Rozkladacia posteľ a jej výhody + výber TOP 5 postelí

Tak ako každý iný nábytok, aj rozkladacia posteľ má isté výhody ako aj nevýhody. Avšak v tomto prípade je tých výhod jednoznačne viac. Či už ide o rozkladaciu posteľ do detskej izby alebo len skrátka potrebujete šetriť miestom vo vašej spálni, je to praktické riešenie, ktoré oceníte.

V súčasnosti si výrobcovia dávajú záležať aj na kvalite týchto postelí, preto si môžete byť istý, že sa dá nájsť aj taká, na ktorej sa vám bude spať skutočne ako v bavlnke. Navyše, nezaberie vám veľa miesta a taktiež sa vynikajúco hodí aj pre vašu návštevu. Skrátka, má viacero výhod, ktoré sú nepostrádateľné, a ktoré určite oceníte.

Výber TOP 5 rozkladacích postelí

Stále sa neviete rozhodnúť? V nasledujúcej časti vám dám niekoľko tipov na pekné, kvalitné, ale cenovo dostupné postele, ktoré môžete zvážiť pri vašom výbere.

Posteľ s prístelkou, borovicové drevo, biela, 90×200, GLAMIS

Toto je pekná a príjemná posteľ, ktorá bude ideálna do detskej izby. Dieťa sa počas dňa bude môcť na nej pohodlne hrať a v noci spať.  V tomto prípade výrobca myslel aj na kvalitu, ktorá je predovšetkým v prípade detí veľmi detí veľmi dôležitá. 

Takýmto originálnym kúskom zo sveta postelí je aj posteľ GLAMIS.  Má výsuvnú prístelku, ktorá je veľmi praktická. Táto moderná posteľ je vyrobená z kvalitných materiálov, ako je borovicové drevo v kombinácií s MDF.

Biela sa považuje za neutrálnu farbu, určite s ňou bude spokojní tak chlapci, ako aj dievčatá. Posteľ sa dodáva s rolovanými roštami.

Rozkladacia posteľ, sivá, GORETA

Táto posteľ má skôr tvar klasickej postele v spálni a hodí sa pre jednu osobu. Hodí sa v prípade, ak chcete v spálni stále zachovať vzhľad tejto miestnosti, ale zároveň potrebujete šetriť priestorom.

Posteľ je kvalitná – vyrobená z masívneho dreva, preto uspokojí aj náročných. Masív má svoju charakteristickú vôňu, vyniká kresbou dreva, je to pevný a stabilný materiál. Hlavno výhodou tejto postele je, že získate pohovku, jednolôžko, manželskú posteľ aj úložný priestor, ktorý určite zužitkujete.

Jednolôžko má rozmer 90×200 cm, ale posteľ tiež jednoducho rozložíte na posteľ s rozmerom 180×200 cm. Jedinečné riešenie oceníte hlavne vtedy, ak potrebujete miesto pre hostí. Goreta je ideálna aj do malého bytu, cez deň poslúži na sedenie, v noci na spanie.

Do troch šuplíkov si okrem posteľnej bielizne môžete uložiť všetko, čo potrebujete. Praktická bočná zástena nahrádza čelo postele, v podobe pohovky o ňu môžete oprieť dekoratívne vankúše. Na výrobu bola okrem masívneho dreva použitá aj MDF. Posteľ je dodávaná s latkovými roštmi, bez matracov.

Rozkladacia pohovka, oranžová/pásikavý vzor, ľavá, AGA D

Preferujete skôr posteľ na štýl pohovky?

Potom bude ideálna práve táto.

Ide o útulnú rozkladaciu pohovku v materiáloch bavlna BA 14 oranžová s výplňou purpeny.

Pohovka ukrýva v sebe úložný priestor a dodáva sa s dvomi dekoratívnymi vankúšmi s pásikavým vzorom.

 

Rozkladacia pohovka, čokoládová, MATEJ

Ďalšia pekná a praktická posteľ, ktorá vám cez deň vyčarí pohodlné miesto na posedenie, čítanie knihy alebo na iné aktivity. Takáto pohovka je veľmi užitočná v každej domácnosti. Vyrobená je z látky Alova v čokoládovom odtieni a sedacia časť je vyplnená molitanom, ktorý výborne drží tvar. Najzaujímavejšia je aj možnosť rozložiť túto pohovku na pohodlné lôžko pre jednu až dve osoby.

Pohovka takto môže slúžiť na občasné prespanie návštevy, alebo ako dočasné riešenie pre spanie napríklad v malom byte. Pohovka je dodávaná s dvoma vankúšmi so vzorom, ktoré sú vyrobené z bavlny. Taktiež do jej útrob odložíte všetko, čo budete potrebovať schovať pred zvedavými očami vašej návštevy, prípadne sezónne prikrývky.

Rozkladacie kreslo, hnedá/béžová, pravá, KUBOŠ

Posledný tip je ideálny v prípade, že potrebujete niečo skutočne malé. Rozkladacie kreslo KUBOŠ s úložným priestorom zaručuje pohodlie v každom ohľade. Kreslo KUBOŠ môžete nechať zložené v tvare kresla, alebo ho rozložíte na plochu 75×185 cm a využijete na prenocovanie nečakanej návštevy, poobedné váľanie, driemanie a hranie sa.

Kreslo je čalúnené kvalitnou látkou v kombinácií farieb hnedej s béžovou. Jadro sedacej časti tvorí molitan. Súčasťou je aj jeden vankúš vo vzorkovanej látke, ktorý po rozložení kresla na lôžko pohodlne podoprie vašu hlavu.

Vybrali ste si? Rozkladaciu posteľ určite oceníte v mnohých situáciách. Je cenovo dostupná a praktická a výber je naozaj široký. Zvážte niekoľko dôležitých kritérií a vyberte si takú, ktorá vám najlepšie vyhovuje!

Rozkladacia posteľ

Viete, čo je to rozkladacia posteľ?

Je to posteľ, ktorá sa dá jednoducho rozložiť. Vďaka tomu je veľmi praktická. Je ideálna predovšetkým do menšieho bytu či garsónky alebo do detskej izby. Práve na takýto účel je najpopulárnejšia. Vynikajúco sa tiež hodí do hosťovských miestností, ktoré sú zvyčajne o niečo menšie a slúžia pre návštevu. Cez deň ju využijete jednoducho ako sedačku a v noci ako posteľ.

Základným pravidlom, že ak chcete rozkladaciu posteľ využívať každý deň, je dôležité vybrať si pohodlný matrac. Jeho výška sa zvyčajne pohybuje okolo 15-18 centimetrov.

Mechanizmus rozkladacej postele

Posteľ sa najčastejšie rozkladá pomocou vysunutia schovaného roštu. Do neho sa zasúvajú matrace z opierky. Väčšinou však túto posteľ rozložíte len do veľkosti jednolôžka. Ak však potrebujete rozkladaciu manželskú posteľ, na trhu nájdete aj takéto.

Vysúvacia rozkladacia posteľ má pod vrchným roštom schovaný spodný, ktorý má svoj vlastný matrac. Takto jednoducho si zložíte manželskú posteľ.

Výhody rozkladacej postele

Ako som už popisovala, rozkladacia posteľ má množstvo užitočných výhod a je predovšetkým praktickým riešením. Ak potrebujete šetriť priestorom, bude to určite pre vás skvelá voľba. Tu sú jej najväčšie výhody:

 • multifunkčné riešenie 2 v 1 – ak bojujete s nedostatkom priestoru vo vašom byte či dome, toto riešenie je priam ideálne. Veľa ľudí rozkladaciu posteľ tiež využíva do hosťovských izieb, avšak je veľmi praktická aj vtedy, keď nechcete, aby vám posteľ zaberala veľa miesta;
 • rýchle rozloženie alebo vysunutie – takúto posteľ bez problémov zvládne rozložiť aj väčšie dieťa. Súčasné technológie sú výhodné v tom, že umožňujú vytvoriť mechanizmy, s ktorými sa veľmi prakticky manipuluje. Rozloženie postele vám aj s ustlaním nazaberie viac ako 5 minút.

 

Materiál rozkladacej postele

Pri výrobe rozkladacej postele výrobcovia dbajú predovšetkým na praktickosť materiálov, čiže na to, aby boli jednoducho rozložiteľné. Najčastejšou kombináciou je zrejme čalúnené prevedenie v kombinácií s drevom. 

Pri výbere materiálu postele je v každom prípade dôležité, aký konečný vzhľad chcete dosiahnuť. To určuje aj jej životnosť a pevnosť. Poďme si teda popísať jednotlivé výhody a nevýhody rôznych materiálov.

Čalúnená posteľ

Konštrukcia je pomerne zložitá a základom je kostra, ktorá je ukrytá pod čalúnením. Základom týchto postelí býva zvyčajne drevotrieskový rám. Ten vyniká predovšetkým svojou robustnosťou. Treba rátať s tým, že čalúnené postele sú vždy o niečo ťažšie ako ktorékoľvek iné. Na druhej strane sú však veľmi stabilné a odolné.

Rám býva zvyčajne potiahnutý materiálom, ktorým je najčastejšie viaczložková pena. Základom takejto postele je matrac a tiež rošt. V tomto prípade je naozaj ideálne, ak je pod posteľou úložný priestor, pretože tiež poskytne priestor na vetranie.

Posteľ z masívu

Najdôležitejšou vlastnosťou drevených postelí je, že sú vyrobené z prírodného materiálu. Vzhľad a opracovanie je však špecifické v závislosti od druhu materiálu.

Stromy používané na výrobu nábytku delíme na mäkké a tvrdé dreviny, z čoho vychádzajú aj jednotlivé druhy masívu. Členenie je nasledovné:

 • mäkšie – patria medzi ne napríklad borovica, sú o niečo lacnejšie a menej odolné;
 • tvrdšie – pochádzajú z buku alebo z dubu a sú odolnejšie.

Posteľ z dubového masívu

Toto drevo patrí k tvrdým drevinám. Dub je ľahko dostupný, a preto sú práve rozkladacie postele z neho veľmi populárne. Má peknú rozmanitú štruktúru a pôsobí prirodzeným a luxusným dojmom. Posteľ, ktorá obsahuje drevo dubu vydrží veľmi dlho, pretože ide o tvrdé a odolné drevo. Dokáže odolať aj zmene teplôt a ľahko sa opracováva.

Hlavné výhody:

 • tvrdosť a odolnosť dreva;
 • originálny kresba;
 • jednoduchý a luxusný dojem;
 • prirodzená svetlá farba.

Hlavnou nevýhodou je spomínaná vyššia cena.

Posteľ zo smrekového masívu

Smrekové drevo je taktiež veľmi rozšíreným materiálom v nábytkárskom odvetví, preto ho nájdete často aj v drevených prevedeniach rozkladacích postelí. Je to cenovo dostupný materiál, je ľahký, pružný a dobre sa opracuváva. Dá sa opracovať do takmer úplne hladkého povrchu a tým pádom sa dá aj natrieť na akýkoľvek odtieň.

Hlavné výhody:

 • dostupné drevo, typické pevnosťou;
 • jemná kresba dreva;
 • ľahké opracovanie – morenie, lakovanie a voskovanie = široká škála odtieňov.

Nevýhodou je nižšia odolnosť voči vlhkosti a nevýrazná štruktúra dreva.

 

Posteľ z borovicového masívu

Borovicový masív je krásny druh dreva, ktorý sa časom vyfarbuje do sivomodrých odtieňov. Borovica je pomerne lacný materiál, ktorý však pri správnom zaobchádzaní môže vydržať mnoho rokov. Postele z borovice sú typické svojou výraznou kresbou, ktorá vyvoláva dojem autentickosti a nevšednosti.

Výhody borovicovej postele:

 • pružnosť a pevnosť;
 • unikátny vzhľad – farba, kresba dreva;
 • odolnosť proti vlhku;
 • primeraná cena;

Treba rátať s tým, že borovicu pravdepodobne kúpite len v jej prírodnom odtieni, čo je aj jej základná nevýhoda.

Posteľ z bukového masívu

Bukové postele sú luxusné, prvotriedne, exkluzívne. Buk je tvrdé, vysoko odolné a ťažké drevo. Dá sa opracovať do úplne hladnej podoby. Pri rozkladacích posteliach je menej bežné, ale nájdete ho aj v tejto podobe. Buk je charakteristický svojím prirodzeným odtieňom a jemnou kresbou. Dá sa ľahko lakovať, čím vám ponúka pestrý výber designu.

Výhody bukovej postele:

 • pevnosť, odolnosť a hmotnosť;
 • prirodzený odtieň dreva;
 • dlhoročná životnosť a stabilita;
 • veľký výber designu;
 • primeraná cena

Základnou nevýhodou je málo výrazná kresba dreva.

Ako vybrať rozkladaciu posteľ

Ak ste sa rozhodli pre rozkladaciu posteľ, určite máte na to svoje dôvody. Potrebujete posteľ, ktorá nezaberá príliš veľa miesta alebo len preferujete šikovné a praktické riešenie. Stále však budete mať dostatočné množstvo možností, aby ste si mali z čoho vyberať. Zvážte predovšetkým tieto kritériá:

Veľkosť postele

Veľkosť rozkladacej postele je jedným z najdôležitejších kritérií. Ak vyberáte rozkladaciu posteľ do hosťovskej izby alebo pre dieťa, bude vám stačiť jednolôžková posteľ. Ak však potrebujete posteľ pre dve osoby, rozkladacie postele nájdete aj v týchto prevedeniach.

Všetko závisí od vašich preferencií a pohodlia. Tie je dôležité, koľko miesta v skutočnosti máte, pretože treba rátať s tým, že posteľ po rozložení zaberá značný priestor. Tieto postele však nájdete v množstve rôznych tvarov a veľkostí.

Materiál postele

Materiály, z ktorých sú postele vo všeobecnosti vyrobené som vám už spomenula vyššie. V prípade rozkladacích postelí sú lacnejšie prevedenia z drevotriesky alebo čalúnenia, nájdete však aj kvalitnejšie drevené materiály.

Ak chcete, aby vám posteľ vydržala čo najdlhšie, je lepšie zvoliť si drevenú posteľ, ktorá je o niečo odolnejšia.

Tvar postele

V ponuke nájdete množstvo rôznych prevedení a tvarov postelí. Zvážte predovšetkým to, ako bude vaša posteľ vyzerať v zloženom tvare. 

Chcete, aby pôsobila ako pohovka, na ktorú si pohodlne sadne vaša návšteva. Prípadne preferujete zachovať tvar postele tak, aby v danej miestnosti pôsobila útulne? Rozkladacia posteľ môže aj v zloženom tvare vyzerať stále pohodlne a príjemne ako posteľ.

Cena rozkladacej postele

Cena postele sa najčastejšie odvíja od použitého materiálu a prevedenia. V zásade platí, že rozkladacie postele sú o niečo lacnejšie. Z hľadiska materiálu patria medzi drahšie postele drevené prevedenia.

Lacnejšie je mäkšie drevo, ako je borovica, smrek alebo jelša. Drahšie je naopak tvrdšie drevo – breza, buk, orech alebo dub. Najlacnejší materiál, ktorý sa častokrát používa na rozkladacie postele, je drevotrieska.

Vyššia cena postele je tiež v prípade, ak je súčasťou rošt alebo matrac. A samozrejme, väčšia posteľ bude tiež o niečo drahšia.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.