Vyberáme najlepšie skrinky do kúpeľne

Kúpeľňa bola odjakživa miesto, ktoré by malo byť tým najčistejším a často aj najkrajším v celom vašom dome či byte.  Jej zariaďovanie bolo preto väčšinou úlohou pre nežnejšie pohlavie, keďže vo veľa prípadoch disponujú ženy lepším vkusom ako muži.

Súčasťou kúpeľne je okrem klasického sprchového kúta, vane, umývadla alebo záchoda aj úložný priestor, kde sa odkladajú ďalšie potrebné veci.

A práve úložnému priestoru v kúpeľni sa dnes budeme venovať. Konkrétne výberu tej najlepšej skrinky do kúpeľne.

Aj jej správny výber je totiž mimoriadne dôležitý, keďže sa stane kusom nábytku, ktorý budete používať dennodenne. Okrem funkčnosti však môže splniť aj dizajnový účel a celú vašu kúpeľňu razom zmeniť na nepoznanie.

Ako si však vybrať tú ideálnu, aby splnila oba tieto dôležité parametre?

Na čo si dať pozor pri výbere skrinky do kúpeľne?

Vôbec prvou vecou, ktorú je potrebné si uvedomiť pri zariaďovaní kúpeľne a kupovaní skriniek, je ich funkčnosť.

Treba si tak zodpovedať otázku, na čo všetko vám bude skrinka do kúpeľne slúžiť a čo do nej budete ukladať. Na základe toho totiž budete presne vedieť, aký úložný priestor budete potrebovať, a tak si potom môžete jednoducho vybrať skrinku vhodnú aj pre vás.

S úložným priestorom však jednoznačne súvisí aj dispozícia kúpeľne. Nie všetci z nás totiž vlastnia kúpeľne s rozlohou jednej veľkej izby, a preto niekedy nastáva problém s umiestnením nábytku.

Ak teda vlastníte menšiu kúpeľňu, určite odporúčame, vybrať si do zariadenia menšie skrinky, ktoré budú prioritne slúžiť len na odkladanie vecí, ktoré budete dennodenne používať a nezaberajú veľa miesta. Na odloženie uterákov a osušiek môžete využiť odkladací priestor v chodbe či v inej izbe.

Poslednou vecou, na ktorú treba pri výbere skrinky do kúpeľne myslieť, je rozhodne jej dizajn. Ten musí kolerovať so samotnou kúpeľnou, aby tam skrinka nevyzerala ako nábytok navyše.

Vo všeobecnosti preto rôzne kúpeľňové štúdiá odporúčajú najnovšie dizajny umiestňovať prevažne do väčších kúpeľní, kde by vynikli.

Do tých menší sa skôr odporúča vsadiť na decentnejšie dizajny, ktoré pôsobia minimalisticky, no nestratia svoje čaro.

Ak by sme to teda mali zhrnúť, pri výbere skrinky do kúpeľne sa zamerajte prioritne na tri veci.

  • Funkčnosť skrinky
  • Dispozícia kúpeľne a jej veľkosť
  • Dizajn skrinky do kúpeľne

Aké druhy skriniek do kúpeľne poznáme?

Okrem výstredných dizajnérskych návrhov nábytku, ktorý sa do kúpeľne používa, poznáme taktiež niekoľko stálych druhov, ktoré môžete nájsť v takmer každej domácnosti.

Každý má svoje pre a proti a každý je vhodný do iného typu kúpeľne.

Základné druhy skriniek do kúpeľne sú tieto:

  • dolné kúpeľňové skrinky
  • závesné kúpeľňové skrinky
  • vysoké kúpeľňové skrinky
  • kúpeľňové skrinky pod umývadlo

Dolné kúpeľňové skrinky

Tento typ skriniek do kúpeľne je vhodný najmä pre tých ľudí, ktorí zariaďujú kúpeľňu menších rozmerov  a nechcú mať nejaký úložný priestor nad svojím umývadlom či pod ním.

Práve tento typ tak môže byť pre vás najvhodnejší. Nájsť ich môžete v rôznych materiálových a dizajnových prevedeniach.

Väčšina tohto nábytku sa vyznačuje aj tým, že ide o pomerne lacné skrinky do kúpeľne.

Závesné kúpeľňové skrinky

Ďalším typom sú závesné skrinky, ktoré boli v určitom období v tejto miestnosti  doslova tradičným nábytkom.

Neskôr sa od nich upustilo a skôr sa preferovali klasické skrinky pod umývadlo či dolné kúpeľňové  skrinky. V poslednej dobe však môžeme vidieť, že aj tento typ si opäť začína nachádzať svoju klientelu.

Veľmi často, býva súčasťou týchto skriniek aj zabudované zrkadlo či samostatná lampička. Nedisponujú však veľkým úložným priestorom. Na odloženie bežných vecí pre základnú hygienu však určite postačia.

Vysoké kúpeľňové skrinky

Ak disponujete kúpeľňou s väčším počtom metrov štvorcových, tak by ste určite v kombinácii menších skriniek mali siahnuť aj po vysokých skriniach do kúpeľne.

Vďaka tomuto druhu nábytku si potom v kúpeľni môžete pohodlne uložiť nejakú elektroniku alebo uteráky či osušky potrebné pre vašu hygienu.

Kúpeľňové skrinky pod umývadlo

Pravdepodobne najčastejšie kupovanou skrinkou do kúpeľne je tá, ktorá sa montuje pod samotné umývadlo. Rozhodne sa tomu netreba čudovať, keďže ide o najpraktickejšie riešenie, ktoré vám umožní odložiť si pod umývadlo základné hygienické potreby.

Pri týchto skrinkách si však treba dávať pozor na dispozičné riešenie celej kúpeľne, a to kvôli tomu,  aby vám pri ich otváraní ostal dostatočný priestor na pohyb.

Z akých materiálov sa skrinky do kúpeľne vyrábajú?

Podobne ako je dôležitý výber druhu skrinky, je dôležitý aj výber druhu materiálu, z ktorého sa skrinky vyrábajú.

Niektorý z materiálov je totiž kvalitnejší a vydrží dlhšie, iný zase nevydrží dlhú dobu používania, ale skrinku kúpite za nižšiu cenu.

Tu, sa musíte rozhodnúť čo je pre vás dôležitejšie.

Laminátová LTD doska

Pravdepodobne najpoužívanejším materiálom pri výrobe skriniek do kúpeľne sú laminátové LTD dosky. Ide o pomerne lacný materiál, ktorý sa však odráža aj na životnosti daného nábytku.

Ideálne je preto vybrať takú skrinku z laminátovej LTD dosky, ktorá má spoje vystužené kvalitným lepidlom. Je to dôležité proti preniknutiu vody.

Plast

Zvoliť môžete aj klasický plast, ktorý je maximálne odolný voči akejkoľvek tekutine. Väčšinou sa taktiež vyznačuje nižšou cenou, ale aj kratšou životnosťou napríklad kvôli nosnosti.

Masív

Množstvo ľudí obľubuje do svojich kúpeľní, zakomponovať aj drevo.

V tomto prípade sa určite odporúča masívne drevo, ktoré je odolnejšie voči vlhkejšiemu prostrediu.

Pri tomto type nábytku je však potrebná aj nadmernejšia starostlivosť, na ktorú potrebuje špeciálne prípravky.

MDF

Druhým najčastejšie používaním materiálom je MDF doska. Ide o drevovláknitú dosku, ktorá vám vie dokonale zastúpiť masív.

Celý povrch dosky je chránený proti vlhkosti a stretnúť sa môžete tak s rôznymi vzormi či farbami. MDF je jednoducho zlatou strednou cestou.

Aký ďalší nábytok je vhodný na vybavenie kúpeľne?

Útulnú kúpeľňu však rozhodne nevytvoríte len zakúpením kúpeľňových skriniek, umývadla, sprchového kútu či toalety.

Okrem týchto mimoriadne potrebných vecí totiž jestvuje množstvo ďalších menších a lacnejších pomocníkov, ktorými však svoju kúpeľňu rozhodne oživíte.

Môže ísť napríklad o jednoduché a dizajnovo vkusné vešiaky na uteráky a sušiaky na bielizeň. Na umývadle by rozhodne nemala chýbať miska na mydlo či stojan na zubné kefky.

Pri záchode je určite potrebný aj držiak na toaletný papier či WC štetka.

Mimoriadne potrebnými sú napríklad aj rôzne kúpeľňové koberce či protišmykové podložky.

Záver

Zariaďovanie novej či starej kúpeľne by ste nikdy nemali brať na ľahkú váhu. Ide totiž o miesto, kde sa pohybujete dennodenne a chcete sa tam predsa cítiť príjemne.

Ešte predtým, než sa rozhodnete pre akúkoľvek zmenu v tejto miestnosti, určite nezabúdajte na dispozičné riešenie a parametre vašej kúpeľne.

Taktiež je vhodné, pozrieť sa na celkový dizajn a premýšľať nad tým, ako využiť priestor tak, aby vám po koncovej rekonštrukcii ostalo čo najviac miesta.

4.5/5 - (11 votes)