Vypestujte si

Pestujeme petúnie – Krátky návod + triky

Výsadba kvetov petúnie je jednoduchý spôsob, ako pridať nádych farieb do vašej záhrady. Je jedno, či ich zasadíte v záhradných záhonoch, alebo kaskádovo v závesných kvetináčoch a okenných kvetináčoch. Tieto obľúbené kvitnúce letničky s veselými kvetmi v tvare gramofónu patria medzi najjednoduchšie na pestovanie a údržbu.

Najlepšie pomôcky na pestovanie

4 odrody petúnií

Existujú štyri hlavné typy petúnií:

  1. Petúnie kríčkové (Grandiflora petunias): Najstaršia odroda tejto rastliny. V zónach s miernymi letnými teplotami produkujú kvety veľkosti tenisových loptičiek. Ich veľké kvety sú nápadné v závesných kvetináčoch, ale v polovici sezóny môžu začať vädnúť, najmä vo vlhkom prostredí.
  2. Petúnie mnohokveté (Multiflora petunias): Sú podstatne menšie ako petúnie kríčkové, ale odolnejšie v náročnejšom počasí, ako je vietor a dážď. Ich kvety sa rozvíjajú do jednotlivých aj dvojitých celkoch, ktoré nadobúdajú plný rozkvet v tvare karafiátu.
  3. Petúnie drobnokveté (Milliflora petunias): Sú pevné, kompaktné rastliny, s menšími kvetmi, ktoré zodpovedajú ich názvu. Sú nenáročné na údržbu, keď sú vysadené v závesných, okenných alebo iných kvetináčoch. Kvitnú rýchlo a nevyžadujú žiadne strihanie, aby vyháňali nové kvety.
  4. Rozrastajúce sa petúnie (Spreading petunias): Táto odroda, tiež známa ako Wave petunias, je pútavou voľbou pre záhrady, v ktorých sa nachádzajú skalky alebo záhrady predelené chodníkom z kameňov. Odrody ako Tidal Wave sa zvyčajne rozrastú na plochu okolo 1 meter.

Ako zasadiť semená petúnie

Petúnie sa na začiatku rozvíjajú pomaly, ale keď sa uchytia, sú pomerne jednoduché na pestovanie a nenáročné na údržbu.

Začnite v interiéri. Ak chcete získať náskok pri výsadbe petúnií, začnite pestovať semená v interiéri, asi dva mesiace pred posledným dátumom mrazu.

Naplňte rašelinové kvetináče počiatočnou zmesou osiva (jemnejšia zmes zeminy do kvetináčov bohatá na živiny, ktorá je k dispozícii v akomkoľvek záhradnom centre alebo škôlke) a umiestnite na podnos. Vrch každého kvetináča posypte semienkami petúnie.

Ak chcete petúnie lepšie zasiať, jemne zatlačte semená do pôdy, ale nezakrývajte: Tieto kvety milujúce slnko potrebujú svetlo, aby vyklíčili.

Pred umiestnením na teplé, dobre osvetlené miesto, ako je slnečný parapet (alebo na vyhrievaciu podložku s rastovým svetlom, ak nie je k dispozícii slnko), ho zahmlite sprejom a prikryte plastovým obalom.

petúnie

Udržujte pôdu vlhkú nalievaním vody priamo do podnosu, aby ste zabránili narušeniu drobných semien. Po 15 dňoch by mali sadenice úplne vyklíčiť. Aby ste pred presadením podporili ich rast, postavte ich cez deň pod žiarivky.

Petúniám sa darí na priamom slnečnom svetle, na rozdiel od im podobným netýkavkám. Aj keď čiastočný tieň môže fungovať tiež, snažte sa zamerať na miesto výsadby, ktoré má najmenej šesť hodín slnka denne.

Ako väčšina rastlín, aj petúnie potrebujú úrodnú, dobre priepustnú pôdu s mierne kyslým pH – 6,0 až 7,0, čo sa dosiahne zapracovaním organických materiálov alebo hnojív do pôdy podľa potreby.

Aby ste zaistili, že pôda má správne vetranie, do prvých približne 20 cm pridajte organickú hmotu, ako je kompost. Pred výsadbou vykopte jamy približne rovnakej veľkosti ako štartovacie kvetináče.

Opatrne vyberte sadenice z nádob alebo, ako je to zvykom u mnohých biologicky rozložiteľných kvetináčov na štartovanie semien, jednoducho vložte kvetináč priamo do jamy. Vyplňte pôdou a jemne utlačte okolo jemných stoniek.

Ako sa starať o petúnie

Pestujú sa pomerne jednoducho. Farebné kvety vyžadujú pravidelné zavlažovanie, je potrebná občasná kontrola škodcov a mulčovanie, aby sa petúniám darilo.

Petúnie majú relatívne plytké korene a v závislosti od nádoby, v ktorej sú zasadené, a ich vystavenia slnku môžu niektoré rastliny potrebovať denné zalievanie. Skontrolujte pôdu a sledujte zdravie listov, aby ste určili správny plán zavlažovania pre vaše petúnie.

Vošky sú bežným škodcom petúnie, najmä pre mladé rastliny; ak spozorujete kučeravé, choré listy alebo zbadáte zhluky bledozeleného hmyzu, odstráňte infikované listy alebo ošetrite prípravkom proti škodcom. Môžete taktiež zvážiť spoločnú výsadbu, s rastlinami, ktoré tieto škodce odpudzujú, táto možnosť ponúka bezchemický spôsob, ako problém obmedziť.

Mulčovanie. Ľahká vrstva mäkkého organického materiálu, ako je slama alebo pokosená tráva, bude regulovať teplotu a vlhkosť pôdy a zabráni zachyteniu buriny.

Mŕtvica. Odumretie je forma prerezávania, ktorá sa jednoducho týka odstraňovania odumretých kvetov, či už odštipnutím alebo odrezaním, na podporu nového rastu. Niektoré odrody nevyžadujú odstránenie odumretých častí, ale petúnie kríčkové a petúnie mnohokveté by sa mali pravidelne odstraňovať, aby sa zachoval vzhľad a produktivita.

Plodným rastlinám petúnií prospieva občasná aplikácia tekutého hnojiva, a to buď priamo do pôdy, alebo nastriekaním v zriedenej forme na ich listy. Granulované hnojivo s pomalým uvoľňovaním je jednou možností pre rastliny vysadené v pestovateľskom médiu bez pôdy.

Nákup rastlín

Záhradkár má k dispozícii stovky kultivarov na použitie v rôznych záhradných dizajnoch. Dvojité a jednoduché kvety ponúkajú výber pevných a viacfarebných kvetov.

Pri nákupe mladých petúnií si vyberte rastliny s kompaktným tvarom a neotvorenými púčikmi. Otvorené kvety na petúnii je najlepšie odstrániť po výsadbe, aby bola v budúcnosti hojnejšia.

Pestovanie petúnie je jednoduché a obohacujúce. Keď sa ich naučíte pestovať a vysádzať, nikdy nebudete mať problém s krásnym kvetom na plnom slnku.

ružová petúnia

Problém s nekvitnúcimi petúniami

Mnoho záhradníkov používa petúnie na pridanie farby do záhonov, predzáhradok a kvetináčov. Kvitnutia sú zvyčajne spoľahlivé až do jesene, ale čo robiť, ak máte nekvitnúce petúnie? Naučiť sa, ako rozkvitnúť petúnie, je pomerne jednoduché. Prečítajte si viac a zistite, čo mohlo spôsobiť, že vaša petúnia nemá kvety.

Tu sú najpravdepodobnejšie dôvody, prečo petúnie nekvitnú: 

Slabé osvetlenie 

Keď zistíte, že petúnie nekvitnú, v prvom rade je potrebné skontrolovať množstvo svetla, ktoré nekvitnúce petúnie dostávajú. V rôznych časoch počas dňa skontrolujte, či rastliny petúnie bez kvetov dostávajú priame slnečné svetlo.

Petúnie potrebujú plné slnko pre čo najoptimálnejšie kvitnutie kvetov. Rastlina môže kvitnúť, keď je určitú časť dňa mierne zatienená, ale spravidla petúnie nekvitnú, pretože nemajú aspoň šesť hodín priameho slnka denne.

Rastliny vysadené v kvetináči bez kvetov premiestnite na slnečné miesto. Nekvitnúce rastliny vysadené na zemi môžu získať viac slnka preriedením alebo orezaním okolitých rastlín, ktoré ich môžu zatieniť. Ak ste petúnie zasadili na tienisté miesto, ktoré sa nedá napraviť, možno budete musieť rastlinu bez kvetov presadiť na slnečnejšie miesto.

Nesprávne hnojivo 

Ak je osvetlenie správne a petúnie nekvitnú, možno nedostávajú dostatok vody alebo hnojiva. Petúnie sú trochu odolné voči suchu, ale majú sviežejší vzhľad, keď je pôda udržiavaná vlhká. Otraste prebytočnú vodu, ktorá je na rozvíjajúcich sa kvetoch pozemných vysadených petúnií; vlhké púčiky môžu pred rozkvitnutím hniť.

Mnohé rastliny pestované v škôlkach sú pravidelne kŕmené tekutým hnojivom, ktoré však zostáva v pôde len dovtedy, kým sa nevymyje zo zálievky. Je možné, že petúnie boli kŕmené rastlinnou potravou s vysokým obsahom dusíka, výsledkom čoho je bujné lístie, ale nekvitnú.

Vymeňte ho za hnojivo s vysokým obsahom fosforu, ako napríklad hnojivo označené ako „buster“. Kostná múčka je tiež dobrým zdrojom fosforu. Vyvážené hnojivo môže byť účinné na konci leta.

Ako prinútiť petúnie rozkvitnúť neskôr 

Odumreté odkvitnuté kvety podporia produkciu ďalších kvetov. Ak lístie začne hnednúť a odumierať v lete, odstrihnite ho priamo nad skupinou zdravých listov.

Stlačte naspäť stred stoniek. Hnojte v tomto čase vyváženým hnojivom, ktoré má však vysoký obsah fosforu. 

Výsadba petúnií do závesných košov

Petúnie sú ideálne na miesta vystavené plnému slnečnému žiareniu. Hľadajte kaskádovité petúnie, ktoré zahŕňajú akúkoľvek odrodu, ktorá produkuje kvety na dlhých, prevísajúcich stonkách.

Výsadba petúnií do závesných košov je hračka, pokiaľ použijete pevnú nádobu s aspoň jedným drenážnym otvorom.

závesný kvetináč

Naplňte nádobu ľahkou hospodárskou zalievacou zmesou, ktorá podporí zdravé odvodnenie. Nikdy nepoužívajte záhradnú pôdu, ktorá sa rýchlo zhutní a je príliš ťažká na správne odvodnenie. V čase výsadby primiešajte do pôdy v kvetináči pomaly sa uvoľňujúce hnojivo.

Starostlivosť o petúnie v závesných košoch 

Pri starostlivosti o tieto rastliny v závesných košoch je dôležité zalievanie. Ako často ich zalievať v závesnom košíku?

Toto je bežná otázka a odpoveď je jednoduchá: zalievajte vždy, keď je vrchných pár centimetrov pôdy na dotyk suchých. Závesné rastliny môžu potrebovať vodu denne počas leta a možno dokonca dvakrát počas období extrémnych horúčav.

Zalejte bohato a potom nechajte kvetináč odtiecť. Nikdy nedovoľte, aby pôda zostala neustále mokrá, pretože vaše petúnie vo vlhkých podmienkach pravdepodobne zhnijú. Ak je to možné, zalievajte pôdu a nie listy, pretože navlhčenie listov môže podporiť plesňové ochorenia.

fialové petúnie

Petúnie kŕmte každý týždeň vo vode rozpustným hnojivom určeným pre kvitnúce letničky. To, okrem pomaly sa uvoľňujúceho hnojiva pridávaného v čase výsadby, zabezpečí, že petúnie budú mať dostatok živín na udržanie kvitnutia počas celej sezóny.

Odstráňte zvädnuté kvety hneď, ako vyblednú; v opačnom prípade rastlina vysadí semená a prestane skoro kvitnúť. Ak petúnie počas leta vyzerajú skleslo a unavene, zrežte ich asi o polovicu. Omladené rastliny sa čoskoro vrátia s množstvom čerstvých kvetov.

Záver

Rozžiarte svoju záhradu či byt vďaka farebným petúniám. Tieto rastliny sú pomerne nenáročné na pestovanie. Starostlivosť o ne zvládne aj záhradkár amatér. Skúsite to?

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *