Najlepší napeňovač mlieka – (návod, ako vybrať)

Niektoré malé spotrebiče sú v domácnosti naozaj zbytočné. Faktom však je, že napeňovač na mlieko medzi ne rozhodne nepatrí. Ak chcete napeniť mlieko na espresso, čaj alebo horúcu čokoládu, budete potrebovať špeciálny napeňovač mlieka. Samozrejme za predpokladu, že ho neobsahuje váš kávovar.

Najlepší napeňovač mlieka

Nielen pre milovníkov espressa…

Aj pre tých, ktorí uprednostňujú horkú čiernu kávu je niekedy fajn dopriať si jemné, krémové laté alebo nadýchané cappuccino.

Pokiaľ si aj vy chcete vychutnať tento lahodný nápoj s napeneným mliekom, tu sú niektoré napeňovače, ktoré vám tento sen môžu splniť.

Ako vlastne napeňovač mlieka funguje?

Vytváranie pary: Napeňovače vo svojej podstate neohrievajú mlieko. Niektoré z nich sú napeňovače a naparovače, ktoré vykonávajú obe úlohy súčasne.

Iné však vytvárajú iba vzduchové bubliny, ktoré vyžadujú, aby ste mlieko najskôr zohriali, či už na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre.

Technológia napenenia: Elektrické napeňovače (tie, ktoré zvyčajne produkujú aj paru) je potrebné zapojiť do zásuvky. Stlačíte tlačidlo a minútu alebo dve robia svoje, potom prestanú.

Napeňovače na batérie vyzerajú ako malé tyčinky s plochým šľahačom na konci, ktorý zavibruje, keď podržíte tlačidlo. Toto sú dva typy, ktoré uvidíte najčastejšie. Tu sú niektoré z nich.

espresso

Čínsky napeňovač mlieka

Technicky má tri rôzne režimy: horúcu penu, studenú penu a ohrievané mlieko bez akejkoľvek peny – takže ak ste človek, ktorý si rád mení kávu alebo čaj, rad tohto malého strojčeka bude určite užitočný. 

Najlepší napeňovač mlieka s nastaviteľnou teplotou

Toto nastavenie stojí viac, ale je to preto, že vám poskytuje maximálnu mieru kontroly. Teplota sa dá nastaviť od 120 až 160 stupňov, takže si môžete nájsť dokonalú teplotu pre seba. 

Navyše je z nehrdzavejúcej ocele pre jednoduché čistenie, s časťami, ktoré je možné umývať v umývačke riadu.

Najlepší napeňovač mlieka s džbánom

Rozdiel je hlavne v samotnej stavbe napeňovača. Mechanizmus napenenia – to znamená kovový disk, ktorý sa otáča a vytvára vzduch – je pripevnený k veku, nie k spodnej časti džbánu. 

To znamená, že akonáhle skončíte s jeho používaním, môžete odstrániť veko a nechať disk rýchlo opláchnuť a džbán môže ísť priamo do umývačky riadu.

Najlepší napeňovač mlieka na batérie

Vo všeobecnosti sú ručné napeňovače na batérie (ktoré takmer všetky majú malú plochú metličku na konci dlhej rukoväte, ktorá rýchlo vrčí, keď stlačíte tlačidlo), slabšie ako ich elektrické náprotivky. 

V priebehu mnohých testov sa ukázalo, že tieto napeňovače dokážu vytvoriť textúru prekvapivo blízku pene v kaviarenskej kvalite alebo tomu, čo profesionáli nazývajú „mikrobubliny“ alebo „mikropena“. 

Je to konzistencia, ktorú je ťažké dosiahnuť bez sily parného prútika, no tento napeňovač to zjavne dokáže.

Najlepší nabíjateľný napeňovač mlieka –  Nabíjateľný cez USB

Existujú aj nabíjateľné napeňovače mlieka. Vyzerá a funguje podobne ako vyššie uvedené modely napájané z batérie, ale jeho napájanie pochádza z pripojenia k USB. 

Existuje jedno jednoduché tlačidlo, ktoré prejde z rýchleho na superrýchly a potom sa vypne, hlavu šľahača je taktiež  možno odpojiť pre ľahké čistenie (nemusíte sa báť, že vložku zástrčky namočíte).

Na základe recenzií na stránkach ľudia hovoria, že telo je super pevné a mechanizmus funguje skvele, dokonca aj pri „bezmliečnych variantoch/orieškovo-mliečnych variantoch, ktoré zvyčajne nepenia príliš dobre,“ píše jeden.

Najlepší napeňovač mlieka na varnej doske

Najbližšie k napeňovaču mlieka pripojenému k stroju na espresso je napeňovač mlieka na varnej doske. Vyzerá ako malý tlakový hrniec. Je to celkom pôsobivé zariadenie, ktoré využíva teplo z horáka na vytvorenie tlaku pary v komore naplnenej vodou. 

Keď sa vytvorí dostatočný tlak, uvoľníte ho z pripojenej paličky priamo do šálky mlieka. Nevýhodou je, že celý tento proces môže trvať asi 15 minút.

Ale ak sa naozaj chcete čo najviac priblížiť pene v kaviarenskej kvalite – čomu profesionáli hovoria „mikrobubliny“ – toto je to čo hľadáte.

káva

Najlepší ručný napeňovač mlieka

Možno bude aj pre vás prekvapenie, že takmer všetci odborníci odporúčajú priamočiary french press (druh, v ktorom si pripravujete kávu) resp. napeňovač mlieka, ktorý funguje presne rovnakým spôsobom. 

„Stačí zahriať mlieko na 130 až 140 stupňov v mikrovlnnej rúre a potom použiť lisovací piest na vytvoreie peny,“ vysvetľuje jedna z užívateliek. „ Na internete je veľa videí, ktoré ukazujú túto techniku.

 

Napeňovač s reguláciou peny

Ak milujete svoje cappuccino, ale chceli by ste mať aj našľahané kakao, toto je napeňovač pre vás. V našich testoch vytvoril tuhú penu, takže je vhodný pre tých, ktorí majú radi nadýchanú penu na nekávových nápojoch. 

Vyrába veľmi bohatú a lahodnú horúcu čokoládu len s mliekom a čokoládovými lupienkami. Vaše kakao je hotové za menej ako 9 minút, čo je oprotí iným napeňovačom naozaj rekord.

Oceníte, že nastavenie „menej peny“ a ohrevu prinieslo odlišné výsledky oproti možnosti „viac peny“. Tiež sa vám bude páčiť,, že odnímateľná karafa môže byť uložená v chladničke a je vhodná do umývačky riadu. Pri prevádzke však vydáva rachotivý zvuk.

Čo teda treba zvážiť pri nákupe napeňovača

V kuchyni je veľa nástrojov, ktoré by sa dali použiť na napenenie mlieka: french press, mixér, šľahacia metla – dokonca aj nádoba s vekom. Nebudú však produkovať vláčny pocit dobrej mliečnej peny v ústach, ktorý môže poskytnúť iba napeňovač mlieka. 

Výhody a nevýhody pri výbere napeňovača

Ručné napeňovače sú batériou napájané alebo nabíjateľné metličky, ktoré strčíte priamo do šálky mlieka, aby ste ho napenili. Zahŕňa vzduch do mlieka, aby sa vytvorila pena.

Výhody:

 • Jednoduché čistenie
 • Výsledné mlieko je ľahké a penivé s veľkými bublinami – ideálne pre cappuccino
 • Vhodné pre iné ľahké šľahanie, ako sú vajcia, matcha a šalátové dresingy
 • Najkompaktnejšia, prenosná a cenovo dostupná možnosť

horúca čokoláda

Zápory:

 • Vyžaduje nabitie alebo výmenu batérií a energia sa môže vybiť uprostred penenia
 • Mlieko môže pri napenení prskať, pretože nemá veko
 • Väčšina mlieko nezohrieva
 • Menej presné napenenie, ktoré nedáva mlieku ideálnu textúru

Pultové napeňovače sú elektricky poháňané kanvičky s ohrievacím mechanizmom a šľahačom vo vnútri, aby mohli súčasne ohrievať a odstreďovať mlieko, aby vytvorili konzistentne hladkú a rovnomernú penu. 

Majú tiež schopnosť napeniť studené mlieko. Niektoré môžu mať nastavenie na horúcu čokoládu, takže môžete roztopiť a pridať nasekanú čokoládu, čokoládové lupienky alebo kakaový prášok a vytvoriť si tak aj iný lahodný nápoj, nielen kávu.

Výhody:

 • Zvyčajne pripravíte kvalitnejšie napenené mlieko ako ručným napeňovačom
 • Jednoduché použitie – stačí pridať mlieko a stlačiť tlačidlo pre horúcu alebo studenú penu
 • Vo všeobecnosti poskytujú konzistentné výsledky

Zápory:

 • Zaberajú viac miesta ako ručné napeňovače mlieka
 • Dokáže napeniť iba určité množstvo mlieka naraz
 • Náročnejšie na ručné umývanie, aj keď niektoré modely sú vhodné do umývačky riadu

Záver

Nájdite si svoj vysnený napeňovač mlieka a vychutnajte si kávu, kakao či horúcu čokoládu ako z luxusnej kaviarne. Tajomstvo tkvie v napeňovači. Každý milovník horúcich nápojov by jeden mal vlastniť.

 

4/5 - (5 votes)