Prečo dezinfikovať? Jednoducho kvôli odstráneniu choroboplodných zárodkov, ktoré môžu byť zdraviu škodlivé. Sú prítomné na našich rukách, povrchoch a v prádle. Baktérie sa v domácnosti množia závratnou rýchlosťou. Jedna bakteriálna bunka vytvorí miliardovú kolóniu za menej ako 24 hodín. Účinnou zbraňou proti baktériam je dezinfekčný prostriedok Sanytol.
Obsah článku
Čo Sanytol dokáže?
Sanytol v spreji je multifunkčný pomocník do domácnosti. Môžete ho použiť v každej časti domácnosti, od kuchyne cez kúpeľňu až po predmety, s ktorými prichádzame do častého kontaktu, ako napríklad smartfón či klávesnica notebooku.
Dezinfekcia sanytol
Sanytol dezinfekcia sa uplatňuje aj pri čistení bielizne. Aby sme spotrebovali menej energie a ušetrili peniaze, máme tendenciu znižovať množstvo bielizne v práčke a prať ju pri nízkej teplote.
Ale bielizeň vypraná pri 30 °C obsahuje len 10-krát menej mikroorganizmov ako pred praním, na rozdiel od 500-krát menej pri praní pri 40 °C.
Dezinfekcia na oblečenie
Pretrvávajú aj mikrobiálne riziká a pachy spôsobené bakteriálnou fermentáciou. Preživšie mikroorganizmy sa potom môžu množiť v bubne práčky a sú pripravené usadiť sa na všetkých suchých alebo mokrých textíliách, ktoré s nimi prídu do kontaktu.
Mikróby sa ľahko uhniezdia aj v textilných vláknach. Jeden kus látky môže po jednodňovom nosení obsahovať viac ako 1 000 005 choroboplodných zárodkov na centimeter štvorcový.
Niektoré textílie sú však náchlynejšie na kontamináciu choroboplodnými zárodkami viac ako iné. Samozrejme platí, že okrem textílie je z času na čas potrebné vyčistiť aj samotnú práčku, ktorá je živnou pôdou pre rast rozličných baktérií a plesní. Čistič do práčky bez chlóru by mal byť súčasťou každej poriadnej domácnosti.
Čistič do práčky
Sanytol v podobe dezinfekčného mydla je zas vhodný na pravidelné umývanie si rúk. Umývanie rúk je prvým krokom, ako sa chrániť pred rizikom infekcie a chorôb.
Či už máte prístup k vode alebo nie, Sanytol vám ponúka praktické a efektívne riešenia pre čisté ruky: dezinfekčné gély a obrúsky, dezinfekčné a antibakteriálne mydlá a podobne.
História Sanytolu
Všetko sa to začalo v roku 1994, keď sa značka Sanytol – vyvinutá v spolupráci s profesionálmi v nemocničnej dezinfekcii – objavila na trhu s 5 výrobkami, ktoré spĺňajú očakávania spotrebiteľov v oblasti zdravia a bezpečnosti. Tieto produkty bez obsahu bielidiel sú zárukou bezpečnosti a zdravia celej rodiny.
Odvtedy spoločnosť Sanytol pokračovala v inováciách, aby mohla ponúkať ešte efektívnejšie produkty na uspokojenie potrieb spotrebiteľov.
Značka Sanytol teraz ponúka široký výber účinných a praktických riešení na čistenie a dezinfekciu: od dezinfekčných prostriedkov na bielizeň, cez kúpeľňové prípravky proti vodnému kameňu, až po kuchynský odmasťovač alebo dokonca hydroalkoholový gél.
Mikróby – prečo by sme sa ich mali báť?
Mikróby alebo mikroorganizmy sú živé bytosti neviditeľné voľným okom. Sú nenahraditeľné pre život na Zemi, môžu byť prospešné pre človeka, ale môžu byť aj nebezpečné (infekčné choroby, otravy jedlom). Rozlišujeme tri veľké rodiny mikróbov. Jednými sú baktérie, potom huby a vírusy. Poďme si o každej z nich povedať pár slov.
Huby
Huby sú mikroorganizmy, ktoré nie sú mobilné alebo sa takmer nepohybujú. Skladajú sa z buniek s jadrami, ktoré produkujú veľmi veľké kolónie. Existujú extrémne veľké odrody húb, vo veľkom množstve viditeľné voľným okom, ako sú plesne alebo kvasinky.
Huby majú široké využitie v potravinárstve a biotechnologickom priemysle. Využívajú sa najmä na fermentáciu, výrobu enzýmov, antimikrobiálnych látok alebo na kontrolu znečistenia prostredia.
Za to vďačia svojej schopnosti detoxikovať naše životné prostredie (vodu, vzduch či pôdu). Bohužiaľ, huby môžu taktiež spôsobovať rôzne ochorenia, zvyčajne alergie.
Huby sa živia organickou hmotou alebo parazitujú v hostiteľovi. Nachádzajú sa teda na koži, nechtoch a potravinách. Spóry húb sa nachádzajú aj vo vzduchu a môžu infikovať dýchacie cesty. Pokiaľ ide o pleseň, často sa vyskytuje vo vlhkých priestoroch, ako sú kúpeľňa alebo kuchyňa.
Baktérie
Baktérie sú živé mikroorganizmy schopné samy sa rozmnožovať delením buniek.
Nie všetky sú nebezpečné. Nájdu sa aj dobré baktérie nevyhnutné pre človeka, napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v tráviacom trakte, umožňujú trávenie alebo tvorbu vitamínu K.
Existujú aj také, ktoré sa používajú v procese čistenia odpadových vôd, v potravinárskom priemysle pri výrobe jogurtov alebo syrov a pri priemyselnej výrobe liekov.
Sú tu však aj zlé baktérie, nazývané patogény, ktoré môžu spôsobiť infekcie a choroby. Z každých 5 000 druhov baktérií je zhruba 100 patogénnych.
Baktérie sa vyskytujú vo vode, pôde, rastlinách, vzduchu, jedle a dokonca aj na našich rukách. Sú doslova všade. Je ich toľko, že v ľudskom tele je 10-krát viac bakteriálnych buniek ako ľudských.
Doma sa baktériám darí na teplých a vlhkých miestach. Nachádzajú sa tak najmä na toaletách, na kúpeľňových skrinkách, v kuchyniach, na predmetoch (vypínače, klávesnice, telefóny a podobne) a dokonca aj na prádle.
Niektoré baktérie, ako je listéria, sú naopak schopné rásť pri veľmi nízkych teplotách, napríklad v chladničke.
Vírusy
Vírusy sú najpočetnejšie mikróby. Na našej planéte ich je približne 1032 druhov. Na rozdiel od baktérií nie sú živé a nedokážu sa sami rozmnožovať. Potrebujú sa dostať do živej bunky, aby sa mohli množiť a šíriť po celom tele.
Vo všeobecnosti ich nájdeme u chorého človeka (sliny, ruky a podobne). Pri niektorých nákazlivých vírusoch, ako je chrípka, sa odporúča vyhnúť sa kontaktu s nimi čo najviac, aby sa obmedzilo riziko nákazy.
S vírusmi sa stretneme aj na predmetoch a povrchoch, kde môžu prežiť dostatočne dlho na to, aby sa na človeka preniesli cez kontakt. Vírusy sú aj vo vzduchu, ak napríklad infikovaná osoba kašle alebo kýcha v blízkosti inej osoby, uvoľňuje do vzduchu vírusy, ktoré môže nič netušiaca obeť vdýchnuť.
Investujte do svojho zdravia
Prenos mikróbov prebieha bez toho, aby sme si to uvedomovali. Mnohé infekcie sa šíria nepriamym kontaktom, keď sa mikróby prenesú cez ruky z kontaminovaného predmetu (kľučka, telefón, diaľkový ovládač, doska na krájanie atď.) do nášho tela.
Pretože sa naše ruky počas dňa dotýkajú mnohých povrchov, sú primárnym nosičom choroboplodných zárodkov. Roznášajú ich do nášho nosa, úst a očí alebo na iné povrchy, ktoré šíria choroboplodné zárodky k iným ľuďom.
Aby ste sa pred týmito rizikami ochránili, je potrebné osvojiť si správne hygienické postupy a používať vhodné čistiace a dezinfekčné prostriedky, pretože klasické čistenie ich úplne eliminovať neumožní.
Myslite na najmenších
Pri narodení je imunitný systém detí nefunkčný, čo ich robí obzvlášť zraniteľnými voči infekciám. Proces imunizácie začína veľmi rýchlo (menej ako 48 hodín po narodení), ale postup je pomalý. Nie sú teda chránené proti choroboplodným zárodkom.
Aj keď vyrastú, zvedavosť bábätiek ich podnieti objavovať svet okolo seba: budú chcieť všetko vidieť, všetkého sa dotknúť, všetko ovoňať a všetko ochutnať. Neváhajú sa váľať na koberci v obývačke alebo olizovať podlahu plnú baktérií. Zvedavosť detí a nedostatok „odporu“ voči špinavým veciam ich vystavujú ešte väčšiemu riziku infekcie.
Z týchto dôvodov sú bábätká a malé deti ohrozené, ak hygiena okolo nich nie je uspokojivá. Bez toho, aby sa upratovanie stalo posadnutosťou, určité pravidlá čistoty zostávajú nevyhnutné.
Imunita a tehotenstvo
Na začiatku tehotenstva je imunitný systém oslabený, aby neublížil embryu. Zároveň, okrem vlastných potrieb, je organizmus nútený sýtiť aj potreby dieťaťa, aby zabezpečil jeho správny vývoj, čo budúcu matku značne vyčerpáva.
Preto musia byť tehotné ženy, dokonca aj v dobrom zdravotnom stave, ostražité, aby sa vyhli chorobám, ktoré by mohli nepriaznivo ovplyvniť vývoj ich dieťaťa. Dobrá osobná hygiena a strava sú základom.
Pokles imunity s pribúdajúcim vekom
Postupom času sa účinnosť imunitného systému znižuje. Ľudské telo produkuje menej bielych krviniek, čo ho menej chráni pred chorobami. To vysvetľuje, prečo sú starší ľudia citlivejší.
Chorí starší ľudia sú tiež zraniteľnejší voči určitým choroboplodným zárodkom. O to viac to platí pre chronické alebo vážne ochorenia, ako je cukrovka, pľúcne ochorenia, kardiovaskulárne poruchy, rakovina a podobne. Musíme si preto dávať pozor, aby sme ich nekontaminovali, ak sme chorí a v prípade potreby im pomáhať udržiavať čisté prostredie.
A čo naši štvornohí miláčikovia?
Domáce zvieratá (mačky, psy, morčatá a a podobne) sú neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Žijú v našich domovoch a niekedy spia v našich posteliach.
Domáce zvieratá však môžu byť prenášačom mnohých patogénov či alergénov, ktoré môžu u ľudí spôsobiť viac či menej závažné ochorenia. To je dôvod, prečo prítomnosť zvieraťa vo vašej domácnosti vyžaduje niekoľko základných hygienických pravidiel, ktoré sa vzťahujú na zviera samotné, na ľudí okolo neho a na miesta, kde žije.
Záver
Ako ste mohli vidieť, mikróby sú všade okolo nás. Berú na seba najrozličnejšie podoby, aby unikli našej pozornosti. Väčšinou sú príliš malé na to, aby sme si ich prítomnosť uvedomovali.
A častokrát sú úplne neškodné, takže nevidíme dôvod sa nimi zaoberať. Sú ale baktérie, plesne a vírusy, ktoré môžu pre náš imunitný systém predstavovať skutočnú hrozbu. Najlepší spôsob, ako proti neviditeľným nepriateľom bojovať, je prevencia.
Používajte Sanytol pravidelne a výsledky sa čoskoro dostavia. Dezinfikujte predmety, ktorých sa často dotýkate, predmety, steny alebo miestnosti, ktoré zvyknú byť teplé a vlhké. Nezabúdajte ani na svoje telo a oblečenie, ktoré nosíte.