Predsieň – malá miestnosť s obrovským významom

Predsieň je prvotným vstupom do priestorov nášho bývania a akousi vitrínou nášho domu. Vyťažte z malého priestoru maximum, určite totiž nechcete pokaziť hneď prvotný dojem vašich návštev.

Priestor malých rozmerov s dôležitým významom. Práve predsieň by mala byť reprezentatívnou časťou nášho domova. Okrem odkladania vrchného šatstva a obuvi v nej totiž vítame každého návštevníka.

Prvý dojem z predsiene môže byť príťažlivý, no tento priestor môže pôsobiť aj odpudzujúco. To všetko môžeme ovplyvniť, ak kladieme dostatočný dôraz na zariadenie predsiene.

Vsaďte na praktickú stránku nábytku

Voľba ideálneho nábytku do predsiene by mala pozostávať z praktických častí. Šatňové skrine sú ideálnym riešením na odkladanie vrchného ošatenia, samostatné miesto by malo patriť však aj obuvi. Predsiene sú často charakteristické malými rozmermi a sú pomerne úzke.

Pri výbere predsieňového zariadenia je ponuka síce rozsiahla, no do konkrétneho priestoru nemusí rozmerovo aj pasovať. Nábytok mohutných rozmerov by vás v danej miestnosti len obmedzoval a narúšal celkové fungovanie.

Ak sa vás takýto prípad týka a v ponuke nie je nijaký vyhovujúci nábytok k vašim minimalistickým rozmerom predsiene, nechajte si ho vyrobiť na mieru.

Optické zväčšenie priestoru

Ako dodať predsieni malých rozmerov pár centimetrov naviac?

Ak miestnosť dostatočne presvetlíme, opticky sa nám predĺži. Okrem základného osvetlenia nezabúdajte aj na nástenné lampy.

Zamerajte sa najmä na svetlé farby a nebojte sa do predsiene umiestniť aj väčšie zrkadlo. To síce nemusí byť po celej dĺžke steny, no malo by byť natoľko dlhé, aby ste v ňom mohli vidieť celú vašu postavu.

Dekoratívne a iné praktické prvky

Okrem dostatočných úložných priestorov ako na vrchné ošatenie, tak aj na topánky, by nemali v predsieni chýbať aj rôzne police či univerzálne doplnky na odkladanie zvyšných doplnkov.

Praktickými a skutočne vďačnými prvkami predsiene sú najmä stojany na dáždniky, odkladacie police na pokrývky hlavy či skrinka na odkladanie tašiek.

Vešiak na kľúče nemusí byť len v tom klasickom spracovaní, existujú rôzne dizajnové prevedenia, ktoré oživia priestor. Zabúdať by sme však nemali ani na keramické doplnky či pútavé obrazy.

Zmysel pre poriadok a čistotu

Reprezentatívnosť predsiene nadobudnete aj s poriadkom a čistotou. Návštevu určite nemilo prekvapí, ak bude preskakovať porozhadzované páry topánok a nebude mať priestor na zavesenie vlastného kabáta.

Pri topánkach siahnite po topánkovníku, ktorý bude dostatočne stabilný a topánky z neho nebudú vypadávať.

Ak vám to priestory predsiene nedovoľujú, zamerajte sa na vešiakovú stenu, v ktorej bude priamo vstavaná skrinka na obuv. Zabudnúť by ste však nemali ani na miesto posedenia.

Nezabudnite aj na miesto na sedenie. (New Africa / Shutterstock.com)

Prvé pohľady patria rohožke

Ešte pred prvotným vstupom do predsiene, návšteva prichádza do stretu s rohožkou pred vstupnými dverami. Ak vaša rohožka pôsobí nepríjemným dojmom a má ďaleko od čistoty, dosť to vypovedá aj o samotných majiteľoch. Zamerajte sa preto pri výbere aj na rohožku a pokiaľ tá vaša pôsobí opotrebovane, určite ju v blízkej dobe nahraďte.

Pri zariaďovaní predsiene je vhodné využiť každý centimeter a prispôsobiť tomu aj výber nábytku. A aj napriek tomu, že ide o priestor malých rozmerov, mali by sme pri jej zariaďovaní postupovať zodpovedne.

Inšpirovať sa pri výbere nábytku do predsiení malých aj veľkých rozmerov môžete priamo na Bonami.sk.

Predsieň je reprezentatívnou miestnosťou a akousi pomyselnou vstupnou vizitkou bývania. Bezpodmienečne by tomu mala predsieň zodpovedať aj nábytkom a dekoratívnymi doplnkami.

Dajte dôraz aj na výber rohožky. (nuntarat eksawetanant / Shutterstock.com)
Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.