Vyberáme praktický toaletný stolík! + výber TOP 5 stolíkov

Máte doma toaletný stolík? Toaletný stolík síce nie je nábytok, ktorý je v domácnosti absolútne nevyhnutný, ale zároveň je veľmi užitočný. V momente, ako si ho zaobstaráte, si už pravdepodobne nebudete vedieť bez neho predstaviť život. Tento stolík nájde svoje miesto prevažne v spálni, avšak ak máte dostatočne veľký priestor, môže byť umiestnený aj v kúpeľni. Najdôležitejšie pravidlo znie, že je ho dobré umiestniť predovšetkým tam, kde je prirodzene dobrý dopad denného svetla. Najčastejšie nájde svoje využitie pre ženy pri ranných prípravách či na rôzne kozmetické úkony. Hodí sa však aj pre moderných mužov. Ako ho vybrať vám prezradíme v tomto článku.

Vybrali sme pre vás kvalitné toaletné sotlíky

Čo je to toaletný stolík?

Toaletný stolík je určený predovšetkým pre ženy, avšak nielen pre ne. Žena má však rada svoj kúpiť, kde bude mať uložené všetky nevyhnutnosti k tomu, aby bola krásna. Alternatívou je mať uložené kozmetické produkty v kúpeľni, avšak táto možnosť nie je taká príjemná a ani pohodlná.

Ak máte priestor na tento pekný kus nábytku, neváhajte ani sekundu. Miestnosť získa vďaka nemu úplne iný nádych a tiež bude miestom, kde chcete tráviť svoj čas.

Pôvod toaletného stolíka

Vedeli ste, že tento zaujímavý kus nábytku pochádza až z konca 17. storočia? V ďalších rokoch začala ich popularita stúpať. Istú dobu boli dokonca znakom spoločenskej prestíže a dá sa povedať, že je tak až do dnešného dňa.

Jeho najslávnejšou propagátorkou bola Madame de Pompadour – milenka francúzskeho kráľa Ľudovíta XV. Väčšina malieb ju práve zobrazuje za toaletným stolíkom. Už v 19. storočí sa stal toaletný stolík obľúbenou súčasťou veľkého množstva domácností. Európe sa začali vyrábať toaletné stolíky alebo skrátene – toaletky inšpirované rôznymi štýlmi, ako je napríklad gotika, rokoko, renesancia či viktoriánsky štýl.  Stolíky boli mnohokrát bohato vyzdobené, vyrezávané, najčastejšie s motívmi kvetov.

Dnes si môžete vybrať z množstva rôznych druhov toaletných stolíkov podľa toho, čo sa vám páči. Obľúbený je vintage štýl, prepracovaný štýl alebo jednoduchý a moderný dizajn s čistými líniami. Myslite na to, že tento stolík by pre vás mal vždy plniť dve základné funkcie, a to je vzhľad a funkčnosť.

Ako si vybrať toaletný stolík?

Pri každom výbere toaletného stolíka je nesmierne dôležité brať do úvahy funkčnosť a na druhej strane vzhľad.

Funkčnosť toaletného stolíka

Funkčnosť je daná aj jeho veľkosť. Pri výbere toho, aký veľký stolík si zvolíte, zvážte pochopiteľne v prvom rade veľkosť miestnosti, kde bude umiestnený. Tento stolík je zvyčajne praktickým doplnkom. Ak nemáte príliš veľa miesta, nemusí byť zvyčajne priveľký. 

Čo si do tohto stolíka chcete uložiť? Mali by to byť predovšetkým ženské či mužské kozmetické produkty? Alebo budete na ňom vybavovať drobnú administratívu. Za každých okolností je veľmi praktické, ak má stolík aspoň jedno alebo dve zásuvky a nejaký úložný priestor k tomu.

Ďalšou nevyhnutnosťou je tiež stolička. Ak vám to vyhovuje, môžete si vybrať taburetku bez operadla. V inom prípade bude lepšie zvoliť si pohodlnú stoličku s operadlom.

V neposlednom rade netreba zabudnúť na zrkadlo. Malo by byť dostatočne veľké, aby ste mali na neho dobrý výhľad. Je skvelé ho doplniť menšími zrkadlami po stranách, vďaka ktorým si budete môcť skontrolovať váš vzhľad z viacerých strán. 

Tiež treba počítať s tým, že naň nebude vždy dopadať denné svetlo. Preto je vhodné mať stolík aj vrátane osvetlenia. Dobré osvetlenie ocenia predovšetkým ženy pri nanášaní mejkapu.

Vzhľad toaletného stolíka

Vzhľad stolíka by mal odrážať váš vkus a preferencie. Vyberte si preto štýl a materiál, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Obľúbené je drevo, ale aj kov či sklo. V neposlednom rade by mal stolík prezrádzať vaše preferencie. Nezabudnite na doplnky, čerstvé kvety alebo obľúbené fotografie. 

Čoho sa držať pri výbere toaletného stolíka?

Niekoľko užitočných rád na túto tému nájdete už v texte vyššie. Avšak poďme si tieto, ale aj ďalšie rady zhrnúť čo najkonkrétnejšie, aby ste sa mohli naozaj správne rozhodnúť. Pri výbere stolíka je totiž užitočné myslieť na viacero detailov, ktoré neskôr oceníte:

  • úložný priestor – množstvo úložného priestoru voľte podľa toho, koľko máte vecí. Myslite na to, že pravdepodobne nechcete, aby boli vaše hrebene, kozmetika alebo vlasové doplnky na očiach. Ideálne sú preto nízke zásuvky. Pomôcť si môžete oddeľovačmi, vďaka ktorým získate väčší prehľad;
  • zrkadlo a osvetlenie – toaletný stolík slúži najčastejšie na to, aby si mohla žena pohodlne naniesť mejkap. Práve preto je zrkadlo jeho základnou výbavou. Ak aj nebude priamo súčasťou stolíka, možete si ho zaobstarať ako samostatne stojaci kus. Skvelé je zrkadlo s LED osvetlením. To sa snažte ideálne umiestniť oproti oknu. Budete tak mať priestor na úpravu zovňajška aj bez umelého osvetlenia. Menej ideálne je osvetlenie zhora či zboku.
  • stolička – aj pri nanášaní vášho mejkapu by ste mali sedieť pohodlne. Ak si zvolíte na sedenie taburetku, uistite sa, že má správnu výšku. Vaše lakte by sa mali vždy dotýkať vrchnej dosky. Výhodou taburetky je, že nezaberá toľko miesta a že sa dá vždy schovať pod stôl. Ak chcete niečo dizajnovejšie, zvoľte si stoličku či kreslo.
  • dizajn – je veľmi podstatnou záležitosťou; ideálne je, aby ladil aj s ostatnou časťou vášho nábytku, a to či materiálom alebo prevedením. Čo sa týka farebnosti, je lepšie sa držať neutrálnych tónov, ako je biela, béžová alebo sivá. Biela dokáže evokovať pocit čistoty a tiež zväčšuje priestor. Čierna zase vyvoláva pocit luxusu.
  • dekorácie – ak chcete, aby váš stolík vyzeral útulne, určite sa tiež vybavte niekoľkými dekoráciami. Ak budete mať v stolíku úložný priestor, nebude problém doň ukryť drobné predmety, kozmetiku či šperky. Na stôl sa zase hodí váza, vonná sviečka alebo parfum. Vhodne pôsobý aj set krémov či fotka.

Materiál toaletného stolíka

Keď budete kupovať toaletný stolík, je veľmi pravdepodobné, že budete chcieť, aby vám vydržal čo najdlhšie. Takýto kus nábytku nechcete vymieňať po niekoľkých mesiacoch či roku. Preto je vhodné siahnuť po kvalitnom materiály. Tým najlepším je drevo, pretože je nadčasové a trvácne. Aj po rokoch bude vyzerať váš stolík stále ako nový. Ďalšou výhodou je, že ho nájdete vo viacerých farebných prevedeniach. 

Bielou nikdy nič nepokazíte a rovnako to platí aj v tomto prípade. Keďže toaletný stolík sa hodí najmä do spálne, zladíte ho k bledému či tmavému zariadeniu, ako aj k spálňam z masívu. Stačí si už iba vybrať štýl a vhodné miesto na líčenie je na svete.

Veľa fanúšikov má aj kovový toaletný stolík. Pôsobí moderne, nadčasovo a trochu industriálne. Treba si však dávať pozor pri výbere, pretože tento typ stolíka totiž väčšinou nedisponuje väčším množstvom úložných priestorov a zásuviek.

Cena toaletného stolíka

Toaletný stolík nebude určite patriť medzi najlacnejšie kusy vášho nábytku, ale rozhodne ho o to viac využijete. V neposlednom rade vám bude slúžiť mnoho rokov a ak si vyberiete vhodný nadčasový štýl, hodí sa do vašej spálne či kúpelne vždy. Cena toaletného stolíka začína na úrovni 80 či 90 Eur. Priemerne počítajte s cenou okolo 120 až 140 Eur.

Výber TOP 5 stolíkov

Keďže inšpirácie nie je nikdy dosť, pripravila som pre vás zoznam niekoľkých toaletných stolíkov, ktoré by sa vám mohli páčiť. Sú cenovo dostupné a tiež v neutrálnych farbách tak, aby vyhovovali požiadavkám každej ženy. Tu sú!

Toaletný stolík, toaletka, biela, BELEZA

Tento toaletný stolík, ktorý je bielej neutrálnej farby má veľkú výhodu v tom, že bude pôsobiť aj ako dekoračný prvok. Ukrýva v sebe hneď niekoľko dekoračných poličiek, kde môžete umiestniť kvety či obrázok. Dokonca bude skvelé, ak poličky budete upravovať podľa aktuálnej sezóny!

Moderný toaletný stolík BELEZA je očarujúci a zároveň jedinečný. Má decentný minimalistický štýl, ktorý sa vynikajúco hodí pre každú mladú slečnu, ženu alebo dámu. Elegantná biela farba zaručuje univerzalitu. Hodí sa ako ku klasickému, tak aj ku modernému štýlu bývania.

Decentný kus nábytku, ktorý sa vďaka svojim rozmanitým funkciám stane neprehliadnuteľný. Súčasťou stolíka je zrkadlo, v ktorom môžete nerušene skontrolovať svoj vzhľad. Navyše má jeden funkčný šuflík, kde schováte všetko, čo potrebujete. Na kozmetiku a mejkap či dekorácie zas poslúžia dve police a dostatočne veľká vrchná plocha stolíka.

Produkt sa dodáva v demonte a je potrebné ho jednoducho zmontovať. Jeho cena je príjemných 99 Eur a dodáva sa buď v bielej farbe alebo vo farbe duba.

Toaletný stolík, toaletka, biela, BELINA

Tento stolík je naozaj skvelý a praktický a má tiež množstvo úložného priestoru. Je možné si ho vybrať až v troch farebných prevedeniach, a to v bielej farbe, v kombinácií bielej s dubom alebo vo farbe duba.  BELINA vás očarí jednoduchým, no praktickým dizajnom. Toaletný stolík ponúka úložný priestor v podobe 4 šuplíkov. Do tohto priestoru schováte naozaj všetko, čo potrebujete – od kozmetiky, cez šperky až po doplnky.

Na vrchnej výklopnej doske nájdete z vnútornej strany zrkadlo, v ktorom vynikne vaša krása v úplne novom svetle. Stolík je vyrobený zo 16 mm laminovanej drevotriesky, vo farebnom prevedení dub sonoma, alebo v spomínanej kombinácií či bielej farbe. Jeho cena je veľmi prijateľná – 114 Eur.

Toaletný stolík s taburetom, biela/strieborná, LINET NEW

Milujete klasiku? Tak práve toto je ono! Elegantný stolík, ktorý pripomína časy minulé bude dokonalým spoločníkom do vašej spálne. Tento stolík v sebe nesie nadčasový šarm, elegancia a pôvab. Pôsobí do určitej miery vznešene, ale zároveň je jeho cena stále veľmi prijateľná, a to 139 Eur.

Má pomerne dosť úložného priestoru, a bude preto bez problémov vyhovovať vašim nárokom a požiadavkám. Čistý dizajn bielej MDF, masívne drevené nohy a kovové úchytky z neho robia ideálny kúsok do vašej spálne. To, čo robí toaletný stolík toaletným, je nepochybne zrkadlo, vďaka ktorému sa budete vedieť dokonale upraviť. Centrálny šuplík a dvojica menších šuplíkov umiestnených priamo na stolíku, ukryjú všetko potrebné.

Kozmetický Stolík Anna

Farba pre tento stolík z dreveného materiálu bola použitá v kombinácii prírodných odtieňov a bielej. Vyzerá preto elegantne a vysoko kvalitne. Štyri biele lakované nohy v tvare kruhovej trubice vyrobené zo železa dodávajú stolu veľmi zvláštne čaro, ktoré očarí predovšetkým fanúšikov retro štýlu. Jeho cena je 119 Eur.

Štvorcové zrkadlo má veľkosť približne 30 x 30 cm a dá sa ľahko sklopiť. Po oboch stranách sú ďalšie vyklápacie dvierka. Vďaka tomuto skladaciemu mechanizmu má toaletný stolík priestor, v ktorom môžete skryť svoje kozmetické potreby.

Kozmetický Stolík Shadow 7 Šírka 132 Cm

Tento stolík je ideálny sa hodí v prípade, že máte dostatok priestoru. Treba rátať s tým, že je o niečo väčší ako iné stolíky. Ponúka okrem zrkadla a aj veľkorysý úložný priestor aj priestor, aby ste mohli všetko, čo potrebujete pre svoj denný program krásy, uložiť v prehľadne usporiadanej podobe a mať rýchlo po ruke.

Na troch otvorených poličkách môžete vystaviť svoju zbierku lakov na nechty, ako aj krémy a fľaštičky s parfumom. K dispozícií sú dve ďalšie police, do ktorých môžete uložiť kulmu a žehličku. Vďaka priamemu dizajnu v nadčasovej bielej farbe sa toaletný stolík bez námahy hodí takmer do každého interiéru. Povrch vo vysokokvalitnom dekore sa ľahko čistí a je odolný proti každodennému použitiu. Jeho cena je 149 Eur.

Líčiť si starať sa o svoju pleť sa dá v kúpeľni alebo tiež v podstate kdekoľvek, ale ak budete mať toaletný stolík, všetko bude pre vás oveľa pohodlnejšie. Navyše, v každej spálni pôsobí neuveriteľne štýlovo. 

V súčasnosti sú opäť neuveriteľným hitom, a to predovšetkým preto, lebo sú praktické a štýlové. Poslúžia pri starostlivosti o pleť, líčení, tvorbe účesov a tiež do nich schováte pomôcky na líčenie, kozmetiku, šperky a ostatné doplnky. Zaobstarajte si toaletný stolík, ktorý budete milovať!

4/5 - (6 votes)