Vintage kuchyňa – retro šarm pre modernú domácnosť

Vintage kuchyňa spája moderné s tradičným. Vintage štýl uprednostňuje nábytok a doplnky, ktoré sa kedysi skutočne používali a teraz môžu v domácnosti rozprávať staré príbehy. Keď do kuchyne prinesiete prvky vintage, spustíte oslavu tradičného na pozadí súčasnosti. Inšpirujte sa nápadmi, ako si vytvoriť vlastnú nadčasovú vintage kuchyňu.

Štýl vintage kuchyne vám dáva obrovský priestor na prejavenie vašej osobnosti, ktorý môžete naplno rozvinúť. Je dôležité zvážiť výber stolov do jedálne, skriniek, políc, pracovných dosiek, spotrebičov, podláh či bytového textilu. Môžete si vybrať, ktorým obdobím (20., 50., 70. roky 20. storočia) sa necháte viesť a aké farby budú hrať vo vašej vintage kuchyni hlavnú rolu.

Starožitný nábytok a vintage kuchynské linky

Vytvorenie vintage kuchyne vás neobmedzuje parametrami súčasného kuchynského dizajnu. Kým v retro kuchyni sú novovyrobené veci inšpirované minulosťou, vintage kuchyňa stavia na starožitných kúskoch nábytku, ktoré sofistikovane zapadajú do celkového priestoru.

Absolútnou klasikou a vari najčastejším prevedením sú biele vintage kuchyne. Častokrát sa hovorí o provensálskom štýle vintage kuchyne, ktorý okrem čistej bielej obľubuje ošúchané efekty, popraskaný lak alebo patinu, vyznačuje sa bohatosťou a evokuje slnečný juh Francúzska prevoňaný levanduľou a viničom.

Moderné vintage kuchyne sú typické aj rohovými kuchynskými linkami s retro dizajnom alebo bielymi spodnými skrinkami a vrchnými vintage poličkami do kuchyne ako stvorenými na prezentáciu vášho unikátneho starožitného porcelánu.

Vezmite to od podlahy

Trendy vzhľad vintage kuchyne dosiahnete vyvážením vintage kuchynských nápadov a novších detailov – spojte elegantné šalviovo alebo mentolovo zelené skrinky s chrómovaným kovaním, dreveným kuchynským ostrovčekom a staršou drevenou podlahou.

Okrem podlahy z dreva sa do vintage kuchýň unikátne hodia kockované podlahy a podlahy z linolea. Veľmi originálnym nápadom bude dlažba terakota, ktorá evokuje stredomorský štýl v dávnych dobách.

Tip: Prečítajte si článok o tom, ako zladiť podlahu s nábytkom, ak by ste sa chceli dozvedieť viac tipov o tom, ako z tohto prepojenia vyťažiť maximum.

biela kuchynská linka s jedálenským stolomzdroj: moebelix.sk

Osvetlite vintage kuchyňu

Dokonalým riešením osvetlenia vintage kuchyne je kombinácia nástenných lámp a pekných závesných svietidiel či lustrov. Lampy a svietidlá do vintage kuchyne môžete kúpiť ako retro prevedenie v obchode s nábytkom alebo popozerať bazáre a starožitníctva.

Vytvorte retro kuchynský obklad

Dobre vybraný obklad ku kuchynským skrinkám podčiarkne celkový dojem vintage kuchyne. Získať autentické starožitné obkladačky by bolo dosť zložité. Našťastie je mnoho nostalgických dizajnov, ktoré dodajú kuchyni závan histórie. Veľký návrat zažívajú kedysi obľúbené enkaustické dlaždice.

Spotrebiče do vintage kuchyne

Spotrebiče do vintage kuchyne by mali ladiť so zvyškom zariadenia. Staré spotrebiče sú však neefektívne a potenciálne môžu znamenať aj isté riziko. V tomto prípade sa odporúčajú verzie retro spotrebičov, ktorých vzhľad je dokonale prispôsobený vintage štýlu a spĺňa všetky normy bezpečnosti a ekonomickej spotreby.

moderný jedálenský stôl so stoličkamizdroj: moebelix.sk

Kuchynské doplnky pre šmrnc vintage kuchyne

Krása a nádych vintage spočíva v použití vintage doplnkov a príslušenstva. Vyberte si kvalitné kuchynské linky (pokojne s motívmi retro kuchyne) ako pozadie, na ktorom starožitné kúsky nábytku (príborník, drevená skriňa, komoda, mäsiarsky blok) dokonale zažiaria.

Vintage závesy do kuchyne, čipkované návleky na stoličky, stojany na taniere, retro spotrebiče a ďalšie doplnky od babičky dodajú kuchyni vintage šarm. Sklenené fľaše, prútené košíky a hlinené džbány vystavené na vrchu skriniek oslávia minulosť. Oproti tomu medené panvice, hrnce a chlebník v starom dizajne zabezpečia moderné funkcie.

Srdce kuchyne v štýle vintage

Keď si plánujete vintage kuchyňu, celkom prirodzene myslíte na teplý a príjemný priestor. Preneste to aj do jedálenskej časti – veľký (drevený) stôl a množstvo (drevených) stoličiek s hrubými podsedákmi je spôsob, ako sa k tomu dopracovať.

zdroj: moebelix.sk
ALT text: drevený jedálenský nábytok

Pomoc pri plánovaní vintage kuchyne

Pokiaľ sa rozhodnete zariadiť vašu kuchyňu vo vintage štýle, urobte si najprv prieskum, čo sa tam hodí, čo sa vám páči a čo vám nesmie chýbať. Pokojne pozvite na pomoc interiérového dizajnéra.

Zvážte vaše priestorové možnosti. Ak máte menšiu kuchyňu, použite kuchynské bloky, ktoré šetria priestor a pôsobia vzdušne. Vystavte starožitné kúsky nábytku, ktoré máte odložené po starej mame alebo ste zohnali v bazáre – skriňa, príborník, kredenc, umývadlo, mäsiarsky blok.

V ďalšom kroku premyslite druhy spotrebičov a ich rozmiestnenie v rámci kuchyne. Do úvahy vezmite začlenenie moderných vymožeností, ako sú moderné úsporné spotrebiče či energeticky úsporné osvetlenia v retro prevedení.

Neodmysliteľnou súčasťou vintage kuchyne sú otvorené vintage poličky a rôzne závesné skladovacie možnosti pre starožitný riad a pomôcky v kuchyni. Porozmýšľajte nad tým, kde ich umiestnite.

Tip: Vintage kuchyňu si pokojne môžete zariadiť aj v prípade, že máte prepojenú kuchyňu s obývačkou. Ak si však nechcete do vintage štýlu zariaďovať aj obývačkovú časť, tak je dôležité, aby ste si vytvorili pomyselnú hranicu, to môžete napríklad pomocou kuchynského ostrovu alebo sedacej súpravy.

Nechajte voľný priebeh vašej fantázii, ako ešte viac podtrhnúť vintage štýl kuchyne. Pomôžu vám rozmanité vintage doplnky do kuchyne: nástenné dekorácie, starožitný riad, farebné závesy, barové stoličky, mozaiková tapeta, makramé závesné kvetináče.

Dopredu si zistite informácie, ako sa postarať o vzácne kusy starého nábytku a doplnkov, ktoré použite pri zariaďovaní vintage kuchyne. Akú údržbu bude potrebovať drevená skriňa či dlažba? Ako sa musia čistiť historické spotrebiče a doplnky?

vintage kuchyňa s kuchynskou linkou v tvare Lzdroj: moebelix.sk

Vintage kuchyne a pohľad udržateľnosti

Štýl vintage prináša nový pohľad na zdanlivo staré a opotrebované časti nábytku a podporuje udržateľnosť v období rastúceho konzumu a jednoduchej výmeny starého za nové.

Nákup neobvyklých druhov nábytku v obchodoch so starožitnosťami, v online bazároch a výpredajoch z domov po starých rodičov patrí k základu vybavenia vintage kuchyne.

Nostalgické kúsky zariadení plné spomienok na detstvo u babičky, ktoré si sami zrenovujete a upravíte v novom šate, sú povinnou a jedinečnou súčasťou vašej vintage kuchyne.

V kuchyni v štýle vintage sa snúbi krása minulosti s praktickosťou súčasnosti. Očarujúci vzhľad, istá miera udržateľnosti aj závan príjemných spomienok sú kľúčovými dôvodmi, prečo sú vintage kuchyne stále trendy. Či zvolíte moderné kuchynské linky s retro dizajnom alebo použijete skutočné skvosty z domu po starých rodičoch, stále máte bohatú paletu možností, ako si splniť svoj sen o vintage kuchyni.

5/5 - (1 vote)