby ste využili pôdu bohatú na dusík. Tento dusík po sebe zanechal hrášok, ktorý ho na seba viaže.

Aká zelenina a bylinky sú vhodné na výsadbu medzi hráškom?

  • koriander,
  • mäta,
  • paradajky,
  • paštrnák,
  • zemiaky,
  • baklažán,
  • repa,
  • kukurica,
  • karfiol,
  • brokolica,
  • fazuľa,
  • uhorky,
  • reďkovky,
  • mrkva,
  • listová zelenina ako špenát a šalát.

Naopak dobré sa je vyhnúť zelenine z rodiny Allium, ako napríklad cibuli alebo cesnaku.

Choroby a škodcovia, s ktorými sa pri pestovaní hrachu môžete stretnúť

Ako pestovať hrach tak, aby ste sa čo najmenej stretli s nepríjemnými chorobami a škodcami, pred ktorými je potrebné vašu úrodu ochrániť.

Hniloba koreňov Fusarium

V tomto prípade ide o plesňové ochorenie, ktoré spôsobujú plesne rodu Fusarium. Tieto plesne vznikajú a rozmnožujú sa v pôde a darí sa im v chladnom a vlhkom počasí.

Plesňové ochorenie klíčiacich semien a vzchádzajúcich rastlín húb Pythium

Na druhej strane porasty, ktoré sú poznačené plesňovou infekciou huby Pythium, trpia:

  • rastovými poruchami,
  • predčasne dozrievajú,
  • kvalita semien je negatívne ovplyvnená.

V tomto prípade sú tieto huby aktívne práve na jar, kým je pôda chladnejšia a nie je ešte dostatočne zohriata.

Múčnatka

Táto choroba sa prejavuje typickými bielymi škvrnami na horných povrchoch listov, ktoré sa rozširujú ako povlak po celých listoch. Tento povlak sa podobá múke. V tomto prípade môžu listy zožltnúť, zomrieť, zdeformovať sa alebo zakrpatieť.

Voška hrachová

Voška hrachová sa často sa sústreďuje v rastových vrcholoch a býva ukrytá medzi listami. V rastline prezimuje vo forme vajíčok, ale prezimovať môžu aj dospelé jedince. Škodí vyciciavaním rastlinných štiav a vylučovaním sladkých výlučkov.

Drôtovec

Drôtovec škodí a ovplyvňuje novo vysadené semená a mladé rastliny. Takto napadnuté semená hrachu sú duté, sadenice sa zvyknú rozdeliť, zakrpatiť, začnú vädnúť a korene bývajú rozožraté.

Zber hrachu siateho a jeho uskladnenie

Hrášok zvykne byť pripravený na zber už 60 alebo 70 dní od výsadby. Hrach dozrieva veľmi rýchlo, preto je potrebné ho pravidelne kontrolovať. Dozreté struky hrachu zberajte ráno po vysušení rosy.

Takto zozbieraný hrášok použite na okamžitú konzumáciu, alebo ho môžete takisto skladovať v chladničke či dať zamraziť.

hrach

Na druhej strane môžete hrášok skladovať v chladničke približne 5 dní, naopak v mrazničke vydrží neobmedzenú dobu. Pred zamrazením hrášok namočte do vriacej vody, tým sa zabijú prirodzené enzýmy, ktoré by v hrášku znížili obsah živín a časom by sa hrach rozkladal.

4/5 - (4 votes)