Ako vybrať

Stoličky na balkón – (TOP 5) Vyberáme KRÁSNE a KVALITNÉ

Keď svieti slnko a máte k dispozícii priestranný balkón, je len málo vecí lepších ako tráviť dlhé, lenivé dni vonku, nasávať teplo a oddychovať pod holým nebom. K zaslúženému odpočinku vám stačia kvalitné stoličky na balkón. 

Balkón je „predĺženou rukou“ interiéru

Exteriér je doslova rozšírením vášho interiéru,“ povedal Martyn Lawrence Bullard, interiérový dizajnér z Los Angeles, ktorý vytvoril nábytok pre Harbour Outdoor. „Takže k nemu pristupujeme tak, že ho vyzdobíme rovnako ako interiér. Naozaj chcem, aby to bolo veľmi príjemné a veľmi dobre premyslené.“

NAJLEPŠIE STOLIČKY NA BALKÓN – NÁŠ VÝBER

To znamená, že zber nábytku zahŕňa viac než len náhodné vyberanie kusov v obchode alebo na webovej stránke. Najprv potrebujete plán – ktorý si vyžaduje zistiť, ako budete priestor využívať a ako ho budete časom udržiavať.

Potrebujete plán

Pred kúpou čohokoľvek je dôležité zamyslieť sa nad vašou víziou balkóna. Radšej sa opaľujete na ležadle, čítate si na stoličke alebo sedíte za rozkladacím stolčekom a vychutnávate si raňajky s pohľadom na prírodu?

Balkón s výhľadom

Ak váš balkón nie je dostatočne veľký, aby ste na ňom mohli vykonávať všetky vaše obľúbené činnosti, rozhodnite sa, ktorú aktivitu si ceníte najviac.

Taktiež ak radi varíte a zabávate sa, zamerajte sa na to, aby sa z vášho balkóna stalo miesto na jedenie s rozkladacím stolom a stoličkami.

Alebo uprednostňujete relax s rodinou a priateľmi? Zabudnite na jedálenský stôl a zaobstarajte si stoličky na balkón!

Keď je málo miesta, Brook Klausing, zakladajúci partner firmy Brook Landscape so sídlom v Brooklyne, odporúča vzdať sa ležadiel. Ľudia majú tendenciu ich romantizovať, povedal, ale zaberajú veľa miesta a možno ich používajú menej ako iný nábytok. Klasické stoličky na balkón sú omnoho praktickejšie a vyžadujú menej starostlivosti.

Ak ležadlo na opalovanie stoj čo stoj musíte mať, urobte to, čo urobil pán Klausing v niektorých svojich projektoch: pridajte na stenu alebo zábradlie háčiky, na ktoré môžete ležadlo zavesiť, keď sa nepoužíva. Ušetríte tak kopec vzácneho priestoru.

Výber materiálu

Výrobcovia exteriérového nábytku používajú širokú škálu odolných materiálov. Väčšina spadá do dvoch skupín: tie, ktoré vytrvalo odolávajú prírodným živlom po mnoho rokov a tie, ktoré sa po roku či dvoch opotrebujú.

čierna AdolaAk chcete, aby váš vonkajší nábytok vyzeral po celé roky ako nový, medzi dobré materiály patrí oceľ alebo hliník s práškovým nástrekom. Oceli a hliníku nezostáva nič dlžná ani nehrdzavejúca oceľ a plasty odolné voči ultrafialovému žiareniu.

Avšak aj tieto materiály sa môžu poškodiť, keď sú dlhodobo vystavené prírodným živlom. K najčastejším príznakom prirodzeného opotrebovania patria korózia a škvrny.

„Niekedy môže roky v dobrom stave vydržať aj vysokokvalitný plast odolný voči UV žiareniu,“ povedal Noah Schwarz, kreatívny riaditeľ Design Within Reach a riaditeľ dizajnu kolekcie Herman Miller. „V prípade kovov s práškovým nástrekom nakupujte od značky, ktorá používa vysokokvalitný práškový náter, pretože sa dosť líšia svojou kvalitou a dĺžkou životnosti.“

Ďalším prístupom je nákup kusov vyrobených z drevín, ako je teak, ipe, eukalyptus a mahagón. Sú odolné, ale časom zvyknú zvetrávať. Prípadne si vyberte kov ako mosadz, na ktorých sa postupne vytvára patina.

Obľúbené je aj kované železo, prútie či syntetická živica. Každý materiál má klady aj zápory, vďaka ktorým je ideálny pre určité podnebie a exteriér.

Zvážte napríklad rôzne kovy. Hliník je ľahký, čo znamená, že nie je vhodný do oblastí, kde môže fúkať silný vietor. Nerezová oceľ je ťažká a nenáročná na údržbu, ale pri umiestnení na slnku sa môže veľmi zahriať, takže nie je ideálne, ak ju plánujete nechať odkrytú.

Konkrétne modely

Oceľová stolička Adola s plastovými opierkami na ruky obstojí aj v silnom vetre. Navyše je skladacia, čo znamená, že v prípade nutnosti ju z balkóna rýchlo odstránite.

 

Čo sa týka kúskov z prírodného prútia, tie sú určené do krytých vonkajších priestorov, keďže v skutočnosti nedokážu odolávať prírodným živlom. Ideálne stoličky na balkón!

Umelý ratan verne imituje tradičné prútie. Je však trvanlivejší. Pozrite sa na túto stoličku Eldia s kovovými čiernymi nohami, no nie je krásna? Okrem iného je stohovateľná, vďaka čomu ich na balkóne môžete mať niekoľko naraz bez toho, aby prekážali v pohybe.

Eldia

Ak žijete v obzvlášť vlhkom podnebí, radšej sa vyhnite drevenému nábytku; dokonca aj teakovému drevu. To je síce odolné, ale bude potrebné ho každý rok ošetrovať, aby sa zabránilo praskaniu a deformáciám.

Stoličky na balkón z teakového dreva

Teak je nazývaný kráľom drevín, pretože obsahuje práve toľko kremičitanov a oleja, aby bol veľmi, veľmi odolný aj vonku,“ povedal David Sutherland, zakladateľ spoločnosti Perennials a Sutherland na výrobu exteriérového nábytku a textílií.

Hoci je možné teak pravidelne olejovať, aby vyzeral relatívne nový, David Sutherland to neodporúča. „Problém s olejovaním je, že to musíte robiť vždy,“ dodáva. Keď s olejovaním raz začnete, nemôžete prestať, inak sa drevo rýchlo vysuší.

Namiesto toho sa zmierte so zvetraným vzhľadom dreva. „Osobne sa mi páči, keď má striebornú farbu,“ povedal pán Sutherland. „Ak chcete zachovať svieži vzhľad teaku a krásny povrch, polievajte nábytok raz týždenne. Je to ako zalievanie rastlín.“

Ak sa na vašom teaku vytvorí vrstva špiny, je v poriadku použiť čistiace prostriedky alebo ho silne umyť.

Voľba vankúšov

Jedným z najdôležitejších rozhodnutí, ktoré urobíte pri nákupe stoličiek na balkón, je to, či si zaobstaráte aj vankúše. Tie zvyšujú pohodlie, ale zároveň prinášajú problémy s údržbou, pretože majú tendenciu sa zašpiniť a navlhnúť.

Jednou z možností je, že sa vankúšom vyhnete úplne. „Keď navrhujeme mestské priestory, naozaj neodporúčame veľa vankúšov kvôli všetkým sadziam vo vzduchu,“ povedal Klausing. „Snažíme sa vyberať nábytok, ktorý je pohodlný aj bez vankúšov, alebo ktorý má sieťovinu či niečo podobné.“

Aby ste zabránili vyblednutiu vankúšov, hľadajte látky vyrobené z roztokovo farbeného akrylu, v ktorých sú farby integrálnou súčasťou priadze a nie sú farbené alebo tlačené neskôr v procese.

Ak nechcete, aby boli vaše vankúše mokré celé dni po búrke, hľadajte vložky s rýchloschnúcou penou. Ak sa neviete rozhodnúť, či sú vankúše pre vás, vyberte sa zlatou strednou cestou. Kúpte si stoličky na balkón, ktoré sú pohodlné aj bez vankúšov, ale dodávajú sa s tenkými podložkami, ktoré vám spríjemnia dlhé sedenie.

Balkón so stoličkami

Máte vankúše kam odložiť?

Zatiaľ čo stoličky na balkón môžu byť vonku prakticky po celý rok, vankúše sú o čosi náročnejšie.

Aby sa v dobrom stave zachovali čo najdlhšie – a aby sa zabezpečilo, že budú suché, keď ich budete chcieť použiť – niektorí dizajnéri odporúčajú ich uskladnenie, keď sa nepoužívajú. Iní odporúčajú chrániť stoličky na balkón fóliou.

Obe tieto stratégie sú však náročné na prácu a môžu vás odradiť od používania vonkajšieho priestoru v dňoch, keď nemáte náladu na vyťahovanie vankúšov a odkrývanie stoličiek.

Stoličky na balkón a vankúše nechajte namiesto toho väčšinu roka vonku a nezakryté. Prikryte ich alebo odložte len v prípade, že ich nebudete dlhší čas používať – napríklad počas zimy.

Umiestnenie stoličiek na balkón

Zvážte, koľko miesta máte a ako je váš balkón tvarovaný. Je dlhý a úzky, alebo široký a krátky? Podobne ako pri zariaďovaní obývačky či rodinnej izby použite plochu a tvar vášho balkóna na určenie rozmerov exteriérových stoličiek.

Najdôležitejšie je, aby ste okolo stoličiek nechali dostatok miesta, aby ste sa mohli po balkóne pohodlne pohybovať.

Predtým, ako sa vydáte nakupovať nábytok, urobte si rýchly náčrt priestoru, zmerajte jeho rozmery a zapíšte si ich na papier. Prineste si so sebou do predajne výkres a meter.

Pokiaľ nie ste priestorovo zdatný, ľahko sa vám rozmery v hlave popletú a nakoniec si kúpite stoličky, ktoré budú príliš veľké. Poctivú prípravu preto nikdy nepodceňujte a nespoliehajte sa na to, že si rozmery balkóna zapamätáte.

Farby

Pri zvažovaní vonkajšieho nábytku je k dispozícii množstvo farebných povrchových úprav. To všetko môže byť trochu mätúce. Aj keď by ste nikdy nemali obmedzovať seba alebo svoj osobný štýl, vždy je najlepšie držať sa neutrálnej základnej farebnej palety.

Zvoľte ju pre stoličky na balkón. Tým predídete sklamaniu, keď vaša obľúbená, výrazná farba vyjde z módy. Chýbajúce farebné tóny doženiete v textíliách a fankúšoch. Tie sa predsalen menia ľahšie.

Elegantné balkónové kreslo z kovu so sedákom z tkanej textílie prírodného odtieňu Altona bude o desať rokov rovnako trendy ako dnes. Nedostatok žiarivých farieb môžete v krajnom prípade vykompenzovať menším vankúšom.

Altona

Cena

Keď si vyberiete správne materiály a úroveň pohodlia, musíte si položiť vážnu otázku – koľko môžete alebo chcete investovať do balkónových stoličiek?

Špičkový balkónový nábytok je drahý, ale vo všeobecnosti dostanete to, za čo zaplatíte. Balkónový nábytok môže mať vyššiu cenu ako podobné interiérové ​​kusy, pretože musí odolať prírodným živlom a prispôsobiť sa drsnejšiemu použitiu.

Materiály sú zvyčajne pevnejšie, odolnejšie voči vyblednutiu a lepšie odpudzujú vodu ako lacnejšie alternatívy. Navyše, záruky na materiály a konštrukciu sú často dlhšie a obsiahlejšie.

Ak si vystačíte so stoličkami na pár posedení do roka, nemusíte sa nutne sústrediť na drahé a kvalitné kusy. Lacné stoličky čo to vydržia, len nesmiete zabúdať na to, že po lete alebo dvoch pravdepodobne vyblednú alebo sa pokazia.

Spočiatku môžete ušetriť peniaze, ale náklady na výmenu sa časom navýšia a z dlhodobého hľadiska môžete míňať viac.

Záver

Trávenie času na balkóne by malo byť príjemné a bez stresu. Nábytok, ktorým sa obklopíte, by mal dopĺňať a nie uberať zážitku. Ak si osvojíte znalosti z tohto článku, pomôže vám to vybrať si ten správny druh stoličiek pre váš balkón.

4/5 - (6 votes)

One thought on “Stoličky na balkón – (TOP 5) Vyberáme KRÁSNE a KVALITNÉ

  1. Avatar Vilo píše:

    Ja som si postavil taku dvojku sam z paliet a k tomu stol plus jedna stolicka. Dobre combo!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *