Zelená voda v bazéne: Ako sa správne starať o svoj bazén

Bazény sú skvelé miesto na rekreácie a šport. Zelená voda v bazéne však často môže zničiť daný zážitok a byť nepríjemnou spomienkou na nehygienické prostredie. V tomto článku sa budeme venovať príčinám tvorby zelenej vody v bazénoch, ako spoznať problém a poskytneme vám účinné riešenia, vďaka ktorým bude voda vo vašom bazéne opäť krištáľovo čistá. Čítajte ďalej a starajte sa o svoj bazén!

Starostlivosť o bazén – najlepšie prípravky

Prečo máte zelenú vodu v bazéne

Zelenú vodu v bazéne môže spôsobovať velké množstvo rozdielnych faktorov.

Môže za tým byť rast zelených rias a baktérií v bazéne ktorý spôsobuje buď nesprávny level pH, zlý filtračný systém, vysoká teplota bazénu, vystavenie slnku a slnečným lúčom alebo nedostatok chlóru vo vode.

Riasy a baktérie sú mikroorganizmy ktoré sú schopné sa začať rozmnožovať v každom vodnom prostredí, od jazierok po bazény. Nedostatočná starostlivosť o bazén vo vašej záhrade im umožnuje vo veľkom prekvitať. Nesprávna úroveň pH môže tiež vytvoriť prostredie, v ktorom sa darí riasam, čo vedie k zelenej vode.

Nedostatok chlóru môže mať za následok hromadenie organických látok vrátane rias, ktoré môžu spôsobiť zelenú farbu vody.

Diagnostika problému so zelenou vodou 

Diagnostika príčiny zelenej vody v bazéne je veľmi dôležitá na určenie najúčinnejšieho riešenia. Prvým krokom je testovanie vody na úroveň pH, chlóru a celkovej alkalinity.

Ak je hladina pH príliš vysoká alebo hladina chlóru príliš nízka, môže to byť príčinou zelenej vody. Ak sú hodnoty pH a chlóru v správnom rozmedzí, zelená voda môže byť spôsobená nadmerným množstvom organických látok v bazéne, ako sú listy, tráva a iné nečistoty.

Tu môžete vidieť najlepšie triky ako vyčistiť váš bazén za 48 hodín. 

Letná zábava pri bazéne

Základný krok pred chemickým čistením bazéna

V mnohých prípadoch je zelená voda v bazéne dôsledkom problémov s filtračným systémom.

Preto by ste mali začať tu a riešiť problémy z tohto hľadiska. Odstráňte všetky nečistoty zachytené vo filtračnom systéme. Venujte pozornosť tomu, ako znie a či cez neho prechádza voda tak, ako by mala. Budete musieť nechať filter bežať nepretržite niekoľko dní, aby vám pomohol.

Nezabudnite ho často kontrolovať a dokončiť proces spätného preplachovania, aby mohol naďalej dobre fungovať. Ak filtračný systém pre bazén nefunguje tak, ako by mal, musíte ho opraviť.

V opačnom prípade neurobíte žiadny pokrok a váš problém sa len zhorší. Skontrolujte celý filtračný systém a prípadne vymeňte kartušu.

Ručné čistenie bazéna

Ďalej môžete prejsť k čisteniu bazéna, zatiaľ čo filter necháte robiť svoju prácu. Z hornej časti bazéna odstráňte všetky veľké kusy špiny a nečistôt. Týmto spôsobom zabránite tomu aby sa mohli riasy a baktérie ďalej šíriť a násobiť, čo značne uľahčí ich odstránenie.

Tento postup budete možno musieť v priebehu nasledujúcich dní niekoľkokrát zopakovať. Aj keď môže byť lákavé vysávať bazén, vyhnite sa tomu, ak nevidíte na jeho dno.

Neviete, aké nečistoty sa tam nahromadili, a mohlo by to mať za následok poškodenie vysávača a bazéna.

 

Liečba šokom

Jedným z najúčinnejších riešení na odstránenie zelenej vody v bazéne je šoková úprava. Šoková úprava zahŕňa pridanie veľkého množstva chlóru do bazéna, aby sa rýchlo zničili všetky riasy alebo baktérie, ktoré môžu byť prítomné.

Pri používaní šokovej úpravy je dôležité starostlivo dodržiavať pokyny výrobcu, pretože nadmerné používanie chlóru môže mať škodlivé účinky na ľudí aj životné prostredie.

Správne hodnoty pH v bazéne

Približne 24 hodín po ukončení šoku môžete začať pridávať do bazéna chlór a ďalšie chemikálie, ktoré potrebujete. Pomocou testovacích súprav zistite, aká je úroveň Ph.

Takto budete vedieť, aké druhy chemikálií potrebujete pridať. Udržiavanie správnej úrovne pH a chlóru v bazéne je rozhodujúce pre prevenciu zelenej vody.

Ideálna hodnota pH v bazéne je 7,2 – 7,8 a ideálna hodnota chlóru je 1 až 3 častice na milión (ppm). Je dôležité pravidelne testovať vodu a podľa potreby ju upravovať, aby sa zabezpečilo, že hladiny pH a chlóru sú v správnom rozmedzí.

Správne hodnoty chlóru v bazéne

Chlór vo vode by vám nemal podráždiť oči ani pokožku. V takom prípade je niečo v nerovnováhe. Ak ste v poslednom čase neabsolvovali šokovú kúru, potom je ten správny čas to urobiť.

Nasledujúci deň vám odporúčame otestovať hladinu chlóru. Príliš veľa majiteľov predpokladá, že pridávajú príliš veľa chlóru, a preto zažívajú podráždenie.

V dôsledku toho znížia odporúčané množstvo, ktoré majú používať. Nenechajte sa k tomu zlákať, pretože to neprinesie výsledky, o ktoré sa snažíte.

Algaecidy

Algaecidy sú chemické látky špeciálne určené na ničenie rias v bazénoch. Sú skvelým riešením v prípade ak vás trápi zelená voda v bazéne spôsobenú rastom rias. Sú k dispozícii v tekutej forme aj vo forme tabliet.

Algaecidy by sa mali používať v spojení s pravidelnou údržbou bazéna, ako je odmasťovanie a čistenie, aby sa udržala čistá a priezračná voda.

Dajte tomu približne 12 hodín a mali by ste vidieť čistejšiu vodu, z ktorej teraz môžete vysávať zvyšné nečistoty. Buďte trpezliví, pretože to všetko môže trvať až päť dní, kým bude voda vo vašom bazéne opäť čistá.

 

Zakalená voda v bazéne

Mnoho ľudí predpokladá, že zakalená voda v bazéne je znakom toho, že sa oň nikto nestaral.

V mnohých prípadoch je to znak toho, že váš filter nevykonáva svoju prácu tak, ako by mal. Nájdite si čas na jeho kontrolu a uistite sa, že sa v ňom nenahromadili nečistoty, ktoré musíte odstrániť.

Musíte sa tiež uistiť, že filter, ktorý používate, je vhodný pre vašu veľkosť bazéna.

Čierne škvrny v bazéne

Niektorí z nás majú čistú vodu, ale vidia v nej čierne škvrny. To je znakom toho, že sa začína tvoriť špecifický druh rias. Čím skôr na to zareagujete, tým lepšie, pretože sa ten problém môže veľmi rýchlo rozšíriť. Hneď ako si všimnete, že sa objavujú čierne škvrny, je na čase vašu vodu šokovať.

Takisto bude potrebné bazén čistiť ručne alebo robotickým čističom niekoľkokrát denne približne týždeň, aby ste zabránili návratu rias.

Červenohnedá farba

Známky červenohnedej farby sa tak isto niekedy vyskytujú v bazénoch. Je to príznak toho, že máte vo vode prítomné príliš veľké množstvo železa.

Existuje niekoľko dobrých chemikálií určených špeciálne na odstránenie železa. Radíme vám sa ho zbaviť čo najskôr, aby vám natrvalo nezafarbilo bazén.

Dodatočné železo je častokrát len niečo, s čím sa budete musieť priebežne vysporiadať, ak voda vo vašej oblasti obsahuje vyššie množstvo železa, ako je bežné. Jednoducho nemáte inú vodu na výber, ktorú použijete na napustenie bazéna.

Silné Slnko

Silné slnečné lúče a vysoká teplota tak isto podporujú výskyt a rozmnožovanie rias a baktérií. Je dôležité na večer zakrývať bázen, prípadne mať v okolí bazéna slnečníky a markízy.

Každá možnosť ktorá dokáže príniesť viacej tienu do vašej záhrady a chladiť váš bazén je vítaná vec. Ak máte radi posedenie vonku, nechajte vaše zahrádne prístrešky rozložené v okolí bazéna.

Zhrnutie

Keď spozorujete problémy so vzhľadom alebo zápachom vody vo vašom bazéne, snažte sa to vyriešiť čo najskôr. Včasné varovné signály sú vašou šancou dostať všetko okamžite späť pod kontrolu. Ak budete problémy ignorovať, bude sa to len stupňovať, a keď sa tak stane, starostlivosť o bazén môže byť o to viac nákladná.

 

4.3/5 - (6 votes)