Plnoautomatické kávovary, pákové kávovary vedia pripraviť skvelú kávu. Viete ako ovplyvní chuť kávy stupeň jej praženia?

Plnoautomatické kávovary, pákové kávovary vedia pripraviť skvelú kávu. Viete ako ovplyvní chuť kávy stupeň jej praženia?

Kvalitný plnoautomatický kávovar či tradičné pákové kávovary sú základom pre dobrú kávu. Avšak aj stupeň praženia značne ovplyvňuje chuť kávy. Poznáte stupne praženia?

Pákové kávovary a plnoatomatické kávovary sa pomaly stávajú bežnou súčasťou obyčajných domácností. Ľudia si oveľa viac a častejšie potrpia na kvalitnej a chutnej káve aj v pohodlí vlastného domova. Prísť po náročnom dni domov a dopriať si šálku nadýchanej kávy so skvelou chuťou a arómou je naozaj dobrá odmena. Či už ste si vybrali do vašej domácnosti plnoautomatické alebo pákové kávovary, určite by ste kávu z kávovaru nevymenili za tú zalievanú.

Chuť kávy, vďaka profesionálnym kávovarom, naberá iný rozmer. Napríklad plnoautomatické kávovary značky De’Longhi sú skvelým príkladom ako sa dá vychutnať vynikajúca káva so skvelou arómou stlačením jedného tlačidla. Kvalita kávovaru však nie je jediné, čo ovplyvňuje chuť kávy. Faktorov je veľa. Jedným z hlavných sú samotné zrnká kávy, odroda kávy, krajina pôvodu a ich stupeň praženia.

Ako stupeň praženia kávy ovplyvňuje výslednú chuť?

Mnohí nevedia, že výslednú chuť kávy ovplyvňuje najmä stupeň jej praženia. Poznáte jednotlivé stupne praženia kávy a ako ovplyvňujú jej chuť? Ak nie, pokračujte v čítaní.

Počas praženia kávy sa menia jej vlastnosti a to najmä jej sladkosť, kyslosť, telo a aróma. Podľa toho ako dlho necháme kávu pražiť, vyvinie sa jej chuťový profil. Existuje niekoľko pomenovaní jednotlivých stupňov. Zoznámte sa s najčastejšie používanou stupnicou a jej vplyvom na kávové zrná.

Stupnica jednotlivých stupňov praženia kávy

Existuje niekoľko variácií tejto stupnice. Je možné, že sa stretnete aj s iným pomenovaním jednotlivých stupňov praženia.

Light Cinnamon

Toto praženie je jedno z najmenej intenzívnejších. Vzniká veľmi svetlé zrnko a chuť kávy je výrazne kyslá. nerozvinutá chuť kávy a veľmi jemná konzistencia kávy sa hodí najmä na prípravu na filtri.

Cinnamon

Zrnká sú stále veľmi svetlé mierne do oranžova, no o niečo tmavšie ako pri pražená Light Cinnamon. Chuť zostáva výrazne kyslá a vhodná na prípravu kávy na filtri.

New England

V prípade, že kávu budete pražiť cca o minútu dlhšie ako pri škoricovom pražení, získate novoanglické praženie. Chute a vône sú viac rozvinuté, zrná však ostávajú svetlé. V chuti môžete stále pocítiť aciditu.

American

Americký stupeň praženia sa považuje strednú mieru praženia. Zrná sú jednotnej svetlo hnedej farby. Káva už prestáva byť kyslá a začína prevládať ovocitosť s príjemnou horkosťou. Tento štýl praženia je vhodný tak ako na aeropress, french press ale aj espresso.

City Roast

Pri tomto pražení sú zrná farebne jednotné a prepražené. V chuti si zachovávajú podiel kyslosti, ale výraznejšie smerujú k horkastej chuti. Káva tohto praženia je vhodná na espresso či french press.

Full City

Pri takto praženej káve je v jej chuti cítiť najmä horkosť a jemná ovocitosť, acidita je už len zbytková dochuť. Hodí sa na espresso, french press a moka kanvičku.

Light French Viennese

Rozdiel medzi Full citty a pražením a Viedňou je vo farbe len minimálny. V chuti pribúda olejovitosť. Ideálne je pre plnoautomatické kávovary.

French

Pri francúzskom pražení zmizne úplne kyslosť. Olejové škvrny na zrnkách sú viditeľnejšie a jasnejšie. Chuť je horkastá a výrazná.

Italian

Necítiť v chuti vôbec žiadnu kyslosť. Na pohľad silno spálené zrná tmavej farby.

Spanish

Prázdná veľmi horká chuť. Jedná sa už o úplne spálené zrná. Táto horkosť dominuje nad prirodzenou chuťou odrody kávy.

Chuť kávy je nevyspytateľná a dá sa veľmi ľahko ovplyvniť. Avšak ku príprave dobrej kávy v pohodlí domova je potrebný aj kvalitný kávovar.

4/5 - (5 votes)