Tapety do spálne – Krásne dekorácie na stenu

Pri slove tapeta si staršia generácia možno dnes predstaví tradičný panelákový byt, kde steny zdobili staré známe papierové tapety. Takmer nemožné ich dať dole, nevľúdne vzory a masové inštalácie v každom byte. Dnes je ale všetkému inak a o vyššie spomenutých faktoch už nemôže byť ani reč, stali sa už len retro spomienkou na časy minulé.

Tapety sa po svojej dlhšej odmlke dostali znova na výslnie a dokonca sa stali fenoménom súčasného dizajnu.

V nasledujúcom článku sa budeme viac venovať tapetám do spálne. Pre poriadok ale nahliadnime trochu do ich nádherného čarovného sveta a zorientujme sa.

Vyberáme materiál


V rámci škály materiálu máme bohatý výber. Treba však dbať nie len na to, čo sa nám v prvom momente zapáči, ale premyslieť si aj účel, údržbu a životnosť tapety.

Na výber máme k dispozícii nasledujúce materiály. Od nich sa odvíja aj ďalšia práca s nimi, najmä teda proces osadenia, ale aj schopnosť prekrytia steny, paropriepustnosť a v neposlednom rade aj celkové náklady na obstaranie a inštaláciu.

Papier

Skladajú sa z vrstiev papiera, majú najnižšiu kryciu schopnosť a rovnako sú najmenej nákladné. Nevýhodou je nanášanie lepidla na tapetu a príprava steny takzvanou „makulatúrou“ – základová tapeta. Tá zabezpečí nebadateľný prechod medzi jednotlivými pásmi.

Výhody

 • cena

Nevýhody

 • inštalácia, ale aj odstraňovanie

 

 

Vinyl

Súčasný trendový syntetický materiál, odolný, plastický, v ponuke množstvo  vzorov. Vďaka reliéfnosti majú aj vyššiu kryciu schopnosť. A keďže vinyl je vlastne umelá hmota, je tento typ vhodný do každej miestnosti, teda aj do kuchyne a kúpeľne.  Je umývateľná a vysoko odolná.

Výhody

 • umývateľnosť, odolnosť, krycia schopnosť, životnosť

Nevýhody

 • mierne vyššia cena

Vlies

Luxusné tapety napríklad aj do spálne, ktoré majú vďaka viacerým razeným vrstvám veľmi vysokú kryciu schopnosť. Je to materiál vyrobený z netkaných textílií a je veľmi odolný voči používaniu. Veľkou výhodou je , že po zaschnutí sa dá jednoducho odlepiť zo steny bez väčšieho zásahu.

Výhody

 • jednoduché odstraňovanie, odolnosť

Nevýhody

 • materiál nie je umývateľný

Textil

Sú zo série ťažkých tapiet, vrchnú a spodnú vrstvu tvorí vinyl, a preto je vysoko odolná a umývateľná. Vnútro tvoria textilné vlákna a tak je tapeta už v nenalepenom stave veľmi farebná, lákavá, pestrá a realistická.

Výhody

 • farebnosť, autentickosť, odolnosť, umývateľnosť

Nevýhody

 • mierne vyššia cena

Hodváb

V skutočnosti s hodvábom nemajú nič spoločné. Vytvárajú len dojem jemnej hebkej hodvábnej štruktúry na základe špičkovo upraveného vinylu.

[one_half_first]

Výhody

 • umývateľnosť, odolnosť, krycia schopnosť, životnosť

Nevýhody

 • mierne vyššia cena

Sklené vlákna

Patria medzi druhy s najlepšími vlastnosťami avšak aj najvyššou cenou. Investícia sa tu ale oplatí, pokiaľ rátate s osadením tapiet na dlhé roky. Taktiež sa v nich skĺbili tie najlepšie vlastnosti.

Výhody

 • umývateľnosť, odolnosť, krycia schopnosť, najvyššia životnosť

Nevýhody

 • veľmi vysoká cena

Špeciálne tapety

Výnimočný druh tapiet, kde sa už premietajú požiadavky a návrhy zákazníka priamo do výroby. Považujú sa za dizajnové kúsky, sú osobité a jedinečné. Používajú sa vo veľkej miere prírodné materiály ako korok, koža, kameň, kov a podobne.

Výhody

 • jedinečnosť, prestíž, prírodné materiály

Nevýhody

 • najvyššia cena , výroba na zákazku, dlhá dodacia doba

Ako vybrať vhodnú farbu tapety do spálne?


Prvým krokom mala byť voľba miestnosti a aj konkrétnej steny. Dnes sa venujeme vhodným tapetám do spálne.

Preto by sme mali prihliadať na fakt, že spálňa je pre každého z nás oázou pokoja. Spálňa je pre nás útočiskom, intimitou, miestom, kde nás nikto a nič neruší.

Rovnako aj príjemné zobudenie udeľuje náladu pre zvyšok dňa.

Existujú predurčené farby vhodnejšie do spacích izieb. Nemali by to byť farby agresívne a rušivé, ako je červená alebo príliš sýte farby.

Biela pôsobí zase sterilne, chladno a neútulne. Zvoliť by sme mali jemnejšie tóny a skôr sa poobzerať po pastelových farbách a prírodných tónoch( okrová, hnedá tapeta).  Aj tu ale platí, že proti gustu žiaden dišputát.

Pre niekoho môže byť aj sýto fialová farba či tapeta ideálna a upokojujúca. Aj tu treba na prvom mieste prihliadať na váš vkus a pocit, pretože ste to práve vy, komu sa vaša tapeta musí páčiť.

[product_category category=“Tapety“ columns=“3″ per_page=“6″]

Za málo roboty veľa osohu


Niekomu sa môže zdať tapetovanie ako veľká veda, nákladná záležitosť alebo jednoducho potrebuje len zaujímavú zmenu na kratší čas. Samozrejme existuje riešenie aj na toto.

Siahnuť môžete po samolepiacich fóliách. Spájajú v sebe mnoho pozitív, ako napríklad:

 • výhodná cena
 • jednoduchá manipulácia a lepenie ( pri troche zručnosti to hravo zvládnete aj sami)
 • sú ideálne aj na nábytok a dvere

Ak teda netúžite po zmene na stenách, ale omrzel vás trebárs nábytok, toto je vaša cesta!

tapety do spálne

Tipy a triky na záver


Ak chcete zakryť nedokonalosti na stenách, použite plastickú razenú tapetu . Ideálne kombinovať s opakujúcimi sa vzormi alebo farebnosťou, ktorá nedokonalé miesta prekryje na 100%.

Berte do úvahy charakter celej miestnosti. Ak si zvolíte luxusné tapety do spálne ,ale budú sa tematicky, štýlovo a farebne biť s nábytkom, závesmi či posteľnou bielizňou, bude to pravdepodobne chaos. Platí, že menej je tu spravidla viac.

Prihliadajte na svetelnú povahu spálne. Rovnako dôležité je aj farebné prevedenie nábytku.

Ideálny pomer je, ak je jedna farba v prevahe a tá druhá  len podčiarkuje jej osobitosť. Napr. svetlý nábytok, slnečná izba v kombinácii s tmavou výraznou tapetou vykúzli pre vás čarovné miesto.

Ak chcete investovať úplne minimum, zadovážte si nalepovacie obrázky. Osaďte si ich trebárs za posteľ a dotvorte si tak krásny detail, ktorý vám je srdcu blízky.

 

Ak potrebujete menšiu miestnosť opticky zväčšiť alebo práve naopak, veľký priestor zútulniť, siahnite pod 3D tapetách. Realistické obrazce vás vtiahnu priamo do filmu, či prírody.

Podobným variantom ako 3D tapeta je aj fototapeta.

Tak si môžete priestor spríjemniť krásnou fotografiou prírody alebo aj akoukoľvek vašou vlastnou.

Nech sa rozhodnete akokoľvek, či siahnete po tých najdrahších vzoroch alebo po jednoduchých samolepkách, dôležité je, aby ste sa vo Vašej spálni cítili uvoľnene, isto, pokojne a jednoducho doma. O nič iné predsa nejde.

Kde odporúčame nakupovať?


Overené zákazníkmi
Doprava ZDARMA nad 500€
Vrátenie tovaru do 60 dní
Pomoc s donáškou do bytu
Zobraziť
Doprava ZDARMA nad 40€
Rýchle doručovanie zásielok
Vrátenie tovaru do 14 dní
Najvačší výber bytových doplnkov
Zobraziť
Doprava ZDARMA nad 250€
Doprava iba 15€
Firma fungujúca už 25 rokov
Možnosť nakupovať na splátky
Zobraziť
Obrovský výber doplnkov
Časté akcie a zľavy
Doprava ZDARMA nad 69€
Ušetríte 5% z každého nákupu
Zobraziť
4.3/5 - (7 votes)