Stacionárny bicykel – Cvičte doma (recenzie + AKCIA)

S príchodom zimy a snehu ukladáme svoje terénne bicykle na zimný spánok a na radu prichádzajú stacionárne bicykle. Ide o prijateľnú indoorovú alternatívu, ktorá je prospešná pre všetky vekové kategórie. Svojimi benefitmi sa radí medzi jednu z obľúbených základných výbav každej domácej posilňovne. 

Jazda na stacionárnom bicykli je efektívny spôsob, ako spáliť kalórie a telesný tuk. Zároveň  je to aj spôsob, ako posilniť vaše srdce, pľúca a svaly. V porovnaní s niektorými inými typmi kardio zariadení, stacionárny bicykel menej zaťažuje vaše kĺby, no stále poskytuje benefity aeróbneho cvičenia. 

Kvalitné stacionárny bicykel (vybrali sme v spolupráci s fitness trénerom)

Tipy na stacionárne bicykle podľa vašich recenzií 

Rotoped bike 120 DOMYOS 

Rotoped Bike 120 DOMYNOS bol vytvorený na udržanie formy a spálenie prebytočných kalórií. Najideálnejšie je použitie dva krát do týždňa.  

Jeho hlavnou výhodou sú pohodlné ergonomické riadidlá a displej s 5 funkciami, ktorý slúži na sledovanie celého trvania tréningu. Rovnako vás poteší plynulý chod pedálov, zotrvačník 4 kg a kolieska na ľahký presun stroja. 

stacionárny bicykelPrečo povedať áno rotopedu DOMYNOS 120? 

  • zotrvačník, ktorý zabezpečuje plynulý chod pedálov,
  • displej – disponuje 5 funkciami: spálené kalórie, prejdená vzdialenosť, čas tréningu, rýchlosť a tepová frekvencia,
  • meranie tepovej frekvencie – sníma ju pomocou snímača srdcovej činnosti v riadidlách,
  • kolieska na ľahký presun – rotoped stačí prevážiť na kolieska a premiestniť.

Rotoped inSPORTline Klegan 

V prípade manuálneho rotopedu inSPORTline Klegan ide o ľudovú voľbu zákazníkov. Je vhodný do každej domácnosti. Regulačné koliesko ponúka až 8 stupňov záťaže. Protišmykové riadidlá sú horizontálne nastaviteľné, sú v nich zabudované snímače tepu. To znamená, že po celý čas cvičenia budete mať svoj tep pod kontrolou. 

stacionárny bicykelVýhody rotopedu inSPORTline Klegan: 

  • veľké komfortné sedadlo – je nastaviteľné vertikálne aj horizontálne,
  • počítač rotopedu  – má jednoduché a intuitívne ovládanie, ktoré ponúka tri tlačidlá Set, Mode, Reset,
  • prídavné funkcie ako sledovanie rýchlosti, vzdialenosti, tepovej frekvencie, času a spálených kalórií,
  • tichý chod stroja vďaka systému BeltDrive,
  • je vhodný aj pre vysoké postavy.

Stacionárny bicykel inSPORTline Gemini B200  

Gemini B200 predstavuje všestranne využiteľný stacionárny bicykel. Môžete ho používať na komerčné účely, profesionálne a aj na domáce použitie. Vyznačuje sa nosnosťou až 180 kg, takže patrí ku stabilným rotopedom.  

stacionárny bicykelPrečo povedať áno stacionárnemu bicyklu inSPORTline Gemini B200

  • kvalitná a pevná konštrukcia stroja s hmotnosťou 54 kg,
  • záťažové koleso s hmotnosťou 8,1 kg,
  • vlastným generátor energie,
  • USB vstup a audio vstup na slúchadlá,
  • pestrá programová výbava  – obsahuje HRC program či WATT program,
  • prehľadný a ľahko ovládateľný LCD displej,
  • ergonomicky tvarované sedlo,
  • držiak na fľašu alebo smartfón.

Stacionárny bicykel EB 900 so systémom samonapájania DOMYNOS 

Už žiadne káble a elektrické zásuvky. DOMYNOS EB 900 je samonapájací stacionárny bicykel, ktorý ponúka svojmu majiteľovi niekoľko výhod. Tento rotoped disponuje mimoriadne pohodlným sedadlom a oporu chrbta. To umožňuje nerušené a dlhé jazdy počas pozerania obľúbeného seriálu. 

stacionárny bicykelVýhody stacionárneho bicykla EB 900 DOMYNOS: 

  • plynulý chod pedálov vďaka zotrvačníku 8 kg,
  • 7 funkcií a 24 tréningových programov,
  • 15 úrovní odporu, ktoré zlepšujú vaše tempo,
  • 2 stabilizátory v zadnej časti bicykla na prispôsobenie sa ku každej podlahe,
  • jednoduchá a zábavná montáž/demontáž za menej ako 45 minút.

Recumbent inSPORTline inCondi R60i 

Recumbent inSPORTline inCondi R60i je vhodný predovšetkým pre obéznych používateľov so zníženou pohyblivosťou a pre seniorov. Bicykel má 9 kg záťažové koleso, čo zaručuje efektívny a plynulý tréning. Takisto disponuje 32 stupňami záťaže, ktoré je možné nastaviť aj elektronicky. 

stacionárny bicykelPrečo povedať áno Recumbent inSPORTline inCondi R60i? 

  • LCD displej, na ktorom môžete sledovať čas, rýchlosť, vzdialenosť, pulz či počet spálených kalórií,
  • je vybavený snímačom tepovej frekvencie v rukovätiach pri sedadle,
  • možnosť prepojenia s tabletom a smartphonom, a to prostredníctvom bluetooth či aplikácie inSPORTline inCondi.

Aké druhy stacionárnych bicyklov trh ponúka 

Dnešný trh ponúka niekoľko typov stacionárnych bicyklov, inak nazývané aj rotopedySú vhodné pre začiatočníkov, pokročilých užívateľov a aj seniorov. Stačí si len vybrať ten správny typ. 

Aké druhy stacionárnych bicyklov poznáme?

Rotopedy 

Patria medzi najobľúbenejšie a najbežnejšie stacionárne bicykle. Predstavujú ideálnu náhradu za vonkajšiu cyklistiku. Pomáhajú formovať spodnú časť tela a majú blahodarne účinky pre náš kardiovaskulárny systém.  

Klasické rotopedy majú pohodlné veľké sedadlo s vysokým náklonom.  

Recumbenty 

Tento typ rotopedov má naopak hlboký nástup, preto sú vhodné skôr: 

  • pre starších ľudí,
  • ako nástroj pre rehabilitácie,
  • na pooperačné tréningy.

Sedadlo recumbentov je pohodlné, ponúka ergonomickú a oddychovú pozíciu. Takisto kompletne podopiera chrbticu a umožňuje tak dlhé šliapanie do pedálov. 

V porovnaní s rotopedmi sú menej náročné na výkon, ale o to viac pohodlné pri cvičení. 

Spinningový bicykel 

Často nazývané aj cyklotrenažéry a slúžia na intenzívne cvičenie. Môžete ich nájsť vo fitnescentre, no v poslednej dobe našli svoje miesto aj v domácnostiach.  

stacionárny bicykel

Spinningový bicykel ponúka vyššiu a presnejšie identifikovateľnú záťaž. Takisto ponúka na výber niekoľko možností uchopenia riadidiel.  

Na cyklotrenažéry si spevníte predovšetkým zadok, stehná a lýtka. Poskytuje náročné a  intenzívne cvičenie, ktoré je ideálne na spaľovanie kalórií a tvarovanie tela.  

6 výhod, pre ktoré sa oplatí mať stacionárny bicykel aj u vás doma 

Tak, ako aj iné kardio zariadenia, aj stacionárny bicykel disponuje určitými špeciálnymi výhodamiA práve vďaka týmto výhodám bude rozhodovanie zadovážiť si takýto „domáci bicykel“ oveľa ľahšie. 

Zvyšuje kondíciu  

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako rozbúchať srdce a rozprúdiť krv v žilách. Kardiovaskulárne alebo aeróbne cvičenia posilňujú srdce, pľúca a svaly. Takisto zlepšujú prietok krvi a kyslíka vo vašom tele. 

Pomocník pri chudnutí 

V závislosti od intenzity vášho tréningu a vašej telesnej hmotnosti môžete cvičením na stacionárnom bicykli spáliť viac ako 600 kalórií za hodinu. Vďaka tomu je cvičenie na stacionárnom bicykli skvelou voľbou pri chudnutí. 

Cvičenie s nízkym dopadom 

Cvičenie na stacionárnom bicykli predstavuje cvičenie s nízkym dopadom. To znamená využívanie  plynulých pohybov. Tieto pohyby pomáhajú posilniť kosti a kĺby bez toho,  aby sa na ne vyvíjal veľký tlak.  

spinning

Vďaka tomu ide o dobrú voľbu kardio cvičenia pre ľudí, ktorí majú problémami s kĺbmi alebo iné zraneniami. 

Posilňuje nohy a spodnú časť tela 

Ak používate väčší odpor, jazda na stacionárnom bicykli môže mať aj posilňovacie účinky. Pedálovanie s väčším odporom pomáha posilniť vaše lýtka, hamstringy a kvadricepsy. Takisto môžete pracovať so svalmi v trupe, na chrbte a na zadku.  

Ak používate bicykel s rukoväťami, pri jednom cvičení dokážete precvičiť aj svaly hornej časti tela vrátane bicepsov, tricepsov a ramien. 

Umožňuje intervalový tréning 

Intervalový tréning strieda krátke intenzívne cvičenie s dlhšími intervalmi menej intenzívneho cvičenia. Keďže stacionárne bicykle umožňujú rôzne úrovne odporu, môžete na nich cvičiť pri nízkej, strednej alebo vysokej intenzite.  

Bezpečnejší ako outdoorové bicyklovanie 

Bicyklovanie vonku so sebou prináša určité riziká, ktorými sú nepozorní vodiči, nerovný alebo klzký povrch vozovky a zlá viditeľnosť. Naopak pri cvičení na stacionárnom bicykli sa nemusíte obávať premávky, zlého stavu vozovky ani nepredvídateľných živlov.  

Ako vybrať stacionárny bicykel pre všetkých členov rodiny 

Pri výbere správneho stacionárneho bicykla treba brať do úvahy určité parametreTie určujú to, aký typ rotopedu budete do vašej domácnosti potrebovať. 

Prinášame vám zopár tipov, ako vybrať ten najlepší stacionárny bicykel aj do vašej domácnosti.

Kto bude rotoped používať? 

Pri výbere stacionárneho bicykla by ste si mali dopredu určiť, kto bude na ňom cvičiť. A to z toho dôvodu, aby ste kúpu stacionárneho bicykla prispôsobili jeho skúsenostiam, zdravotnému stavu a očakávanému cieľu.  

Ak vás bude v domácnosti viac, zvoľte klasický kvalitný rotoped pre začiatočníkov. Aby si na ňom mohol zacvičiť takmer každý z rodiny. 

Ako často plánujete cvičiť? 

Podstatný parameter pri kúpe stacionárneho bicykla je to, ako často ho budete používať. A to z toho dôvodu, aby ste vybrali taký stacionárny bicykel, ktorý zvládne aj vyšší počet „pracovných hodín“. 

Preto je vhodné investovať a kúpiť si jeden kvalitný a poriadny rotoped. Ak si nie ste istý kúpou cez internet, choďte sa poradiť do špecializovanej predajne, alebo si stacionárny bicykel choďte vyskúšať do najbližšieho fitnescentra. 

Nosnosť a konštrukcia rotopeda  

Nosnosť a konštrukcia patria medzi hlavné parametre výberu. 

Štandardná nosnosť sa pohybuje okolo 100 kg, čo predstavuje maximálnu hodnotu. V tomto prípade sa však oplatí kupovať rotoped s rezervou, ktorá predstavuje aspoň 20 kg. Pri kvalitnejších rotopedoch sa nosnosť pohybuje od 120 do 180 kg.  

Kvalitná konštrukcia stacionárneho bicykla sa odvíja od jeho ceny. Lacné modely od 100 € sú zvyčajne nestabilné, nekvalitné a nepohodlné. Kvalitnejšie a drahšie rotopedy predstavujú bezpečnosť, pohodlie a dlhú životnosť.  

Tip: Ak vyberáte rotoped pre celú rodinu, pri výbere sa riaďte hmotnosťou a výškou najťažšie osoby. Budete tak mať záruku, že konštrukcia zvládne každého člena rodiny.

Cena stacionárneho bicykla 

Cena rotopedu sa odvíja od: 

  • parametrov,
  • materiálu,
  • konštrukcie,
  • prídavných funkcií,
  • jednotlivých komponentov,
  • značky.

Kvalitné rotopedy sa pohybujú okolo 400 €. Takýto rotoped má stabilnú konštrukciu, kvalitné komponenty, elektronickú reguláciu záťaži a podsvietený displej. 

Hmotnosť zotrvačníka 

Zotrvačník predstavuje kovové koleso, ktoré zaručuje plynulý chod pri cvičení. 

Všeobecne platí pravidlo, čím ťažší zotrvačník, tým hladší a plynulejší chod. Najviac využívaný je zotrvačník o hmotnosti 4 až 5 kg (v niektorých prípadoch do 6 kg).  

Kvalitný trenažér, ktorý vám poskytne plynulý chod a dostatočnú záťaž by mal mať zotrvačník približne s hmotnosťou od 8 kg.  

Brzdný systém 

Na trhu existujú 2 typy brzdného systému. 

Prvým je magnetický brzdný systém, ktorý sa nachádza u väčšiny rotopedov. Funguje na princípe magnetu, ktorý sa k zotrvačníku približuje alebo vzďaľuje. Pri tomto brzdnom systéme nevzniká mechanický odpor. Z toho dôvodu je vyhľadávaný práve pre svoj tichý chod.  

Indukčný brzdný systém je najdokonalejším a najspoľahlivejším brzdným systémom. Funguje na princípe elektrickej indukcie, ktorá má spravidla 30 stupňov záťaže. Vyznačuje sa tichým chodom, vyšším rozsahom intenzity záťaže a dlhou životnosťou.   

Záťažové koleso a ovládanie záťaže 

Vyššia hmotnosť záťažového kolesa zaručuje plynulosť a vyrovnanosť chodu. Váha sa pri záťažovom kolese pohybuje v závislosti od modelu v rozmedzí od 4 do 10 kg 

Z pohľadu ovládania záťaže sa rotopedy delia na modely: 

  • s ručnou reguláciu záťaže,
  • elektronicky riadené rotopedy.

Výhodou elektronicky riadených rotopedov je ako manuálny režim, tak aj automatická zmena záťaže v niekoľkých stupňoch. 

Základná výbava rotopedu 

Medzi základnú výbavu patria sedadlá, pedále a riadidlá. 

V prípade sedadla vyberajte podľa materiálu, veľkosti a tvaru. Najčastejšie sa používajú gélové sedadlá. Najlepšou voľbou zostávajú však ergonomicky tvarované sedadlá.  

Pri riadidlách pozerajte na to, či sa dajú nastaviť aj výškovo.  Čo sa týka pedálov, medzi štandardnú výbavu patria balansované a vyvážené pedále s nastaviteľnými páskami. 

Digitalizácia a meranie tepovej frekvencie 

Jednoduchý počítač s displejom je súčasťou skoro každého prístroja.

stationary-bike

Tento počítač vám dokáže zmerať: 

  • čas,
  • rýchlosť,
  • vzdialenosť,
  • pulz,
  • spálené kalórie.

Modernejšie a profesionálnejšie stacionárnej bicykle disponujú počítačmi, ktoré ponúkajú rozšírené a nadštandardné funkcie.  

Servis a záruka 

Pri výbere stacionárneho bicykla nezabúdajte na veľmi dôležitú vec, akou je dĺžka poskytovanej záruky. Zákonná lehota v Európskej únií je stanovená na 24 mesiacov. Niektoré značky poskytujú predĺženej záruky na celý trenažér, iné zasa ponúkajú rôzne dlhé záručné doby na jednotlivé časti. 

Veľmi dôležitou informáciou je aj to, či predajca ponúka k samotnému stacionárnemu bicyklu aj servis priamo u zákazníka. Ide o veľmi šikovný a praktický typ záruky, ktorý sa vám bude pri problémoch a poruchách stroja určite hodiť.  

Ako správne cvičiť na stacionárnom bicykli 

Každý cvičebný stroj má svoje pravidlá, ktoré poukazujú na správne cvičenie a používanie prístroja. Dodržiavanie týchto pravidiel vedie k prospešnému a efektívnemu cvičeniu, ktoré prináša svoje zaslúžené ovocie. 

Ako správne cvičiť na stacionárnom bicykli? 

  • správne nastavenie rotopedu – nastavte si polohu sedadla a riadidiel,
  • pozvoľné rozohriatie – začnite zvoľna, po menšej rozcvičke v podobe natiahnutia svalov,
  • dĺžka cvičenia – je individuálna, záleží od vášho cieľa, avšak telo začína naplno spaľovať tuky až po cca 20 minútach cvičenia,
  • stráženie tepovej frekvencie – tepová frekvencia by sa mala pohybovať medzi 40 až 70 % maximálnej tepovej frekvencie (vzorec na výpočet: 220 – číslovka veku = max. tepová frekvencia)

pretiahnutie po cvičení – cviky na pozvoľné vydýchanie a opätovné natiahnutie namáhaných svalov.

Zdroje informácií:

  1. https://www.fitland.sk/stacionarny-bicykel/
  2. https://www.webmd.com/fitness-exercise/features/fitness-basics-exercise-bike-is-back#1
  3. https://www.verywellfit.com/stationary-bike-workout-for-beginners-1230779
  4. https://www.healthline.com/health/fitness-exercise/stationary-bike-workout
4.3/5 - (9 votes)