Ako vybrať stolík do obývačky? Pozrite si naše TIPY

Výber správneho stolíka alebo stolíkov do obývačky nemožno podceniť. V obývačke veľakrát trávime prevažnú časť svojho voľného času a zároveň v nej usádzame návštevy. Často je práve obývačka najkrajšie zariadenou miestnosťou v dome.

Pri výbere nábytku by sme ale nemali myslieť len na dizajn, ale aj na funkčnosť. Stolík do obývačky by mal mať správnu veľkosť a výšku, aby sme si naň mohli pohodlne položiť jedlo, nápoje či noviny a aby nám nezavadzal pri rozhovore s návštevou či sledovaní televízie.

Ako teda vybrať ten správny stolík do obývačky?

Najlepší stolík do obývačky

Stolíky podľa umiestnenia v obývačke

Pred tým, než sa pustíte do výberu stolíka, by ste mali mať aspoň približnú predstavu, kam sa ho chystáte umiestniť. Podľa umiestnenia a funkcie stolíky v obývačke rozdeľujeme do troch skupín. Do väčších obývacích izieb sa, pochopiteľne, zíde aj viacero stolíkov.

Konferenčný stolík

Veľa ľudí si pod pojmom stolík do obývačky predstaví práve konferenčný stolík. Položíte si naň kávu, občerstvenie, zákusky alebo časopisy a usadíte k nemu aj návštevu.

Umiestňuje sa blízko stredu obývacej izby, pred sedačku. Vďaka jeho umiestneniu ide o centrálny prvok obývačky. V ponuke dostať kruhové, elipsovité, hranaté konferenčné stolíky i dizajnové stolíky nepravidelných tvarov.

Veľkosť konferenčného stolíka

Pri výbere konferenčného stolíka musíte mať na pamäti, že bez ohľadu na to, koľko ľudí sa práve nachádza v obývačke, všetci usadení by naňho mali ľahko dosiahnuť. Jeho dĺžka by preto mala zodpovedať približne dvom tretinám dĺžky sedačky. Menší stolík nemusí splniť svoju funkciu, naopak, veľký by pôsobil v interiéri nevyvážene.

Ak vaša obývačka disponuje veľkou sedačkou, pokojne si zadovážte aj dva konferenčné stolíky.

Najdôležitejším parametrom pri výbere stolíka je však jeho výška. Aby ste si naň mohli čo najpohodlnejšie odložiť jedlo a nápoje a zároveň sa oň aj oprieť, mal by mať rovnakú výšku ako matrace vašej sedačky. Prípadne môže byť nižší, nie však viac ako päť centimetrov.

Odkladací priestor konferenčného stolíka

Pri výbere konferenčného stolíka sa taktiež zamyslite, aké množstvo vecí naň budete chcieť odkladať. Niektoré konferenčné stolíky neposkytujú ďalší úložný priestor, no veľa modelov má naviac aj úložný priestor pod doskou stola. Najmä do menších obývačiek prídu veľmi vhod stolíky s dodatočným odkladacím priestorom.

konferenčný stolík do obývačky

Bočný odkladací stolík

Ďalším typom stolíkov v obývačke sú bočné odkladacie stolíky. Ich miesto je na boku sedačky, hneď pri opierke a využijete ich na rýchle odloženie kávy či knihy. Môžete naň položiť aj lampičku na čítanie. Rovnako ako konferenčné stolíky, aj bočné stolíky často disponujú doplnkovým odkladacím priestorom v podobe regálov alebo zásuviek pod doskou stolíka.

Veľkosť bočného stolíka

Spravidla ide o menší stolík kruhového alebo štvorcového tvaru, v porovnaní s konferenčným stolíkom by však mal byť vyšší – tak, aby ste naň dočiahli rukou ponad opierku sedačky.

Bočný verzus konferenčný stolík

Bočný stolík plní podobnú funkciu ako konferenčný stolík – snáď okrem toho, že si okolo neho nemôžete posadať. V extrémne malých interiéroch môže konferenčný stolík úplne nahradiť.

Ak máte malú obývačku, odmerajte dostupný priestor a zvážte, či investujete do kúpy konferenčného alebo bočného stolíka. Medzi sedačkou a konferenčným stolíkom by mal byť priestor asi 30-45 cm. Ďalší voľný priestor by mal byť z opačnej strany stolíka smerom k televízoru.

V prípade, že sa neviete rozhodnúť, či si zadovážiť konferenčný alebo bočný stolík, pouvažujte o kúpe setu rozkladacích stolíkov rôznych výšok a veľkostí.

Rozkladacie stolíky sú často doplnené o praktické kolieska na rýchle premiestňovanie. Môžete ich tak ľubovoľne rozložiť, popresúvať a nakoniec naspäť zložiť. Podľa konkrétneho umiestnenia tak môžu plniť rôzne funkcie. Pri skladovaní navyše nezaberajú veľa miesta.

bočný stolík do obývačky

Televízny stolík

Ako už napovedá názov, televízny stolík je ten, na ktorom, resp. nad ktorým sa nachádza televízna obrazovka.

Ak aj máte obrazovku zavesenú na stene, z dizajnového a funkčného hľadiska sa oplatí pod ňu postaviť stolík alebo skrinku.

Odložíte sem televízne zariadenie, na vrch môžete umiestniť dekorácie a často disponuje ďalším odkladacím priestorom na knihy či rôzne drobnosti.

Veľkosť televízneho stolíka

Ideálna veľkosť televízneho stolíka sa odvíja od veľkosti obrazovky. Z hľadiska bezpečnosti a estetiky odporúčame kúpiť televízny stolík aspoň o 15 cm širší než šírka obrazovky. Nemal by byť zasa príliš vysoký, aby ste následne nemuseli obrazovku umiestniť príliš hore. Z dlhého pozerania by vás tak mohli rozbolieť oči i hlava. Stred obrazovky by mal byť umiestnený približne vo výške vašich očí, keď sedíte na pohovke, alebo nižšie.

Pri plánovaní priestoru v malých obývačkách majte na pamäti, že medzi konferenčným a televíznym stolíkom by mal byť voľný priestor aspoň 60 – 80 cm.

konferenčný a televízny stolík do obývačky

Obývačkové stolíky podľa dizajnu

Pri výbere dizajnu stolíka musíte zohľadniť celkový dizajn obývačky, no najmä sedačiek.

Dizajn stolíka vzhľadom k interiéru obývačky

Stolík by mal s interiérom ladiť, no zároveň, najmä ak hovoríme o konferenčnom stolíku, aj vyniknúť. A to nielen z hľadiska estetiky, pretože sa nachádza v strede. Konferenčný stolík je pomerne nízky a nevýrazný stolík predstavuje prekážku, o ktorú potenciálne môžete zavadiť. Ak sa chcete v obývačke cítiť príjemne a bezpečne, nechajte ho vyniknúť. Keď máte v interiéri poväčšine matné drevo, nebojte sa siahnuť po lesklom stolíku so sklenenou doskou a podobne.

Dizajn stolíka vzhľadom k sedačkám

Stolík a sedačky tvoria pár, nemusia však byť rovnaké. Práve naopak – protiklady v tomto prípade pôsobia oveľa lepšie.

Zlaté pravidlo sa týka dĺžky nôh a jednotlivých kusov nábytku. Ak vaša sedačka a taburetky siahajú takmer po zem, alebo majú len krátke, zavalité nohy, zvoľte vzdušný stolík s dlhými, tenkými nohami. Prísť vhod vám môžu kovové modely s tenkými nohami alebo drevené stolíky bez odkladacieho priestoru, prípadne iba s menším odkladacím priestorom pod doskou stola. Takéto modely pôsobia najviac vzdušne. Naopak, ak vaše sedačky majú dlhšie nohy, najlepšie pri nich vynikne kompaktný stolík so zásuvkami alebo niektorý z dizajnových stolíkov úplne bez nôh. (zdroj)

Stolíky do obývačky podľa tvaru

Stolík do obývačky môže mať dosku rôzneho tvaru. K základným tvarom patrí doska v tvare štvorca,  obdĺžniková, okrúhla alebo elipsovitá. Niektoré dizajnové stolíky majú dokonca dosku v tvare nepravidelných mnohouholníkov alebo zaoblených tvarov.

Fantázii sa medze nekladú – pri výbere tvaru stolíka do obývačky neexistuje jednoznačné pravidlo, prinášame vám ale pár tipov, aký tvar sa môže hodiť do toho-ktorého interiéru.

Štvorcový stolík

Obývačkový stolík v tvare štvorca má najvšestrannejšie využitie. Či už hľadáte konferenčný stolík do malej obývačky, bočný stolík, alebo by ste chceli do väčšieho interiéru viacero stolíkov, so stolíkom v tvare štvorca nič nepokazíte. Ľahko ho skombinujete takmer s každým dizajnom obývačky.

Okrúhly stolík

Okrúhly stolík najlepšie ukáže v obývačkách so štvorcovým pôdorysom, keďže nenaruší celkovú kompozíciu miestnosti. Je tiež najlepšou voľbou do malej obývačky. Ušetrí priestor a zároveň nebude hroziť, že by ste pri pohybe v menšom priestore zavadili o niektorý z rohov.

okrúhly stolík do obývačky

Elipsovitý stolík

Do dlhých, úzkych obývačiek s obdĺžnikovým pôdorysom sa lepšie hodí podlhovastý konferenčný stolík v tvare elipsy, lebo efektívnejšie vyplní priestor. Rovnako ako v prípade okrúhleho stolíka, zaoblené hrany stolíka v tvare elipsy navodzujú príjemný a bezpečný pocit.

Obdĺžnikový stolík

Najväčší priestor na odkladanie jedál a nápojov, no i na rozloženie spoločenskej hry ponúka veľký konferenčný stolík v tvare obdĺžnika. Tento typ zvoľte, ak máte v obývačke veľkú sedačku a potrebujete na stolík zo všetkých miest na sedenie ľahko dosiahnuť.

Obdĺžnikový stolík je tiež najčastejším typom televízneho stolíka a podobne ako stolík v tvare elipsy, dobre ukáže v interiéroch s obdĺžnikovým pôdorysom.

Dizajnový stolík

Posledným typom sú dizajnové stolíky nepravidelných tvarov. Podobne ako pri stolíkoch pravidelných tvarov, aj tu platí, že v dlhých, úzkych miestnostiach ukážu lepšie podlhovasté stolíky, kým do izieb so štvorcovým pôdorysom lepšie zapadnú kompaktnejšie tvary. Pri výbere stolíkov s nepravidelnými tvarmi tiež dôsledne zohľadnite rozmery, aby ste pri pohybe nezavadili o niektorú z vytŕčajúcich hrán.

Záver

Dúfame, že sme vám s výberom stolíka do obývačky pomohli. Pri voľbe dizajnu buďte odvážni – pekný dizajnový stolík skutočne môže byť klenotom interiéru. Veríme, že aj vďaka stolíku sa budete vo vašej obývačke cítiť príjemne, stane sa pre vás obľúbeným priestorom na trávenie voľného času i miestom oddychu po namáhavom dni.

4/5 - (5 votes)