Pákové kávovary sú vhodné pre všetkých aj pre tých bez skúseností

Staňte sa skutočným baristom. Pákové kávovary sa naučí ovládať naozaj každý aj bez žiadnych predošlých skúseností.

Chceli by ste si doma pripraviť dokonalé espresso ako profesionálny barista? Pákové kávovary vám vedia dokonalú šálku kávy zabezpečiť aj vo vašej domácnosti, a ich používanie nie je nič náročné, stačí len trochu praxe.

Vychutnať si dokonalé espresso alebo lahodné nadýchané cappuccino v pohodlí domova je naozaj dobrý pocit. Avšak mnohých z nás trápi ten jeden problém, že sami doma si nedokážeme tento výnimočný kávový mok pripraviť tak, ako vyžadujú naše chuťové poháriky. A tak za šálkou dobrej kávy radšej cestujeme do najbližšej kaviarne. Aby ste sa tohto problému zbavili, riešením sú profesionálne plnoautomatické kávovary alebo pákové kávovary.

Plnoautomatické kávovary sú skvelým pomocníkom pre tých, ktorí nedajú dopustiť na naozaj chutné a vyvážené espresso, ale na jeho prípravy nemajú veľké množstvo času. Alebo jednoducho chcú mať svoju šálku kávy bez starostí. Plnoautomatický kávovar vám pripraví kávu pomocou jedného tlačidla, takže vy nemáte žiadne starosti. Moderné kávovary De’Longhi sú vybavené množstvom funkcií, a tak si aj na plnoautomatickom kávovare dokážete nastaviť parametre podľa svojej chute. Môžete si napríklad vybrať hrubosť mletia zŕn, teplotu vodu či intenzitu sily kávy.

V prípade, že patríte do tej skupiny, ktorý si potrpia nielen na lahodnej chuti, ale fascinuje vás i samotná príprava kávy. Pre vás sú vhodné pákové kávovary na doma.

Pákové kávovary sú vhodné pre všetkých, aj pre tých bez skúseností

Nemusíte sa obávať, že by pákové kávovary neboli pre vás vhodné, pretože s nimi nemáte žiadne skúseností. Áno, príprava je o niečo náročnejšia ako na plnoautomatickom kávovary,  ale chuť si dokážete vyšperkovať presne podľa svojej chuti. Aby ste sa nebáli, prinášame vám niekoľko dobrých rád a jednoduchý návod, ako pripraviť dokonalé espresso či cappuccino v pohodlí domova aj bez žiadnych skúseností.

Kvalitná a čerstvá káva je základným krokom

Na začiatok je najlepšie vyskúšať viacero výrobcov a druhov kávy. Sami najlepšie zistíte, ktorá je vám najviac po chuti, niekomu vyhovuje kyslá chuť, iní zas preferujú ovocné tóny a ďalší čokoládové. A preto je dobré, si vyskúšať niekoľko druhov, aby ste si urobili svoj zoznam preferencií. Okrem chute kávy je dôležitá aj jej čerstvosť. Ideálne je, aby praženie kávy bolo čo najbližšie k jej konzumácií, káva má tak výnimočnú chuť a arómu. Zrná si melte vždy až pred prípravou kávy. S praxou nájdete tú pravú jemnosť mletia, pretože ak kávu pomeliete príliš nahrubo bude vodová, ak však príliš jemno, voda bude cez ňu ťažko pretekať a ostane horká.

Správne množstvo kávy a jej stlačenie do páky

Po pomletí správneho množstva kávy musí byť páka poriadne natlačená. Nasypte kávu do páky, narovnajte ju búchaním o pracovnú dosku, nech sa dobre usadí a až potom ju zatlačte tamperom. Ide o to, že čím lepšie kávu stlačíte, pod lepším tlakom bude voda cez pomleté zrná pretekať a tým lepšia bude výsledná chuť. Nebojte sa, ak vám prvé kávy nevyjdú presne podľa vašej chuti, pákové kávovary vyžadujú trpezlivosť.

Neprežente to s objemom vody

Množstvo vody si dokážete nastaviť, avšak na začiatok treba experimentovať a vyskúšať viacero verzií. Ideálne na espresso by malo byť 25-35 ml vody. To neznamená, že to musí byť pravidlo. Presne preto, ste si zakúpili pákový kávovar, aby ste chuť kávy úplne prispôsobili vašim chuťovým bunkám. No keď to s vodou preženiete, vaša káva môže byť riedka a chuť nevýrazná.

Pákové kávovary sú naozaj pre všetkých a nemusíte mať strach z ich ovládania. Obsluhu stroja dostanete veľmi rýchlo do rúk. Nebojte sa experimentovať a pripraviť si tak kávový mok presne podľa svojich predstáv. Naviac kávovary De’Longhi a ich obsluha je naozaj intuitívna a tak ju zvládne každý.

4/5 - (4 votes)