Z mnohých druhov mučeniek sú niektoré kríky, letničky, trvalky a dokonca aj stromy. Niektoré produkujú aj jedlé plody, ak sú umiestnené v záhrade opeľovačov. Všetky však zdieľajú nezvyčajne vyzerajúce kvety, ktoré zostávajú otvorené len asi deň. Je to vzácna krása, ale je o to cennejšia. Túžite si vypestovať vlastnú mučenku? Podelíme sa s vami o tipy a triky, ktoré vám pestovanie uľahčia.
Obsah článku
Najlepšie pomôcky na pestovanie
Mučenka – stručný prehľad
Okrem svojich zložitých vlastností má mučenka širokú, plochú základňu okvetných lístkov s piatimi alebo desiatimi okvetnými lístkami v plochom alebo v takmer plochom kruhu.
Mučenky rýchlo rastú a je lepšie ich vysádzať na jar alebo začiatkom jesene, kým je ešte teplo. Toxicita rastliny sa líši podľa typu, preto skontrolujte, ktorú z nich pestujete, ak máte malé deti alebo domáce zvieratá.
Starostlivosť o mučenku
Mučenky síce vyzerajú ako z trópov, no v skutočnosti sa dajú pestovať takmer všade, vrátane oveľa chladnejších oblastí.
V skutočnosti môžete dokonca nájsť tieto zdanlivo jemné liany rastúce pozdĺž cesty – niektoré druhy mučenky sa môžu v teplejších klimatických podmienkach energicky šíriť.
Rod Passiflora pochádza zo Severnej Ameriky a Južnej Ameriky a obsahuje viac ako 500 druhov, takže bežný názov mučenka môže v skutočnosti popisovať mnoho rôznych rastlín.
Tam, kde sú celoročné, sa mučenky zvyčajne pestujú na mriežke, plote alebo iných mriežka. V oblastiach, kde nie sú celoročné, sa mučenky často pestujú v kvetináčoch a na zimu sa premiestňujú do interiéru.
Zvyčajne by sa mali pestovať na plnom slnku až v čiastočnom tieni, v bežnej, ale dobre priepustnej pôde. Pre mnohé druhy, ktoré môžu poškodiť silné vetry alebo nepriaznivé počasie, sa odporúča chránené miesto, napríklad pri záhradnej stene.
Okrem toho, že mučenka je krásne kvitnúca liana pre vašu záhradu, preslávila sa aj ako rastlina vhodná na lekárske využitie. Domorodí Američania už dlho používali mučenku na liečbu rôznych ochorení, ako sú rany, bolesti uší a problémy s pečeňou, a tiež sa predpokladá, že je prospešná pri liečbe nespavosti a znižovaní stresu a úzkosti.
Svetlo
Aby vaše mučenky zostali zdravé a kvitnúce, vysádzajte ich na plné slnko až do polotieňa. Rastliny oceňujú popoludňajší tieň v extrémne horúcom podnebí.
Mučenky vo všeobecnosti potrebujú najmenej štyri až šesť celých hodín slnečného svetla denne (alebo viac v chladnejších klimatických podmienkach). Ak prinesiete exempláre v mriežka na zimu do interiéru, doprajte im jasné, nepriame svetlo a chráňte ich pred prievanom.
Pôda
Pôda, do ktorej zasadíte vinič, by mala byť dobre priepustná, ale bohatá a vlhká.
pH pôdy nie je príliš dôležité a môže byť v neutrálnom až kyslom rozsahu, kdekoľvek od približne 6,1 do 7,5. Pridanie kompostu do výsadbovej jamy pomôže poskytnúť živiny a mulčovanie okolo základne rastliny pomôže udržať vlhkosť bez toho, aby sa rastlina zamokrila.
Typicky je na to, aby vinič rástol, potrebný nejaký typ podpory – mriežka, stena alebo dokonca iná rastlina.
Voda
Mučenky treba ihneď po výsadbe poriadne zaliať. Okrem toho sa im zvyčajne darí s jedným alebo dvoma zálievkami týždenne počas celého vegetačného obdobia. Uistite sa, že každý týždeň poskytnete asi 17 až 25 ml vody, ak neprší, pretože nezvládajú dobre sucho.
Teplota a vlhkosť
Rastliny mučenky milujú teplé počasie a v chladnejších oblastiach môžu potrebovať zimnú ochranu. V zónach mrazuvzdornosti chladnejších ako zóna 6 často v zime zomierajú, pokiaľ ich neprenesiete do interiéru.
Zasaďte ich na miesto, ktoré je chránené pred vetrom, pretože silný vietor môže poškodiť stonky. Navyše sa im najlepšie darí v oblastiach so strednou až vysokou vlhkosťou.
Hnojivo
Mučenky potrebujú veľa živín a prospeje im pravidelná ľahká aplikácia vyváženého univerzálneho hnojiva s rovnakým podielom dusíka, fosforu a draslíka. Rastlinu prihnojujte skôr, ako sa objaví nový rast skoro na jar, a potom opakujte každé štyri až šesť týždňov až do začiatku jesene.
Druhy mučeniek
Existujú stovky odrôd mučenky, hoci sa väčšinou líšia farbou a vzhľadom, nezáleží na tom. Niektoré z najobľúbenejších kultivarov pre terénne úpravy a záhradníctvo zahŕňajú:
- Passiflora caerulea: mučenka belasá
- Passiflora coccinea: mučenka červená
- Passiflora incarnata: mučenka pleťová
- Passiflora alata ‚Ruby Glow‘: mučenka krídlatá
Prerezávanie mučenky
Mučenky sú počas vegetačného obdobia nenáročné na údržbu a nie je potrebné ich odstraňovať. Prerezávanie sa vykonáva viac, aby sa udržala veľkosť viniča pod kontrolou, odstránilo sa mŕtve drevo a podporil sa plnší rast.
Prerezávanie sa môže vykonávať koncom zimy alebo skoro na jar – v chladnejšom podnebí môže vinič aj tak odumrieť. Tieto rastliny kvitnú na novom raste, preto ich každú jar pred začiatkom rastu nezabudnite orezať, aby sa zachovali sezónne kvety.
Rozmnožovanie mučenky
Okrem pestovania mučenky zo semien je možné rastlinu rozmnožovať pomocou metód, ako sú odrezky stoniek z mäkkého dreva a vrstvenie špičiek (čo funguje ako vzduchové vrstvenie, ale robí sa to v zemi).
Odrezky z mäkkého dreva sa používajú na rozmnožovanie, keď chcete založiť novú rastlinu mučenky v inej časti vášho dvora alebo záhrady bez toho, aby ste museli čakať na semená.
Vrstvenie je ideálna metóda na rozmnožovanie mučenky priamo v záhrade bez toho, aby ste museli robiť odrezky viniča z materskej rastliny a vyžaduje si to len trochu špinavej práce koncom leta alebo začiatkom jesene. Tu je návod, ako rozmnožiť mučenku pomocou týchto dvoch metód.
Na rozmnožovanie odrezkami z mäkkého dreva:
- Čistým, ostrým párom nožníc odrežte 10 až 15 cm stonku pod uzlom.
- Spodnej časti odrezku odstráňte listy.
- Ponorte asi 2,5 cm spodnej časti odrezku do zakoreňovacieho hormónu.
- Naplňte malý kochlík dobre odvodnenou zmesou na zalievanie a umiestnite odrezok 1,5 až 2,5 cm do pôdy.
- Pôdu zľahka zalejte a črepník prikryte plastovým vreckom, zatvorte ho dole a vytvorte pár malých štrbín navrchu, aby rastlina mohla dýchať. Nedovoľte, aby sa listy dotýkali strán plastového vrecka.
- Umiestnite kochlík na tienisté miesto a udržiavajte ho v teple a vlhku. V priebehu niekoľkých týždňov jemne potiahnite odrezok, aby ste zistili, či je zakorenený. Po zakorenení presaďte odrezok na jeho trvalé miesto.
Rozmnožovanie vrstvením špičiek:
- nájdite špičku viniča v oblasti, kde by ste chceli pestovať a rozširovať svoju rastlinu mučenky.
- Špičku viniča môžete vložiť do zeme. Alebo môžete zatlačiť časť viniča do zeme, aby sa rozmnožil. Aby ste to dosiahli, budete musieť nájsť niekoľko centimetrov viniča za špičkou, kde môžete odstrániť všetky listy a hrbole (listy môžu spôsobiť bakteriálne problémy, ak sú zakopané v pôde). Táto hladká časť sa zatlačí do zeme, aby sa rozmnožila.
- Na mieste, kde chcete, aby vinič rástol, urobte plytký jamu do pôdy. Umiestnite hladkú časť viniča naplocho do pôdy a potom ju zasypte zeminou
- Ak vinič stále vyskakuje, zaťažte ho ľahkým kameňom alebo ho zaistite záhradnou kotvou, aby bol vinič v priamom kontakte s pôdou.
- Na jar potiahnite vinič, aby ste zistili, či dobre zakorenil. Ak chcete, ponechajte ho na mieste alebo ho vykopte a presaďte na iné miesto.
Ako pestovať mučenku zo semien
- Väčšina odrôd mučenky sa dá kúpiť ako sadenice. Môžu sa však množiť aj zo semien. Postupujte podľa týchto krokov a vypestujte si mučenku zo semien.
- Aby ste ušetrili semená, nechajte plody úplne dozrieť. Otvorte struky a pred uskladnením semená vyberte, vyčistite a osušte. Ak si plánujete uchovať semená z hybridnej odrody, pamätajte, že nevyrastú podľa semien, ale vrátia sa do vzhľadu rodičovského druhu.
- Semená mučenky môžu klíčiť pomaly. Začnite svoje osivo v interiéri vertikutáciou a namočením na jeden až dva dni do teplej vody. Zlikvidujte všetky plávajúce semená, pretože nie sú životaschopné.
- Dobre namočené semená umiestnite na povrch vlhkej kvetináčovej zmesi, poklepte, ale nezakrývajte, pretože potrebujú svetlo na klíčenie. Vložte kochlík do plastového vrecka a uzavrite, aby sa udržala vlhkosť. Ak môžete kvetináču poskytnúť spodné teplo (cez tepelnú podložku), urýchlite klíčenie.
- Kým semená mučenky vyklíčia, môže to trvať 10 až 20 dní. Udržujte pôdu neustále vlhkú. Keď sa objavia klíčky, chráňte ich pred priamym slnečným žiarením, kým nebudú skutočné listy. Rastové svetlá sú vaším najlepším zdrojom svetla počas tejto fázy procesu.
- Otužujte rastlinu na 10 dní až dva týždne pomalým uvedením do vonkajších podmienok, čím predĺžite množstvo slnečného svetla, ktoré dostáva každý deň.
- Presádzajte, keď je rastlina dostatočne veľká a má niekoľko sád listov.
- Ak chcete semená siať priamo vonku, počkajte, kým pominie nebezpečenstvo mrazu a teploty dosiahnu aspoň 13°C.
Zalievanie a presádzanie mučenky
Mnoho záhradkárov uprednostňuje pestovanie mučenky v nádobách, kde budú rásť celkom spokojne a ponúka vám to pohodlie, že ich môžete premiestniť na slnečnejšie miesto alebo dokonca preniesť na zimu do interiéru. Pestovanie v kvetináčoch navyše zabraňuje nekontrolovateľnému šíreniu mučeniek.
Ak chcete úspešne pestovať mučenky v kvetináči, použite pôdu bohatú na živiny a uistite sa, že črepník (z akéhokoľvek materiálu) má na dne niekoľko veľkých drenážnych otvorov.
Udržujte pôdu vlhkú, ale nedovoľte, aby korene sedeli vo vode. Rastliny pestované v nádobách budú potrebovať pravidelnejšie kŕmenie, pretože sa polievajú častejšie a živiny sa zvyčajne vyplavujú, keď pôda odteká.
Prezimovanie
Ak prinášate rastlinu mučenky sadenú v nádobe na zimu do interiéru, pred premiestnením skráťte stonky na výšku 0,5 až 1 meter.
Ak prinesiete svoju mučenku na zimu do interiéru, pravdepodobne bude v polospánku a nebude vyzerať ideálne, ale na jar by sa mala opäť prebudiť.
Bežné choroby a problémy
Existuje niekoľko chorôb a problémov, ktoré sa spájajú s mučenkou.
Jednou chorobou, na ktorú si treba dávať pozor, je vírus mozaiky uhoriek, ktorý môže spôsobiť škvrnitý žltý vzhľad, zakrpatený rast a zmenšenie alebo skreslenie plodov.
Infikované rastliny môže byť potrebné zničiť, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.
Mučenka je tiež náchylná na škodcov, vrátane vošiek, molíc, snovačky jedovatej a múčnikov. To platí najmä vtedy, ak pestujete svoju rastlinu v skleníku, pretože títo škodcovia uprednostňujú teplé prostredie. Pravidelne kontrolujte svoju mučenku, či nejaví známky zamorenia.
Rovnako ako u mnohých rastlín by ste si mali dávať pozor na akékoľvek príznaky plesňovej infekcie. Príznaky môžu zahŕňať čierne škvrny a viditeľnú pleseň. Pomôžte tomu zabrániť tým, že zabezpečíte, aby bola rastlina na plnom slnečnom svetle a aby ste zalievali iba pôdu pri spodnej časti rastliny, nie listy.
Okrem týchto chorôb a škodcov sú najčastejšími problémami, ktoré postihujú mučenku, vädnutie, dolámanie vetrom a sčernanie listov, ktoré môže byť spôsobené drsným počasím alebo zimnými mrazmi.
Záver
Pestovať mučenku nie je žiadna veda. Pridŕžajte sa nášho návodu a mučenka sa vám odvďačí krásnymi exotickými kvetmi, aké u nás nemajú páru.