Magazín

Pečený čaj – Čo to je a ako ho pripraviť?

Čaj je už tisícky rokov obľúbeným nápojom celého ľudstva. Je to nielen vďaka jeho aromatickej vôni a skvelej chuti, ale často aj kvôli jeho liečivým účinkom. Na svete existuje obrovské množstvo rôznych druhov čajov z byliniek či iných čajových príchutí. Naozaj existujú kombinácie od výmyslu sveta. Je ich nespočetné množstvo a každá má svoje špecifiká.

Počuli ste však už o takzvanom pečenom čaji? Čo to je a ako si tento lahodný nápoj môžete pripraviť u vás doma? Čítajte a všetko sa dozviete.

História čaju

Podľa rôznych legiend a ľudových bájí bol čaj ako taký objavený pred viac než 5000 rokmi cisárom Šen-nungom, ktorý okrem neho vraj vymyslel aj legendárnu čínsku medicínu a poľnohospodárstvo.

Podľa tejto báje pil cisár vždy len prevarenú vodu, a to až dovtedy, kým mu na jednej z jeho ciest do hrnčeka nespadli listy čajovníka.

Aké druhy čajov poznáme?

V súčasnosti existuje obrovské množstvo druhov a kombinácií rôznych čajov.

Vo všeobecnosti by sme ich však mohli rozdeliť na päť základných druhov:

  • Zelené čaje – pri zelených čajoch sa listy čajovníka mechanicky narušia. Zelený čaj neprechádza žiadnou oxidáciou, keďže pri spracovaní sa listy vo väčšine prípadov pražia.
  • Oolongy – ide o druhov čajov, ktoré tvoria akýsi prechod medzi zeleným a čiernym čajom. Tieto čajové lístky bývajú vo veľa prípadoch navoňané nejakou kvetinou.
  • Čierne čaje – ďalšou klasikou, ktorú všetci veľmi dobre poznáme, sú čierne čaje. Podobne ako pri zelenom čaji aj tu sa listy mechanicky narušia, no prebehnú aj určitou oxidáciou. Spracovanie týchto lístkov trvá týždeň aj viac. Čierny čaj patrí na starom kontinente k tým najpopulárnejším.
  • Pu-erh – ide o dvojnásobne oxidovaný čaj, ktorý sa necháva “odležať” aj 15 až 20 rokov. Je veľmi vzácny a na organizmus človeka má len pozitívne účinky.
  • Biely čaj – posledným základným druhom čajov je takzvaný biely čaj, ktorý sa vyrába z pupeňov a horných lístkov čajovníka. Tento čaj neprechádza žiadnou oxidáciou a je výhradne určený pre čajových gurmánov.

Pečený čaj – čo to je?

Ide o lahodný nápoj, ktorý je na svete známy už veľmi dlho a možno si pamätáte, že vám ho zvykli robievať vaši starí rodičia. Ide o lahodný nápoj, ktorý je tvorený z kúskov lahodného čerstvého ovocia doplnený o takzvané vonné korenie, ktoré dodá celému nápoju tú pravú arómu. Pri dlhých zimných večeroch sa pečený čaj pre vás môže stať skutočným spoločníkom.

Možno konštatovať, že rôzne druhy pečených čajov sú čisto 100 percentne prírodné produkty, ktoré začína obľubovať čoraz viac ľudí, a to najmä kvôli ich priaznivým účinkom na organizmus.

V pečenom čaji nenájdete žiadne umelé farbivá, sladidlá či iné konzervanty, ktoré sa do väčšiny nami známych čajov bežne pridávajú. Ak si tento nápoj pripravíte doma, jednoducho v ňom bude mať len to, čo doň sami pridáte.

Pečený čaj z rôznych druhov ovocia

Veľkou výhodou tohto typu čaju je fakt, že si ho môžete pripraviť z niekoľkých druhov ovocia a chute môžete kombinovať.

Tento čaj zažíva v posledných rokoch mohutný vzostup, čo je celkom paradoxné, keďže ho zvykli pripravovať už naši starí rodičia.

Skvelé na tomto nápoji je to, že pokiaľ ho budete piť v zime, tak vás príjemne zahreje. Ak po ňom siahnete v teplých letných mesiacoch, tak vychladený pečený čaj sa môže pre vás stať  skvelým osviežením a vitamínovou bombou.

Z akého ovocia sa dá pečený čaj pripraviť?

Ako sme už spomínali, pečený čaj sa dá pripraviť takmer z každého druhu ovocia. Vylúčiť by sme snáď mohli len tie mäkšie druhy, ako sú napríklad banány či prezreté marhule.

Najčastejším ovocím, ktoré sa používa na prípravu pečeného čaju sú rôzne druhy bobúľ, ktoré sú obľúbené najmä v lete. V zime si skvelý čaj dokážete pripraviť z citrusov, badiánu či zázvoru.

Okrem toho, že pečený čaj vás príjemne zahreje, pomôže tiež zvýšiť vašu imunitu a vy sa tak stanete odolnejšími voči rôznym chorobám.

Pečený čaj je taktiež skvelým darčekom, ktorým pri rôznych príležitostiach môžete potešiť svojich blízkych.

Ako si jednoducho pripraviť pečený čaj?

Nižšie vám prinášame veľmi jednoduchý recept na prípravu skvelého pečeného čaju, ktorý by mal zvládnuť každý.

Podiel ovocia na prípravu niekoľkých dávok pečeného čaju by mal byť okolo 2 kilogramov. Ďalej budete potrebovať škoricu alebo iné vonné korenia, ako sú napríklad klinčeky či kardamon. My, vám však odporúčame ostať pri škorici.

Postup prípravy pečeného čaju

Celý postup prípravy začína dôkladným umytím všetkého ovocia, ktoré chceme na výrobu pečeného čaju použiť. Ovocie je tiež dôležité dôkladne očistiť, prípadne ho odkôstkovať.

Následne si všetko ovocie nakrájame na menšie kúsky, aby sa nám zmestilo do nádoby, v ktorej budeme čaj skladovať. Ak chcete pridať do vášho čaju jablká alebo hrušky, nemusíte ich zbavovať šupky. Pri pomarančoch je dôležité dužinu nakrájať na menšie kúsky.

Keď máme všetko pripravené, nasypeme ovocie do jednej misy. Pridáme približne 500 gramov cukru a spomínané vonné korenie (napríklad škoricu).

Celú túto zmes je dôležité dôkladne premiešať, a následne rozprestrieť na veľký hlboký plech. Ovocie v kombinácii  s korením dáme piecť do rúry pri 200 stupňoch Celzia asi na 10 minút. Po desiatich minútach pridáme k ovociu na plechu asi 1dl rumu.  

POZOR! Pečený čaj môže byť veľmi vhodný a prospešný aj pre malé deti, no bez použitia akéhokoľvek alkoholu.

Ovocie následne pečieme asi 20 minút, a to dovtedy, kým nezačne púšťať svoju vlastnú  šťavu. Nezabudnite ovocie pravidelne premiešavať.

Hneď ako nám ovocie začne púšťať šťavu, prelejeme túto horúcu zmes do pohárov, uzatvoríme ich, obrátime hore dnom a necháme vychladnúť. Niektorí ľudia zvyknú rum pridávať ešte aj do pohárov so šťavou, no to je na vás, záleží to od vašej chuti.

Na prípravu čaju budete potrebovať 2 až 3 lyžičky vytvorenej zmesi, ktorú zalejete horúcou vodou.

Tipy pre lepšiu prípravu pečeného čaju

Samozrejme, každý kuchár si výrobu pečeného čaju zvykne prispôsobovať podľa svojej vlastnej chuti.

Ak by sme vám však mohli dať malý tip na to, ako svoj čaj ešte vylepšiť, tak by sme odporúčali vyhnúť sa klasickému cukru a nahradiť ho trstinovým cuktom, ktorý je nielen chutnejší, ale pre váš organizmus aj omnoho zdravší.

Alternatíva sladidla môže byť pre vás aj klasický včelí med.

Ako dlho pečený čaj vydrží?

Keďže nejde o úplne klasický druh čaju, tak aj tento produkt má svoju trvanlivosť. Tá sa pri správnom postupe výroby odhaduje na viac než pol roka, čo je skvelé.

Absolútnym základom, ktorým predĺžite trvanlivosť pečeného čaju, je poriadne zatiahnutie zaváraninovej fľaše a jej otočenie hore dnom. Trvanlivosť tomuto produktu pridáva aj alkohol.

Kde sa dá pečený čaj kúpiť?

Ak nemáte na prípravu tohto lahodného nápoja čas alebo chuť, určite nemusíte zúfať, keďže dnes sa dá pečený čaj kúpiť na veľa miestach.

Tým najčastejším sú pravdepodobne rôzne e-shopy, ktoré sú špecializované na čaje alebo príslušenstvo k nemu.

Taktiež by ste ich určite našli na rôznych trhoch a určite aj v čajovniach, kde je tento nápoj mimoriadne obľúbený.

Aké ďalšie varianty čajov poznáme?

Čím dlhšie je čaj ako nápoj na svete, tým viac sa začínajú vymýšľať jeho rôzne varianty. Pravdepodobne najpopulárnejšou z nich je ľadový čaj.

Ľadový čaj

Ľadový čaj je nápoj, ktorý je populárny najmä v Amerike a v Rusku. V podstate ide o chladený čaj s ľadom.

V súčasnosti je však do ľadových čajov pridávaných veľa konzervantov, umelých sladidiel a ďalších látok, ktoré nie sú pre náš organizmus vôbec prospešné. Oveľa lepšou alternatívou sa tak určite javí pečený čaj podávaný s ľadom.

Záver

Pečený čaj je určite nápoj, ktorý by ste mali vyskúšať. Získa si vás svojou nielen svojou  prenikavou chuťou ovocia, ale tiež nezameniteľnou arómou.

Jeho výhodou je fakt, že ho môžete piť nielen v zimných mesiacoch, ale aj v lete, kedy je ideálne podávať ho s ľadom.

Príprava pečeného čaju nie je nič náročné a zvládnuť by ju mal určite každý.

Taktiež ide o skvelý darček pre vašich blízkych, kamarátov či rodinu. Ak sa vám nechce tento nápoj pripravovať doma, určite sa po ňom obzrite v špeciálnych obchodoch, ktoré sa na predaj čajov špecializujú.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *