Ríbezle – Pestovanie, choroby a škodcovia

Ríbezle sú malé, sladké a mierne kyslé bobule, ktoré sú obľúbeným druhom ovocia. Sú bohaté na vitamíny A, C, K a B6, ako aj na minerály, ako je draslík, vápnik, horčík, železo a fosfor. Sú tiež bohaté na vlákninu a antokyany, ktoré sú známe pre svoje účinky proti starnutiu a chránia organizmus pred ochoreniami.

Ako a kde pestovať ríbezle?

Najlepšie sa pestujú na priamom slnku a v pôde, ktorá je bohatá na živiny. Vyžadujú dostatok vody, preto je potrebné, aby pôda bola dostatočne vlhká.

Je potrebné tiež zabrániť ich prezimovaniu, pretože môžu spôsobiť poškodenie kríkov, ak sa prezimujú. Môžu sa tiež pestovať v kvetináči alebo vo vreciach, kde je potrebné, aby sa pôda často navlhčovala.

Ako sadiť ríbezle? Návod.

Pripravte si priestor pre sadenie

Ríbezle sa cíti najlepšie v čerstvej, dobre odvodnenej pôde v dobre osvetlenom priestore. Ak je pôda príliš kyslá, môžete pridať trochu dolomitovej múky pre zvýšenie hladiny pH.

ríbezlePripravte ríbezle

Pred vysadením ríbezle dôkladne prepláchnite, aby ste zbavili všetkých nečistôt a zvyškov pesticídov.

Vysádzajte ríbezle

Ríbezle vysádzajte do hĺbky asi 6 cm, s dostatočným priestorom na rozšírenie. Ak je to možné, uistite sa, že ríbezle sú vystavené priamemu slnečnému svetlu.

Mulčovanie

Mulčovanie ríbezlia poskytuje ochranu pred väčšími teplotami a vlhkosťou. Po vysadení ríbezlia pokryte pôdu v okolí ríbezlia niekoľkými centimetrami kompostu alebo piliniek.

Zalievajte

Ríbezle potrebujú pravidelné zalievanie počas obdobia rastu a plodenia. Uistite sa, že pôda je vždy dostatočne vlhká, ale nepreplavovaná.

Hnojenie

Ak chcete dosiahnuť najlepší výťažok z ríbezlí, môžete ho hnojiť organickým hnojivom, ako sú napríklad kompost alebo hnoj.

Ako pestovať čierne ríbezle?

Čierne ríbezle sú odrody ríbezlí, ktoré sú veľmi obľúbené pre svoju sladkú chuť a bohatú šťavu.

Čierne ríbezle sa najlepšie pestujú na slnečnom mieste s dostatkom vody. Je potrebné zabezpečiť, aby sa pôda pravidelne navlhčovala, pretože čierne ríbezle vyžadujú vlhkosť. Je potrebné tiež udržiavať okolo kríkov kultivovaný trávnik, aby sa zabránilo šíreniu buriny.

Ako pestovať červené ríbezle?

Červené ríbezle sú veľmi obľúbené pre svoju sladkú chuť a jemnú šťavu. Najlepšie sa pestujú na slnečnom mieste s dostatočným množstvom vody.

Je potrebné zabezpečiť, aby sa pôda pravidelne navlhčovala, pretože červené ríbezle vyžadujú vlhkosť. Je potrebné tiež udržiavať okolo kríkov kultivovaný trávnik, aby sa zabránilo šíreniu buriny.

Starostlivosť

Starostlivosť je veľmi dôležitá pre ich zdravý rast. Ríbezle potrebujú dostatok slnečného svetla, vody a živín. Je potrebné zabezpečiť, aby sa pôda pravidelne navlhčovala, pretože ríbezle vyžadujú vlhkosť.

Je tiež potrebné odstraňovať burinu a udržiavať okolo kríkov kultivovaný trávnik. Ríbezle by sa mali tiež pravidelne hnojiť, aby sa zabezpečilo, že bude mať dostatok živín.

ako sadiť ríbezleRozmnožovanie ríbezlí

Ríbezle sa môžu šíriť na niekoľko spôsobov. Najčastejším spôsobom je odrezávaním výhonkov z kríka a ich presádzaním. Tiež sa môžu šíriť semenami alebo často odrezávaním malých častí kríka (zdroj).

Je dôležité, aby sa nové ríbezle presádzali do čerstvej a bohatej pôdy, aby mali dostatok živín na rast.

Škodcovia a choroby ríbezlí

Ríbezle môžu trpieť niekoľkými škodcami a chorobami. Najčastejšími škodcami sú roztoče, slimáky a slimáky.

Choroby, ktoré môžu postihnúť túto rastlinu, sú rôzne múčnatky a hrdze. Je dôležité, aby sa choroby a škodcovia identifikovali včas, aby sa zabránilo poškodeniu ríbezlí.

Choroby

Ríbezle môžu trpieť niekoľkými chorobami, ako je:

  • hrdza čiernych ríbezlí
  • antraknóza ríbezlí
  • septóriová škvrnitosť ríbezlí
  • plazmopara ríbezľová
  • americká alebo európska múčnatka

čierne ríbezleVäčšina chorôb je spôsobená baktériami, ktoré napádajú korene a listy ríbezlí a môžu spôsobiť ich smrť.

Múčnatka je spôsobená hubou, ktorá napáda listy ríbezlí a môže spôsobiť ich ochorenie. Múčnatka listu je spôsobená hubou, ktorá napáda listy ríbezlí a môže spôsobiť ich smrť.

Škodcovia ríbezlí

Ríbezle napádajú niekoľký škodcovia, ako sú roztoče a slimáky. Roztoče sa živia listami ríbezlí a môžu spôsobiť ich poškodenie. Slimáky a slimáky sa živia listami ríbezlí a môžu spôsobiť ich poškodenie.

Je dôležité, aby sa škodcovia včas identifikovali a aby sa prijali potrebné opatrenia na ich odstránenie.

Ako pestovať ríbezle v kvetináči?

Ríbezle sa dajú pestovať aj v kvetináči. Je potrebné vybrať kvetináč veľkosti asi 50 cm, aby sa do neho vošli korene ríbezlí. Je tiež potrebné dbať na to, aby pôda bola dostatočne vlhká a aby sa kríkom poskytovalo dostatočné množstvo slnečného svetla.

Je potrebné tiež pravidelne hnojiť a odstraňovať burinu, aby sa zabezpečilo, že budú rásť zdravo.

ríbezlaZaujímavosti o ríbezliach

Ríbezle sú plodom, ktorý je bohatý na antokyany, ktoré sú známe pre svoje účinky proti starnutiu a chránia organizmus pred ochoreniami. Sú tiež obľúbeným zdrojom vlákniny, ktorá pomáha udržiavať zdravú črevnú mikroflóru.

Obsahujú tiež látky, ktoré pomáhajú znižovať hladinu cholesterolu v krvi a znižovať riziko srdcových ochorení.

4/5 - (5 votes)