Skočky sú drobné, nepríjemné tvory, ktoré dokážu spôsobiť veľa nepríjemností. Ak sa raz dostanú do vášho domu, môžu sa rýchlo rozmnožiť a stáť sa zdrojom večnej frustrácie. Bojovať s nimi môže byť ťažké a náročné, preto sme sa rozhodli napísať tento článok, ktorý vám ukáže, ako sa skočiek zbaviť raz a navždy. Zistite, ktoré prostriedky fungujú a ako zabrániť tomu, aby sa skočky vrátili späť do vášho života.
Obsah článku
Čo sú skočky?
Skočky sú malé skákajúce chrobáky podobné blchám, ktoré sa bežne vyskytujú v domácich záhradách v skorom období rastu rastlín.
Tento hmyz (podobne ako vošky) je nenásytným škodcom, ktorý poškodzuje rastliny vytváraním malých otvorov v listoch, ktoré vyzerajú ako jemné hrubé broky.
Ako ich rozoznať?
Zaraďujú sa medzi drobné chrobáky s mimoriadne vyvinutým telom pre pohyb a odolnosť.
Dospelí jedinci majú kratšie, mierne vyklenuté telo a poznávacím znamením sú žlté pozdĺžne pásiky na krovkách. Tretí pár skákavých zadných nôh a krátke tykadlá sú ich najvýraznejšími črtami.
Dospelí jedinci dosahujú veľkosť od 2,00 až 2,5 mm. Sú lesklí, tmavohnedí alebo čierni, s veľkými zadnými nohami, ktoré im umožňujú skákať pri vyrušení. Niektoré druhy môžu mať biele alebo žlté pruhy a v niektorých prípadoch môžu mať aj krídla.
Larvy sú malé, krémovo sfarbené červy dĺžky 1 až 2 mm. Žijú pod zemou a živia sa koreňmi a hľuzami mladých rastlín, ako aj klíčiacimi semenami. Tento nenásytný škodca môže spôsobiť vážne poškodenie záhradných plodín a rastlín.
Škody spôsobené skočkami
Pri klíčení rastlín obhrýzajú klíčne listy plytko pod povrchom pôdy, čo bráni rastu rastliny. Ak sa rastliny vzídu, skočky vyhrýzajú do listov plytké jamky alebo malé dierky s priemerom 1 až 3 mm. Listy potom môžu byť husto prederavené a následne zasychajú.
Ak sa populácia skočiek výrazne rozmnoží, môžu zničiť celé porasty kapustovitých rastlín.
Niektoré druhy skočiek, ako napríklad skočka kapustová a skočka čierna, môžu napadnúť aj iné plodiny, napríklad kukuricu. Najviac ohrozené sú pomaly rastúce rastliny do štádia dvoch pravých listov, ktorých rast môže byť spomalený nedostatkom vlhkosti.
Skočky spôsobujú najväčšie škody v máji a neskôr v prípade suchého a teplého počasia.
Rastliny, ktoré nemajú na listoch voskovú vrstvu, ako napríklad reďkovka, sú omnoho náchylnejšie k poškodeniu. Skočky môžu tiež nepriamo škodiť tým, že prenášajú vírusové ochorenia.
Poškodenie spôsobené larvami týchto skočiek má zvyčajne minimálny hospodársky význam.
Odporúčaná prevencia
Skočky môžu mať až štyri generácie za jeden rok, preto je dôležité po lete dôkladne vytriediť záhradný odpad (najmä kapustovitých burín) a používať len odporúčané zvyšky v komposte.
Ďalším odporúčaním je prerýľovanie pôdy – dobré nakyprenie dosiahnete pomocou kultivátora z nerezovej ocele, čím následne znemožníte podmienky pre prezimujúcich škodcov.
Ako sa zbaviť škodcov
Aby ste predišli poškodeniu rastlín skočkami, odporúčame tieto kroky:
- Odstráňte záhradný odpad a po sezóne prerýľujte alebo prevzdušnite pôdu, aby sa znížil počet prezimujúcich škodcov.
- Ochráňte mladé rastliny pomocou ochranných sieťok až do doby, kým nebudú dostatočne silné na to, aby vydržali poškodenie skočkou.
- Umiestnite žlté lepové dosky do porastu rastlín, čím prilákate skočky a zamedzíte im škodlivému účinku.
- Aplikujte prospešné Hlístice Steinernema feltiae na pôdu. Tieto hlístice zničia larválne štádium skočiek, čím predídete poškodeniu koreňov a zabránite vývoju ďalšej generácie dospelých jedincov skočiek. Zároveň očistíte pôdu od ďalších pôdnych škodcov.
- Ak sa už vyskytli dospelé jedince skočiek, použite ochranný biologický prostriedok Cocana. Cocana je špeciálne kvapalné kokosové mydlo, ktoré poškodzuje bunkovú stenu dospelých jedincov a vysušuje ich. Neodporúča sa používať pri tvorbe plodov.
Záverečné video
Na záver si môžete pozrieť výskyt skočiek v repke sadenej na poli, a detailný pohľad na larvy vyskytujúce sa vo vnútri repky poľnej.