Ako vybrať

Ako vybrať vysokotlakový čistič (TEST)

brunetka vapkou čistí auto

Čo výrobca, to iný vysokotlakový čistič. Ako sa orientovať v hustej a neprehľadnej ponuke? Poradíme vám, na ktoré parametre klásť pri výbere vysokotlakového čističa dôraz. Kúpte si „vapku“, ktorá presne vyhovuje vašim potrebám a vtesná sa do vášho rozpočtu. S naším testom najpopulárnejších vysokotlakových čističov na Slovensku to nikdy nebolo jednoduchšie. 

Čo je to vysokotlakový čistič?

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že je to niečo, čo u vás doma nesmie chýbať. Vysokotlakový čistič na prvý pohľad pripomína strelnú zbraň.

Namiesto olovených nábojov však strieľa extrémne silný prúd vody. S jeho pomocou je možné zbaviť sa aj špiny, ktorá odoláva všetkým čistiacim prostriedkom, kefám či handrám.

Kvalitné vysokotlakové čističe

Bežnou záhradnou hadicou pretečia za hodinu až 3 500 litrov vody. Pri kvalitnom vysokotlakovom čističi je to zhruba 500 litrov.

Rozdiel je markantný, tak prečo vyhadzovať peniaze za vodu, keď si môžete prácu uľahčiť a správať sa navyše ekologicky?

Práca s „vapkou„, ako sa zvykne vysokotlakový čistič bežne nazývať, je v exteriéri rýchla, jednoduchá a zábavná. Kto nevyskúšal, nepochopí. Ako však taký vysokotlakový čistič funguje?

Ako funguje?

Vysokotlakový čistič nemôže fungovať bez vody. Preto ak na svojej záhrade nemáte nainštalovanú vodovodnú hadicu, ani sa s jeho kúpou neobťažujte.

Voda je v stroji veľmi dôležitá, pretože ochladzuje elektrický motor, čím znižuje hlučnosť a predlžuje jeho životnosť. Taktiež poháňa čerpadlá.

Elektrický motor poháňa takzvanú mačku. Tá pohybuje piestmi hore dolu.

Pri každom pohybe dolu vodu nasaje sací ventil do piestovej komory či cylindra. Pri opačnom pohybe piestov sa voda dostane do injektora, kde sa obohatí o čistiaci prostriedok, odkiaľ putuje priamo do tlakovej pištole.

Celý proces, akokoľvek zložito znie, sa odohrá v priebehu sekúnd. Vysokotlakový čistič vám je teda k dispozícii kedykoľvek ho potrebujete.

Samonasávanie

Žijete v oblasti, kde tlak vody nie je na účely vysokotlakového čistenia postačujúci? Nehádžte flintu do žita. Namiesto toho sa poobzerajte, ktorý vysokotlakový čistič obsahuje funkciu samonasávania. To je to, čo hľadáte.

Vďaka samonasávaniu budete môcť vysokotlakový čistič používať aj v lokalitách, kde je to s tlakom vody biedne. Okrem toho vám táto funkcia prináša ďalšie možnosti, ako ušetriť. Namiesto toho, aby ste na čistenie používali vodu z potrubia, môžete použiť dažďovú vodu zo zberného suda, alebo sa môžete napojiť na jazero či rieku.

Pri takomto spôsobe čistenia je však potrebné dbať na technický stav čerpadla. Aby ste predĺžili jeho životnosť, budete potrebovať predfilter. Je možné, že sa nezaobídete ani bez ďalšieho príslušenstva.

Príslušenstvo

V závislosti od toho, aký povrch chcete s pomocou „vapky“ čistiť, musíte zvoliť typ čistiaceho prostriedku. So špeciálnymi saponátmi, určenými práve na takéto použitie, môžete čistiť aj dlážky.

Je veľmi dôležité, aby dokázal vysokotlakový čistič regulovať množstvo použitého čistiaceho prostriedku. Niektoré lacnejšie vysokotlakové čističe sú k nádobe so saponátom pripojené hadičkou, iné ju majú integrovanú vo svojom tele. Na výsledok to efekt nemá, je to len otázka pohodlia.

muž v žltých gumákoch vapkuje chodník

Aj tie najlacnejšie vysokotlakové čističe obsahujú tlakovú pištoľ, základnú a rotačnú trysku a čistiacu kefu. Ak ten, ktorý ste si vyhliadli, niektorú zo spomínaných položiek neobsahuje, niečo je zle. Radšej sa poohliadnite po inom.

Pri niektorých luxusnejších kúskoch sú súčasťou výbavy rôzne nadštandardné kefy, teleskopické rúčky, špeciálne trysky, predlžovacia hadica, nádoba na saponáty a predfilter.

Vysoký prietok: Áno či nie?

Prietok, tlak, priemer trysky a výkon motora sú najdôležitejšie parametre, na ktoré musíte pri výbere vysokotlakového čističa myslieť.

Mnoho ľudí sa mylne domnieva, že čím vyšší prietok vody, tým účinnejší čistič. Skutočnosť je však trochu odlišná. Vysokotlakovým čističom s veľmi vysokým prietokom vody si pri nesprávnej manipulácii spravíte viac práce než úžitku.

Takéto typy čističov sa odporúčajú na priemyselné účely, napríklad na čistenie chodníkov a ciest alebo masívnych strojov.

Ak by ste sa však rozhodli, že s takouto „vapkou“ očistíte svoje auto od vtáčieho trusu, bola by to nešťastná voľba. Silný prúd vody by mohol lak (a dokonca aj plech) poškodiť.

Je tu možnosť…

Na druhú stranu vysokotlakové čističe s nízkym prietokom tiež nie sú žiadna výhra. Karosériu nimi síce nepoškodíte, ale je dosť možné, že sa nezbavíte ani špiny.

Pri práci s vysokotlakovým čističom vám odporúčame meniť vzdialenosť trysky od objektu čistenia. Menšie a odolnejšie nečistoty ľahšie odstránite z menšej vzdialenosti a s užším a koncentrovanejším prúdom vody.

Prietok čerpadiel vysokotlakového čističa na bežné domáce čistenie len málokedy presiahne hodnotu 400 litrov za hodinu.

Veľké čerpadlá sú na spotrebu vody ďaleko náročnejšie. Niekedy sa ich prietok pohybuje až okolo 660 litrov za hodinu. Od veľkosti čerpadiel závisí aj veľkosť elektrického motora. Zatiaľčo pri menších čističoch má výkon okolo 1 500 W, pri výkonnejších môže dosahovať dvojnásobnú úroveň.

Čím viac barov, tým rýchlejšia robota

Keby bola reč o mestských baroch, bola by to utópia. Tu, samozrejme, narážame na jednotku tlaku. Tá nám hovorí o tom, ako veľmi je vysokotlakový čistič výkonný.

Jeho výkonnosť, ako už zo samotného názvu vyplýva, stúpa s veľkosťou tlaku, ktorý dokáže vyprodukovať. Za najvýkonnejšie sa považujú „vapky“ s tlakom 200 barov.

V skratke, čím viac barov, tým rýchlejšie budete s čistením hotový.

Na čerpadle nešetrite

Pokiaľ chcete vysokotlakový čistič používať na pravidelnej báze, kúpte si zariadenie s odolným čerpadlom. Za najkvalitnejšie sa považujú tie zo zliatin hliníka a mosadze. Ak vám je už dopredu jasné, že vysokotlakový čistič vytiahnete len pár krát do roka na čistenie ľahšej špiny, vystačíte si aj s plastovým čerpadlom.

muž vapkuje auto

Test vysokotlakových čističov

Zoznámte sa s najkvalitnejšími a najobľúbenejšími vysokotlakovými čističmi v tomto roku.

Riwall REPW 150 SET

Tento vysokotlakový čistič je absolútnym víťazom na všetkých frontoch. Za prijateľnú cenu získate užitočného pomocníka na čistenie odolnej špiny v dome a záhrade.

Vďaka jednoduchej regulácii tlaku sa môžete bez váhania pustiť aj do čistenia jemnejších povrchov. Hoci je Riwall REPW 150 SET trochu hlučnejší ako niektoré konkurenčné čističe, obsahuje predlžovaciu hadicu a množstvo kief už v základom balení.

A to sa oplatí.

Bosch UniversalAquatak 135

Favoritom medzi lacnými vysokotlakovými čističmi je Bosch UniversalAquatak 135. Za málo peňazí podáva solídny výkon.

Tlak vody je na dobrej úrovni a materiál kvalitný. Kovové čerpadlo je pri lacnejších „vapkach“ vzácnosťou, Bosch UniversalAquatak 135 ho však obsahuje.

Scheppach HCE 2400 180 bar

Elektrická tlaková umývačka Scheppach HCE 2400 180 bar je vybavená funkciou samonasávania a má prietok až 450 litrov za hodinu.

Tlak dosahuje maximálnu hodnotu 180 barov, čo je veľmi vítané.

Tlaková pištoľ je vybavená predlžovacím nadstavcom. Scheppach HCE 2400 180 bar patrí medzi lacnejšie tlakové čističe, no napriek tomu nezaostáva za extrémne výkonnými „vapkami“ za stovky eur.

Záver

Veríme, že už máte jasnejšiu predstavu o tom, ako by mal váš vysokotlakový čistič vyzerať. Zrejme najdôležitejším kritériom pri jeho výbere je účel, na aký ho chcete používať. S menším znečistením si poradí aj lacná „vapka“, ale pri pravidelnom čistení väčších plôch alebo náročnejšej špiny vám odporúčame zainvestovať do kvalitného stroja.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *