Záhradný nábytok: Vytvorte si oázu pokoja vo svojej záhrade

Záhrada je obľúbeným miestom, ktoré má univerzálne využitie. Niektorí v nej sadia rôzne plodiny, pre iných zas predstavuje oázu pokoja, v ktorej oddychujú a naberajú sily. Nehľadiac na to, či patríte do prvej alebo druhej skupiny, je dôležité, aby ste si záhradu správne zariadili. Čo by v nej nemalo chýbať?

Základom je kvalitný záhradný nábytok

Záhradný nábytok vo forme čalúnených záhradných setov, minimalistických lavíc, pekných kresiel alebo praktických stoličiek predstavuje základ. Mali by ste si ho vyberať na základe vášho štýlu a toho, kde sa nábytok bude nachádzať.

Ak bude záhradný nábytok pod strechou, môžete si pokojne zvoliť masívne a štýlové drevo alebo minimalistický kov. Ak však bude nábytok vystavený vonkajším podmienkam, musíte zvoliť odolný materiál, ktorému nevadí vyššia vlhkosť. Vhodnými materiálmi sú napríklad plast alebo špeciálne ošetrený kov.

zdroj: depositphotos.com

Výborný je aj záhradný altánok

Keď máte v záhrade dostatok miesta, určite si do nej postavte alebo zaobstarajte praktický záhradný altánok. V ňom môžete skvele oddychovať, stretávať sa s priateľmi alebo konzumovať obľúbené jedlá.

V záhradnom altánku by vám nemalo chýbať ani praktické vybavenie, ako napríklad:

  • záhradný nábytok,
  • krb/pec/ohnisko na opekanie,
  • osvetlenie,
  • praktické doplnky, ako sú odpadkové koše, rôzne nádoby a boxy na náradie a podobne.

zdroj: depositphotos.com

Nezabudnite na umývadlo

Samostatnou kategóriou vybavenia, ktoré nesmie v altánku chýbať, je štýlové umývadlo. To bude plniť nielen praktickú, ale aj dizajnovú úlohu. Priestor perfektne doplní a zároveň vám umožní vyčistiť si ruky od hliny či hnojiva.

V súčasnosti nájdete veľké množstvo umývadiel do exteriéru. Nebojte sa teda s nimi experimentovať a vybrať si zaujímavé prevedenie, ktoré bude lákať pohľady.

Okrem toho nezabúdajte, že v okolí umývadla by sa mali nachádzať rôzne praktické doplnky, ako sú napríklad pekné utierky alebo mydlo a nádoba naň.

Tip

Zaujíma vás skôr zariaďovanie interiéru? Prečítajte si článok Zariaďovanie interiéru: Inšpirácie pre kuchyňu s obývačkou, kde nájdete množstvo praktických tipov.

Vyberte si správne rastliny

V záhrade nesmú chýbať rastliny, kvety a stromy, ktoré ju skvele doplnia a okrem radosti z pekného vzhľadu vám môžu priniesť aj úrodu. Rastliny si vždy vyberajte na základe svojich skúseností. Začiatočníci by mali zvoliť druhy, ktoré nevyžadujú náročnú a komplikovanú starostlivosť. Pokročilí záhradkári majú neobmedzené možnosti.

Rastliny môžete doplniť aj o štýlové črepníky a kvetináče, ktoré podporia nadčasový a moderný vzhľad exteriéru.

zdroj: depositphotos.com

Zvoľte štýlové doplnky

V záhrade alebo na veľkej terase sa môžu nachádzať aj pekné doplnky. Mali by ste ich vyberať na základe toho, s akým veľkým priestorom pracujete. Vo veľkej záhrade sa môžu malé dekorácie stratiť, preto je vhodné zvoliť skôr masívnejšie kúsky. Výborne sa hodia sochy, fontány a nádoby z kameňa.

V prípade malej záhrady alebo terasy sa snažte zvoliť skôr kompaktnejšie predmety, ktoré nezaberú príliš veľa miesta. Skvelo poslúžia napríklad menšie lampáše, závesné kvetináče a minimalistické regály.

Dôležitým prvkom v záhradách je aj osvetlenie, ktoré môžete vyriešiť formou svetelných reťazí alebo stojacích či stolných lámp. V záhradnom domčeku sa následne môže nachádzať aj pekný luster.

zdroj: depositphotos.com

Záhrada ako z časopisu

Vytvorte si štýlovú a praktickú záhradu, ktorá bude lákať pohľady a perfektne doplní váš moderný domov. Využite naše praktické rady a zvoľte správny nábytok, dekorácie aj ďalšie drobnosti, vďaka ktorým si vytvoríte vysnívanú oázu pokoja.

4.4/5 - (5 votes)