Ako na to?

Pleseň na stene – Ako sa jej zbaviť? Máme návod!

odstranovanie plesne na strene

Pleseň na stene patrí medzi najhoršie problémy, ktoré môžete doma riešiť. Ak sa vám totižto raz v domácnosti objaví, je nesmierne ťažké zbaviť sa jej.

Existuje však niekoľko spôsobov, ako proti nej bojovať. Niektorý z nich vám môže pomôcť, iný zas nie. Na začiatok je treba však zistiť, kvôli čomu sa plesne objavili. Až následne môžete boj proti nim zahájiť. 

Čo je pleseň na stene? 

Na pochopenie vášho problému je potrebné zistiť, čo vlastne pleseň je a ako sa tvorí. 

Jednoducho povedané, pleseň na stene je tvorená mikroskopickými hubami. Tie sú bežnou súčasťou prírody a vedia sa veľmi rýchlo širiť. 

Ich šíreniu pomáha správne prostredie. Takýmto prostredím sú najčastejšie vlhké alebo mokré povrchy. Veľmi dobre na ne vplýva aj teplo. 

Nevýhodou je najmä to, že tieto mikroskopické huby sa vedia rozmnožovať aj bez toho, aby mali slnko. Poradia si veľmi dobre v tmavých priestoroch

To, že domá plesne máte, si všimnete takmer okamžite. Viete tak celý proces šírenia hneď zastaviť. 

Výnimkou sú plesne, ktoré sa nachádzajú pod tapetami. Tie si tak skoro nevšimnete a o probléme neviete. Ak ste niekedy problémy s plesňami mali, musíte stav stien pod tapetami pravidelne sledovať

Poprípade tapety vôbec na steny nedávať

pleseň v rohu

Kde sa najčastejšie vyskytujú? 

Ako z ich názvu vyplýva, plesne sa objavujú na stenách. Majú však svoje “obľúbené” miesta, kde sú najčastejšie. Ak problém s plesňami máte, všimnúť si ich môžete na: 

 • strope
 • pri okne
 • v kútoch.

Samozrejme, plesne sa často objavujú aj v iných miestach. Spravidla ich však nájdete práve na strope či pri oknách, čo môže signalizovať nedostatočnú izoláciu

Prečo pleseň na stene vzniká? 

Existuje niekoľko dôvodov, prečo pleseň na stene vzniká. Najčastejšie ide o zlé rozloženie tepelných mostov. V tomto prípade je teplo zle rozložené a môžu vznikať aj vlhké miesta. 

Tomuto problému sa dá vyhnúť jednoducho a to zateplením domu.

Práve vďaka nemu dnes problémy s plesňami trápia čoraz menej ľudí. 

Vysoká vlhkosť a jej nesprávne odvádzanie je ďalším problémom spojeným s plesňami. V tomto prípade ide o spomínanú nedostatočnú izoláciu, poprípade zlé vetranie. 

Svoje miestnosti pravidelne, aj počas zimy, vetrajte. Zbavíte sa vlhkosti a dnu dostanete čerstvý vzduch

Medzi ďalšie dôvody sa radia: 

 • zanedbaná starostlivosť o domácnosť
 • zlé okná
 • zatekajúce miesta 
 • zlé vysušenie stavieb.

Dôvodov vzniku plesní môže byť pokojne viac. Práve to je dôvod, prečo musíte vždy dopredu zistiť, kvôli čomu plesne máte a až potom proti nim bojovať. 

Vďaka dôvodu vzniku nastavíte správnu taktiku a plesní sa zbavíte raz a navždy

Pleseň na stene je pre človeka nebezpečná

Plesne na stenách nie sú len esteticky odpudzujúce, ale taktiež nie sú zdravé pre človeka. Pravidelné a neustále vystavovanie plesniam môže spôsobiť nebezpečné zdravotné komplikácie. 

Samotné plesne vplývajú na zdravie človeka veľmi zle. Nehovoriac o priamom kontakte počas určitého obdobia. 

Pleseň na stene môže zapríčiniť: 

 • Mykózy
 • Ekzémy
 • Plesne
 • Problémy s dýchacím systémom 
 • Bolesti hlavy
 • Bolesti kĺbov
 • Únavu
 • Poškodenie pľúc
 • Alergie
 • Prieduškovú astmu

A množstvo iného. 

Môžete vidieť, že plesne sú veľmi nebezpečné a je potrebné zbaviť sa ich hneď po tom, čo ich objavíte. 

Typy plesní 

Pleseň na stene nie je len jedna. Existuje niekoľko typov. Dobrou správou však je, že proti všetkým sa dá bojovať rovnako.

Rozdiely medzi nimi sú totižto skôr vo veľkosti. Poznáme tieto typy plesní: 

 • Menšie plesne na jednom mieste
 • Stredne veľké plesne na viacerých miestach
 • Veľké a rozsiahle plesne 

pleseň pri okne

Menšie plesne na jednom mieste

Ide o počiatočnú fázu, proti ktorej sa dá bojovať rýchlo a efektívne. Pleseň sa nachádza len na jednom mieste, spravidla v rohu. Nezapácha, no vidieť ju voľným okom

Hneď ako ju spozorujete, je potrebné kúpiť si prípravky a začať proti nej bojovať.

Stredne veľké plesne na viacerých miestach

Pokročilé štádium stredne veľkých plesní je už závažnejšie. Okrem toho, že plesne sa nachádzajú na viacerých miestach a vidieť ich viac, taktiež zapáchajú. 

V tomto prípade je potrebné vyberať omnoho silnejšie prostriedky a dať sa do práce. 

Veľké a rozsiahle plesne

Posledným typom sú veľké a rozsiahle plesne, ktoré sú veľmi agresívne. Majú silný zápach a sú rozšírené po celej stene. V boji proti nim musíte často využiť pomoc špecialistu. 

Ako sa ich zbaviť? 

Na začiatok je potrebné napísať, že odstraňovanie plesní je finančne a časovo náročná vec. Ak ste len v prvom štádiu plesní, poradiť si s nimi viete aj sami. Keď sa však plesne rozšíria po celých stenách, budete na ne potrebovať odborníka. 

Myslite aj na to, že plesní sa nielen zbavujete, ale taktiež steny musíte ochrániť pred opakovaným napadnutím

Mnohí ľudia proti plesniam bojovali, zbavili sa ich, no potom sa im vrátili znova. Ak po tom netúžite, musíte myslieť aj na kroky po čistení

Pri zbavovaní sa plesní máte dve základné možnosti a to: 

 • zbavíte sa ich sami za pomoci výrobkov, ktoré sú na trhu
 • zavoláte špecialistov.

Na trhu dnes nájdete veľké množstvo rôznych prípravkov, ktoré vám sľubujú zbavenie plesní. Dôležité je sledovať ich jednotlivé účinky a silu

Každý výrobok je taktiež určený na iný typ plesne, takže nezabudnite sledovať tento parameter. 

Spôsob odstraňovania je pri každom produkte iný. Preto si vždy prečítajte návod, ako na to. 

Na zbavenie sa plesní môžete vyskúšať domácich pomocníkov. Medzi nich sa radia: 

 • Ocot – je silný bojovník, ktorý vás vie zbaviť takmer všetkého. Vie zneškodniť viac ako 80 % plesní, a preto ho môžete vyskúšať. Pleseň stačí octom nastriekať. Nechajte pôsobiť a následne pleseň zotrite. 
 • Čajovníkový olej – v boji proti plesniam je rovnako silný ako ocot. Dve kávové lyžičky zamiešajte vo vode a následne nastriekajte na pleseň. Zmes nechajte pôsobiť a následne zotrite handrou. 

Okrem toho môžete staviť aj na odborníkov, ktorí vám domácnosť vyčistia a navrhnú ďalšie kroky a postupy, ako proti plesni bojovať. 

odstraňovanie plesní

Ako predchádzať plesniam? 

Prichádzame k dôležitému kroku a tým je, ako vlastne plesniam predchádzať. Keď je stena zlá, samotné vyčistenie jej nepomôže. Po čase začne znova vlhnúť a vytvárať plesne. 

V tomto prípade máte niekoľko možností. Tým prvým je podrezanie muriva. Pomocou neho sa viete zbaviť všetkých problémov. Rozhodne ho však nerobte sami. Mohli by ste spraviť viac škody ako úžitku.

Na trhu nájdete niekoľko firiem, ktoré podrezávanie muriva robia. 

Druhým spôsobom je aplikácia špeciálnych chemických prvkov. Aj v tomto prípade je lepšie zavolať si odborníkov. 

Pri tomto spôsobe sa stena navŕta a následne sa do nej výrobok aplikuje. Pôsobí tak, aby sa plesne už netvorili a stena nevlhla. 

Pleseň na dreve

Plesne sa môžu v dome objaviť aj na drevených častiach. Odstrániť ich je veľmi ťažké. Drevo, ktoré je plesňami napadnuté, je často zničené

Jediné, čo v pokročilom štádiu môžete s takýmto kúskom urobiť, je vyhodiť ho. Najlepšie spáliť. 

Záver

Pleseň na stene je jedným z najväčších problémov spojených s bývaním. Ľudia proti nej často bojujú roky. Hneď po prvom výskyte je dôležité zistiť dôvod, prečo sa objavila a následne vybrať správnu taktiku v boji proti nej. Myslite taktiež na to, že čistenie plesní nestačí. Je dôležité zbaviť sa počiatočného problému, pre ktorý vlastne vznikli. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.