5 praktických rád, s ktorými ušetríte čas pri rekonštrukcii chalupy

V dôsledku pandémie koronavírusu sa naše možnosti trávenia voľného času podstatne zúžili. Naskytá sa tak perfektná príležitosť na rozličné opravy či renovácie.

Pokiaľ vlastníte chalupu, pozorne čítajte. Práve nasledujúce riadky sa totiž môžu stať prameňom vašej inšpirácie počas jej rekonštrukcie.

Začnite kompletnou kontrolou stavu chalupy

V prvom rade zistite všetky súčasné problémy vašej chalupy. Dôkladne preverte, či na múre nie sú žiadne praskliny a nie je vlhký. Ak áno, v závislosti od príčiny sa viete rozhodnúť pre jednu z možností vysúšania muriva.

Napríklad podrezávanie si vyžaduje jeho rozobratie, izolovanie a následné domurovanie. Pomôcť vám pritom môže stavebná firma.

Zdroj: Unsplash.com

Nepodceňujte kvalitu strechy

Strecha vašej chalupy by mala odolať každému vplyvu počasia. Ak však dôjde k najhoršiemu a začne cez ňu zatekať, riešte to okamžite. Možno je problém len v časti strechy, čo sa dá vyriešiť v priebehu minút.

V horšom prípade budete nútení k jej kompletnej rekonštrukcii.

Pri chalupe sa oplatí použiť ľahší materiál strešnej krytiny, ktorý pre krov predstavuje menšiu záťaž. Namiesto klasickej pálenej tehly preto radšej zvážte škridloplech. Pri zatepľovaní využite OSB dosky, ktoré sa vyznačujú výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami.

Zdroj: Unsplash.com

Krásna podlaha nie je samozrejmosť

Stará drevená podlaha sa stala súčasťou väčšiny chalúp. Po rokoch však stratila zo svojej krásy.

Môžete to jednoducho napraviť. Podlahu totiž viete vybrúsiť, naolejovať či nalakovať. Oplatí sa tiež napustiť ju špeciálnym prípravkom proti hmyzu. Nemusíte na to volať žiadnu firmu. Tieto úkony nie sú ťažké a hravo si s nimi poradíte aj sami.

Okná sú očami vašej chalupy

Dostatočné tesnenie okien zaručí vaše pohodlie aj počas silnejších poveternostných vplyvov. Okrem komfortu tak ušetríte aj za energie.

Vykurovanie nebude nutné v takej veľkej miere. Staré okná odporúčame vymeniť za novšie, plastové. Ak máte po ruke ochotných známych, s výmenou vám iste radi pomôžu. V opačnom prípade porozmýšľajte nad službami externej firmy.

Zdroj: Pixabay.com

Oživte interiér jednoduchým trikom

Vskutku elegantným riešením pre miestnosti chalupy môžu byť OSB dosky. Viete nimi obložiť časti stien či nábytku. Vďaka viditeľným kúskom triesok sa tak odrazu aj fádne časti stanú zaujímavými na pohľad.

Sú tiež výborným kontrastom k modernejším prvkom. Nebojte sa s nimi experimentovať. Výsledok vás pravdepodobne milo prekvapí.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.