Perinák – Ideálny pomocník do spálne

Mať dostatok priestoru a cítiť sa vo vašom byte pohodlne býva problémom väčšinou vtedy, ak ste majiteľom menšieho bytu.

Často sa stáva, že sa vám veci hromadia, máte rozostlané vankúše a periny, ktoré sa povaľujú na posteli, pretože ich nemáte kde dať.

Práve pre tieto prípady sa vytvorilo niekoľko doplnkov do bytov či domov, ktoré vás tohto problému zbavia.

Jedným z nich je aj perinák, ktorý by sme pokojne mohli nazvať aj ideálnym pomocníkom do spálne.

Okrem toho, že vám tento doplnkový nábytok pomôže lepšie uskladniť vaše periny a vankúše, môže sa stať aj pekným dizajnovým kúskom, ktorý dokonale oživí vašu spálňu.

Aké výhody perinák ponúka?

Jednoznačne tou najväčšou výhodou je už spomínaný úložný priestor, kde môžete uložiť všetky svoje periny a vankúše.

Ešte väčší význam vám dá tento šikovný kus nábytku vtedy, ak bývate v domácnosti s malými deťmi, ktorým sa svoje perinky nie vždy chce ustlať.

Okrem väčšieho poriadku a životného priestoru má však perinák ďalšiu mimoriadne dôležitú funkciu, ktorú si však nie každý uvedomuje.

Uloženie lôžkovín do perináku čiastočne obmedzíte tvorbu prachu. Logicky potom strávite menej času pri upratovaní a koniec koncov je to pre vás aj výhodnejšie zo zdravotného hľadiska.

Perinák neslúži len na lôžkoviny

Perinák, mnohí ho nazývajú aj komoda do spálne, už dávno neslúži len na lôžkoviny. Čoraz častejšie ho rodičia kupujú svojim deťom aj do detskej izby.

Tieto typy sa nazývajú kombinované perináky, keďže okrem úložného priestoru na perinu a vankúše majú často primontovaný aj úložný regál, kde si môžete odložiť ďalšie veci.

Vrchná časť perináku býva vo väčšine prípadov uspôsobená na to, aby slúžila ako prebaľovací pult pre bábätko. Okrem iného deti často tento nábytok využívajú aj na odkladanie si svojich hračiek.

Ako vidieť, perinák je využiteľný viacerými spôsobmi, plní viacero funkcií, a preto je vždy vhodné si túto časť nábytku do spálne zaobstarať.

Ako si vybrať vhodný perinák pre vás?

Hovorí sa, že sto ľudí sto chutí. Toto známe porekadlo bude určite platiť aj pri výbere takej klasickej veci, akou je perinák.

Každému človeku totiž bude vyhovovať iný typ komody, iný materiál či dizajn. Ponúkame vám súhrn základných pravidiel, ktorých by ste sa mali pridržiavať  pri výbere perináku.

Dizajn

Perinák nie je typom nábytku, ktorý by mal úplne ožiariť váš byt či dom a budú sa naň chodiť pozerať aj vaši susedia.

Tieto komody do spálne musia skôr splniť svoju funkciu. To však neznamená, že si nemôžete do svojej spálne vybrať vkusný model.

Odporúčame preto perináky vo veľmi jemných farbách, ktoré skvelo doplnia celkovú atmosféru vašej spálne či detskej izby.

Výklopné dvierka sú cesta

Tým, že perinák budete s veľkou pravdepodobnosťou používať každý deň, mal by byť tento kus nábytku praktický a mimoriadne jednoduchý na používanie.

Ideálnou voľbou sú preto perináky s výklopnými dvierkami, kde uložíte svoje lôžkoviny bez väčších problémov.

Ďalšie typy perinákov

Okrem klasických skriniek s výklopnými dvierkami sa v obchode často stretneme so zásuvnými či kombinovanými perinákmi.

V tomto prípade ide skutočne o váš vkus, ktorý typ nábytku vám bude najviac vyhovovať po dizajnovej stránke aj po stránke funkčnosti.

Skvelými perinákmi, ktoré spĺňajú aj tie najvyššie dizajnové štandardy, sa môžu pre vás stať starodávne truhlice, ktoré umiestnite pred posteľ.

Vytvorí sa vám tak nielen miesto na uloženie lôžkovín, okrem toho si aj skrášlite svoju oázu spánku a pokoja.

Materiál

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere správneho perináka alebo komody do spálne je materiál, z ktorého je nábytok vyrobený.

Tými najčastejšími materiálmi, ktoré sa pri výrobe týchto typov nábytku používajú sú laminátové dosky s ABS hranami.

Tento typ materiálu sa v obchodoch ponúka v rôznych kombináciách dekóru. Preto si môžete byť takmer istí, že tú správnu kombináciu pre vás určite nájdete.

Ak chcete staviť na kvalitu a fakt, že vám perinák vydrží skutočne dlho, poobhliadnite sa po nejakom masíve. Perinák z masívu je nielen kvalitnejší ako laminátová doska, ale môže skvele zapadnúť do interiéru zrubov či chát.

Truhlice, ktoré sme spomínali vyššie by sa mohli hodiť ako perinák do škandinávskeho štýlu.

Aký perinák zvoliť do spálne?

Vyššie sme vám popísali niekoľko typov perinákov z rôznych materiálov, ktoré môžete nájsť  v obchode.

Pred kúpou toho vášho je však dôležité uvedomiť si, kde by mal byť tento typ nábytku umiestnený. Do spálne sa totiž hodí iný typ komody ako do detskej izby.

Do spálne by sme vám preto jednoznačne odporúčali výber zásuvkovej komody alebo perináku s výklopnými dvierkami.

V tomto prípade je najviac dôležitým aspektom úložný priestor. Preto sa ešte pred kúpou uistite, že hĺbka zásuviek je dostatočná na uloženie vašich lôžkovín.

Aký perinák zvoliť do detskej izby?

Druhým najčastejším miestom, kde môžete perinák nájsť je detská izba. V takomto prípade sa odporúča vybrať skutočne bezpečný, zdravotne neškodný a funkčný nábytok.

Takýto nábytok sa najčastejšie vyrába zo stabilného masívu, ktorý je dodatočne natretý priesvitným lakom proti poškodeniu.

Všetci totiž vieme, že deti sú hravé a môžu často spôsobiť poriadnu neplechu.

Aký nábytok do spálne nepatrí?

Spálňa je miestnosť, kde sa chodí po náročnom dni oddychovať. Mnohí ju nazývajú aj oázou pokoja. Pre niektorých však toto prirovnanie neplatí a často si z nej urobia ďalšiu pracovňu či herňu.

Do spálne by preto rozhodne nemala patriť žiadna televízia, kancelársky stôl či stolička. Je to miestnosť, v ktorej si máte oddýchnuť a nie ďalej pracovať.

Pre spálňu je mimoriadne dôležité zvoliť aj vhodné farby stien. Zelená či krikľavo červená by mali byť  určite tabu.

Do miestnosti tohto typu sa odporúčajú mierne teplé kontrastné farby, ktoré navodia pocit domova a pohodlia.

Výber týchto farieb však váš priestor opticky zmenší, naopak zvolením studenších farieb sa váš priestor zväčšuje.

Silný a stabilný zdroj svetla je ďalším dôležitým aspektom pri celkovej výstavbe a zariaďovaní spálne. Ideálnym svetlom do spálne je prirodzené svetlo, ktoré vás ráno príjemne zobudí a dodá vám energiu do ďalšieho dňa.

Tým najšialenejším a najkontrastnejším doplnkom vo vašej spálni by mali byť samotné obliečky.

Ak vaša spálňa pôsobí útulne vďaka jemným teplým farbám, pri výbere obliečok rozhodne môžete popustiť uzdu svojej fantázie.

Ďalšou klasikou, ktorá skvelo doplní celkový dizajn spálne, sú živé kvety. Poobzerať sa taktiež môžete po rôznych vkusných obrazoch.

Rady na záver

Spálňa je jednoznačne zónou pokoja v celom dome či byte, a preto by sa k nej pri jej zariaďovaní tak aj malo pristupovať .

Jedným z typov nábytkov, ktoré do spálne jednoznačne patria a okrem dizajnového obohatenia vám pomôžu aj pri ukladaní lôžkovín, sú perináky alebo komody do spálne.

Pri ich výbere by ste v prvom rade mali pozerať na funkčnosť, pohodlnosť ovládania, veľký úložný priestor a bezpečnosť.

Ak plánujete perinák zakúpiť svojim deťom do detskej izby, odporúčame vám zvoliť taký, ktorý bude  vyrobený z pevného masívu, a to kvôli väčšej výdrži.

Veríme, že vám tento článok pomohol a vy si vyberiete taký typ perináka, ktorý bude dokonale zodpovedať vašim predstavám o funkčnosti a dizajne.

5/5 - (1 vote)