Ako vybrať vianočný stromček? Máme NÁVOD + (TOP 5)

Chceli by ste si tohto roku zadovážiť krásny vianočný stromček, no neviete, podľa čoho vybrať? Pomôžeme vám! Poradíme vám, či je lepší živý alebo umelý stromček; kedy kúpiť stromček, aby sa tie najlepšie stromčeky nevypredali a ak si zvolíte živý stromček, čo robiť, aby vydržal čo najdlhšie. Na záver pridáme zopár tipov pre ten najkrajší vianočný stromček.

Najkrajšie vianočné stromčeky

Živý alebo umelý vianočný stromček?

Oba druhy majú svoje výhody aj nevýhody – ktorý je teda lepší? Niekto je už rozhodnutý, niekto každý rok uvažuje, aký typ stromčeka si zadovážiť. Ak aj vy patríte k tým, ktorí sa nevedia rozhodnúť, porovnali sme pre vás výhody, ceny aj uhlíkovú stopu, teda dopad na životné prostredie pri kúpe živých a umelých vianočných stromčekov.

Živý stromček

Nič nenahradí vôňu živého vianočného stromčeka – akoby ste si domov priniesli kúsok lesa. Vianoce so živým stromčekom sú každým rokom iné, lebo si každoročne vyberáte nový stromček.

Každé Vianoce však musíte byť v strehu, aby sa vám najkrajšie stromčeky nevypredali a neostal vám len napoly vysušený stromček. Doma ho musíte pravidelne zalievať a po Vianociach odpratať, v opačnom prípade vám z neho napadá na podlahu množstvo suchého ihličia.

Cenovo vychádzajú živé stromčeky väčšinou oproti umelým lacnejšie, každý rok však musíte investovať do kúpy nového stromčeka.

Pestovanie živých vianočných stromčekov na plantážach nezaťažuje životné prostredie, keďže plantáž s pestovanými stromčekmi má podobné vlastnosti ako les a po vyrezaní stromčekov na ich miesto vysadia nové semenáčiky. Živé stromčeky spravidla dopravujú na trhy z menších diaľok ako tie umelé, zanechávajú teda menšiu uhlíkovú stopu. Tá však každým rokom rastie, pretože si musíte stále zaobstarať nový stromček. Najekologickejšie sú tie, ktoré sa pestujú čo najbližšie pri vašom bydlisku.

kúpa živého vianočného stromčeka

Umelý stromček

Umelý vianočný stromček síce nevonia, no má viacero výhod. Výrobcovia v súčasnosti ponúkajú umelé stromčeky, ktoré vyzerajú na prvý pohľad na nerozoznanie od tých živých.

S umelým stromčekom nemusíte každý rok tŕpnuť, či sa vám podarí vybrať pekný stromček, pred Vianocami ho nemusíte zalievať a po Vianociach sa s ním nemusíte hneď rozlúčiť. Neopadáva, preto vás nikdy nebude pichať suché napadané ihličie a môžete sa z neho tešiť ešte dlho po Novom roku. Potom ho jednoducho zbalíte a o rok vybalíte znova – v prípade, že zdobenie stromčeka nepatrí medzi vaše najobľúbenejšie činnosti, môžete ho zbaliť aj ozdobený!

Umelé vianočné stromčeky sú často oproti tým živým drahšie, no po viacerých rokoch používania umelého stromčeka určite ušetríte.

Umelé stromčeky sa vyrábajú z plastu, čo zaťažuje životné prostredie viac než pestovanie živých stromčekov. Väčšina z nich sa vyrába v Číne a transportuje do celého sveta, čo zanecháva väčšiu uhlíkovú stopu. Avšak umelý stromček si na rozdiel od živého nezaobstarávate každý rok. Podľa štúdií sa uhlíková stopa priemerne po štyroch rokoch používania umelého stromčeka vyrovná zaobstarávaniu živých stromčekov. Ak teda budete používať váš umelý stromček päť rokov a dlhšie, budete ekologickejší, než keby ste si kupovali každý rok živý. (zdroj)

Kedy kúpiť vianočný stromček?

Ak chcete mať ten najkrajší vianočný stromček, mali by ste sa poponáhľať a kúpiť ho už v predstihu. V opačnom prípade totiž hrozí, že vám už neostane žiadaný stromček vhodnej veľkosti, alebo sa váš želaný typ už úplne vypredá. Kedy je však ten správny čas?

Kedy kúpiť živý stromček

Väčšina ľudí si myslí, že ak kúpia živý stromček neskôr, vydrží im dlhšie. To však nemusí byť pravda. Všetky živé stromčeky pestovatelia vyrežú približne v rovnakom čase. Stromčeky potom naraz putujú do obchodov. Ak stromček kúpite tesne pred Vianocami, neznamená to, že ho odrezali neskôr. Znamená to skôr to, že viac času strávil na tržnici. Preto kupujte živý vianočný stromček už hneď, keď sa spustí predaj, čiže začiatkom decembra. Životnosť stromčeka závisí od jeho celkovej kondície – tie najkrajšie stromčeky sa pochopiteľne vypredávajú ako prvé.

Kedy kúpiť umelý stromček

Rozhodli ste sa pre umelý stromček? Potom by ste si ho mali zadovážiť ešte skôr! Najkrajšie modely a módne vychytávky sa aj v tomto prípade vypredajú ako prvé. Obchody začínajú naskladňovať prvé umelé stromčeky už v jeseni, spravidla od septembra. Ak sa váš vysnívaný model vypredá, budete si musieť počkať na novú kolekciu do nasledujúcej sezóny o rok.

zdobenie umelého stromčeka

Ako vybrať vianočný stromček?

Ako vybrať umelý vianočný stromček

  • Klasickým druhom sú 2D vianočné stromčeky, ktoré majú ihličie vyrobené z nastrihanej polyetylénovej fólie.
  • 3D vianočné stromčeky majú 3D ihličie, ktoré je hustejšie. Takéto stromčeky vyzerajú na nerozoznanie od tých živých, podobne ako umelé kvetiny.
  • Umelý stromček s LED osvetlením už nemusíte zdobiť svetielkami.
  • Zasnežené umelé stromčeky vyzerajú ako jemne poprášené alebo úplne posypané snehom. Vykúzlia vám zasneženú vianočnú atmosféru, aj keď počasie za oknom bude na sneh skúpe.

Ako vybrať živý vianočný stromček

Na začiatku sa musíte rozhodnúť, aký druh stromčeka hľadáte. Okrem celkového tvaru a vône zohľadnite aj ďalšie aspekty. Smreky majú pomerne ostré ihlice – do rodín s deťmi sa možno viac hodia jedle alebo borovice.

Aby vám stromček čo najdlhšie vydržal, vyberajte čo najzdravší kus. Podľa čoho teda spoznáte kondíciu stromčeka?

  • Keď prídete na tržnicu, hľadajte stromček s hustým zeleným ihličím – pri väčšine odrôd platí pravidlo „čím zelenší, tým lepší“. Mal by výrazne voňať a pomedzi konáre by mal kmeň presvitať čo najmenej.
  • Pokúste sa prelomiť jednu ihličku. Ihličky smreka sa zlomia, kým borovicové ihličky by sa mali ohnúť a neprelomiť.
  • Prejdite rukou po konári od kmeňa smerom von. Ihličie by nemalo opadať.
  • Ak strom chytíte za kmeň a jemne ním pokývate, malo by opadať len zopár ihličiek (aj zdravý strom má isté množstvo suchého ihličia). Ak však opadá priveľa ihličia, strom už vyschýna.

zdobenie živého stromčeka

Čo robiť, aby živý stromček u vás vydržal čo najdlhšie?

Vybrali ste si zdravý a krásny živý stromček, čo však robiť, aby taký vydržal až do Vianoc?

Doma pre stromček vyberte vhodné miesto. Nemal by byť pri zdrojoch tepla, lebo by rýchlejšie vyschol. Ani elektrospotrebiče a televízory nemajú na životnosť stromčeka dobrý vplyv.

Životnosť stromčeka závisí od jeho zásob vody. Stromček vodu nasáva lykom, ktoré sa nachádza pod kôrou. Po jeho vyrezaní sa však na lyku vytvorí vrstva lepkavej živice, ktorá bráni prestupu vody. Aby stromček mohol čo najlepšie nasávať vodu, odrežte z kmeňa aspoň tri centimetre, čím odstránite vrstvu vytečenej živice. Stromček následne umiestnite do stojana a zalejte vodou. Urobte tak čo najskôr, najneskôr štyri hodiny po reze. V opačnom prípade sa miesto rezu znova napustí vytekajúcou živicou.

Voda je pre životnosť stromčeka kľúčová. Lyko by malo byť v kontakte s vodou po celom obvode kmeňa, preto sa uistite, či máte vhodnú veľkosť stojana. Pravdepodobne budete musieť odstrániť časť kôry, aby stromček držal v stojane pevne. Nesmiete však odstrániť celú kôru aj s lykom. Ak to urobíte, stromček nebude môcť nasávať dostatok vody a aj napriek pravidelnému zalievaniu vyschne. Ak doma zistíte, že má stromček kmeň príliš hrubý, určite investujte do nového stojana. Nechcete predsa, aby vám opadal ešte pred Vianocami!

Stromček pravidelne zalievajte. Voda v stojane by mala byť neustále, preto jej hladinu pravidelne kontrolujte. Počas prvých dvoch dní nasaje stromček najviac vody, lebo pred tým dlhší čas žiadnu vodu neprijímal. Neskôr už nebude potrebovať takú častú zálievku. (zdroj)

Tipy pre ten najkrajší vianočný stromček

Na záver sa s vami podelíme o pár tipov, ako docieliť, aby bol váš stromček čo najkrajší:

  • Pri výbere živého stromčeka sa uistite, že má rovný kmeň, najmä v spodnej časti. Takýto stromček upevníte do stojana oveľa ľahšie.
  • Vopred si premyslite, ako stromček plánujete ozdobiť. Konáre stromčeka nesmú byť príliš riedke, no ani príliš husté. Niekto preferuje „vzdušnejšie“ stromčeky s riedkymi konármi, iným sa páčia husté stromčeky s dlhšími ihličkami. Majte sa však na pozore. Príliš husté stromčeky sa veľmi ťažko zdobia – na ozdoby na nich nie je takmer žiadne miesto! Naopak, riedky stromček pôsobí „prázdno“, pokiaľ ho štedro neozdobíte. Stromček s hustými konármi voľte v prípade, že sa vám páči iba decentne ozdobený vianočný stromček. Ak máte vy alebo vaše deti pripravené  množstvo ozdôb a už sa neviete dočkať, kedy nimi ozdobíte stromček, siahnite po stromčeku s redšími konármi.
  • Nezabudnite na podložku pod vianočný stromček. Podložky pod vianočný stromček zakryjú stojan a vytvoria dojem, akoby stromček naozaj vyrastal kdesi z podlahy. Vybrať si môžete z rôznych vzorov podložiek – od textilných, zdobených vianočnými ornamentmi až po imitácie snehu.

podložka pod vianočný stromček

Šťastné a veselé!

4/5 - (6 votes)