Stojan na kvety – Vyberáme ten najlepší + (INŠPIRÁCIE)

Takmer každý dom, byt alebo kancelária by mal mať živé kvety. Neslúžia len ako dekorácie ale sú tiež krásnym doplnkom, ktorý naplní priestor okolo seba čistým vzduchom. Živé rastliny dokážu zmierniť stres a zlepšiť náladu. Kvety si môžete dať napríklad na parapet alebo na špeciálny stojan na kvety.

V dnešnej dobe máte k dispozícii širokú škálu doplnkov, ktoré môžete použiť ako stojan na kvetináč. Každý si tak môže nájsť spôsob presne pre seba. V tomo článku vám predstavíme široký sortiment stojanov na kvetináče. Stačí si vybrať.

Na čo slúžia stojany na kvetináče?

Stojany na rastliny neslúžia len ako dekoratívny prvok ale pomáhajú tiež šetriť miesto.

Vonkajšie stojany sú skvelé v tom, že vám umožňujú premiestňovať vaše rastliny do rôznych polôh v závislosti od počasia.

Počas nepriaznivého počasia ich môžete preložiť na miesto nad zemou, kde budú taktiež mimo dosahu škodcov a domácich zvierat. Naopak v interiéri môžete vaše rastlinky udržať viditeľné nad nábytkom, umiestniť ich do toho najlepšieho svetla a zabezpečiť, aby aj menšie rastliny vynikli.

Druhy stojanov

Existujú tiež poschodové stojany na rastliny, ktoré vám umožnia zoradiť rastliny podľa veľkosti alebo podľa vášho vkusu.

Pri výbere stojanov sa uistite, že dizajn zodpovedá štýlu vašej domácnosti, že majú vhodnú veľkosť a výšku pre vaše kvetináče a že sú dostatočne odolné. Nechcete mať doma stojan na kvetináč, ktorý sa bude pri každom dotyku hýbať.

polievanie kvetu na stojaneAko vybrať stojan na kvety?

Vonkajší stojan na rastliny si vyberiete relatívne jednoducho, aj keď pred jeho nákupom je potrebné vyriešiť niekoľko základných vecí.

Majte na pamäti nasledujúce:

Tvar, výška a priemer stojana na rastliny, ktorý si vyberiete, budú závisieť od typu rastliny, ktoré naň plánujete umiestniť.

Vyššie stojany sú vhodné pre menšie rastliny alebo ťahavé rastliny a menšie, robustné stojany sú lepšie pre väčšie, široko rastúce rastliny. Niektoré stojany sú dokonca nastaviteľné, čo ponúka väčšiu flexibilitu, keď rastlina rastie, alebo ak ho chcete v budúcnosti použiť napríklad pre inú rastlinu.

stojany na kvetyNezabudnite tiež skontrolovať maximálnu nosnosť stojana. Nechcete, aby sa zrútil pod váhou rastliny, ktorá bude pre tento stojan príliš ťažká (zdroj).

Stojan na kvety do interiéru alebo vonkajšie stojany

Ak plánujete použiť stojan na rastliny na terase, na balkóne alebo v záhrade, musíte si vybrať taký, ktorý bude odolný voči poveternostným vplyvom.

Zle ošetrené drevo, ktoré zle znáša vlahu nevydrží príliš dlho.

petúnie v kvetináči na stojaneStojan na jeden kvetináč alebo viac kvetináčov

Regál na rastliny je skvelou voľbou na vystavenie viacerých rastlín. Nie sú vhodné pre vyššie izbové rastliny alebo väčšie rastliny, ktoré sú príliš široké.

Ak máte obmedzený priestor alebo len máte príliš veľa rastlín, jednoznačne sa rozhodnite pre stojan s viacerými rastlinami.

Stojany na jeden kvetináč sú skvelé, ak chcete zapôsobiť jednou peknou rastlinou alebo ju chcete umiestniť na miesto s lepším svetlom.

Veľkosť

Dajte si tiež pozor na to, aby stojan nezaberal príliš veľa miesta (v prípade, že máte k dispozícii obmedzené miesto).

Menšie stojany sú vhodné na balkón a do malých priestorov.

Na trhu sú rôzne veľkosti stojanov na rastliny. Stačí si vybrať podľa toho, aké meisto máte k dispozícii.

Niektoré stojany sú malé a vhodné iba pre jeden kvetináč, zatiaľ čo iné majú niekoľko poschodí a fungujú ako polica pre rôzne rastliny.

Bez ohľadu na to, akú veľkosť si vyberiete, nezabudnite si pred kúpou zmerať priestor, aby ste zistili, či sa stojan zmestí do priestoru, kde ho chcete mať umiestnený. Ak plánujete kúpu stojanu na rastliny s viacerými vrstvami, nezabudnite zmerať aj výšku rastlín, aby ste zistili, či sa pohodlne zmestia na jednotlivé poschodia.

stojan na kvetyNosnosť

Ak máte veľké a ťažké keramické kvetináče, budete chcieť veľmi pozorne sledovať nosnosť stojanu. Nie je nič horšie ako, keď stojan nevydrží záťaž a zrúti sa. Môžete tak veľmi jednoducho prísť o svoju obľúbenú rastlinku.

Materiál

Vonkajšie stojany sú väčšinou vyrobené z rôznych druhov dreva. Niektoré sú ošetrené vodeodolným lakom, iné nie.

Existujú aj bambusové stojany, ktoré sú prirodzene odolné voči vode.

Kovové stojany na kvetináče sú takmer vždy vybavené vrstvou odolnou voči hrdzi, aby boli vhodné do exteriéru.

Ak hľadáte izbový stojan na rastliny, materiál je skutočne dôležitý len z hľadiska vzhľadu.

Ak však chcete stojan na kvetináč, ktorý možno použiť vonku, musíte si byť istí, že kúpite taký, ktorý je odolný voči poveternostným vplyvom a bude dostatočne trvácny. Nechcete si kupovať nový stojan každý rok.

polievanie kvetov

Tento druh dreva je odolný voči hnilobe a vode, aj keď nie je až tak vhodný do prostredia s príliš vysokými teplotami.

Kov je ďalším odolným materiálom. Železo, bežný kov používaný pri výrobe rastlinných stojanov, časom hrdzavie. Je preto dôležité, aby bolo oŠetrené prípravkom proti hrdzaveniu.

Ideálne sú produkty z akáciového dreva, ktoré sa bežne používa na vonkajší nábytok.

Ak chcete praktickejší kovový stojan na kvetináče, siahnite po hliníku. Ten je totiž ododlnejší a je tiež ľahší na prenášanie.

Štýl

Stojany na rastliny vám poskytujú skutočne veľkú slobodu hrať sa so štýlom.

Menšie stojany na kvetináče sú zvyčajne neutrálne v dizajne, zatiaľ čo väčšie poschodové stojany na rastliny majú väčšinou väčší výber štýlov.

Väčší stojan môžete ozdobiť aj dekoračnými predmetmi mimo rastlín, ako sú sviečky (pokiaľ sú v bezpečnej vzdialenosti od rastlín) alebo rámčekom na fotografie.

stojan na kvetináčZáver

Pri výbere stojanu na kvetináče si dajte pozor hlavne na materiál, veľkosť a samozrejme tiež na cenu.

Nezabudnite si zmerať rozmery miesta, kde chcete mať stojan umiestnený. Dôležité je tiež sledovať nosnosť stojanu (v prípade, že naň plánujete umiestniť ťažký kvetináč).

Čo sa týka štýlu, je to úplne na vás. Stačí si vybrať taký produkt, ktorý vás zaujme.

4/5 - (5 votes)