Domácnosť

Predsieňová zostava – neviete si vybrať? Poradíme vám!

Predsieň je v byte či v dome nemenej dôležitá ako všetky ostatné miestnosti. Nie je práve predsieň prvá, ktorú si všimnete, keď vojdete do bytu? Určite áno! A práve preto má aj predsieňová zostava veľmi podstatné miesto. V prvom rade je veľmi praktická. V predsieňovej zostave môžete schovať čokoľvek, čo sa vám nezmestí do iných miestností. Tiež tam však prakticky uložíte to, čo potrebujete napríklad pri odchode z domu. Keď si takúto zostavu vyberáte, je skvelé, ak ju dokážete zladiť s ostatnými časťami nábytku v ďalších miestnostiach. Preto vám v tomto článku poradíme všetko, čo potrebujete, predtým, ako si ju kúpite.

Čo je to predsieňová zostava

Predsieňová zostava je podľa názvu tá časť nábytku, ktorá sa nachádza vo vašej predsieni. Je veľmi dôležitá, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Predsieňová zostava vytvára atmosféru obydlia po bezprostrednom vstupe do vášho domu či bytu. Na druhej strane, je tiež veľmi praktická.

Väčšina domov či bytov nemajú veľké predsiene. Je to aj váš prípad? Preto si je potrebné vybrať čo najlepšie. Napriek tomu, že v tejto miestnosti netrávite veľa času, má svoj význam. Aj z hľadiska veľkosti je dobré ju čo najlepšie zariadiť. Predsieňovú zostavu si vyberajte tak, aby sa vám do miestnosti zmestilo všetko, čo potrebujete.

Vyskúšajte tieto kvalitné predsieňové zostavy

Stáva sa, že mnoho ľudí predsieň zanedbáva a nábytok v nej je menej podstatný ako v iných miestnostiach. Dobré však je, aby sa vám do nej zmestilo čo najviac.

 

Využitie predsieňovej zostavy

Predsieňová zostava je v konečnom dôsledku druh nábytku, do ktorej je potrebné zmestiť veľa vecí. Nie je to tak? Preto by mala byť nielen estetická, ale aj funkčná. Základ predsieňovej zostavy tvoria tieto časti nábytku:

 • úložný priestor na topánky,
 • zrkadlo,
 • vrchné police, do ktorých môžete zmestiť kabelky, klobúky, čiapky alebo batohy,
 • vešiak na bundy,
 • prípadne improvizované sedadlo pre obutie topánok.

Toto je absolútny základ toho, čo by sa malo nachádzať v predsieňovej zostave. Niektoré zostavy majú aj ďalšie praktické a dobre vyzerajúce doplnky, ako je svetlo, vešiak na kľúče alebo stojan na dáždniky.

Materiál predsieňovej zostavy

Na trhu prakticky nájdete predsieňové zostavy z akéhokoľvek materiálu. Ideálne je si vybrať zostavu, ktorá sa hodí ku ostatným častiam vášho zariadenia. Ďalším kritériom pri výbere materiálu je tiež jeho cena či samotný dizajn. Neviete si vybrať? Nechajte si poradiť!

 • laminát – tvorí väčšinou základ týchto zostáv. Jeho výhodou je variabilnosť, odolnosť a tiež to, že je ľahko umývateľný;
 • drevotrieska – má v porovnaní s laminátom jemnejšiu štruktúru, ale tiež má veľký výber materiálov a imitácií. Jej cena je viac než prijateľná a dizajn býva zvyčajne elegantný;
 • masív – je to prírodný, a teda drahší materiál. V porovnaní s predchádzajúcimi dvomi materiálmi je jeho životnosť oveľa dlhšia. Vyžaduje si častejšiu údržbu. Vždy ho čistite špeciálnymi prostriedkami;
 • plast alebo sklo – sú materiály, ktoré sa používajú hlavne v moderných zostavách. Plast je ľahký a veľmi lacný, sklo je o niečo drahšie. Avšak oba tieto materiály budú vo vašej predsieni viac než originálne.

Ako si predsieňovú zostavu vybrať?

Najdôležitejším kritériom pre výber predsieňovej zostavy, je veľkosť celej miestnosti. Práve preto si je dobré zvoliť takú zostavu, ktorá je praktická, mala dostatok úložného priestoru, bola funčkná, ale zároveň sa zmestila do vášho domu. 

Jednou z vhodných alternatív sú menšie predsieňové panely. Panely sú veľmi podobné stenám, ale sú o niečo menšie. Hodia sa napríklad v prípade, že je vo vašej domácnosti menej členov. Zvyčajne sú montované priamo na steny a ich súčasťou sú police a praktické vešiaky.

Cena predsieňovej zostavy

Nepochybne dôležitým faktorom pri vašom výbere bude aj cena zostavy. Na cenu vplýva počet komponentov a materiál. Ak si vyberiete niečo jednoduchšie a zostavu, ktorá je menšia, prípadne nemá taký veľký úložný priestor, nájdete ju v cene už okolo 100 Eur.

Ak však chcete zostavu z kvalitnejšieho dreva, prípadne takú, ktorá ponúka väčší úložný priestor, je lepšie počítať s investíciou od 100 až do niekoľko sto Eur. Cena je však v tomto prípade veľmi variabilná a určite budete vedieť nájsť to, čo vám vyhovuje.

Súčasti predsieňovej zostavy

Už som spomenula niektoré časti nábytku, ktoré by sa vo vašej predsieňovej zostave mali nachádzať. Poďme si ich však predstaviť ešte bližšie.

Skriňa

Základom zostavy je vždy skriňa, ktorá je vhodný úložným priestorom, a to predovšetkým na kabáty a bundy, ktoré v danej sezóne nosíte. Preto je dôležité, aby vám poskytla čo najviac úložného priestoru. Ak vám to vyhovuje viac, vyberte si skriňu so šatníkovou tyčou, kde prakticky zavesíte všetko, čo potrebujete.

V spodnej časti potom pohodlne uložíte topánky, prípadne vo vrchnej zase klobúky, šále, a podobne.

Priestor na topánky

Priestor na topánky, ľudovo tiež nazývaný botník, je nemenej dôležitá časť. Opäť vyberajte predovšetkým podľa toho, koľko topánok potrebujete uskladniť. Botník v predsieňovej zostave slúži však prevažne len na uskladnenie sezónnej obuvi.

Ďalšie súčasti a funkcie botníkov:

 • so sedacou lavicou – prinášajú príjemný spôsob, ako si topánky obuť;
 • s policou – ide o miesto, kde si topánky jednoducho uložíte. Ich nevýhodou však je, že sú neustále na očiach. Na druhej strane sú však hygienickejšie;
 • výklopné botníky – v nich sú topánky skrité a hodia sa predovšetkým pre nižšie topánky;
 • skriňové botníky – klasická alternatíva, kedy ostávajú topánky v skrinke. Takáto zostava však potrebuje viac miesta;
 • závesné botníky – sú vhodné pre menšie predsiene a zabezpečujú odvetrávanie obuvi.

Samotné vnútorné usporiadanie predsieňovej zostavy si vyberajte predovšetkým podľa seba. Je vždy lepšie zvoliť si svetlejší nábytok, a to kvôli presvetleniu celej miestnosti. Iba ak máte priestor dostatočne svetlý, môžete zvoliť aj tmavší nábytok.

Prí výbere si môže voliť aj z rôznych mnohých komponentov pre predsieňové zostavy, ktoré vám pomôžu miestnosť kreatívne poskladať podľa vašich predstáv. Steny a skrine bývajú často uzavreté, doplnené otvoreným vešiakom, vstavaným zrkadlom a pohodlným sedadlom na prezúvanie. Do malých priestorov môžete staviť na sklopné sedátka, ktorá ušetrí miesto. Vaša dokonalá predsieň urobí jedinečný prvý dojem.

Vešiaková stena má neoceniteľnú praktickú funkciu a nezaberie toľko miesta ako stojanový vešiak. Navyše je vhodným estetickým doplnkom do predsiene, ktorý dokáže krásne oživiť celý priestor. Aby ste dosiahli harmonický súlad farieb a prijemný pocit, odporúčame materiál a farbu vešiaka zladiť s priestorom, do ktorého ho chcete umiestniť. Na trhu v súčasnosti nájdete vešiakové steny z rôznych materiálov a v rôznych farebných prevedeniach. Vybrať si určite nebude problém.

Naše tipy na najlepšiu predsieňovú zostavu

Vybrala som pre vás niekoľko vhodných šatníkových zostáv, ktoré sa môžu presne hodiť do vašej predsiene. Tu sú.

Šatník Bridge

Je zostava, ktorá sa vynikajúco hodí do menšieho priestoru, pretože nie je príliš veľká. Zároveň pôsobí robustne. Je tmavšej farby, preto sa hodí predovšetkým do predsiení, ktoré sú už dobre osvetlené. Materiálom, ktorý bol použitý na výrobu je kompozitné drevo. 

Je dodávaná vrátane príslušenstva, ktorým je šatníková tyč a vkladacia polica. Je to 3-dielňa sada, ktorá obsahuje zrkadlo, šatníkovú skrinku a skrinku na topánky. Dodáva sa v rozloženom stave a odporúča sa čistiť iba nasucho. Zostava pôsobí veľmi decentne, ale zároveň pekne a prakticky.

Odporúčaná Kombinácia Kashmir New 7

Ak máte skôr záujem o drevené, ale variabilnejšiu a kvalitnejšiu zostavu, potom sa vám vynikajúco hodí práve táto – Odporúčaná Kombinácia Kashmir New 7.

Ak máte radi rustikálny štýl s moderným nádychom, táto zostava bude práve pre vás. Dostanete krásny  individuálny nábytok v rustikálnom dizajne. Tento šatníkový nábytok v prírodnom vzhľade vyplní a spríjemní vašu predsieň. Je ideálna pre všetkých milovníkov klasického a kvalitného dizajnu.

Jednotlivé diely vo farebnej kombinácii dubového dekoru Artisan a bielej farby je možné kombinovať individuálne, a to vám umožní zostaviť si vlastný osobný šatník. Vďaka tomu si naozaj môžete zostavu prispôsobiť vašim individuálnym potrebám.

Šatník Plus

Táto zostava patrí medzi tie drahšie, ale jej cena spočíva predovšetkým vo výbere rôznych druhov materiálov, ktoré sú použité na jej výrobu. Skladá sa z kombinácie nábytku bielej farby a strieborného duba, čím vytvorí atraktívny a zaujímavý nádych.

Nie je príliš veľká, ale zároveň dokáže zabezpečiť uloženie vecí – skladá sa z 5 háčikov a šatňovej tyče. Je vhodná predovšetkým na zavesenie a uskladnenie vecí, ktoré aktuálne potrebujete. Veľmi praktické je integrované LED osvetlenie.

Predsieňová zostava, dub sonoma/biela, VIRA-MECKI

Na trhu nájdete aj lacnejšie alternatívy zostáv. Všetko záleží od vašich konkrétnych potrieb a predstáv a taktiež od toho, z koľkých členov sa skladá vaša domácnosť. Ak však nie ste príliš náročný na výber, táto stena bude určite vhodná.

Táto zostava je vyrobená z laminátu a je v zaujímavej farebnej dvojkombinácií – dub a biela farba. Je to trendová predsieňová zostava, ktorá vydrží aj väčšiu záťaž. Poskytuje úložný priestor v podobe jedného šuflíka, skrinky, vešiakovej časti, na ktorej je zrkadlo.

Predsieňová zostava, dub sonoma, NOKO-SINGA 04

Predsieňová zostava NOKO-SINGA 04 je vyrobená z kvalitnej DTD laminovanej vo farebnom prevedení dub sonoma. Poskytuje dostatok úložného priestoru v podobe jedného šuplíka, dvoch skriniek a vešiakovej časti, na ktorej sa nachádza dlhé zrkadlo.

S našimi radami a tiež tipmi na výber predsieňovej zostavy si určite dobre vyberiete. V konečnom dôsledku, je to prvá miestnosť, do ktorej vstúpite a posledná miestnosť, ktorú vidíte, keď z domu či bytu odchádzate. Krásna predsieňová zostava je tiež dôležitá pre prvý dojem pri návšteve. A nemenej podstatná by mala byť aj pre vás samých. 

Venujte jej teda dostatok pozornosti a so správnym výberom si ju určite zamilujete.

4/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Dominika Koštialiková

Dominika sa popri ostatným záľubám venuje aj mnohým veciam týkajúcich sa domácnosti. Najviac ju zaujímajú všetky novinky, ktoré na jednej strane skrášlia domov a na tej druhej uľahčia fungovanie a chod domácnosti. Má rada moderný mestský štýl bývania v dome a rovnaký štýl zariadenia. Dokáže jej však zaujať aj rozprávková chalupa na vidieku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *