Záhrada

Vyberte si to najlepšie záhradné sedenie! Máme super tipy a rady.

Výber toho pravého záhradného sedenia je veľmi dôležité rozhodnutie, ktoré by ste nemali podceniť. Ak máte záhradu, budete v nej pravdepodobne tráviť veľa času. Práve preto je záhradné sedenie obzvlášť dôležité.

Na trhu nájdete veľké množstvo možností, a teda je si z čoho vyberať. Ako sa však rozhodnúť správne? Nič nenechajte na náhodu a prečítajte si tento článok, v ktorom vám popíšem najdôležitejšie zásady, ktoré je dobré zohľadniť pri výbere toho pravého nábytku pre vás.

Je viac než isté, že počas teplého obdobia na tomto mieste strávite mnoho času, preto sa oplatí premyslieť si výber dobre.

Čo je to záhradné sedenie

Záhradné sedenie je presne podľa názvu druh nábytku, ktorý je určený do záhrady. Zvyčajne v ponuke nájdete sety, ktoré sa skladajú z viacerých druhov nábytku, ako je záhradný stôl, stoličky či sú to aj prípadné dekorácie.

Záhradné sedenie môže byť vyrobené z množstva rôznych druhov materiálov, a teda je si z čoho vyberať. Kúpa záhradného posedenia býva zvyčajne dlhodobou investíciou. Preto jej venujte dostatok času. Zistite si tiež všetky potrebné informácie, ktoré nájdete aj v tomto článku.

Odporúčame vyskúšať toto ZÁHRADNÉ SEDENIE

Dozviete sa, na ktorý materiál sa zamerať pre rôzne druhy záhrad. A v neposlednom rade je tiež veľmi dôležitá údržba a ochrana vášho nábytku.

Záhradný nábytok podľa spôsobu využitia delíme na:

  • jedálenský,
  • relaxačný.

Najjednoduchšou možnosťou je klasická zostava záhradného sedenia s konferenčným stolíkom. Môžete si však zaobstarať rovnocennú vonkajšiu obývačku s pohodlnou sedačkou, kreslami, taburetom aj stolíkom.

Ak preferujete spoločné stolovanie vonku, môžete si zase vybrať spomedzi záhradných zostáv stolov a stoličiek, ktoré sú vybavené vyšším nábytkom vhodným na stolovanie. Pre záhradný nábytok všeobecne platí, že jednotlivé kolekcie obsahujú nielen stôl, stoličky, kreslá a lehátka. Jednotlivé rady dopĺňajú aj lavice, taburetky a výrobky šité na mieru deťom.

Ak chcete niečo špeciálne, potom je tiež skvelou možnosťou záhradná hojdačka a letátko. Výnimočné sú tiež zostavy so zástenami a paravánmi, ktoré vás ochránia pred ruchom z ulice.

Výber záhradného posedenia

Pri výbere záhradného posedenia máte na výber snáď všetky druhy materiálu, ako je napríklad drevo, kov, umelý ratan, ale tiež plast a ďalšie. Z praktického hľadiska je lepšie zamerať sa na nábytok, ktorý bude jednoduchší na údržbu. Takéto nábytky stačí pretrieť vlhkou handričkou a budú opäť čisté. 

Tiež je dôležité uvažovať nad tým, že sa môže veľmi ľahko stať, že na nábytok napráši, zmokne alebo sa inak zašpiní. Aj preto sú lepšie jednoduché tvary bez zbytočných záhybov, kde sa nečistoty veľmi ľahko usádzajú.

Ak máte záhradu na voľnom priestranstve bez strechy, bude vhodnejšie záhradné sedenie z veľmi odolných materiálov. Ak si vyberiete takýto nábytok, nemusíte sa obávať, že mu ublíži dážď, sneh, mráz alebo príliš veľké horúčavy.

Viete, čo bude pre vás v tomto prípade najlepšie? Ideálnou voľbou sú záhradné zostavy z umelého ratanu. Tie totiž nie sú ani náročné na údržbu. 

Ďalšie druhy materiálu na záhradné sedenie

Klasikou vo výbere nábytku do záhrady bývajú zostavy z dreva. Tie obľubuje väčšina ľudí. Za dobrú cenu môžete nájsť aj kovové zostavy, ktoré dlho vydržia.

Ak máte zastrešenú terasu alebo altánok, máte vo výbere materiálov väčšiu flexibilitu. V tomto prípade je tiež vhodný prírodný ratan alebo bambus. Dávajte však pozor na to, ak by malo pod strechu z počných strách pršať či sálať príliš veľké teplo. Vtedy je lepšie nábytok zakrývať alebo ho mimo sezóny schovať.

Pravidlá pri výbere záhradného sedenia

Pri kúpe záhradného sedenia bude vždy dobré riadiť sa niekoľkými jednoduchými pravidlami:

  • dĺžka záruky – štandardná záruka, ktorá býva u výrobcov 2 roky nie je v prípade záhradného nábytku dostačujúca; niektorí výrobcovia ponúkajú záruku až 5 rokov, preto je lepšie zamerať sa práve na týchto;
  • pozor na obmedzenia pri výbere záhradnej zostavy – je lepšie si rozmyslieť, či chcete zostavu, ktorú kúpite alebo celok. V niektorých prípadoch si môžete tiež kombinovať rôzne druhy nábytku podľa vášho vkusu;
  • možnosť dokúpenia nábytkových prvkov – je lepšie si vopred overiť, či si dokážete z danej zostavy prípadne neskôr nakúpiť ďalšie stoličky či kreslá. Môže sa totiž stať, že niektorú časť nábytku budete potrebovať v ďalšej sezóne;
  • ak si kúpite drevený stôl, venujte pozornosť hrúbke jeho dosky – musí byť hrubá aspoň 2,8 cm, aby bol stôl skutočne pevný a stabilný;
  • je dobré sa pozrieť aj na ergonomické tvarovanie nábytku – kreslá musia mať ergonomicky tvarované operadlo aj sedák, priečky musia byť blízko pri sebe – jedine tak spoznáte, že výrobca na materiály nešetril.

Výhody a nevýhody jednotlivých materiálov

Vzhľadon na dôležitosť výberu materiálu záhradného posedenia si teraz popíšeme jednotlivé výhody a nevýhody daných druhov materiálov, aby ste si naozaj správne vybrali.

Plast

Jeho výhodou je nízka cena a práve z toho dôvodu je tiež veľmi obľúbený. Z hľadiska údržby nie je náročný. Má tiež nízku hmotnosť a ľahko sa vám bude prenášať.

Ak je vašou voľbou plast, určite si vyberte kvalitný materiál. Vhodný je plast, ktorý obsahuje pigmenty stabilizujúce UV žiarenie. Lacnejší plast môže slnečným žiarením stratiť čoskoro svoju farbu. Preto ho budete musieť skôr vymeniť. Môže tiež praskať alebo sa lámať.

Kovový nábytok

Kov je tiež veľmi obľúbený materiál a je oveľa trvácnejší. Existuje veľké množstvo druhov kovov, ktoré sa používajú na výrobu záhradného nábytku. Najčastejšie to však býva hliník alebo oceľ s práškovaným povrchom.

Výhodou tohto materiálu je dobrá cena, odolnosť voči poveternostným podmienkam a tiež stálosť tvaru a farby. Tento materiál vám vydrží pomerne dlho. Jeho nevýhodou je možná korózia. Pri prvom kontakte s pokožkou je tiež typický chladivý efekt.

Umelý a prírodný ratan

Čo sa týka prírodného ratanu, tento materiál je veľmi trvanlivý a pevný prírodný materiál. Nedá sa tak ľahko zlomiť. Tento ľahký a tiež štýlový materiál je však vhodný iba na kryté záhrady alebo zimné záhrady. Jeho nevýhodou je, že neodoláva poveternostným vplyvom. Práve preto existuje aj druhá – umelá verzia ratanu. 

Umelý ratan má rovnaké výhody, ako má plastový nábytok. Na rozdiel od neho je však sofistikovanejší a estetickejší, čo sa týka vzhľadu. Tento nábytok je vyrobený zo syntetických vlákien, ktoré sú odolné voči UV žiareniu.

Umelý ratan tiež nájdete v množstve farebných prevedení. Určite sa však zamerajte na konštrukciu. Do exteriéru je vhodnejšia kombinácia s hliníkom. V prípade oceľovej konštrukcie je potrebné nábytok kryť pred dažďom.

Tiež je lepšie vyvarovať sa drevenej konštrukcii, ktorá je menej odolná poveternostným podmienkam. Výhodou nábytku je však jednoznačne nižšia hmotnosť, prijateľná cena a ľahká údržba. V zimných mesiacoch nezabudnite tento nábytok uschovať. Nie je odolný voči silným mrazom a mohol by popraskať.

Drevo

Drevo je najžiadanejším materiálom pri výbere záhradného posedenia. Niet sa čomu čudovať, pretože tento materiál je veľmi estetický. Pôsobí prirodzene, robustne a dokáže krásne dopĺňať vašu záhradu. Treba sa však pripraviť na náročnejšiu údržbu.

Menej náročným variantom je udržateľný nábytok, ktorý je vyrobený z kvalitných exotických drevín. Má robustný vzhľad. Na druhej strane sa s ním spája vyššia hmotnosť a cena a namáhavejšia údržba.

V neposlednom rade nezabúdajte, že ku posedeniu sa vždy hodia aj príjemné textílie. Čo to znamená? Textílie sú doplnkovou časťou nýbytku. Využívajú sa hlavne na sedacie a opierkové časti. 

Veľmi dôležitá je pevnosť, odolnosť a stálofarebnosť použitého materiálu. Na trhu nájdete veľký výber materiálov, farieb, vzorov. Najpopulárnejšie sú prírodné farby, ako je hnedá, béžová, tmavozelená alebo sivá. Skôr sa vyhýbajte farbám, ako je akýkoľvek odtieň krikľavej. Textilná časť by mala byť vždy snímateľná.

Výnimočnou a veľmi zaujímavou alternatívou je prírodný vzhľad masívneho a veľmi odolného nábytku z exotického dreva, akým je teak alebo eukalyptus. Teakový nábytok je dlhoveký a skvelo zvláda celoročné vystavenie vonkajším podmienkam vrátane kyslých dažďov a zároveň nepodlieha napadnutiu škodcami ani plesňami.

Funčnosť záhradného posedenia

Jednou z veľmi dôležitých častí vášho rozhodnutia pri výbere záhradného posedenia je, na aký účel by mal váš nábytok slúžiť. Chcete na ňom ležať alebo privítať hostí s dobrým jedlom?

Ak je prioritou pre vás vybrať sedenie, potom sú lepšie lavice alebo exteriérové kreslá a gauče. Vtedy je dobré doplniť aj stôl alebo malý odkladací stolík. Skvelou alternatívou na sedenie bude aj pohodlné húpacie kreslo. To budete milovať predovšetkým vtedy, ak chcete na záhrade tráviť svoj voľný čas.

Na trhu preto nájdete rôzne zavesené hojdačky alebo postele. Či rôzne konštukcie, ktoré sú umiestnené v trámoch. Veľkým hitom sú aj hojdacie siete. 

Najdôležitejšie zásady pri výbere záhradného sedenia

Výber nábytku do záhrady vám uľahčia odpovede na základné tri otázky. Vďaka nim budete mať oveľa jasnejšie, čo od vášho nábytku očakávate.

Na aký účel chcete využívať záhradu alebo terasu?

Chcete tráviť čo najdlhšiu čas roku obedmi alebo večerami na záhrade? Alebo chcete len jednoduché ležadlo, či miesto, kde si oddýchnete s kávičkou v ruke. To, čo od terasy či záhrady očakávate, ovplyvní vaše rozhodovanie medzi jedálenským stolom a stoličkami, a čalúnenou pohovkou alebo ležadlom.

Koľko miesta na záhradné sedenie máte?

Priestor je pri tomto nábytku veľmi podstatný. Jedálenský set, ale aj ležadlá môžu zabrať pomerne veľa miesta. Je dobré si teda ujasniť, čo môžete na vašej záhrade mať. Ak máte malú terasu, pravdepodobne nebudete kupovať nadmerne veľkú sedačku s kreslami. Naopak, ak máte veľkú záhradu, môžete si dovoliť oveľa väčšie sety, skombinovať ich s oddychovými ležadlami, dokonca umiestniť na záhradu aj trampolínu pre deti.

Koľko času dokážete venovať údržbe?

Premýšľajte o tom, akým poveternostným a iným podmienkam bude váš záhradný nábytok vystavený. To vám pomôže určiť, aký materiál bude pre vás najlepší.

Údržba záhradného posedenia

Údržba vášho nábytku na záhrade je takmer taká dôležitá ako jeho samotný výber. Základom je jeho ochrana. Tá je užitočná pri akomkoľvek druhu materiálu. Je dobré si zaostarať ochranný obal, vďaka ktorému sa nábytok nezamáča ani nezašpiní. Po daždi môžete tento obal pohodlne zložiť.

Tu sú popísané základné druhy údržby:

  • umelý ratan – vyžaduje len minimálnu údržbu; zotrite ho raz za čas vlhkou handričkou a zbavte ho prachu a nečistôt; jeho výhodou je, že na slnku nevybledne a tiež odolá mrazu;
  • drevený nábytok – je potrebné natrieť pred sezónou teakovým olejom. Ten výrazne predĺži jeho životnosť;
  • kovový nábytok – postačí občas vyčistiť a pred sezónou premazať spoje, aby nevŕzgal. Tiež je vhodné použiť antikorózny nástrek.

Moje tipy na naj záhradné sedenie

V tejto časti sa budeme venovať konkrétnym produktom, ktoré som pre vás vybrala. Samozrejme, tento výber nemusí v konečnom dôsledku ovplyniť vaše rozhodnutie. Na webe však jednoznačne nájdete veľký výber záhradného posedenia, ktoré vám bude vyhovovať.

Balkónová Súprava Malaysia

Ak si na svojej záhrade predstavujete len niečo menšie a praktické, potom to môže byť tento trendový nábytok! Dve polyratanové kresielka, ktoré majú prútený vzhľad a malý konferenčný stolík vám zabezpečenia, že budete mať krásne sedenie, ktoré nebude drahé.

Nábytok má konštrukciu z ocele čiernej farby, ktorá je ošetrená práškovou farbou pre väčšiu odolnosť. Dve kreslá majú tvarované sedáky z plastového výpletu svetlohnedej farby. Lakťové opierky zaisťujú pohodlnejšie sedenie a vstávanie. Dve mäkké béžové podušky s penovou výplňou vytvoria ešte príjemnejšie sedenie, a tiež skvelo ladia s nábytkom. Malý odkladací stolík s podstavcom v tvare X má stolovú dosku z číreho skla. Vaše leto sa môže s touto 5-dielnou sadou začať!

Záhradná Sedacia Súprava Camillo Masív Akácia

Tento nábytok bude nepochybne najlepšie slúžiť na veľkej záhrade alebo terase. Ak ste sa rozhodli investovať, táto zostava bude pre vás tá pravá. Je vyrobená z pravej akácie v kombinácií s textilom. Skladá sa zo štyroch kusov a jej ďalšou výhodou je odolnosť proti nepriaznivému počasiu.

Je ideálna predovšetkým vtedy, keď túžite v záhrade odpočívať a tráviť tu voľný čas. Je ideálna na servírovanie kávy, pokiaľ chcete servírovať jedlo, táto možnosť nebude ideálna.

Záhradná Sedacia Súprava Ana

Moderná a vkusná zostava sa hodí na záhradu k tomu, ktorý je zariadený v podobnom štýle. Skrýva v sebe kombináciu rôznych materiálov, ako je kov, plast, sklo a textil. To z nej robí naozaj jedinečný druh záhradného posedenia. 

Stôl so sklenenú dosku, preto sa hodí predovšetkým pre rodiny s väčšími deťmi. Poskytne pohodlné miesto pre štyroch ľudí.

Záhradný ratanový set 1+6, sivá, OBSOR

Chcete vo svojej záhrade obedovať alebo večerať? Potom je ideálne sedenie, ktoré má vyšší stôl. Zostava, ktorú som pre vás vybrala je určená pre 6 osôb. Praktický a moderný záhradný set OBSOR má všetko, čo od záhradnej zostavy očakávate.

Obsor je 7-dielna súprava, ktorá sa skladá zo stola a šiestich stoličiek. Zostava má oceľový rám, ktorý je vypletený umelým ratanom sivej farby. Na vrchu stola je položené tvrdené sklo s hrúbkou 5 mm. Tento záhradný nábytok je ideálny na posedenie s rodinou na záhrade.

Záhradný 4-dielny set, prírodná/sivá/modrá, BAREN

4-dielna súprava sa skladá z 2-sedu, dvoch kresiel a konferenčného stolíka. Sedenie je vybavené mäkkým vankúšom, vďaka čomu zostava spĺňa všetky podmienky maximálneho pohodlia. Ide o luxusnejšie sedenie, ktoré ocení každý milovník pohodlia.

Set je vyrobený v kombinácii niekoľkých materiálov. Drevený rám v prírodnej farbe je doplnený o lanový výplet, ktorý má veľkú nosnosť. Poťahy sú z látky modrej farby. Oceníte najmä ich vodoodolnosť a možnosť ich oprať v práčke. Stolík má dosku z tvrdého skla, ktorá vynikajúco poslúži aj na servírovanie občerstvenia pre vašu návštevu.

Ak máte záhradu, záhradné sedenie by v nej nemalo chýbať. Rovnako je to aj v prípade, že máte terasu alebo balkón. Takýto záhradný set oceníte počas príjemných teplých dní a voľných chvíľ s rodinou či priateľmi. Zariaďte si svoj malý súkromný raj pohodlne s tipmi z tohto článku a užívajte si svoj nábytok každý deň!

4.4/5 - (15 votes)
author-avatar

O autorovi Dominika Koštialiková

Dominika sa popri ostatným záľubám venuje aj mnohým veciam týkajúcich sa domácnosti. Najviac ju zaujímajú všetky novinky, ktoré na jednej strane skrášlia domov a na tej druhej uľahčia fungovanie a chod domácnosti. Má rada moderný mestský štýl bývania v dome a rovnaký štýl zariadenia. Dokáže jej však zaujať aj rozprávková chalupa na vidieku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *