Recenzia: Xiaomi Mi Robot Vacuum – (Aká je jeho cena?)

Medzi jedny z veľmi obľúbených výrobkov, ktoré dnes nájdete na trhu, sa radia robotické vysávače. Sú veľmi praktické, pretože dokážu pracovať samé od seba a nepotrebujú k tomu žiadnu ľudskú pomoc. Medzi tie najlepšie sa radí napríklad Xiaomi Mi Robot Vacuum, ktorý okrem vysávania dokáže aj mnohé ďalšie veci. 

Hovorili ste si niekedy, že by ste potrebovali domov na upratovanie nejakého pomocníka? Ak áno, možno vás potešíme, pretože na trhu sú už nejakú tú dobu robotické vysávače. Tie majú často celý rad funkcií a okrem vysávania vedia napríklad aj umývať podlahy. Jedným z nových vysávačov za príjemnú cenu a so skvelým výkonom je Xiaomi Mi Robot Vacuum, o ktorom vám dnes povieme niečo bližšie. 

Kde kúpiť Xiaomi Mi Robot Vacuum

Technické parametre Xiaomi Mi Robot Vacuum

Začnime teda úplným základom a tým, na čom vlastne Xiaomi Mi Robot Vacuum funguje. Na to, aby mohol robot pracovať, potrebuje určitý zdroj energie. V prípade robotického vysávača Xiaomi ide o akumulátor. To znamená, klasická batéria, ktorá sa dá za určitý čas znova nabiť. 

Batéria má objem 5200 mAh. Pre tých, ktorí v batériách nie sú odborníci stačí len povedať, že ide o veľmi dobrú batériu, ktorá na jedno nabitie dokáže fungovať až 2,5 hodiny. Za takto dlhý čas robot povysáva všetky miesta v domácnosti. 

robotický vysávač xiaomi

Motor robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum poskytuje maximálny príkon 55 W. V kombinácií so sacím výkonom 1800 pA vám vie zaistiť tie najlepšie výsledky ako na tvrdej podlahe, tak aj na mäkšom koberci. 

S vysávaním sa úzko spája aj prachová nádoba. Tá má objem 0,42 litra a na jedno 2,5 hodinové vysatie úplne postačí.

Nezabúdajte ju však vždy pred vysávaním vyprázdniť. Ak by bola totižto preplnená, mohol by sa prach dostávať aj do častí a miest vo vysávači, kde by ste nechceli. 

Hmotnosť výrobku je 3,8 kilogramu. V prípade, že by ste ho museli preniesť, nebudete mať žiaden problém. Vysávač inak prenášať nemusíte, dokáže totižto prekonávať aj vyššie prekážky. 

Nesmieme zabudnúť ani na 12 senzorov, ktorými je vybavený. Tie sa podieľajú na správnom pracovaní a orientovaní sa po miestnostiach. K senzorom sa ešte vrátime a povieme si o nich niečo nižšie v článku. 

Jeho rozmery sú 345 x 345 x 96 mm, takže je prístroj kompaktný a počas jeho nečinnosti sa dá uložiť kamkoľvek potrebujete. Plus, vďaka tomu, že je plochý, sa zmestí pod skrinky a postele. 

V balení okrem tohto výrobku nájdete taktiež: 

 • Nabíjaciu stanicu
 • Napájací kábel
 • Čistiacu kefku
 • Užívateľský manuál

Dizajn Xiaomi Mi Robot Vacuum

Dizajn síce nepatrí medzi dôležité parametre, ktoré by nejako ovplyvňovali to, ako je daný produkt výkonný, no ovplyvňujú často to, či si ho kúpite alebo nie. Samozrejme, vysávač nie je vidieť, pretože počas bežných dní ho budete mať pravdepodobne schovaný.

Vy sa však budete cítiť lepšie, ak vám po dome bude chodiť štýlový prístroj. Nebudete sa tak musieť báť pustiť ho napríklad keď u vás niekto bude. 

A ako vlastne robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum vyzerá? Jeho telo je vyrobené z kvalitného a hrubého plastu. Je tak odolný voči nárazom alebo nejakým prekážkam, ktoré bude musieť zdolať. 

Mínusom by mohlo byť biele prefarbenie, na ktorom síce prach vidno príliš nebude, no na druhej strane na ňom môžu byť vidno iné nečistoty. Raz za čas ho preto utrite a vyčistite. 

Prednú časť robota dotvára biely pohyblivý nárazník. Ten celý vysávač chráni pred nárazmi či pred oškretím o roh steny. 

Keď vysávač prevrátite, môžete uvidieť dve kefy, ktoré sa starajú o upratovanie. 

Senzory

Ako sme spomenuli, k senzorom sa musíme ešte vrátiť. Nie každý robotický vysávač má až 12 senzorov. Medzi tie sa radia: 

 • LDS senzor vzdialenosti
 • Ultrasonický radarový senzor
 • Detektor schodov
 • Gyroskop
 • Kompas

ovládanie vysávača mobilom

A množstvo ďalších. Spomenuli sme však tie najdôležitejšie, ktoré sa starajú o to, aby vysávač vedel pracovať správne. 

Detektor schodov sa zíde úplne každému, kto má viacposchodový dom alebo byt. Používanie robotického vysávača by mohlo byť nebezpečné, no väčšina z nich, vrátane Xiaomi Mi Robot Vacuum, má detektor, ktorý zachytí, že pod ním nič nie je. Pri schodoch sa preto zastaví a ďalej nepokračuje

Pomocou kompasu sa vysávač vie správne orientovať po miestnosti. Nevynechá ani jednu časť. Všetky miesta v izbách sú tak správne vyčistené. 

Ako Xiaomi Mi Robot Vacuum funguje? 

Ovládanie a celková starostlivosť o tento vysávač je veľmi jednoduchá. V prípade, že ho chcete po vysávaní vyčistiť, stačí otvoriť horné veko, odkiaľ vytiahnete nádobu s nečistotami. Tú vyprázdnite a veko znova vráťte. 

Nabíjanie nie je o nič ťažšie. Robot má dokovaciu stanicu, do ktorej sa vie sám vrátiť. Tu sa nabije a následne môže pokračovať v práci. Nezabudnite na pripojenie dokovacej stanice do elektrickej zástrčky. Kábel je dosť dlhý, a preto je možné umiestniť stanicu aj ďalej od zástrčky. 

Ovládanie stroja je prostredníctvom aplikácie s názvom Mi Home. Dostupná je ako pre Android, tak aj pre iOS. Nájdete ju teda v Google Play aj v App Store. Stačí ju stiahnuť a následne pomocou nej vyberať programy, ktorý potrebujete. 

Aplikácia však dokáže nielen ovládať vysávač, ale taktiež určovať jeho polohu. Vždy tak viete, kde sa nachádza a nemusíte ho hľadať po celej domácnosti.

Xiaomi Mi Robot Vacuum

4 senzory proti schodišťu
Automatické vypnutie po opustení podlahy
2 cm zdolanie prekážky

V nastaveniach nájdete aj celkovú prejdenú vzdialenosť, údaje o vyčistenej ploche alebo údaje o aktuálnom stave batérie. Viete tak presne, koľko vysávač ešte dokáže vysať a kedy by sa potreboval nabiť. 

V možnostiach je taktiež funkcia ovládania. Prostredníctvom nej ovládate stroj a smerujete ho, kam by mal ísť. Nechýba ani kompletný návod a informácie, vďaka ktorým presne viete, ako prístroj ovládať a čo s ním robiť. 

Snáď najväčšou výhodou aplikácie je možnosť monitorovania stavu súčiastok. Dopredu budete informovaní, kedy je čas niektoré súčiastky vymeniť alebo či náhodou nie je v systéme nejaký problém. 

Pri vysávaní sa vysávač snaží držať čo najďalej od stien, aby do nich zbytočne nenarážal. Umožňuje mu to kombinácia senzorov, ktoré poskytuje. 

Funkcie Xiaomi Mi Robot Vacuum

Hlavnou funkciou Xiaomi Mi Robot Vacuum je, nie príliš prekvapivo, vysávanie. V tom je naozaj dobrý. Dokáže povysávať veľký priestor za pomerne krátky čas. Nevynecháva miesta v izbách alebo miestnostiach. Má presný rozvrh, kam ísť.

Celú prácu mu zjednodušuje najmä navigácia, ktorá je súčasťou. 

K ďalším a doplnkovým funkciám patrí napríklad manuálne ovládanie, ktoré sme už trochu načrtli vyššie. Možné je prostredníctvom aplikácie, ktorú si stiahnete do smartfónu. Sami nasmerujete vysávač, kam chcete, aby išiel.

Ak si však s týmto hlavu lámať nechcete, pokojne nechajte vysávanie na robotovi. Ten sa postará o všetko. 

Pri vysávaní mu nebudú robiť problém ani prekážky. Nesmú byť však príliš vysoké. Výrobca udáva, že vysávač dokáže prekonať prekážky vysoké 2 cm. Ostatné mu môžu robiť problém. Preto počítajte s tým, že ak máte doma vyšší prah, budete musieť vysávaču pomôcť. 

A taktiež sem môžeme zaradiť funkcie senzorov ako napríklad senzor proti pádu alebo senzor proti narážaniu do stien a podobne. 

robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum na tmavej podlahe

Výhody a nevýhody 

Tak ako každý spotrebič a každá vec, tak aj robotický vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum má určité výhody aj nevýhody. Poďme si ich spoločne zhrnúť. 

Výhody 

Medzi najhlavnejšie výhody sa radia: 

 • Jednoduché ovládanie prostredníctvom aplikácie 
 • Silný sací výkon
 • Dlhá výdrž batérie – až 2,5 hodiny 
 • Štýlový dizajn 
 • Dostatočne veľká zberná nádoba na odpad
 • Až 12 senzorov, ktoré sledujú vysávanie a starajú sa o bezpečnosť vysávača
 • Tichý chod – vysávač dosahuje hlučnosť len 68 dB, takže sa pri jeho vysávaní môžete v pokoji rozprávať alebo sledovať televíziu. Nebude vás rušiť. 
 • Kompaktné rozmery
 • Algoritmus SLAM pre výpočet trasy 
 • Dokáže prekonať prekážky do výšky 2 cm
 • Skvelé výsledky po vysávaní
 • Aplikácia je veľmi jednoduchá na používanie a poskytuje široké množstvo funkcií

Nevýhody 

Xiaomi Mi Robot Vacuum má zopár nevýhod. Medzi ne sa radia: 

 • Prekážky vyššie ako 2 cm väčšinou nedokáže prekonať
 • Aplikácia nie je v slovenčine, čo môže robiť problém ľuďom, ktorí nevedia anglicky

vysávač pod stolom Xiaomi Mi Robot Vacuum

Cena a skúsenosti

Cena Xiaomi Mi Robot Vacuum je od 220,00 € vyššie. Ide teda o príjemnú sumu na výkonný vysávač, ktorý dokáže všetko, čo sme spomenuli. Na trhu nájdete ako drahšie, tak aj lacnejšie modely. Do tohto sa však rozhodne oplatí investovať. Ide totižto o skvelú rovnováhu medzi výkonom a cenou. 

Skúsenosti ľudí a recenzie Xiaomi Mi Robot Vacuum sú viac ako dobré. Väčšina ľudí ho odporúča, vďaka čomu sa dostal v roku 2019 medzi finalistov Produktov roku.

Ak si nie ste stále istí, či vysávač kúpiť alebo nie, prečítajte si zopár recenzií. Rozhodne vás presvedčia, že ide o jeden zo skvelých produktov. 

Záver

Upratovanie v dnešnej dobe nemusí byť tak namáhavé ako niekedy. Príkladom toho sú aj robotické vysávače, ktoré vedia spraviť veľkú časť práce za vás.

Ak premýšľate, že by ste si nejaký robotický vysávač kúpili, rozhodne berte do úvahy aj vysávač Xiaomi Mi Robot Vacuum. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.