Ako vybrať ratanové sedenie? PORADÍME VÁM + (inšpirácia)

Leto si nemusíte užívať iba na dovolenke! Posedenie, kde si budete môcť príjemne oddýchnuť, si ľahko vytvoríte aj vo vašej záhrade, na balkóne či terase. Či už plánujete záhradnú oslavu, chcete skúsiť obedovať vonku, alebo len tak oddychovať pod slnečníkom so zmrzlinovým pohárom v ruke, potrebujete si priestor okolo seba čo najlepšie zariadiť. Pri výbere typu sedenia ste už určite uvažovali o ratanovom sedení. Vďaka svojmu nadčasovému dizajnu, nízkej cene, nenáročnej údržbe a ľahkej manipulácii patrí ratanový nábytok k najobľúbenejším pri zariaďovaní letného vonkajšieho sedenia.

Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší materiál, na čo si dať pozor a tiež vám ukážeme pár tipov, ako by mohlo vaše ratanové sedenie vyzerať.

Najlepšie ratanové sedenie

Prírodný alebo umelý ratan?

Na začiatku by ste sa mali rozhodnúť, či investujete do sedenia z prírodného ratanu, alebo zvolíte radšej ten umelý.

Prírodný ratan – originál je len jeden

Prírodný ratan sa získava spletaním vláken liany, ktorá rastie v pralesoch Indie a Srí Lanky. Na výrobu nábytku sa používa vďaka svojej nezvyčajnej odolnosti a pevnosti. (zdroj)

Výhody

Niet nad prírodný materiál – prírodný materiál je zárukou pohody a príjemnej atmosféry. Originálny, nadčasový dizajn takéhoto nábytku je tiež dôvodom, pre ktorý sa oplatí investovať.

Nevýhody

Prírodné ratanové sedenie je v porovnaní s umelým cenovo drahšie, keďže liany rastú na divorastúcich stromoch. Ich zber často vyžaduje fyzicky ťažkú prácu. (zdroj)

Údržba nábytku z prírodného ratanu je tiež náročnejšia. Je citlivý na výkyvy počasia – pri nadmernom vystavení na slnku krehne, na daždi zasa môže začať hniť. Preto by ste ho mali v prípade zlého počasia prikrývať alebo uchovávať pod prístreškom. Na zimu ho musíte presunúť dovnútra, keďže v mraze môže popraskať.

Údržba

Prírodné ratanové sedenie za žiadnych okolností neodporúčame sprchovať. Pre zachovanie čo najdlhšej životnosti odporúčame nábytok pravidelne čistiť handričkou navlhčenou mydlovou alebo slanou vodou. Chemických prostriedkov sa vyvarujte. (zdroj)

Umelý ratan – lacné sedenie s množstvom výhod

Umelý ratan svojim vzhľadom napodobňuje prírodný, vyrába sa ale z umelých vláken. Tie môžu byť vyrobené z plastu alebo živice a pripevňujú sa na oceľovú alebo hliníkovú konštrukciu. Jednotlivé materiály sa líšia svojou kvalitou. Medzi najkvalitnejšie zaraďujeme polyuretán (PU) a polyetylén (PE) vyrábaný zo živice. Nazývajú sa tiež polyratan alebo technoratan.

Výhody

Náklady na výrobu umelého ratanu sú nižšie, je preto lacnejší. Ak hľadáte lacné ratanové sedenie s množstvom praktických výhod, toto by malo byť voľbou pre vás. Oproti prírodnému ratanu je celkovo odolnejší voči počasiu i mechanickému poškodeniu a rôznym škrabancom.

Nábytok z vysokokvalitného materiálu môže ostať na mraze až do teploty -60°C. Tiež je odolný aj voči UV žiareniu. To znamená, že vydrží na priamom slnku bez toho, aby zmenil farbu alebo sa akokoľvek poškodil. (zdroj)

Nevýhody

Hoci sú všetky materiály používané na výrobu zdravotne nezávadné, tie menej kvalitné môžu pri novosti alebo vo veľkých horúčavách mierne zapáchať.

Taktiež môže byť umelý ratanový nábytok v porovnaní s prírodným ťažší, preto je náročnejšie presúvať ho a zvyšujú sa tým aj náklady na dopravu.

Údržba

Údržba je oveľa jednoduchšia – umelé ratanové sedenie môžete pokojne vysprchovať, povysávať alebo vyčistiť alkoholom.

Vyberáme ratanové sedenie

Materiál ste si už vybrali, teraz je na rade veľkosť a štýl nábytku. Výrobcovia ponúkajú sedacie súpravy i jednotlivé kusy v rôznych štýloch a farbách.

Zvážte, koľko máte na vaše sedenie priestoru a v prípade prírodného ratanu aj na jeho „zazimovanie“. Do veľkých záhrad sa hodia väčšie súpravy a kreslá, na menšie terasy alebo balkóny zase balkónové zostavy, ktoré ušetria viac priestoru.

Ratanové sedenie na terasu

Ak máte veľkú rodinu alebo často prijímate návštevy, popremýšľajte o ratanovej súprave s viacerými miestami na sedenie. Sedem- alebo viacdielne súpravy by mohli byť niečo pre vás. Takáto súprava by mala obsahovať aj jeden veľký stôl alebo viacero stolíkov.

Ak máte dostatočne veľkú terasu, využite jej rovnú plochu a pouvažujte o rohových súpravách s veľkým kreslom. Rohové ratanové sedenie vytvorí útulnú atmosféru. Naopak, jednotlivé stoličky umiestnené okolo stola pôsobia viac vzdušným dojmom.

Záhradné ratanové sedenie

Ohúrte návštevu úplnou vychytávkou – závesnou ratanovou hojdačkou! Môže ísť o kreslo pre jedného alebo sedačku pre viac ľudí. Deti budú z hojdačiek nadšené! Závesné sedačky väčšinou nie sú súčasťou súpravy, ale dajú sa dokúpiť osobitne. Podobnou alternatívou sú pohodlné hojdacie kreslá, ktoré nemusia visieť na konštrukcii, ale stoja voľne na zemi. Tieto zaručene ocenia aj seniori.

Podobne ako na terase, aj do veľkej záhrady sa hodia súpravy na sedenie pre viac ľudí. Naozaj nemusíte ostať iba pri jednej ratanovej zostave. Do tieňa stromov v kúte záhrady si môžete umiestniť ratanovú sedačku alebo lavičku. A ak vlastníte bazén, ratanové kreslá a lehátka môžete využiť aj pri bazéne – samozrejme, hovoríme o umelom ratane, ktorý je vodeodolný.

Ratanové sedenie na balkón

Disponujete iba malým balkónom a nemáte dostatok miesta? Nezúfajte! Zútulnite si balkón vhodnými doplnkami a aj na malom priestore sa budete cítiť pohodlne. Určite si vyberiete z balkónových zostáv pre dvoch. Balkónová zostava bežne zahŕňa dve ratanové stoličky a jeden stolík. Pohodlné dizajnové sedenie vám spríjemní letné rána aj večerné posedenia na balkóne s výhľadom na západ slnka.

ratanové sedenie na balkón

Štýl ratanového sedenia

V ponuke nájdete ratanový nábytok rôznych tvarov.

Hranaté sedenie pôsobí strohým, moderným dojmom. Patrí k najčastejším a najobľúbenejším typom ratanového nábytku. Odporúčame ho k moderným domom s výraznými rovnými líniami. Najlepšie vynikne na rovnej ploche alebo na upravenom trávniku. V tomto štýle nájdete rohové sedenia aj jednotlivé ratanové stoličky a kreslá.

Odvážne minimalistické oblé tvary evokujú orientálny a ázijský štýl. Odporúčame ich pre cestovateľov a priaznivcov minimalizmu. Veľmi dobre sa na terase kombinujú s exotickými rastlinami, fikusmi a palmami.

Naopak, vzorované a ornamentálne vypletané sedenie zaoblených tvarov sa najlepšie hodí do vidieckej záhrady a tzv. prírodných záhrad, ktoré v súčasnosti prudko naberajú na popularite. Takéto záhradné sedenie si vyberte, ak máte tradičný dom alebo dom zariadený v štýle vintage a záhradu plnú kvetov a ovocných stromov.

ratanové sedenie v záhrade

Farba

So štýlom úzko súvisí aj výber vhodnej farby. Prírodné ratanové sedenia sa väčšinou vyrábajú len v niekoľkých farebných prevedeniach. Sedenia z umelého ratanu sú v ponuke vo viacerých farebných variantoch a textúrach – od imitácie kôry, cez jednofarebné odtiene až po viacfarebné variácie.

Sedenie hnedej, sivej alebo bielej farby je vhodné pre vidiecky alebo provensálsky štýl. Olivové a žltkasté tóny zase napomáhajú navodeniu exotického dojmu. Tmavé a čierne tóny sú vhodné na doplnenie moderného dizajnu.

S prostredím záhrady najlepšie ladia hnedé tóny a rôzne imitácie kôry. Výrazné melírované viacfarebné sedenie naopak pôsobí hravým, veselým dojmom. Aj v týchto zaujímavých kombináciách objavíte lacné ratanové sedenia, s ktorými si ľahko skrášlite balkón alebo záhradu.

Pre priaznivcov štýlu eko je vhodné akékoľvek sedenie, malo by ale byť z prírodného ratanu.

Doplnky a dekorácie k ratanovému sedeniu

Na záver stačí už len pridať vhodné doplnky. Výhodou ratanu je, že sa dá jednoducho kombinovať s akýmkoľvek materiálom – sklom, textilom i kožou.

Práve sklo je materiál, s ktorým dizajnéri počítajú už pri výrobe a často ho umiestňujú na vrch servírovacích stolíkov. Ak sa chystáte na prírodný ratanový nábytok servírovať horúce pokrmy, vyberajte stolíky, ktoré majú navrchu sklenenú vrstvu. Pôsobí ako ochrana, pretože položenie horúcej misy na prírodný ratanový stolík môže zmeniť farbu ratanu.

Pri dlhom sedení sa vám zídu textilné vankúše. Niektoré kúpite spolu so sedením, ak nie, môžete si ich dokúpiť. Farebne môžu ladiť so sedením, nemusí to však byť pravidlom. Pre oživenie dizajnu odporúčame zvoliť kontrastnú farbu – čo tak tmavohnedé alebo čierne sedenie s výraznými farebnými vankúšmi? Niektoré textilné vankúše sú impregnované proti vlhkosti a zašpineniu, čo je naozaj praktické, ak sa ich chystáte používať v exteriéri.

ratanové sedenie

Doplnky z ratanu

Nábytkom sa to nekončí – aj doplnky môžu byť z ratanu. Odporúčame k sedeniu skombinovať ratanové doplnky s doplnkami z iných materiálov.

Ku krytému posedeniu sa hodia ratanové skrinky, kam môžete odložiť hračky pre deti alebo aj príbor. Alebo si dokúpte väčšie záhradné úložné boxy, kam si môžete odložiť deky a vankúše. Na stôl položte dekoračnú ratanovú vázu alebo malú lampičku. Na strop balkónu či terasy môžete zavesiť väčšie ratanové svietidlá.

Počas celého leta

Ak sa rozhodnete vonku obedovať, nezabudnite ani na slnečníky – tie pri letných horúčavách na pravé poludnie určite oceníte! Práve k slnečníkom existuje aj alternatíva z ratanu – rôzne tienidlá, ktoré sú často už súčasťou ratanových sedačiek. Naozaj pôvabne pôsobia sedačky a ležadlá v tvare elipsy s veľkým tienidlom v hornej časti.

Neskoré letné večery sú často chladné, oplatí sa preto zaobstarať si teplé deky. Vďaka nim si budete môcť užívať pôžitok z vonkajšieho sedenia oveľa dlhšie, než by ste si mysleli!

Záver

Veríme, že sme vám s výberom vhodného sedenia pomohli. Či už ste sa rozhodli pre prírodné alebo umelé ratanové sedenie, balkónovú, alebo veľkú viacmiestnu zostavu, dúfame, že budete s vašim sedením spokojní a budete si užívať leto plnými dúškami!

3.8/5 - (9 votes)