Pestujeme vianočný kaktus – Ako na to? (TIPY)

Vianočný kaktus je veľmi obľúbená izbová rastlina – a to z dobrého dôvodu! Keď kvitne, vytvára farebné, rúrkovité kvety v ružovej alebo fialovej farbe. Jeho krásne kvety, dlhá doba kvitnutia a nízke nároky na starostlivosť z neho robia úžasnú rastlinu. Stavíme sa, že niekto z vašej rodiny má vianočný kaktus, alebo po ňom aspoň túži!

Najlepšie pomôcky na pestovanie

O vianočných kaktusoch

Na rozdiel od iných kaktusov, vianočný kaktus a jeho príbuzní nežijú v horúcom a suchom prostredí, ako sú púšte alebo pláne. V skutočnosti tieto epifytické sukulenty pochádzajú z tropických dažďových pralesov južnej Brazílie, kde rastú na vetvách stromov a absorbujú vysokú vlhkosť, nestále slnečné svetlo a vysoké teploty.

Kaktus vďakyvzdania, veľkonočný alebo vianočný kaktus?

Existujú tri hlavné typy „sviatočných“ kaktusov: veľkonočný kaktus, kaktus vďakyvzdania a vianočný kaktus. Každý sviatočný kaktus zvyčajne kvitne najbližšie k sviatku, po ktorom je pomenovaný.

kvet vianočného kaktusu

Väčšina „vianočných kaktusov“, ktoré sa dnes predávajú, sú však v skutočnosti Tento druh kvitne koncom decembra, ktoré zvyčajne kvitnú od novembra do februára, a preto prechádzajú bez povšimnutia ako vianočné kaktusy.

Pre zjednodušenie označujeme v tomto článku všetky tri tieto druhy ako „vianočný kaktus“, pretože ide o najbežnejšie používaný výraz a naše rady týkajúce sa starostlivosti sa vzťahujú na všetky z nich.

Rozdelenie

  • Kaktus vďakyvzdania (Schlumbergera truncata): Táto rastlina kvitne koncom novembra s nápadnými farbami kvetov, ktoré sú buď červená, ružová, broskyňová, fialová, oranžová alebo biela. Na okrajoch listov má veľmi špicaté a pazúrovité výbežky.
  • Vianočný kaktus (Schlumbergera russelliana): Tento druh kvitne koncom decembra purpurovými a bielymi kvetmi. Má sploštené segmenty listov, ktoré sú zaoblené s niekoľkými zárezmi na okrajoch.
  • Veľkonočný kaktus (Rhipsalidopsis gaetneri): Táto odroda začína odhaľovať hviezdicovité puky vo februári a kvitne od marca do mája. Na okrajoch zaoblených listových segmentov má drobné štetinky.

Sadenie

Zalievanie vianočných kaktusov

Pri výbere črepníka na vianočný kaktus nezabudnite vybrať taký, ktorý má na dne drenážny otvor. To pomáha zabrániť prílišnej vlhkosti pôdy.

Vianočné kaktusy dobre rastú vo väčšine kvetináčových zmesí, ktoré sú určené pre sukulenty. Dôležité je, aby pôda v kvetináči dobre odtekala.

Kam dať vianočný kaktus

Rastliny by sa mali udržiavať na jasnom, nepriamom svetle. Ideálne je okno orientované na východ alebo svetlá kúpeľňa. Príliš veľa priameho slnečného žiarenia môže citlivé listy vybieliť.

ružový vianočný kaktus

Výhodná je denná teplota 21 °C a večerná teplota 15 až 18 °C.

Vianočné kaktusy uprednostňujú vlhkejšie prostredie, vďaka čomu je svetlá kúpeľňa alebo kuchyňa dobrým miestom na ich udržiavanie.

V lete môžu byť vianočné kaktusy umiestnené na tienistom mieste v záhrade alebo na nevykurovanej verande, kým teploty neklesnú pod 10 °C. Chráňte ich pred priamym vonkajším slnečným žiarením.

Pestovanie

Ako sa starať o vianočné kaktusy

Polievajte každé 2-3 týždne, ale zalievajte len vtedy, keď je vrchná tretina pôdy suchá na dotyk. Napríklad, ak je rastlina v 15 cm pôdy, zalejte, keď vrchné 5 cm budú suché. 

Keď je pôda dostatočne suchá, polejte pôdu, kým voda nepreteká cez drenážne otvory v nádobe. Pod kvetináč položte podnos, aby ste zachytili vodu. Po 10-15 minútach odstráňte všetku prebytočnú vodu z podnosu, aby kvetináč nestál vo vode.

Počas kvitnutia je obzvlášť dôležité dobre zalievať.

Od jari do začiatku jesene kŕmte každé 2 týždne vyváženým hnojivom pre izbové rastliny. Počas jesene a zimy kŕmte vianočný kaktus mesačne, aby ste podporili úspešné kvitnutie.

Prerezávanie

Sviatočný kaktus orežte hneď po odkvitnutí, keď vstúpi do nového rastového obdobia predlžujúceho rastové segmenty. Rez prinúti rastlinu rozvetviť sa a vyrastie jej viac výrazných stoniek.

Môžete tiež bezpečne prerezávať od odkvitnutia do konca jari bez poškodenia rastliny.

Ak chcete orezať vianočný kaktus, otočte stonky medzi jedným zo segmentov. Na odstránenie segmentov môžete použiť aj ostrý sterilizovaný nôž alebo nožnice.

sviatočný kaktus

Ročne môžete odstrániť až tretinu rastliny alebo, inak povedané, odrezať jeden až dva segmenty z konca každej stonky.

Rozmnožovanie sviatočného kaktusu

Najlepší čas na rozmnožovanie vianočného kaktusu je jeden až dva mesiace po odkvitnutí. Vyhnite sa jeho rozmnožovaniu na jeseň, kým nasadí púčiky a keď aktívne kvitne.

Odrezky zo sviatočného kaktusu, veľké alebo malé, pomôžu pôvodnej rastline rásť plnšie a hustejšie, čo bude mať za následok viac kvetov v budúcnosti. Vianočný kaktus sa najlepšie rozmnožuje zo stonkových odrezkov.

Na začiatok si pripravte 10 alebo 15 cm črepník a naplňte ho pestovateľským médiom, ako je kaktusová zmes, univerzálna zemina alebo piesčitá/rašelinová zmes. Voliteľne môžete segment pred zasadením zakoreniť v čistej nádobe s filtrovanou vodou.

  1. Použite čisté ruky alebo sterilný nôž alebo nožnice na rezanie častí stoniek s tromi až piatimi segmentmi stoniek na každej.
  2. Segment stonky umiestnite na dva až štyri dni na chladné a suché miesto, kým odrezaný koniec nezostane mozoľnatý (vyschne), aby bol koniec chránený pred hnilobou.
  3. Odrezky zatlačte asi 1,5 cm hlboko do mierne navlhčenej pôdy. Tri stonky sa pekne zmestia do 10 cm črepníka; päť stoniek do 15 cm črepníka. Vytvorenie korienkov by malo trvať dva až tri týždne.
  4. Rastlinu dobre zalejte. Ak chcete vytvoriť vlhké prostredie a podporiť zakorenenie, zakryte rastliny a nádobu priehľadným plastovým vreckom, ktoré je zaistené gumičkou. Po začatí zakoreňovania odstránte plastové vrecko.
  5. Medzi zavlažovaním nechajte pôdu vyschnúť.
  6. Voliteľne môžete stonky zakoreniť vo vode pred ich zasadením do pôdy. Odrezaný koniec vložte do 1,5 až 2 cm filtrovanej vody a potom nádobu umiestnite do okna s nepriamym svetlom. Po niekoľkých týždňoch by stonky mali mať korene dlhé aspoň 1,5 až 2 cm a sú pripravené na výsadbu v črepníkovej zemine (pozri krok 3).
  7. Chcete, aby pred presadením rastliny došlo k dobrému zakoreneniu; počkajte aspoň osem až desať týždňov pred presadením do trvalého domova. Najlepším dôkazom dobrého zakorenenia je rast nových listov alebo stonky.

Ako rozkvitnúť vianočný kaktus

Kvitnutie vianočných kaktusov a ich príbuzných vyvolávajú chladnejšie teploty a dlhšie jesenné noci. Tri hlavné typy vianočných kaktusov vo všeobecnosti kvitnú podľa tohto plánu:

  • Kaktusy vďakyvzdania sú najskoršie a najdlhšie kvitnúce, zvyčajne produkujú kvety od neskorej jesene do polovice zimy.
  • Vianočné kaktusy zvyknú kvitnúť od začiatku zimy do polovice zimy.
  • Veľkonočné kaktusy kvitnú od konca zimy do polovice jari.

Ak váš kaktus nekvitne, môže dostávať príliš veľa svetla alebo príliš vysoké teploty. Tu je niekoľko tipov, ako povzbudiť vaše vianočné kaktusy, aby produkovali kvety!

Na spustenie kvitnutia musia noci trvať najmenej 14 hodín a dni 8 až 10 hodín po dobu najmenej šiestich týždňov.

Ak máte silné vnútorné osvetlenie, ktoré je zapnuté v noci, možno budete musieť svoj kaktus zakryť alebo ho presunúť do oblasti, ktorá je vystavená prirodzenému svetelnému cyklu.

zakvitnutý vianočný kaktus

Kvetné puky sa najlepšie tvoria, keď sa rastlina uchováva pri teplotách medzi 10 až 15 °C.

Proces pučania môžete naštartovať tak, že rastlinu vystavíte teplotám okolo 7 °C niekoľko nocí za sebou.

Dbajte na to, aby ste boli v súlade so zalievaním, kým rastlina kvitne. Ak rastlina príliš vyschne, môže zhodiť puky.

Ak kaktus jednu zimu zhodí púčiky, nebojte sa: mal by kvitnúť nasledujúci rok!

Keď púčiky vianočného kaktusu vyzerajú, akoby sa chystali otvoriť, nezabudnite rastlinu pravidelne zalievať a udržiavať ju v chlade.

Neskorá jar je najlepší čas na rozmnožovanie odrezkov, pretože väčšina prázdninových kaktusov sa vynorí zo zimného odpočinku a iniciuje nový rast.

Škodci a ochorenia

Ak je váš vianočný kaktus vystavený akémukoľvek druhu stresu, rastlina pravdepodobne zhodí svoje kvety. Môže to súvisieť s množstvom svetla alebo náhlou zmenou teploty, ako je uvedené vyššie v časti starostlivosti o rastliny. Tiež sa uistite, že vaša pôda nie je príliš suchá, keď sa tvoria puky.

Rastlina môže byť náchylná na červce a ak je nadmerne zalievaná, na hnilobu koreňov. Ak máte problémy, vyrežte infikované oblasti a presaďte vianočný kaktus do čistej pôdy.

Záver

Nezaobchádzajte s vianočným kaktusom ako s obyčajným kaktusom alebo sukulentom. Nemôže prijať rovnaké slnečné svetlo a suché podmienky ako iné kaktusy. Je dôležité zalievať tieto kaktusy pravidelnejšie ako väčšinu sukulentov, ale tiež dávať pozor, aby neboli príliš vlhké.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.