Cyklámen a jeho kvet + (overené pestovateľské TIPY)

Všetci vedia, ako cyklámen obdivovať, no už menej ľudí vie, ako sa oň starať. V tomto článku sa dozviete o krásnom cyklámene všetko, čo vám vaši susedia a priatelia zamlčali. S našou pomocou môžete mať ten najkrajší cyklámen na celej ulici. Stačí len vedieť, ako sa pestuje. Poďme na to. 

Urobte si obraz

Cyklámeny (aj tie, ktoré máte v kochlíku) pochádzajú s najväčšou pravdepodobnosť z predkov, ktorí rástli a stále rastú v listnatých lesoch Iránu, Európy a Malej Ázie. Väčšina z 20 existujúcich druhov sa vyskytuje v Grécku a Turecku.

Ak by ste si z 20 druhov nevedeli vybrať, stačí počkať pár rokov. Pestovatelia neustále šľachtia nové kultivary. Tie sa od pôvodných druhov líšia farbou aj veľkosťou kvetov.

Za svoju krásu a „civilizovanosť“ však, rovnako ako všetky ostatné rastlinné a zvieracie druhy, ktoré si ľudstvo zobralo do parády, zaplatil cyklámen zníženou imunitou voči plesniam a chorobám.

Nové kultivary sú navyše náročnejšie na podmienky. To znamená, že ich nestačí hodiť do zeme, zasypať a poliať vodou. Vyžadujú si pravidelnú starostlivosť. Nehovoriac o tom, že vám nevyrastú v kamenistej alebo kyslej pôde.

Charakteristika

Cyklámen je obľúbený určite aj preto, že ako jeden z mála kvetov kvitne počas jesene a zimy. Dokáže tak spestriť dlhé, tmavé zimné mesiace. Možno ho pestovať v črepníku, vďaka čomu cez zimu poteší aj obyvateľov bytových domov.

Farba kvetov sa mení od takmer bielej, cez ružovú, fialovú, červenú, až po výraznú cyklámenovú. Asi ste uhádli, že tá posledná je pre cyklámen úplne typická. Aby toho nebolo málo, kvety cyklámenu príjemne voňajú.

Všetky cyklámeny patria do rovnakej rodiny ako prvosienky.

Obľúbené druhy

Toto sú len niektoré z mnohých vyšľachtených kultivarov, ktoré máte na výber:

  • cyklámen purpurový (kvitne od júla do septembra)
  • cyklámen neapolský (kvitne koncom augusta až do októbra)
  • cyclamen coum (kvitne od februára do apríla)

Pozor, je jedovatý

Hľuza cyklámenu je nebezpečná pre zvieratá aj pre ľudí, hlavne pre malé deti. Môže spôsobovať zvracanie, stratu chuti do jedla, hnačky a slintanie.

V horšom prípade môže otrava viesť až k zástave srdca, záchvatom či smrti. Je preto veľmi dôležité dohliadať na to, aby sa žiadne dieťa ani domáci miláčik nedostal s rastlinou do tesného kontaktu bez dozoru.

Keď spraví šľachtenie krok vedľa aneb prečo cyklámenová nevoní?

Cyklámeny, s ktorými sa dnes môžete stretnúť v interiéri, majú rovnakého predka. Je ním Cyclamen persicum, ktorý prekvapivo nepochádza z Perzie (teda Iránu), ale divoko rastie v Palestíne, Sýrii, Izraeli, Turecku, Tunisku a dokonca aj v Grécku.

Do Európy prvý raz dorazil na prelome 16. a 17. storočia. Kvietok, ktorý vtedy ohúril statísíce Britov a Francúzov, by ste s moderným cyklámenom zrovnávali darmo.

Ten nový je síce väčší a farebnejší, ale takmer vôbec nevoní. Najhoršie sú na tom cyklámenové rastliny. O niečo lepšie voňajú biele, ružové a fialové.

Pred nákupom vám preto odporúčame kvet poriadne ovoňať. Nechcete predsa cyklámen bez vône.

Kam zasadiť cyklámen

Starostlivosť o cyklámen nie je príliš náročná. No napriek tomu existujú pravidlá, ktorých by ste sa mali držať. Tak napríklad, cyklámen obľubuje priepustnú, miernu kyslú pôdu s vysokým obsahom minerálov.

Pestovanie si nemusíte zbytočne komplikovať. Na sadenie vám postačí bežná zmes, obohatená o rašelinu. Tá jej dodá kyslosť, ktorá je pre správny rast cyklámena veľmi dôležitá.

cyklámeny na parapete

Črepník by nemal byť plytší ako 7,5 centimetra. Ideálna hĺbka je 10 centimetrov. Vložte doň zhruba 20 semien a zakryte ich hrubou vrstvou hliny.

Mladé rastlinky sú počas rastu (ktorý prebieha na jeseň alebo v zime) ako upíri. Neznášajú teplo a zo všetkých síl sa vyhýbajú svetlu. Keďže cyklámen nemá nohy, musíte mu to uľahčiť vy.

Črepník položte na chladné miesto. Pokojne v pivnici, kde je stabilne nízka teplota a minimum svetla. Aby ste ho pred svetlom ochránili ešte efektívnejšie, zakryte ho handrou.

Teplota izby, v ktorej pestujete cyklámen, by nemala prekročiť hranicu 10 °C.

Myslite na to, keď sa pustíte do jeho pestovania. Hlavne v interiéri je cyklámen háklivý na podmienky. Zatiaľčo vonku prežije roky, v byte alebo dome môže zahynúť už po pár týždňoch.

Klíčenie

V tejto fáze sú mladé rastlinky závislé na vašej pomoci. Už im nevyhovuje tma. Potrebujú žiaru pestovateľských svetiel. Teplota však musí zostať bez zmeny.

Klíčky prerieďte, prípadne presaďte do väčších kvetináčov. Krásne cyklámenové kvety však v prvom roku nečakajte. Boli by ste sklamaný.

Zima a leto

V zime cyklámen vyžaduje nepriame slnečné svetlo. V lete, keď sa celá rastlina zmrští do koreňa a je vo vegetatívnom stave, je vhodné umiestniť črepník do chladu a tmy. Dôležitá je dobrá cirkulácia vzduchu. S tým súvisí aj polievanie.

Polievanie

Počas zimných mesiacov, keď je cyklámen plný listov a aktívne rastie, ho odporúčame polievať vždy, keď pôda začína schnúť. Vyvarujte sa polievania listov a koruny rastliny. To by totiž mohlo viesť k hnilobe, ktorá by mohla zabiť celý cyklámen.

V lete frekvenciu polievania znížte na minimum. Starajte sa o to, aby pôda nevyschla do hĺbky. Na povrchu však vlhká byť nemusí a ani by byť nemala. Určite nie dlhodobo.

Kedy hnojiť

Hnojte každé tri až štyri týždne. Nič tým nepokazíte. Ak chcete predĺžiť obdobie kvitnutia, používajte hnojivo s vysokým obsahom fosforu.

Keď si všimnete, že listy na vašom cyklámene začínajú byť nezdravo žlté, je čas na hnojivo obohatené o železo.

Môžem cyklámen presádzať?

Nielenže môžete, vy musíte. Tak ako každá rastlina, aj cyklámen rastie a jeho hľuza sa rozširuje. Čo to znamená? Ide o to, že cyklámen potrebuje z času na čas väčší črepník, v ktorom bude mať viac miesta.

Všeobecne uznávaná frekvencia presádzania sú každé dva roky.

Nový črepník by mal okolo hľuzy zabezpečovať aspoň jeden centimeter voľného miesta. Hľuza by po vložení do pôdy mala kúsok vytŕčať.

biely cyklámen v črepníku

Presádzajte vždy v lete, keď je rastlina v pokoji. Po presadení položte črepník do tieňa a až do septembra si ho nevšímajte. V septembri začnite s polievaním.

Letná starostlivosť

Nezľaknite sa, keď sa váš cyklámen začne ukladať na letný spánok. Tento proces sa totiž až náramne podobá na odumieranie, ktorému čelia choré rastliny.

Listy žltnú a opadávajú. Ihneď, ako si to všimnete, odložte krhlu a prestaňte s polievaním. To isté platí o hnojení.

Odumreté listy odstráňte a črepník odložte na chladné a tmavé miesto. Dva mesiace si ho nevšímajte. Cyklámen potrebuje chvíľu času, aby sa zregeneroval.

Keď si medzi septembrom a decembrom všimnete, že sa rastlina prebúdza, preneste črepník na jasné slnečné svetlo a doprajte cyklámenu výdatnú zálievku. Opäť môžete začať s hnojením.

Teplota miestnosti by sa počas celého obdobia rastu mala pohybovať na úrovni 15 °C cez deň a 10 °C cez noc.

Žltnutie listov, pri ktorom by ste mali zbystriť

Nie vždy je žltnutie a odpadávanie listov sprievodným znakom prechodu do vegetatívneho stavu. Ak k nemu dochádza v inom období ako na začiatku leta, môže to signalizovať zlý zdravotný stav rastliny.

Najčastejšou baktériou zodpovednou za zožltnutie listov a odumretie rastliny je bakteriálna mäkká hniloba. Tento nepriateľ dosiaľ nebol porazený a vám nezostáva iné, ako sa cyklámenu zbaviť. Je to kruté, ale s niektorými škodcami si neporadíte.

V prípade živočíšnych škodcov, ako sú vošky, roztoče a múčniky, vám môže pomôcť včasné použitie insekticídneho mydlového spreja.

Dôvodom žltnutia listov môže byť aj nadmerné množstvo slnečného svetla alebo príliš veľa vody. Cyklámen sa vám prostredníctvom svojich listov snaží naznačiť, že niečo robíte zle.

Záver

Cyklámen patrí medzi najobľúbenejšie izbové rastliny. Niet sa čo čudovať. Ako jeden z mála kvitne vtedy, keď všetky ostatné rastliny hibernujú.

Starostlivosť o cyklámen zvládne aj začiatočník. Treba len poctivo dodržiavať termíny a pravidlá. Cyklámen je vďačný kvet a zodpovedného pestovateľa odmení zimným rajom farieb.

5/5 - (1 vote)