Nové bývanie – Tipy a triky ako si vybrať to správne

 Dostupnosť bývania nebola nikdy taká veľká a preto sa nemôžeme čudovať, že záujemcov o hypotéky za posledné obdobie výrazne vzrástol. Napriek tomu však od januára tohto roka sa podmienky na získanie hypotéky výrazne sprísňujú. Národná banka Slovenska chce obmedziť zadlžovanie Slovákov, ktoré je už aj tak veľmi veľké.

Aj napriek tomu, že podmienky sa menia, mnohé rodiny využili možnosť zaobstarať si nové bývanie. Ak uvažujete nad tým, že by ste si aj vy kúpili nové bývanie, ako si ho vybrať, aby ste boli s výberom spokojní?

Rozpočet

Pri výbere nového bývania by ste si mali najprv stanoviť rozpočet. Pozerať ponuky nových nehnuteľností môžete, avšak bez rozpočtu si nemôžete vybrať nehnuteľnosť, v ktorej by ste chceli bývať.

Ak už budete mať stanovený rozpočet, môžete si v ponuke realitných kancelárií vyberať nehnuteľnosti, ktoré sa vám páčia a ktoré by ste si chceli pozrieť. Po dohode s realitným maklérom si danú nehnuteľnosť budete môcť pozrieť aj osobne.

Nikdy nechoďte nad rámec svojich možností a vyberajte si nehnuteľnosť, ktorú reálne využijete. Kupovať štvorizbový byt pre dvoch ľudí by bolo zbytočné a zbytočne by ste platili veľa, keď väčšiu časť bytu reálne nevyužijete.

Nebudeme si však nahovárať, pri výbere nehnuteľnosti bude rozhodovať hlavne interiérový dizajn konkrétnej nehnuteľnosti.

Lokalita 

Potom, ako si stanovíte rozpočet, na stránke realitných kancelárií si vyberajte nehnuteľnosti, ktoré vám budú vyhovovať aj lokalitou.

Ak nevlastníte automobil, pochopiteľne budete chcieť novú nehnuteľnosť v lokalite, ktorá je dobre pokrytá mestskou hromadnou dopravou a v ktorej budete mať k dispozícii aj poštu, úrad, či potraviny.

Keď si budete novú nehnuteľnosť hľadať na web stránke realitnej kancelárie, dôkladne si pozrite uvedenú lokalitu (poprípade priamo adresu novej nehnuteľnosti).

Ak tam nebude uvedená presná adresa, alebo aspoň popisné číslo bytového domu, môžete si to zistiť na telefonickom čísle uvedenom pri nehnuteľnosti.

Pri výbere lokality zohľadňujte aj parkovanie. Najmä ak máte záujem o byt, je potrebné si zistiť, ako je to s parkovaním pri bytovom dome a či náhodou v cene nehnuteľností nie je aj parkovacie miesto.

Môže to byť takto najmä pri úplne nových bytových domoch, ktoré sa predávajú ako holobyty.

Zariadenie

Okrem rozpočtu a lokality zohľadňujte pri výbere nového bývania aj zariadenie. Ak má nehnuteľnosť luxusnú kuchyňu, neznamená to, že si ho vyberiete práve kvôli kuchyni.

Zariadenie nehnuteľnosti výrazne ovplyvňuje výber nového bývania, avšak nemôžeme si všímať len jednu konkrétnu miestnosť, ale vzhľad celej nehnuteľnosti.

Pre náročnejších klientov je lepšie zaobstarať si buď holobyt, alebo starý byt, ktorý si môžu prerobiť na základe svojich požiadaviek. Treba však počítať s finančnou rezervou, nakoľko kompletná rekonštrukcia bude niečo stáť.

Ak by ste si chceli vyberať byt, zohľadňujte predovšetkým toto – murované jadro, vymenené okná, zateplenie paneláka.

Zdroje obrázkov:

4 PM production / Shutterstock

5/5 - (1 vote)