Magazín

Ako mať poriadok v garáži? Tipy na efektívnu reorganizáciu

Upratovacia nálada zvyčajne prichádza ako blesk z jasného neba. Skúste odolať impulzívnej prerábke svojej garáže, túto energiu investujte skôr do vytvorenia dobrého plánu. Premyslite si, či to bude veľké upratovanie so selekciou predmetov alebo aj maľovanie stien napríklad. Či do toho idete sami alebo pozvete na brigádu svoju rodiny, možno aj kamarátov. Keď si to všetko ujasníte, budete vedieť, že približne ako dlho bude tento celý proces trvať. Pri vytvorení efektívneho plánu vám pomôžu aj rôzne inšpirácie z internetu, áno, napríklad i tento článok. Máme pre vás niekoľko dobrých nápadov, ktoré vám pomôžu pri uprataní a organizácii garáže.

Selektujte prísne

Či už selekcia je vaším konečným cieľom alebo len jednou z častí veľkého upratovania garáže, buďte pri tomto kroku nekompromisní. Ideálne by bolo vyniesť všetko na dvor a nenechať vnútri vôbec nič.

(V tomto momente využite príležitosť umyť všetky, aj doteraz skryté kúty garáže.) Priestor, ktorý máte k dispozícii na dvore, rozdeľte na 4 časti, a roztrieďte všetky predmety na kategórie:

  1. POTREBNÉ: Sem patria všetky tie položky bez poškodenia, ktoré sa vrátia do garáže.
  2. NA OPRAVU: Do tejto skupiny zaraďte to, čo si chcete nechať, ale je poškodené. V žiadnom prípade ich nevráťte do garáže bez toho, aby ste ich opravili, inak na to skôr či neskôr zabudnete.
  3. NA DAROVANIE: Všetky nepotrebné veci odfoťte, fotky zaveste na sociálne siete alebo ich rozpošlite svojim známym. Využite aj skupiny alebo aplikácie na „swap“, čiže výmenu vecí. Pred tým, než nejaké veci vyhodíte, skúste im dať druhú šancu.
  4. NA VYHODENIE: Ak ste o niečom presvedčení, že sa nedá zachrániť, vyhoďte, samozrejme, nezabudnite na selektovanie odpadu.

V garáži by ste nemali skladovať nasledovné:

  • horľavé materiály,
  • predmety lákavé pre škodcov (staré knihy, oblečenie, posteľná bielizeň, v ktorej sa uhniezdia myši, krmivo pre domáce zvieratá iba v dobre tesniacich boxoch),
  • elektrické a krehké veci (aj keď je garáž tepelne izolovaná, stále sa ľahšie zatopí a je viac vystavená meteorologickým faktorom ako obytná časť domu),
  • farby (teplotné zmeny majú veľmi zlý vplyv na farby, skôr či neskôr sa v garáži pravdepodobne pokazia).

Skladujte múdro

Poznáte detskú hru „zem je láva“? Pri vrátení vytriedených vecí a reorganizácii garáže sa riaďte týmto pravidlom. Pokúste sa nepoložiť žiadne predmety „len tak“ na podlahu, ak má všetko svoje vlastné miesto, pomôže vám to predísť postupnému pomalému hromadeniu vecí. Využite police, nádoby, skrinky, uzatvárateľné krabice. Oplatí sa zainvestovať do špeciálnych puzdier na hodnotnejšie a väčšie predmety.

Ak aj vy vlastníte dron, pravdepodobne je to jeden z vašich najobľúbenejších nástrojov, ktorý spájate s najkrajšími chvíľami rodinných výletov alebo dovoleniek s kamarátmi.

Bola by teda škoda nevyužiť možnosť dokúpiť si aj príslušné puzdro, napríklad u overeného predajcu týchto bezpilotných lietadiel, na Aeromodel.sk, a uskladňovať ho tak, ako si to zaslúži.

Kľúčový je aj smer usporiadania vecí. Premyslite si, čo používate najčastejšie, to by malo byť najnižšie a najbližšie k stredu miestnosti, čiže na okrajoch políc. Zimné pneumatiky počas leta teda môžu byť hore, pri plafóne a/alebo vzadu, pri stene, ukrývajúc sa za frekventovanejšie používanými predmetmi.

Dôkladne ich ale skontrolujte pri predchádzajúcom kroku, čiže pri selektovaní, a pokiaľ na nich nájdete akékoľvek drobné poškodenie, radšej sa obráťte na predajcu pneumatík a zároveň poskytovateľa komplexných profesionálnych služieb, Oponeo.sk.

Kreatívnym a zároveň veľmi praktickým riešením je magnet. Frekventovane používané nástroje z kovu môžete aj zavesiť, a nemusíte sa zapodievať s nabíjaním hákov, ak si zaobstaráte policu s magnetickými okrajmi.

Pozor na vodu

Primeraná úroveň vlhkosti nie je dôležitá iba v byte, ale aj v tých miestnostiach, v ktorých sa nebýva. Chráňte svoje veci a chráňte svoju garáž pred plesniam. V prvom rade, ihneď odstráňte vodu, ak by sa nejako dostala dovnútra, a to aj vtedy, ak je jej len málo. Dôležité je aj vetranie, samozrejme, v suchom počasí, aby ste znížili vlhkosť v miestnosti.

Neskladujte v garáži veci citlivé na vlhkosť, ako napríklad záhradné hnojivo alebo posypovú soľ v otvorenom vreci. V prípade nezateplených garáží pomáha vybaviť podlahu tesniacou vrstvou, ktorá poskytuje ochranu pri teplote pod bodom mrazu. Ak totiž vnútorná teplota klesne pod nulu, voda, ktorá presiakne do škár, zamrzne a zničí podlahu.

Zdroj fotiek: freepik.com

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *