Ako vybrať

Ako vybrať najlepší sušiak na prádlo? Oplatí sa priplatiť si za kvalitu, alebo stačí cenovo dostupný?

clothes dryer racks

Pozná to každá gazdiná. Po celom týždni sa vám kopia hordy prádla v práčovni a vy sa už teraz bojíte, kam to všetko vyvešiate. Ani počasie vonku vám nepraje. Alebo ste majiteľkou menšieho bytu, kde ledva uskladníte svoje osobné veci, nie to ešte vyvešiate 5 cyklov priania od farebného až po tmavé.

Gazdiné na dedine to majú o niečo ľahšie. Už našim starým mamám stačilo, aby si vonku natiahli šnúru o dva stromy a sušiak na prádlo bol na svete.

 

Dnešná doba je však moderná a vynaliezavá, preto ani obchodníci nezaháľajú, a prinášajú vám niekoľko zaujímavých riešení vešania bielizne. Trh ponúka vešiaky vnútorné a vonkajšie, skladacie, ukotvené, upevňovacie, závesné, elektrické, menšie a väčšie. Stačí sa len rozhodnúť, čo vo svojom domove potrebujete.

Prečo by mal byť sušiak na prádlo v každej domácnosti? 

Každý z nás si potrebuje oprať špinavú bielizeň, preto je sušiak na bielizeň samozrejmosťou každej domácnosti.

Aké sú však ďalšie výhody sušiaku na prádlo?

  • správne zvolený sušiak šetrí priestor
  • je ekonomicky úsporný
  • praktický pri sušení prádla
  • cenovo dostupný
  • kvalitne zvolený sušiak na prádlo vám vydrží aj niekoľko rokov
 

Sušiak na okno alebo balkón, do interiéru alebo exteriéru?

Ak neplánujete v najbližšej dobe kupovať drahú elektrickú sušičku prádla, sušiak na prádlo bude vašou spoľahlivou a cenovo dostupnom alternatívou.

Nevyznáte sa v tom, aký druh sa hodí do vašej domácnosti?

Druhy sušiakov na prádlo, ktoré by ste mali určite zvážiť.

Do záhrady

Ak máte záhradu, najlepším riešením je mať aj sušiak na prádlo priamo v záhrade. Tento sušiak sa vám zíde v teplých letných dňoch, kedy vám hrejivé slnko a teplý vzduch vysušia prádlo do 2 hodín. Keďže záhrada ponúka dostatok priestoru, môžete si do nej dovoliť dať aj ukotvený väčší sušiak na prádlo.

Často vídanými  a obľúbenými sušiakmi na prádlo sú sušiaky v tvare dáždnika (antény). Tieto šušiaky sú stĺpy zapichnuté (zabetónované) do zeme, ktoré sú vybavené vysúvacími stojanmi v tvare dáždnika s rôznymi dĺžkami šnúr na vešanie.

Tento typ sušiaku na prádlo je tiež jedným z najpriestrannejších zástupcov sušiakov, pretože sa naň zmestia až 4 práčky bielizne. Výhodou rovnako je, že nezaberá príliš veľa priestoru a nevyžaduje si viac miesta na lineárnejšie vešanie oblečenia.

Výsuvne šnúry na prádlo sa dodávajú vo výsuvnej cievke, ktorú môžete pripevniť napríklad na roh svojho domu, na balkón alebo vo vnútri. Môže sa rozširovať a pripájať k akémukoľvek inému bodu, čo ponúka značnú flexibilitu koľko šnúr na vešanie chcete mať.

Medzi ukotvené sušiaky na prádlo radíme kovové stĺpy, ktoré sú oproti sebe zapustené do zeme. Tieto stĺpy majú medzi sebou natiahnuté šnúry na prádlo a prádlo sa na nich pripevňuje za pomoci štipcov. Tento druh vešiaka na prádlo nie je prenosný, je využiteľný hlavne v lete.

TIP: Po zime nezabudnite šnúry poriadne poumývať alebo pretrieť handričkou, aby ste si nezašpinili svoje čerstvo opraté prádlo.

Rozkladací

Samostatne rozkladací a stojací sušiak na prádlo je najčastejšou, a cenovou dostupnou voľbou pri výbere sušiakov. Jednoducho ho zložíte a rozložíte, skryjete za dvere alebo za skriňu. V nepriaznivom počasí je vhodný do bytu alebo do domu, počas pekných slnečných dní ho môžete premiestniť na balkón, terasu alebo záhradu.

Pri výbere tohto druhu sušiaka si však treba dávať pozor na cenu a materiál. Na internete nájdete tento druh sušiaku na prádlo už od 8, čo je diskutabilné k celkovej kvalite sušiaka.

Výrobcovia síce sľubujú určitú nosnosť produktu, ale realita býva niekedy úplne iná. Neraz sa mi z vlastnej skúsenosti stalo, že sa mi lacnejší sušiak na prádlo pod váhou mokrého prádla ohol alebo zlomil.

Preto ak chcete mať nový sušiak na prádlo dlhšie ako jednu sezónu, oplatí sa investovať do kvalitnejšej a drahšej verzie. Trh ponúka sušiaky s jednou úrovňou zavesenia prádla, alebo s viac úrovňami a poschodiami vešania.

Nástenný

Tento typ sušiaku na prádlo je vhodný ako na balkón, tak aj do kúpeľne. Závisí to od konkrétneho použitého materiálu.  Je vysúvateľný, zabudovaný do steny, a po použití ho nemusíte skladať a skrývať, iba ho jednoducho zasuniete späť.

Ak plánujete tento sušiak namontovať v práčovni, dajte si záležať na kvalite materiálu a nosnosti prádla. Ak ho však plánujete mať na balkóne, alebo na pre verejnosť dostupnom mieste, zamerajte sa aj na štýl.

Vyberte si elegantnú verziu, ktorá bude ladiť s vašou farbou steny, zvyškom nábytku a fasádou. K dispozícii sú krásne tradičné drevené sušiaky, ako aj modernejšie modely, ktoré kombinujú pozinkovaný kov a drevo svetlej farby.

Elektrický

Rebrinový elektrický sušiak na prádlo je doménou skoro každej bytovej, alebo moderne zariadenej kúpeľne. Najčastejšie sa používajú na sušenie mokrých uterákov alebo spodnej bielizne.

Existujú aj radiátorové sušiaky, ktoré nie sú tak úplne elektrické, pretože využívajú skôr zdroj tepla z radiátorov. Sú vhodné na sušenie spodnej bielizne, ponožiek a menších kusov oblečenia.

Na trhu dostanete kúpiť aj rozkladacie elektrické sušiaky na prádlo, ktoré majú niekoľko ohrievacích rúr. Tieto rúry sa niekoľko minút po zapnutí zohrievajú na určitú teplotu. Pomocou elektrického sušiaka na prádlo, môžete skrátiť dobu sušenia bielizne v zimných mesiacoch a vo vlhkých priestoroch.

Stropný

Keďže teplo stúpa nahor a pri strope sa hromadí najviac tepla, preto je rozumné toto teplo šikovne využiť. Ekonomickým riešením je namontovanie stropného sušiaku na prádlo. Stropný sušiak sa pripevní o strop a pomocou vodiacich šnúr spustíte tyče. Na tieto nastaviteľné tyče si následne zavesíte opraté prádlo. Väčšinou sa tyče spúšťajú do dĺžky 1 až 2 metrov, záleží od umiestnenia šušiaku na prádlo.

Na okno/balkón

Tento typ sušiaku na prádlo sa buď namontuje do okna, alebo na zábradlie balkóna. Rozpätie sušiaka sa dá nastaviť. Pri výbere tohto typu je dôležitá predovšetkým nosnosť sušiaka, aby sa pod váhou bielizne neprehol/nezlomil. 

Ako si vybrať praktický sušiak na prádlo do každej domácnosti?

Ak ste už pevne rozhodnutí, že šušiak na prádlo je presne to, čo vaša domácnosť potrebuje, nastáva dôležitá otázka.

Aký sušiak si vybrať, aby spĺňal moje predstavy?

Pri výbere sušiaku na prádlo je dôležité si zvážiť niektoré kritéria, ktoré ovplyvnia aký typ do svojej domácnosti zvolíte.

Interiér/Exteriér

V prípade vonkajšieho použitia sa môžete vyhrať s veľkosťou, materiálom a uskladnením sušiaku. Ak vyberáte sušiak do záhrady, môžete zvoliť väčšie rozmery a sušiak aplikovať do pevného základu. Takýto typ sušiaku nemusíte na zimu skladať, stačí ho len na novú sezónu skontrolovať, očistiť a môžete ho znova používať.

Čo sa týka materiálu na vonkajšie použitie, vhodnejšou voľbou je sušiak s kovovým základom zapusteným do zeme. V prípade sychravého a poveternostného počasia budete mať istotu, že si sušiak na druhý deň ráno nájdete na svojom mieste.

Ak hľadáte sušiak na vnútorné použitie, musíte premýšľať strategicky a úsporne. Najprv si musíte určiť, kde v interiéri máte na tento produkt miesto a kde vám nebude zavadzať.

Ak máte miesto vybraté, musíte si následne určiť, či chcete sušiak:

  • rozkladať a následne zložiť
  • zavesiť zo stropu
  • zavesiť na stenu/dvere/radiátor
  • natiahnuť šnúry na balkón/okno

Materiál a konštrukcia

Pri výbere kvalitného sušiaku na prádlo platí, že konštrukcia by mala byť pevná a dostatočne odolná. Pre vonkajšie použitie sú vhodné kovové materiály a kvalitné odolné drevo.

Pre vnútorné použitie môžete použiť aj sušiaky z pevného plastu, pozinkované kovové sušiaky, elegantné dizajnové drevené sušiaky a elektrické sušiaky. V tomto smere sú skôr dôležité rozmery a praktické uskladnenie.

Cena

Tak, ako aj pri iných produktoch, sa aj kvalita sušiakov na prádlo odvíja od ceny a prevedenia. Na internete nájdete rozkladacie sušiaky na prádlo už od 8€. Medzi najdrahšie sušiaky radíme záhradné sušiaky, ktorých cena sa pohybuje okolo 150-250€.

Vybavenie

V tomto prípade ide o to, či je sušiak elektrický, či disponuje špecifickými rozmermi alebo konštrukciou. Na trhu dnes nájdete sušiaky od výmyslu sveta, ktoré dokonale zapadnú do vašej domácnosti. Ak máte vyšší rozpočet, môžete sa pohrať s doplňujúcimi funkciami, vybavením, konštrukciou na mieru a kvalitnejším materiálom

Šnúry

Šnúry na sušiaku by mali byť pevné a prispôsobené rozmerom daného sušiaku. Existujú lacnejšie alternatívy šnúr, tie kvalitnejšie a pevnejšie sú vyrobené z oceľového lanka alebo kovu. Niektoré exteriérové sušiaky disponujú šnúrami až s dĺžkou 60 m. Niekedy sa tento údaj uvádza aj na počet práčok, ktoré dokážete na sušiak zavesiť, ide však len o orientačný údaj.

TIPY na kvalitné sušiaky na prádlo

BLOME záhradný sušiak PROMO

blome

Tento záhradný sušiak od značky Blome predstavuje veľmi šikovné riešenie pre maximálne praktické sušenie bielizne. Ľahko sa s ním manipuluje, jednoducho sa otvára aj zatvára. Sušiak je vyrobený z kvalitných konštrukčných materiálov (hliníka a plastu), teda nekoroduje a odoláva aj zlému počasiu. Je dodávaný aj s puzdrom pre možnosť trvalého upevnenia do betónu. Plocha na vešanie predstavuje orientačne až 5 práčok (50 m).

LEIFHEIT Telegant Plus 100 83100

leifheit

Nástenný sušiak na prádlo od firmy Leifheit ponúka okamžité rozloženie a zloženie. Rovnako šetrí miesto – šnúry sú vysúvateľné až do vzdialenosti 8 m sušiacej plochy. Jeho súčasťou je aj samostatný chrómovaný vešiak na osušky. V balení rovnako nájdete aj kovové šnúry k sušiaku a skrutky potrebné pre inštaláciu sušiaku na stenu.

VILEDA Mixer 4

vileda

Tento poschodový sušiak na prádlo od firmy Vileda je flexibilným a všestranným pomocníkom každej domácnosti. Poskytuje 4 úrovne sušenia, možnosť využiť plnú alebo polovičnú sušiacu plochu. Sušiak disponuje držiakom na spodnú bielizeň a dvoma vešiakmi na ramienka. Jeho využitie je veľmi všestranné, dá sa aplikovať aj v sprchovom kúte.

KLAD Sušiak kúpeľňový samonavíjací

klad

Tento moderný a samonavíjací sušiak na prádlo od českej firmy Klad je skvelou voľbou pri nedostatku miesta. Tento nenápadný malý sušiak navíja 5 silonových šnúr s dĺžkou 4 m. Funguje na kladkový systém na bubone. Šnúry sú pripevnené z druhej strany držiaku, kde si môžete upraviť ich dĺžku. Tento sušiak je vhodný ako do kúpeľne, tak aj do lodžie atď.

GIMI Radio

gimi

Tento závesný sušiak od firmy Gimi je šikovným pomocníkom každej menšej domácnosti. Ide o praktický závesný sušiak, ktorý možno pripevniť na radiátor, vaňu, balkón či terasu. Môžete si ho so sebou vziať aj na chatu alebo na dovolenku. Plastové ramená možno posúvať podľa potreby.

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Denisa Neuschlová

Som kreatívna duša, ktorá ma cit pre dizajn, štýl a nadčasovosť. Všetky tieto stránky sa snažím nájsť v domácnosti a pretaviť ich pre vás do zaujímavých článkov. Či už ide o kvalitné návody, tipy, odporúčania alebo recenzie, tu ste na tom správnom mieste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *