Prietokový ohrievač vody – Vyberáme ten najlepší!

Premýšľate nad tým, ako ušetriť pri spotrebe teplej vody?

Jazdíte na chatu a riešite problém s prívodom vody na umývanie riadu? Riešením by pre vás mohol byť prietokový ohrievač, ktorý šetrí miesto i financie.

Pozrite sa na to, kde je umiestnenie prietokového ohrievača vhodné a čo všetko vám môže ponúknuť.

Náš výber TOP 5 prietokových ohrievačov

Okamžité ohrievanie vody

Prietokový ohrievač je jedným z variantov, ako si môžete zaistiť teplú vodu. Okrem bojlera, teda zásobníkového ohrievača, je ďalšou rozumnou alternatívou na získanie teplej vody.

Chcete vedieť, ako prietokový ohrievač vody funguje? Veľmi jednoducho, a síce tak, že vodu ohrieva priebežne.

V tomto sa líši od bojlera. Ten totiž nahreje určité množstvo vody do zásoby, no jeho nevýhodou je, že po vyčerpaní teplej vody musíte počkať ,kým sa nahreje ďalšia.

To je častým problémom napríklad vo viacčlenných rodinách, kde si každý kladie nárok na teplú vaňu a platí tu staré známe „kto prv príde, ten prv melie“.

Prietokový ohrievač ohrieva vodu okamžite, ale je vhodný skôr pri nižšej spotrebe teplej vody. Je preto obľúbený napríklad na chatách a chalupách. Na takéto miesta ľudia jazdia skôr len cez víkendy a spotreba teplej vody nie je taká veľká. Uplatnenie môže nájsť aj v menších bytoch.

Teplá voda ohrievaná prietokovým ohrievačom postačí na umytie rúk, riadu alebo na osprchovanie sa. Výhodou je to, že teplá voda tečie hneď a môžete si ju nahriať na požadovanú teplotu.

Nevzniká tak zbytočný ohrev vody do zásoby. Výhodný je bezpochyby aj malý rozmer ohrievača a jeho jednoduché a elegantné prevedenie. Ohrievač možno umiestniť do kuchyne i kúpeľne. Dokonca ho možno schovať napríklad aj pod umývadlo či drez.

Rôzne druhy prietokových ohrievačov

Rozdiely medzi jednotlivými typmi ohrievačov spočívajú predovšetkým v spôsobe napájania. V praxi rozlišujeme dva typy prietokových ohrievačov. Ide o elektrický a plynový prietokový ohrievač.

Pri elektrickom sa rozlišujú dva spôsoby prevedenia. Môže ísť o tlakový alebo beztlakový elektrický prietokový ohrievač.

Každý užívateľ si tak môže vybrať variant, ktorý mu najviac vyhovuje. U nás je asi najznámejším variantom klasický plynový ohrievač.

Pre tento variant je však potrebné mať k dispozícii komín, aby mohli z ohrievača unikať spaliny (výnimkou sú plynové ohrievače do 10 kW, ktoré neslúžia pre ohrev vody do sprchy alebo vane.) Miestnosť musí byť zároveň vykurovaná a dobre vetraná.

V dnešnej dobe sa však postupne čoraz obľúbenejším stáva skôr elektrický prietokový ohrievač. Funkčné vlastnosti sú síce podobné ako u plynového ohrievača, ale potreby na jeho prevádzku nie.

Teplotu vody je možné regulovať medzi 30 až 60 ˚C. Záleží však na tom, aký variant tohto ohrievača zvolíte. Ako už bolo povedané, voľba je medzi tlakovým a beztlakovým.

Beztlakové ohrievače slúžia na odber vody len z jednej batérie, teda z jedného miesta. Pred jeho inštalovaním si tak musíte dobre rozmyslieť, kde bude tento ohrievač najvhodnejší.

prietokový ohrievačTento typ sa najčastejšie používa práve na chatách a chalupách. Napríklad nad umývadlom v kuchyni, kde si môžete umyť ruky, riad alebo si nabrať horúcu vodu na ďalšie účely. Tieto ohrievače často potrebujú samostatné elektrické pripojenie. Možno ich ale tiež len zasunúť do zásuvky.

Prúd v týchto ohrievačoch je skôr slabší a sú náročnejšie na príkon. Častý ohrev vody týmto spôsobom by sa tak práve kvôli vysokému príkonu mohol predražiť.

Hodí sa preto skôr na rekreačné používanie. Oproti tomu tlakové ohrievače sú určené na zásobovanie viacerých odberných miest. Na rozdiel od beztlakových ohrievačov je k týmto ohrievačom možné pripojiť akúkoľvek batériu.

Hlavným heslom je úspora

Pokiaľ sa zaujímate o nákup prietokového ohrievača, určite často u predajcov narazíte na slovo “úspora”. Prietokový ohrievač ohrieva vodu len v okamihu, kedy má byť spotrebovaná.

Dochádza tak k úspore energie. U beztlakových ohrievačov tiež vďaka presnému miestu ohrevu vody nedochádza k energetickým stratám, ktoré sú spôsobené príliš dlhým prívodom.

Energia sa šetrí aj tým, že sa voda ohreje na presne požadovanú teplotu. Neohrieva sa teda na najvyššiu možnú teplotu, kvôli ktorej sa horúca voda musí miešať so studenou (napríklad na umývanie rúk, riadu a pod.).

Okrem energie šetrí tento druh ohrievača aj vodu.

Napríklad pri sprchovaní odtečie zbytočne veľké množstvo do odpadu ešte predtým, než si presne nastavíte požadovanú teplotu vody. Pri jej presnom nastavení sa tomuto vyhnete a môžete sa začať sprchovať okamžite.

Pri používaní prietokového ohrievača tak usporíte aj peniaze. Dokážete to vďaka:

  • úspore energie
  • úspore vody
  • nižšej cene za zariadenie
  • menším tepelným stratám

Kde a za koľko si prietokový ohrievač kúpiť?

Ceny základných prietokových ohrievačov sa v priemere pohybujú od 80 do 300 €. Tie vybavenejšie môžete kúpiť aj za 800 €. Vždy však záleží na konkrétnom type a výrobcovi.

Na Slovensku je k dispozícii množstvo prietokových ohrievačov od rôznych výrobcov.

prietokový ohrievačPrietokové ohrievače Dražice

Medzi tie najznámejšie patrí napríklad firma Dražice, ktorá sa zaoberá výrobou prietokových aj zásobníkových ohrievačov.

Základné prietokový beztlakový ohrievač tu môžete zaobstarať za cenu okolo 80 €. Výhodou sú malé rozmery a jednoduchý dizajn.

Prietokové ohrievače Clage

Ďalším obľúbeným výrobcom prietokových ohrievačov je spoločnosť Clage, ktorá sa špecializuje predovšetkým na elektronicky riadené ohrievače.

Ohrievače firmy Clage sú vybavené ovládacím panelom. Pomocou tohto ovládacieho panelu si používateľ môže nastaviť teplotu vody podľa svojho želania.

Je to možné pomocou diaľkového ovládania. Skvelou voľbou je napríklad prietokový ohrievač DSX Servotronic MPS, ktorý je vybavený elektronickým bezpečnostným systémom s teplotnou a tlakovou poistkou.

Navyše je možné prepojiť ho so solárnym panelom. Tento ohrievač si možno u firmy Clage zaobstarať za 600 €. Vysoko efektívneho ohrevu vody dosahuje aj prietokový ohrievač MCX, ktorý je vďaka svojmu malému prevedeniu dobre umiestniteľný. Kúpiť si ho môžete už za 250 €.

Prietokové ohrievače ETA

Výrobou prietokových ohrievačov sa zaoberá tiež známa česká firma ETA, ktorá ponúka cenovo výhodné prietokové ohrievače. Už za 100 € si môžete zaobstarať ohrievač, ktorý je možné umiestniť nad odberné miesto alebo podeň.

Jedná sa o elektrický ohrev s príkonom 3,5 kW.

Prietokové ohrievače Delimano

Dobrou voľbou môže byť aj prietokový ohrievač Delimano.

Napríklad model Delimano Instant predstavuje lacný a výhodný spôsob, ako ohrievať vodu. Tento šikovný a kompaktný prístroj si zaobstaráte za 50 €, čo je výhodná cena.

Navyše je dizajnovo zaujímavo riešený. Prístroj má veľký a prehľadný displej, na ktorom je zobrazovaná teplota vody.

Dlhú životnosť zabezpečuje nehrdzavejúca oceľ a kvalitné prevedenie.

Vďaka jednoduchému spôsobu inštalácie sa tento model prietokového ohrievača vody skvele hodí na použitie doma v kuchyni alebo kúpeľni, ale aj na chalupe či v garáži.

prietokový ohrievač

Ako vybrať najúspornejší ohrievač vody?

Prietokový ohrievač vody ohrieva teplú vodu len v momente jej spotreby. Preto je väčšina prietokových ohrievačov zaradených do energetickej triedy „A“.

Nie je teda potrebné žiadna zásoba, ktorá v nádobe chladne a musí byť priebežne dohrievaná.

Prietokové ohrievače tiež šetria množstvo použitej vody, a to pomocou úsporných perlátorov na výstupe ramienka a s možnosťou škrtenia prietoku cez samotné zariadenie.

Pri rozhodovaní o prietokovom ohreve vody je však nutné poznať nasledujúce parametre:

  • Teplota vstupujúcej vody – nutné je, rozhodnúť sa či budete ohrievač prevádzkovať celoročne, alebo len sezónne. V zimnom období je teplota vstupujúcej vody spravidla okolo 4 ˚C. V letnom období závisí od jej zdroja. Studňa má vodu s teplotou okolo 10 ˚C. Verejný vodovod zase okolo 15 ˚C. Od týchto teplôt sa bude odvíjať potrebný príkon a ďalšie charakteristiky prietokového ohrievača vody.
  • Žiadaná teplota vystupujúcej vody – bežne používaná teplota vody je v rozmedzí okolo 38 – 42 ˚C. Treba mať na pamäti, že voda s teplotou vyššou ako 40 °C vyvoláva pocit horúčavy. Najmä u detí môže vyvolať pocit obarenia.
  • Potreba prietoku vody – úsporné perlátory u malých prietokových ohrievačov môžu úspešne pracovať s prietokom od cca 1,5 litrov/minútu. My odporúčame úsporné sprchovacie hlavice s minimálnym prietokom 2,7 litrov/minútu. Z bežnej umývadlovej batérie pre komfortný pocit umývania musí vytekať voda prietokom okolo 6,5 litrov/minútu.
  • Potrebný príkon prietokového ohrievača – v technických parametroch každého ohrievača nájdeme údaj o zvýšení teploty vody používaním ohrievača. Najčastejšie sa uvádza zvýšenie o 30 ˚C a dosiahnutý prietok vody pri tomto zvýšení.
  • Dosiahnuteľné istenie – veľmi dôležitý parameter pre zaradenie ohrievača do elektrického rozvodu je možnosť napojenia na požadované istenie elektroinštalácie. S prihliadnutím na krátkodobé spúšťanie ohrievača iba pri odbere teplej vody, je možné napojiť príslušný malý prietokový ohrievač (do príkonu 3,5 kW) na bežný zásuvkový okruh. Vyššie príkony je však nutné pripojiť vždy tak, aby bola zaistená dostatočná rezerva pre ostatné spotrebiče v domácnosti.
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.