Domáce zvieratká

Postroje pre psa – Vyberáme tie NAJLEPŠIE

Ak máte psa, mali by ste si zaobstarať postroj, pretože každý odborník, s ktorým sme hovorili, súhlasil s tým, že postroje sú lepším a bezpečnejším spôsobom venčenia vášho psa v porovnaní s priväzovaním k obojku.

Najlepšie postroje pre psa

Ohrozenie zdravia

Dr. Katherine Houpt, emeritná profesorka behaviorálnej medicíny na Cornell University College of Veterinary Medicine, nám povedala, že tlak na krk a hrdlo, najmä keď psy ťahajú natoľko, že kašlú, môže byť z dlhodobého hľadiska škodlivý. Vzniká totiž tlak na priedušnicu, ako aj na nervy a cievy v krku.

Tento tlak môže mať dokonca nečakané následky, ako je zvýšený očný tlak a v extrémnych prípadoch aj kolaps priedušnice.

Poškodenie môže byť horšie pre plemená psov s krátkymi ňufákmi, ako sú mopslíci, o ktorých je známe, že majú problémy s dýchaním, a ešte viac pre malé psy, ktoré majú menšie priedušky.

Ďalšie riziká…

Tlak z golierov by mohol spôsobiť aj muskuloskeletálne problémy, povedal doktor Michael Lund z ASPCA. Silné potiahnutie môže spôsobiť uškrtenie psa. Z obojkov sa tiež dá oveľa ľahšie vykĺznuť, najmä pre psov s dlhým krkom. Správne dimenzovaný postroj vám môže pomôcť udržať si kontrolu nad vaším psom.

Tréneri, s ktorými sme hovorili, odporučili postroje, ktoré ponúkajú dvojité krúžky na pripevnenie vodítka. Jeden na chrbte vášho psa a jeden na hrudi vášho psa.

Aj keď môžu byť pripevnenia chrbta bežné, môžu psovi signalizovať, aby ťahal silnejšie, pretože na to boli postroje prvýkrát navrhnuté, povedala trénerka a autorka Kate Perry.

Prepnutím na predný nástavec môžete u väčšiny psov prekonať toto nutkanie ťahať a získate väčšiu kontrolu. Len rýchle zatiahnutie za vodítko vás môže dostať zoči-voči vášmu šteniatku, čo vám uľahčí upútanie pozornosti psa.

Malý pes v postroji

Postroje s dvoma upevňovacími bodmi môžu tiež fungovať s dvoma vodítkami, jedným v každom bode, aby vám poskytli to, čo tréner Shelby Semel nazýva „ovládanie riadenia“. To môže byť skvelé pre ľudí, ktorí majú často pocit, že pes prekoná ich chôdzu. „Je to, ako keby ste kráčali na koni s opratami,“ povedala Semel.

Iné vybavenie predávané na pomoc pri korekcii ťahania psa, ako sú škrtiace reťaze, môže spôsobiť príliš veľký tlak na krk. Môžu dať psovi negatívnu asociáciu s čímkoľvek, na čo sa vrhnú, povedal Semel, aj keď počiatočný ťah alebo výpad môže byť nevinný.

Ale väčšina trénerov psov poznamenáva, že akýkoľvek obojok alebo postroj by mal byť nástrojom pre majiteľov psov, nie magickým riešením. „V ideálnom prípade by ste chceli, aby váš pes mohol slobodne behať bez akejkoľvek formy pripútania,“ povedala trénerka Annie Grossmanová, spolumajiteľka školy School For The Dogs v New Yorku.

Ale pretože toto nie je dokonalý svet – a mnohé miesta vyžadujú, aby boli psy pripútané – mali by ste mať tie najlepšie nástroje a správne ich používať. „Nešoférujete ako maniak, pretože používate bezpečnostný pás,“ povedal Grossman.

Ak používate postroj, odborníci pripomenuli, že šteniatka mladšie ako niekoľko mesiacov by nemali nosiť obojok alebo postroj 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Mohli by sa zamotať a uviaznuť, takže prvých pár mesiacov im obliekajte oblečenie len na prechádzky alebo jazdy autom. Na záhrade by malo šteňa behať slobodne. 

Pri kontrole najlepších psích postrojov sa hodnotí kvalita materiálov, ako sú popruhy, spony a D-krúžky. Uprednostňujeme popruhy, ktoré sú hrubšie (pretože je nepravdepodobné, že by sa po dlhodobom používaní rozstrapkali) a mäkšie, s leštenými okrajmi, takže sú pohodlnejšie na koži psa.

Mali by ste uprednostniť postroje, ktoré sa ľahko nasadzujú a nastavujú bez toho, aby sme museli čítať zmätočný návod, pretože by to mohlo viesť k nesprávnemu uchyteniu a zvýšiť pravdepodobnosť nehody.

Curli Vest Air-Mesh postroj - čierny

Druhy postrojov

Našich uchádzačov sme rozdelili do štyroch kategórií: postroje s prednou sponou, postroje so zadnou sponou, postroje s dvojitou sponou a postroje so zapínaním.

Postroj s prednou sponou, niekedy nazývaný „postroj bez ťahania“, má na hrudi psa bod na pripevnenie vodítka, ktorý odrádza od ťahania tým, že sa pes otáča späť k vám, keď príliš ťahá za vodítko. Funguje dobre na trénovanie dobrého správania na vodítku a ponúka majiteľom domácich zvierat väčšiu kontrolu nad svojimi psami počas prechádzok. Ale psy sa môžu zamotať do nízko visiaceho vodítka, ak majitelia nie sú opatrní.

Postroj s chrbtovou sponou má medzi lopatkami šteniatka bod na pripevnenie vodítka, takže je menej pravdepodobné, že sa mu počas prechádzky zamotá medzi nohy. Ale neodrádza psa od ťahania ako postroj s prednou sponou, takže je ideálny pre relatívne pokojných psov.

Postroj JULIUS-K9 IDC® Power čierny 

Postroj s dvojitou sponou ponúka to najlepšie z oboch svetov, pretože má na prednej aj zadnej strane bod na pripevnenie vodítka.

Táto možnosť je všestrannejšia, pretože majitelia psov môžu prejsť z predného do zadného nastavenia, keď ich pes dospieva a zvykne si chodiť na vodítku.

Pre väčšiu bezpečnosť niektorí majitelia psov používajú s týmto typom postroja dve vodítka: jedno pre každý upevňovací bod. V prípade, že jedno vodítko praskne, pes bude stále v bezpečí.

K dispozícii je tiež nasadzovací postroj, ktorý sa pripne na psa tak, že sa omotá okolo jeho strednej časti, a nie cez hlavu a okolo strednej časti, ako väčšina postrojov. Je to skvelý postroj pre psov, ktorí nemajú radi veci navlečené cez hlavu.

Nasadenie týchto postrojov však môže byť mätúce v porovnaní s inými typmi, pretože je náročné odlíšiť prednú stranu od tej zadnej. Nesprávne nasadenie tohto druhu postroja môže viesť k zlému prispôsobeniu a nepohodliu – alebo k uvoľneniu vášho šteniatka.

Je potrebné si tiež všímať prispôsobiteľnosť a prispôsobenie každého postroja, koľko tlaku postroj pôsobí na krk alebo hrudník každého psa, ako dobre postroj ovláda psov na prechádzke a aké ľahké je pre psov pohybovať sa v každom z nich.

Okrem toho musíte pri výbere postroja venovať osobitnú pozornosť tomu, ako si postroje zachovávajú pachy. 

Najlepším postrojom je pravdepodobne postroj, ktorý dizajnom pripomína vestu a nevyvíja dodatočný tlak na hrdlo psa, ak pes ťahá. Ľahko sa nasadzuje a má doživotnú záruku vzťahujúcu sa na výrobné chyby.

Robustný dizajn vestového štýlu obsahuje odolnú polyesterovú tkaninu a nylonové popruhy s kovovými krúžkami a odolné plastové pracky. Vestu je tiež jednoduché obliecť.

 

Tento postroj sa predáva vo veľkostiach pre psov s hmotnosťou od 2 do 50 kg. Má päť ľahko vymeniteľných nastavovacích bodov pre pohodlné uchytenie – priliehavý postroj vám dáva väčšiu kontrolu nad vaším psom ako voľný a zabraňuje posúvaniu, ktoré je možné zažiť pri niektorých iných postrojoch. 

Ak máte väčšieho, hlučnejšieho a hravejšieho psíka, odporúčame iný typ postroja. Ideálny je taký, ktorý má popruh umiestnený nízko cez hrudník namiesto obopínania krku. Pre psov je to pohodlnejšie a pre tých živších je to na nezaplatenie.

Konštrukcia a popruhy sú veľmi odolné a pod každým popruhom v podpazuší sa nachádza kúsok zamatu pre väčšie pohodlie a ako jasný identifikátor, ktorý popruh kam ide. Postroj sa drží na tele psa pomocou jednoduchých, pevných popruhov, ktoré neškrtia.

Tréneri psov tento postroj odporúčajú pretože poskytuje majiteľom väčšiu kontrolu. Zároveň ponecháva široký priestor medzi krkom vášho psa a akýmikoľvek popruhmi, ktoré by ho mohli dusiť. Extra kúsok látky na zadnom krúžku na pripevnenie vodítka pomáha rovnomerne rozložiť akúkoľvek silu alebo napätie. A brušný popruh je podšitý zamatom a ponúka extra odpruženie pod každým podpazuším, aby sa psy počas nosenia postroja netrčili.  

Postroje pre psa menších rozmerov

Postroje sú výborné aj pre malé psíky, treba si však vybrať ten pravý. Typovo sa k nim hodí taký, ktorý má tvar vesty. Je mäkká, nastaviteľná a vyrobená tak, aby udržala psa veľkosti hračky v bezpečí.

Keďže tieto psy sa môžu krútiť alebo mať nízko posadené telá, pružnejšia látková konštrukcia môže zostať na mieste lepšie ako nylonové popruhy. Tento typ je vhodný aj pre tie najmenšie čivavy.

Tieto postroje neodporúčame používať pre väčšie plemená, kvôli tomu, že väčší pes by sa mohol cítiť obmedzený. Takýto druh postroja je vhodný naozaj len pre tých najmenších miláčikov. Pri výbere postroja je potrebné myslieť aj na psy s nejakým ochorením ako naoríklad artritída.Takéto psy sa nemôžu cítiť zaťažené  na prechádzkach. 

Rady od veterinára: je lepší postroj alebo obojok?

Bez ohľadu na to, aký typ psa máte, jedna vec je istá: musia chodiť von na prechádzky. Dva typy nástavcov na vodítka, ktoré môžete použiť, sú postroje a obojky. 

Či už ste si práve zaobstarali nového psa a nie ste si istí, ktorý použiť, alebo chcete veci zmeniť, pred rozhodnutím je dôležité poznať výhody a nevýhody postrojov a obojkov pre psov. 

Výhody postrojov 

Postroje znižujú ťahanie. Postroje pokrývajú hrudník, ramená a hornú časť chrbta psa, čím rozptyľujú tlak na väčšiu plochu ako obojok, čo vám dáva lepšiu kontrolu nad vaším psom, hovorí Carly Fox, DVM , personálna lekárka v New York City’s Animal Medical Center.

Pes v postroji

Ak chcete ešte viac znížiť ťahanie, môžete použiť postroj bez ťahania . „Keď pes potiahne, napätie na vodítku spôsobí, že sa otočia späť k majiteľovi. Psy sa nemôžu pohnúť dopredu, pokiaľ nespomalia,“ hovorí Travis Arndt, DVM , riaditeľ Animal Medical Center of Mid-America.

Postroje nevyvíjajú tlak na krk vášho psa. Keďže sa postroje upevňujú cez hrudník psa a nie okolo krku, nevyvíjajú tlak na priedušnicu.

Vďaka tomu sú ideálne pre domáce zvieratá, ktoré majú problémy s krkom, kolapsujúcu priedušnicu alebo obmedzené dýchacie cesty, hovorí Arndt. Postroj môže tiež pomôcť zabrániť vzniku týchto problémov. 

Postroje majú tendenciu byť bezpečnejšie. Postroje sú vo všeobecnosti lepšie pri predchádzaní nehodám, pretože sa bezpečnejšie upevňujú okolo tela vášho psa. Zatiaľ čo psy môžu ľahko vykĺznuť z obojkov a potenciálne vbehnúť do premávky alebo na dvor inej osoby, postroje ponúkajú oveľa väčšiu istotu a bezpečnosť, hovorí Fox.

Nevýhody postrojov

Postroje sú menej pohodlné. Obojok sa môže jednoducho nasunúť, ale zapínanie postrojov trvá dlhšie

Postroje nemusia mať miesto pre identifikačnú známku psa. Niektoré postroje nemajú miesto na nosenie štítku. Najlepšie je zaobstarať si postroj s krúžkom na visačku – alebo použiť obojok s visačkou aj postroj pri prechádzke. 

Pes v postroji

Postroje môžu byť nepohodlné. Postroje sú objemnejšie ako obojky, takže môžu byť pre vášho psa nepohodlnejšie. Niektoré psy naozaj nemajú rady nosenie postrojov, takže môže chvíľu trvať, kým si zvyknú na prechádzky s postrojmi. 

Kedy by ste mali použiť postroj

Existuje niekoľko situácií, kedy by ste mali bezpodmienečne používať postroj. Sú štyri situácie, v ktorých by ste mali použiť postroj:

  • ak je váš pes brachycefalické plemeno. Psy brachycefalického plemena majú zvyčajne plochejšie tváre a v dôsledku toho problémy s dýchaním, ktoré možno lepšie zvládnuť pomocou postroja. Francúzske buldogy a buldogy sú dva príklady 
  • ak má váš pes v anamnéze tracheálny kolaps. Ide o zdravotný stav, pri ktorom sa priedušnica zloží do seba a spôsobí problémy s dýchaním a kašeľ. Nepoužívajte obojok, pretože vyvíja ďalší tlak a môže zhoršiť stav
  • ak máte plemeno s rizikovými faktormi pre problémy s chrbticou. Plemená s dlhým telom, ako sú jazvečíky, sú veľmi náchylné na skĺznutie platničiek, stav nazývaný ochorenie medzistavcových platničiek alebo (IVDD). Odstránenie tlaku na krk a chrbát pomocou postroja môže pomôcť zabrániť ďalšiemu poškodeniu
  • ak máte veľkého psa s ortopedickým ochorením v anamnéze. Psy s ortopedickým ochorením môžu mať problém vstať a chodiť, takže postroj vám pomôže vstať a pohybovať sa ľahšie. Výhody a nevýhody obojkov

Výhody obojkov

Obojky sú pohodlnejšie. Hlavnou výhodou obojkov je to, že ich možno kedykoľvek nechať zapnuté, hovorí Fox, na rozdiel od postroja, ktorý by sa mal nosiť iba počas prechádzok. A aj keď sa rozhodnete nenechávať obojok svojho psa stále zapnutý, stále je oveľa jednoduchšie zapnúť a vypnúť obojok ako postroj.

Postroj pre malého psa

Obojky obsahujú identifikačné štítky. Obojky sa zvyčajne dodávajú s kovovým krúžkom, na ktorý môžete pripevniť ID štítok vášho domáceho maznáčika s vašou adresou a/alebo telefónnym číslom v prípade, že sa pes stratí. 

Nevýhody obojkov

Obojky nie sú bezpečné pre psov s určitými zdravotnými problémami. Vyhnite sa používaniu obojkov na venčenie psov so zdravotnými problémami, ako je glaukóm, anamnéza proptóznych poranení očí, krku alebo malformácií chrbtice

Obojky nie sú bezpečné pre psy, ktoré ťahajú. Ak váš pes neustále ťahá za obojok, môže sa zraniť alebo znížiť prúdenie vzduchu, ktoré dostáva. „Všetky obojky, keď sú pripevnené na vodítku, vytvárajú ťahanie za priedušnicu a stavce krku.

Pri nadmernom ťahaní existuje riziko zníženia prúdenia vzduchu do pľúc psa alebo vytvárania bolesti vyvolaním tlaku na stavce domáceho maznáčika,“ hovorí Arndt.

Obojky by nemali používať určité plemená. Obojky by sa nemali používať u malých psov a brachycefalických plemien. Malými psami sa myslia: čivavy, čínsky chocholatý, taliansky chrtík, Toy Pudel, jorkšírsky teriér

Príklady brachycefalických plemien:

  1. buldogy
  2. francúzske buldogy
  3. bostonské teriéry
  4. mopslíci, boxeri.

Kedy by ste mali použiť obojok

Obojok môže byť vhodnejší, ak idete na krátku prechádzku alebo rýchlo vyjdete von. Je v poriadku ísť na dlhšie prechádzky s obojkom, ak vám na to dá zelenú váš veterinár.

Záver

Postroje pre psa sú vo väčšine prípadov dobrou investíciou. Znižijú riziko úrazov a zabezpečujú lepšiu kontrolu nad psom.

Uistite sa, že plemeno, ktoré vlastníte, je na používanie postroja vhodné. V článku sme zreteľne preukázali, že niektoré plemená si lepšie rozumejú s klasickými obojkami. Rizikovou skupinou sú predovšetkým psy s rôznymi chorobami.

4/5 - (5 votes)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *