Trendy v drevených obkladoch v interiéri pre rok 2021

Obloženie stien je ideálnym spôsobom, ako dodať pôsobivý štýl a textúru do obyčajnej miestnosti alebo skryť nedokonalosti na stenách. Existuje niekoľko typov a druhov materiálov pre nástenné panely, avšak dizajnéri a majitelia domov čoraz častejšie objavujú aj krásu dreva. 

Existujú rôzne spôsoby využitia dreva v celej domácnosti, či už sú to kreatívne nové použitia, alebo reinterpretácie existujúcich štýlov. S drevenými nástennými panelmi vytvoríte dizajnovú obývačku, jedáleň, spálňu či pracovňu. Bez ohľadu na to, akým štýlom obloženia sa budete inšpirovať, váš domov vďaka nemu získa na zaujímavosti.

Chcete aj vy oživiť svoj domov? Prinášame vám zoznam najobľúbenejších trendov v drevených obkladoch pre rok 2021:

Lištové panely

Lištové panely sú klasickým typom obloženia, v ktorom sa rôzne typy a veľkosti preglejkových dosiek a líšt kombinujú, aby vytvorili elegantný štruktúrovaný vzhľad dreveného obloženia stien. Pôvodne boli tieto panely populárne ako vonkajšie bočné obloženia domov, dosky a lišty si však našli svoje miesto aj v interiéroch. V závislosti od toho, aká drsná alebo jemná je povrchová úprava dreva, môže obloženie stien doskami a latami vyzerať rustikálne alebo moderne. Tieto panely vedia dodať nádych sofistikovanosti každému priestoru.

Tatranský profil 

Tatranský profil je najznámejší drevený obklad s perodrážkou, ktorý sa nazýva aj perodrážka alebo palubky. Ide o ideálnu tradičnú voľbu. Tieto ľahko použiteľné drevené stenové panely vytvoria charakter a príťažlivosť akejkoľvek miestnosti, v ktorej sú aplikované. Prírodné drevené obloženie tiež zatraktívňuje tradičné domy, chaty, ale aj modernejšie priestory.

Montujú sa na akúkoľvek stenu alebo strop. Nástenné dosky s perodrážkou vytvárajú ľahko elegantný vzhľad. Navyše, pri tatranskom profile nie je potrebné spájať hrany či lámať a skladať dosky rôznych veľkostí ako skladačku. Použitie obloženia perom a drážkou tak zakaždým ponúka bezchybnú inštaláciu.

Široké drevené obloženie

Široké drevené panely sú jedným z najzaujímavejších interiérových trendov roku 2021 a sú populárne medzi európskymi dizajnérmi, ktorí oceňujú ich elegantnú a modernú estetiku.

Recyklované drevo

Rekultivované drevo je úžasným interiérovým trendom – či už ho plánujete použiť na podlahy, steny alebo ako stropný prvok. Ide o udržateľnejšiu možnosť pre vašu stavbu. Regenerované drevené obloženie navyše prináša do vášho domova farby a históriu jeho minulého život.

Zvetrané drevo má jedinečnú kvalitu, ktorá vie priestoru dodať charakter. Drevo nechajte zvetrané alebo zošednuté, prípadne ho môžete prelakovať pre leštený vzhľad.

Geometrické a asymetrické panely

Ide o steny s prvkami opakujúcich sa alebo náhodných tvarov.

Môžu to byť štvorce, kruhy či trojuholníky, ale aj čokoľvek iné.

Tento štýl obloženia je obľúbený medzi ľuďmi, ktorí chcú jedinečný dizajn panelu na mieru či túžia po inakosti a originálnosti. Nástenné panely sú funkčné aj dekoratívne, a zároveň poskytujú aj zvukovú izoláciu. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.