Ako na to?

Ako odstrániť žuvačku z oblečenia

Orbit

Ako odstrániť žuvačku z oblečenia? Zažili sme to už snáď všetci. Nie je snáď nič lepšie ako sadnúť si v nových džínsoch na žuvačku. Ideálne. Našťastie na tento problém existuje naozaj veľa riešení.

Ako na to

Aby ste sa škvŕn od žuvačky na oblečení efektívne zbavili, potrebujete ho predbežne upraviť.

Keďže nie je vždy jasné, ako môžete začať s čistením týchto otravných, lepkavých škvŕn, zostavili sme nižšie uvedeného sprievodcu, ktorý vám pomôže zvládnuť umenie, ako odstrániť žuvačku z džínsov, košieľ a šiat.

Zmrazenie žuvačky

Jednou z metód je zmrazenie žuvačky. Ak chcete účinne odstrániť žuvačku z oblečenia, musíte začať s ľadom. Po zmrazení môžete žuvačku ľahko odstrániť, takže odev vložte do mrazničky alebo naň položíte kocku na ľadu.

Akonáhle je žuvačka stvrdnutá, stačí ju odlepiť rukou alebo pomocou lyžice jemne zoškrabať. Ak si po odlepení žuvačky všimnete na svojom odeve špinavú stopu, budete musieť odev ešte vyprať, alebo nechať odmočiť v nádobe s teplou vodou a pracím práškom. 

Keď uvidíte, že je prádlo čisté – jemne vyžmýkajte prebytočnú vodu.

Pokiaľ by ste sa rozhodli prať zašpinené oblečenie v práčke, vložte ho do nej spolu s inými podobnými kusmi bielizne a vyperte vo svojom zvyčajnom cykle pri najvyššej teplote uvedenej na štítku (zdroj).

Okrem pracieho prášku a kocky ľadu existuje množstvo ďalších trikov a techník, ktoré môžete vyskúšať na odstránenie žuvačky z odevov.

odbaľovanie žuvačky

Ďalšie tipy na odstránenie žuvačky z oblečenia

Sú nimi napríklad použitie tepla, liehu, spreja na odstraňovanie etikiet, žehlenia, octu, mydla na pranie, spreja na vlasy, lepiacej pásky, tekutiny do zapaľovača alebo pomarančového oleja. 

Vyberte si možnosť na základe produktov, ktoré máte k dispozícii, a zvážte vyskúšanie viacerých možností, ak vám to na prvýkrát nevyjde.

Žehlička

Ďalšou možnosťou ako žuvačku odstrániť je použitie žehličky. Umiestnite odev alebo látku na kartón tak, aby bola žuvačka medzi látkou a kartónom.

Postihnuté miesta žehlite na strednom stupni. Opakujte, kým sa takmer všetka žuvačka neprenesie z oblečenia na kartón. Napokon odev vyperte.

Ďalej môžete vyskúšať potieranie alkoholom. Na jemné tkaniny používajte lieh. Alkohol na látke nezafarbí ani neodstráni farby. 

Vezmite handru alebo špongiu a nalejte len trochu liehu. Špongiou pretrite žuvačku. Počkajte niekoľko minút, kým alkohol začne pôsobiť.

Špachtľou alebo drevenou špongiou jemne zoškrabte žuvačku. Ak chcete, namočte oblasť vonnou avivážou a umyte mydlom a vodou. Opláchnite a vysušte.

Keď žehlenie zlyhá…

Alternatívou je aj možnosť ponoriť látku so žuvačkou do vriacej vody. Látku vydrhnite ešte ponorenú vo vriacej vode. Opakujte podľa potreby.

Ďalším spôsobom je možnosť použiť na žuvačku prostriedok, ktorý sa používa pri odstraňovaní etikiet. Ak si nie ste istý, ako sprej reaguje na danú látku – otestujte ho najprv na obyčajnej handre.

Sprej nastriekajte a nechajte pôsobiť jednu minútu. Potom nastriekanú oblasť jemne vykefujte drôtenou kefou, žuvačka by sa mala odstrániť bez väčšieho úsilia.

Ocot

Ak nemáte doma odstraňovač etikiet môžete použiť niečo čo vlastní takmer každá domácnosť. Obyčajný ocot. Šálku octu zohrejeme tesne pod bod varu.

Namočíme zubnú kefku do horúceho octu a potierame postihnuté miesto. Je dôležité, aby to bolo rýchlo pretože ocot najlepšie funguje za horúca. Keď žuvačku úspešne zoškrabeme, je potrebné odev aj vyprať, aby sme odstránili octový zápach.

lepkavá žuvačkaLak na vlasy

Ďalší spôsob je lak na vlasy. Nastriekame malé množstvo laku na vlasy priamo na žuvačku. Mala by stvrdnúť. Hneď ako sa tak stane, je potrebné je zoškrabať.

Mala by sa dať pomerne ľahko z oblečenia odlomiť. Tento proces opakujte až kým nie je úplne odstránená. Neskôr môžete odev ešte klasicky vyprať.

Lepiaca páska

Iným domácim spôsobom ako odstrániť žuvačku z oblečenia je aj použitie lepiacej pásky. Z rolky odstrihnite lepiacu pásku. Vezmite lepiacu pásku a pevne ju pritlačte na žuvačku. Ak je to možné, zakryte celý jej povrch. 

Dávajte pozor, aby ste neprilepili celý pás lepiacej pásky k odevu alebo látke, inak bude zvliekanie dvojnásobne ťažké. Odlepte oblepenú oblasť. 

Odstráňte žuvačku z lepiacej pásky ručne alebo odrežte nový prúžok a opakujte. Opakujte, kým sa neodstráni všetka žuvačka.

Benzín

Ak ste si ešte žiaden z týchto trikov nevybrali môžete použiť aj benzín alebo kvapalinu do zapaľovačov. Je to jeden z najefektívnejších spôsobov.

Dajte trochu kvapaliny na handričku, kde máte žuvačku. Benzín rozpúšťa žuvačku. Zaobchádzajte s ním však opatrne zaobchádzajte, pretože je horľavý a nebezpečný.  

Používajte iba také množstvo, ktoré budete potrebovať na to, aby sa žuvačka odstránila. S nožom, zubnou kefkou alebo špachtľou odstráňte prebytočnú žuvačku, ktorá po odmočení benzínom ešte zostala.

Oblečenie namočte samo o sebe a potom ho vyperte podľa bežných pokynov na pranie. To by malo odstrániť akýkoľvek zápach alebo farbu, ktorá na ňom po použití kvapaliny zostala.

Ak nemáte benzín, použite kvapalinu do zapaľovača. Namočte zadnú časť oblasti, kde je žuvačka prilepená, do staromódnej tekutiny do zapaľovačov.

Otočte odev späť a mali by ste byť schopní ľahko zoškrabať žuvačku. Použite trochu viac na dokončenie práce a potom dôkladne opláchnite pred praním alebo čistením ako zvyčajne.

Keď nič nezaberá…

Poslednou možnosťou ako si svojpomocne odstrániť žuvačku z oblečenie je použitie pomarančového oleja.

frustrovaná žena

Použite komerčne dostupný extrakt z pomarančového oleja získaný z pomarančovej kôry. Naneste malé množstvo oleja na čistú handru alebo špongiu.

Kefujte handričkou, alebo jemnou kefkou, aby ste odstránili žuvačku. V prípade potreby použite tupý nôž alebo špachtľu. Oblečenie perte podľa bežných pokynov.

Záver

Žuvačky nám niekedy namiesto radosti prinášajú trápenie. Hlavne vtedy, keď sa dostanú do oblečenia. Nezúfajte a použite niektorý z našich trikov, zostanete ohromení.

4.2/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *