Vypestujte si

Ako pestovať bazalku (RADY a TRIKY)

zelené bylinky na čiernom stole

Spestrite si jedálniček čerstvou bazalkou domácej výroby. Bonusom k výbornej chuti je aromatická vôňa, ktorá dodá vašej kuchyni punc letnej záhradky. Zasadiť a vypestovať bazalku si zvládnete aj sami. Kto by meral cestu do supermarketu alebo na trh, keď si môže 100% kvalitu nazbierať vo vlastnom byte? Naučíme vás, ako pestovať bazalku, raz dva. 

Indická kráľovná talianskej kuchyne

A aby toho nebolo málo, jej názov pochádza z gréckeho basileus. Táto jednoduchá, no zároveň neuveriteľne prispôsobivá a nenáročná rastlinka v sebe spája vôňu Indie a sýtozelenú farbu Talianska. Osvojte si umenie, ako pestovať bazalku.

Málokto vie, že bazalka patrí do rovnakej čeľade bylín ako mäta. Sú to teda akési vzdialené príbuzné.

S mätou bazalku spája viac než len spoločné korene. Je to jemná citrónovo mätová chuť, ktorú v kombinácii s škoricovým dozvukom tak milujeme.

Bazalka je jednoročná bylina a môže narásť až do výšky 50 centimetrov. To z nej robí nepochybne jednu z najvyšších bylín, s ktorými sa môžeme na slovenských záhradách stretnúť.

Hoci sú nepatrné a žiadnu dámu nimi neohúrite, kvety bazalky sú vyhľadávanou pochúťkou opeľovačov. Pripravte sa preto na spoločnosť včiel medonosných. S trochou šťastie zacítite v mede, ktorý si kúpite na miestnom trhu, chuť vlastnej bazalky.

Populárne odrody

Medzi najobľúbenejšie odrody bazalky patria:

  • Sweet Genovese
  • Red Rubin
  • Cinnamon
  • Greek

Prečo by mal bazalku jesť každý

Okrem toho, že konzumácia bazalky zmierňuje bolesti hlavy a potláča depresiu či nespavosť, tiež napomáha pri odbúravaní tukov. To by mohlo zaujímať aktívnych športovcov alebo skrátka ľudí, ktorí nie sú spokojní so svojou postavou a chcú to zmeniť.

Kedy sa pustiť do pestovania

Prvá otázka, ktorú by ste si mali klásť, neznie „ako pestovať bazalku“, ale „kedy pestovať bazalku“.

Bazalka nie je trvalá rastlina. S chladom si veľmi nerozumie. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď s jej pestovaním začnete hneď v prvom májovom týždni.

Dôvodom, prečo je za ideálny mesiac pestovania bazalky ustanovený máj, je to, že práve v tomto čase dochádza k ustáleniu denných a nočných teplôt. To byline výrazne napomáha v raste.

S výsadbou do kvetináča môžete začať už v marci. Do humóznej pôdy primiešajte trochu perlitu pre lepší efekt. Mladá rastlinka by sa mala ukázať zhruba o mesiac. Bazalku je tiež možné pestovať vo fóliovníku.

Ak tento článok lúskate napríklad zo slnečného Talianska, Španielska alebo Grécka, mali by ste vedieť, že bazalka neobľubuje priame lúče spaľujúceho slnka. Umiestnite ju do tieňa.

Pokiaľ však žijete v krajine, kde dosahuje slnečné žiarenie nižšiu intenzitu, ako napríklad na Slovensku, pokojne ju vysaďte na slnečnej strane záhona.

Podmienky výsadby

Existujú dve možnosti, ako bazalku pestovať. Buď môžete zvoliť tradičný postup a zasadiť ju do záhrady, alebo jej ako nový domov zaobstarať kochlík. V každom prípade by mala mať pôda neutrálne pH a výborné odvodnenie. Taktiež sa vyvarujte hoci aj slabých mrazov. Mohli by totiž mladú rastlinku vysiliť a zabiť.

2 druhy výsadby

S pestovaním bazalky môžete začať z dvoch koncov. Buď si vypestujete vlastnú rastlinku zo semien, ktoré kúpite v špecializovanej predajni, alebo si prácu trochu uľahčíte a kúpite si rovno malú rastlinku.

V oboch prípradoch máte plné právo pochváliť sa tým, že ste si bazalku vypestovali úplne sami. Zaleží len na tom, či si na dobré radi počkáte, alebo chcete výsledky čo najskôr.

Výsadba zo semien

Pri pestovaní zo semien je nutné semená bazalky rozsypať na pôdu a citlivo ich zakryť ďalšou vrstvou hliny. Následne ich treba dôkladne zaliať. Akonáhle sa objavia prvé klíčky, prerieďte ich tak, aby bolo medzi jednotlivými rastlinkami aspoň 15 centimetrov.

Výsadba z rastlinky

Predtým, než koreň štartovacej rastlinky vložíte do predom prichystanej jamky v zemi, pomasírujte ho prstami. Tým naštartujete zrecí proces. Kľúčom k prosperujúcej bazalke je dostatok vlahy, preto na vode nešetrite.

Polievanie

Asi „najnáročnejšie“ z celého procesu pestovania bazalky je jej polievanie. Náročné nie preto, že by ste mali chodiť s ťažkou krhlou krížom krážom po záhrade, ale preto, lebo bazalka má presne vyhranený názor na to, koľko vody je málo a koľko už príliš. Hranica je tenká a z času na čas ju prekročia aj ostrieľaní pestovatelia.

Najcitlivejšie na množstvo vlahy sú mladé rastlinky. Ak má vaša bazalka len pár dní, vyvarujte sa hlbokej zálievky. Tú zvládnu len staršie rastliny. Pomocník každého pestovateľa bazaliek je rozprašovač. Pokropte ním pôdu tak, aby bola nonstop vlhká, ale nie premočená.

Musíte na to myslieť každý deň. Najlepšie urobíte, keď si do mobilu nastavíte pripomienku alebo budík. Stačí jeden deň a pôda vyschne. Mladá bazalka to už možno nerozdýcha.

So staršími rastlinami sú komplikácie podstatne menšie. Zalievať ich stačí raz týždenne. Treba dohliadnuť na to, aby bola vrchná časť pôdy chladná a suchá, zatiaľčo spodná časť, v ktorej sú korene, chladná a mierne vlhká. Zistíte to pomocou merača pôdnej vlhkosti.

Aby sa voda dostala až ku koreňom, zapichnite do pôdy prst alebo iný dlhý tenký predmet. Potom do vzniknutej diery nalejte pohár vody. Dospelá bazalka obľubuje hlbokú zálievku. Tento proces je vhodné zopakovať aspoň raz týždenne za prítomnosti slnka.

Škodcovia

Okrem studeného počasia si bazalka nerozumie ešte s jedným druhom. Sú ním škodcovia. Od plesní až po chrobáky a mäkkýše. Bohužiaľ, nie všetko sa dá vyriešiť precíznym polievaním. Sem tam sa akási pleseň alebo choroba predsa len vyskytne.

Všimli ste si na vašej bazalke jeden z týchto znakov?:

  • pruhy na stonke
  • hnedé škvrny na stonke
  • žlté listy
  • pokrútená stonka

V takom prípade zrejme čelíte najbežnejšiemu ochorenie, ktoré bazalku sužuje. Je ňou fuzáriová hniloba. Spôsobujú ju plesne vznikajúce v pôde.

Žiaľ, nepotešíme vás. Liek na túto choroba sa zatiaľ objaviť nepodarilo. Nedá sa inak, len kapitulovať. Zbavte sa nakazenej bazalky a vypracte z okolia infikovanej pôdy všetky mätové rastliny. Aspoň 2 roky do nakazenej pôdy nesaďte.

Ďalším typom choroby, s ktorým pestovatelia bojujú predovšetkým v posledných rokoch, je peronosporóza. Táto choroba sa vyznačuje chlpatou sivou plesňou na spodnej strane listov. Vznik peronosporózy podporujú príliš vlhké podmienky. Uistite sa preto, že sa vaša bazalka netopí vo vode. Základom je dobrá cirkulácia vzduchu.

Škodcovia, ktorí pred vami utekajú

Plesne nie sú jediné, ktoré si na listoch a stonkách bazalky pochutnávajú. Pestovateľ bazalky sa skôr či neskôr dostane do kríža aj s hmyzom a bezstavovcami, ktoré si z byliny spravili rýchle občerstvenie.

Najlepšou zbraňou je prevencia. Odstráňte z okolia bazalky všetku burinu a záhradný odpad, ktorý by mohol brániť cirkulácii vzduchu. Pôdu posypte drevným popolom. Môžete do nej nainštalovať plytké misky naplnené pivom. Pýtate sa, na čo bude bazalke pivo? Piť z neho veru nebude.

Avšak škodca, ktorý na listoch bazalky necháva stopy v podobe nepravidelných dier, si rád usrkne. Zväčša to končí utopením. Reč je o slimákoch, ktoré záhradu brázdia svojimi slizovými chodníčkami. Hovejú si v záhradnom odpade a vlhkej burine. Keď vyhladnú, podnikajú nájazdy na okolité rastliny. Zbaviť sa ich je prvoradé, ak chcete vašu bazalku ochrániť.

Ďalšou skupinou pohyblivých škodcov sú vošky. Tie okrem toho, že bazalku vyciciavajú, produkujú takzvanú medovku. Tá je zas liahňou najrozličnejších plesní. Vošiek sa najľahšie zbavíte odrezaním postihnutých častí.

A konečne zber

Zvládli ste to. Vaša bazalka sa uchytila, prosperuje a naberá na sile. Konečne nadišiel čas vziať si svoju odmenu. So zberom lístkov však nezačínajte skôr, než ich má bazalka aspoň šesť sád. Trhajte ich ráno, kým sú éterické oleje svieže a plné výživných látok.

Aby bazalka vyháňala čo najviac listov, je potrebné zbaviť ju prebytočných kvetov, ktoré z koreňov zbytočne vysávajú drahocennú energiu.

V prípade, že chcete naraz odtrhnúť viac listov, urobte to tak, že odrežete celú stonku. Bazalka tak získa kríkovitejší charakter. Bude nielenže krajšia, ale aj „listovitejšia“.

Rastinu treba občasne prerieďovať aj vtedy, keď žiadne listy nechcete. Raz za dva mesiace z nej odstrihnite niekoľko koncových častí stoniek. Urýchlite tak vyháňanie nových, čerstvých a nesmierne voňavých lístkov.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *