Čas od času masáž potrebuje každý z nás. Pokiaľ ale nepatríte medzi priaznivcov klasických, ručných masáží, potom by ste mohli uvažovať o nejakom z masážnych kresiel, ktorá vám od ťažkostí tiež spoľahlivo uľavia. Zdravý chrbát a chrbtica sú kľúčom k zdraviu a k životnej energii.
Pravidelné masáže, ktoré zakúpením masážneho kresla môžete absolvovať v pokoji svojho domova, podporujú krvný obeh.
Rôzne druhy nastaviteľných masáží navyše pôsobí na najrôznejšie časti tela. Uvoľnia natiahnuté svaly, dodajú silu a vitalitu do ďalšieho pracovného procesu.
Vďaka jednoduchému ovládaniu, ktoré polohovacie kreslá, masážne kreslá a relaxačné kreslá ponúkajú, sa z neho nemusíte ani hnúť – stačí len meniť programy, uvoľniť sa a nechať sa unášať príjemnými pocitmi.
Po takejto masáži sa budete cítiť ako znovuzrodení.
Obsah článku
- Najlepšie masážne kreslá – náš výber
- Podľa čoho vyberať masážne kreslo?
- Čalúnenie a materiály
- Ručné alebo automatické polohovanie
- Možnosť naklonenia
- Shiatsu, vibrácie alebo vzduchová masáž
- Chrbtová opierka
- Motory
- Možnosti nastavenia
- Dĺžka masážnej dráhy
- Vibrácie alebo vzduchová masáž
- Veľkosť sedačky
- Podnožka
- Prevedenie masážnej dráhy
- Automatické programy
- Pohyblivosť
- Nosnosť rámu
- Moderné funkcie
- Rozmery
- Elektrická spotreba
- Multimediálne funkcie
- Hudobná masáž
- Automatické meranie postavy
- Masážne kreslo a jeho cena
Najlepšie masážne kreslá – náš výber
Podľa čoho vyberať masážne kreslo?
Medzi masážnymi kreslami sú veľké rozdiely. Moderné masážne kreslá ponúkajú mnoho typov masáží, hudobné masáže, rôzne príslušenstvo atď.
Čo sa jednému páči, nemusí sa páčiť každému. Najlepšie je kreslo osobne vyskúšať a poradiť sa s predajcom.
V prípade, že hľadáte viac informácií na webe, je pre vás tento článok tým správnym miestom.
Polohovacie kreslá, relaxačné kreslá aj masážne kreslá môžete použiť ako súčasť vášho nábytku u vás doma alebo v kancelárii.
Najmä v dnešnej uponáhľanej dobe, kedy väčšina ľudí vykonáva sedavé zamestnanie pri počítači, je viac než dôležité venovať starostlivosť nášmu rozlámanému telu, a to hlavne chrbtici, ktorá sedením trpia najviac.
Polohovacie kreslá, masážne kreslá aj relaxačné kreslá umožňujú komfortné sedenie a zároveň dokonalú masáž krku, chrbta a nôh.
Masážne kreslá dokážu aj veľmi žiadané lymfatické masáže a shiatsu masáže. Masáž môže podstúpiť každý bez lekárskeho odporúčania.
Klasická povrchová masáž má predovšetkým uvoľniť a prekrviť namáhané svalové partie, uvoľniť chrbticu a medzistavcové platničky.
Pre masáž chrbta, šije, či bedrovej chrbtice a nôh je výborným pomocníkom práve masážne kreslo.
Čalúnenie a materiály
Ako čalúnenie masážnych kresiel sa najčastejšie používajú tri hlavné materiály:
- koža
- umelá koža
- mikrovlákno
Koža je najhoršia na údržbu a často dochádza vplyvom hĺbkovej shiatsu masáže k jej rýchlemu opotrebovaniu.
Kreslá s čalúnením z pravej kože sú často drahé, avšak pravá koža nie je vždy tou najlepšou voľbou.
Umelá alebo niekedy syntetická koža je často veľmi kvalitná a od pravej kože je na nerozoznanie. K tomu je vďaka jej vlastnostiam odolnejšia proti pôsobeniu masážnych valčekov pri hĺbkových masážach.
To je tiež dôvod, prečo je syntetická koža používaná v masážnych kreslách strednej a vyššej triedy.
Mikrovlákno pôsobí lacnejším dojmom, na druhú stranu je však dobre udržiavateľné.
Ručné alebo automatické polohovanie
Automatické polohovanie je jednou z luxusných vlastností. Špičkové modely ponúkajú súčasné ovládanie polohovanie chrbtovej a nožnej časti pomocou jedného tlačidla.
Automatické riadenie dovoľuje aj samostatné nastavovanie chrbtové alebo nožné podpery.
Masážne funkcie sú najčastejšie ovládané pomocou drôtového alebo bezdrôtového diaľkového ovládania.
Modely s ručným ovládaním polohovania najčastejšie používajú pneumaticky riadené páky, ktorá sa používa napríklad pri klasických kancelárskych kreslách.
Ručné polohovanie väčšinou ponúkajú masážne kreslá strednej a nižšej triedy.
Možnosť naklonenia
Čiastočné naklonenie alebo plné položenie kresla býva často inak definované v závislosti od výrobcu.
Väčšinou je však stupeň naklonenia jedným z uvádzaných technických parametrov u každého modelu.
Všeobecne je možné povedať, že za plné naklonenie sa považuje možnosť naklonenia o viac ako 170 stupňov a čiastočné naklonenie je potom akákoľvek menšia hodnota, napríklad 155 stupňov.
Shiatsu, vibrácie alebo vzduchová masáž
Shiatsu hĺbková masáž býva často veľmi silná a nemusí vyhovovať každému.
Ak sú vaše svaly príliš napäté a vaše telo je citlivé na tento typ masáže, potom môže byť shiatsu masáž aj bolestivá.
Zmäkčenie masáže môže v niektorých prípadoch zabezpečiť kvalitné polstrovanie.
Naproti tomu vibračné alebo vzduchové masáže sú jemnejšie, avšak nezaistia také kvalitné prekrvenie a vylučovanie škodlivých toxínov z tela preč.
Chrbtová opierka
Existujú dva základné druhy masážnych kresiel:
- starší vibračný typ
- novšie shiatsu (hĺbková masáž) masážne kreslá
Jednotlivé modely potom ponúkajú rôzne úrovne sily (rýchlosti) masáže a tiež veľké množstvo ďalších masážnych funkcií pre chrbát alebo nohy.
Vibrácie sú jemnejším a uvoľňujúcim typom masáže, okrem toho ponúkajú niektoré modely tiež funkciu vyhrievania a niektoré kreslá umožňujú tiež režim preťahovania (váľanie).
Shiatsu masážne kreslá najčastejšie ponúkajú režimy preťahovanie, miesenie a poklepávanie.
Technika hnetenie simuluje hnetenie svalov pomocou palca a prstov. Poklepávanie (perkusie) je používané masážnymi terapeutmi pre uvoľňovanie stuhnutých svalov.
Niektorú z predošlých kombinácií masážnych techník je možné nájsť u väčšiny shiatsu masážnych kresiel.
Lepšie modely mávajú v chrbtovej opore štyri masážne valčeky, lacnejšie modely mávajú iba dva. Ďalej sú uvedené dôležité vlastnosti chrbtovej časti masážnych kresiel.
Motory
V oblasti motorov je možné sa stretnúť s dvoma rôznymi názormi na riadenie.
Prvý názor je taký, že prevedenie, ktoré používa viac motorov pre ovládanie jednotlivých funkcií je lepšie, pretože predlžuje životnosť každého motora a tým pádom aj kresla.
Druhý názor uprednostňuje použitie čo najmenšieho počtu motorov.
Ak je totiž pre ovládanie všetkých funkcií masážneho kresla použité malé množstvo motorov, motory musia byť silnejšie a výkonnejšie a zároveň kreslo obsahuje menší počet komponentov, s ktorými by mohol byť teoreticky nejaký problém.
Vďaka moderným technológiám sa v poslednej dobe začali pre riadenie masážnych kresiel používať dosky s plošnými spojmi.
Ak sa v takom prípade objaví nejaký elektrický problém, väčšinou ide o problém s touto riadiacou doskou než so samotnými motormi.
Pre bezproblémové fungovanie masážneho kresla je potrebné zabezpečiť kvalitnú a bezpečnú elektroinštaláciu vybavenú ochrannými elektrickými prvkami.
Možnosti nastavenia
Niektoré modely ponúkajú možnosť nastavenia šírky záberu masážne jednotky, čo je vhodné najmä pre osoby so širšou chrbtovou časťou.
Táto úprava je zvyčajne možná v rozsahu 2″- 4″ (palcov, 1 palec = 2,54 cm).
Kreslá väčšinou ponúkajú aj možnosť nastavenia masážnej jednotky na špecifické miesto alebo časť chrbta.
Je tak možné vykonávať masáž iba na vybranom mieste. Ďalšou funkciou, s ktorou je možné stretnúť sa u väčšiny modelov, je možnosť nastavenia intenzity alebo rýchlosti masáže.
Niektoré masážne kreslá ponúkajú zlúčenie dvoch masážnych funkcií do jednej, ako napríklad zlúčenie funkcie poklepávania a miesenia.
Viac sofistikované modely potom ponúkajú ako priamy tak aj spätný smer pre masážne techniky.
Dĺžka masážnej dráhy
Masážny mechanizmus je namontovaný k dráhe, po ktorej sa pohybuje hore a dole pozdĺž chrbtovej časti.
Dĺžka tejto dráhy určuje zároveň tiež dĺžku masážnej oblasti, teda ako veľkú časť chrbta je masážne kreslo schopné obslúžiť.
Priemerná dĺžka je 24″ (cca 61cm), čo je zároveň tiež priemerná vzdialenosť od krku až po spodnú časť chrbta.
Modely s dlhšou masážnou dráhou (až 32″) dokážu vykonávať masáž od vrchnej časti krku až po kostrč, čo zaisťuje maximálne efektívnu masáž.
Vibrácie alebo vzduchová masáž
Ako už bolo uvedené skôr, vibračná alebo vzduchová masáž je jemná uvoľňujúca masáž, ktorá stimuluje povrchové svaly a tkanivá.
Vzduchová masáž dokáže zvýšiť krvný obeh a odplavovanie toxínov efektívnejšie tým, že zabezpečuje stláčanie stehien, lýtok a chodidiel pomocou špeciálnych vzduchových vankúšov.
Tieto vankúše sú naplnené vzduchom, ktorý je v pravidelnom rytme opakovane vháňaný a zase uvoľňovaný.
Táto technika sa niekedy nazýva ako lymfodrenáž. Vzduchové vankúše sa niekedy nachádzajú aj v chrbtovej časti. Kým niektoré masážne kreslá ponúkajú len vibračnú masáž, iné majú zase vibračné techniku ako bonusové funkcie.
Modely vyššej triedy ponúkajú možnosť nastavenia viacerých úrovní intenzity alebo rýchlostí vibračnej alebo vzduchovej masáže.
Veľkosť sedačky
Šírka sedadla sa u masážnych kresiel pohybuje najčastejšie v rozmedzí 20″- 22″ (palcov). Je však možné nájsť aj kreslá s veľkosťou sedadla 17″- 22″.
Tento parameter je dôležitý najmä vzhľadom k telesnej konštrukcii užívateľa.
Ďalšou dôležitou vlastnosťou sedadla je jeho hĺbka, ktorá úzko súvisí s veľkosťou nožnej podpery obsahujúcej vzduchové vankúše alebo iné masážne mechanizmy.
Ak totiž masážne kreslo, ktoré má príliš hlboké sedadlo, používa osoba s malou postavou alebo krátkymi nohami, potom je táto osoba obmedzená len na používanie hornej časti nožnej podpery a nemôže si plne dopriať masáž lýtkovej časti a chodidiel, lebo na túto časť jednoducho nedosiahne.
Podnožka
V oblasti nožnej podpery ponúkajú masážne kreslá niekoľko variantov masáže.
Najčastejšie ide o techniku vibrácií, váľania, vyhrievania, miesenia a vzduchovej masáže. Niektoré modely ponúkajú kombinácie týchto techník.
Vzhľad nožnej časti masážnych kresiel sa veľmi často model od modelu líši, čo je dané množstvom funkcií, ktoré daný model podporuje.
Jeden typ masážnych kresiel napríklad umožňuje tzv. režim „nulovej gravitácie“, čo zaistí, že sa masážne kreslo uvedie do takej polohy, kedy sú nohy vyššie než srdce a vplyvom gravitácie sa potom krv a škodlivé látky pohybujú skrz nohy.
Prevedenie masážnej dráhy
Masážne kreslá typu shiatsu s väčšou odolnosťou a výdržou sú tie, ktoré používajú silné skrutky a masívne prevedenie koľajnice masážnej dráhy.
Tiež je dôležité, aby bola celá konštrukcia dostatočne odolná proti vibráciám, ktoré vznikajú pri masáži.
Iné prevedenie masážnej dráhy je také, kedy používa oceľovú teleskopickú dráhu a to buď v kazetovom alebo rúrkovom vyhotovení.
Ďalším typom prevedenie masážnej dráhy je vrstvený model, ktorý väčšinou používa oceľové tyče. Tie majú na strane masážnej jednotky kovové zuby.
Automatické programy
Automatické programy majú väčšinou prednastavený čas alebo môžu byť nastavené na konkrétnu dobu (5, 10, 20, 30 minút) a po túto dobu vykonávajú nastavené funkcie.
Automatické programy slúžia pre celkovú masáž a často v sebe kombinujú viac masážnych techník, ktoré sa po danú dobu opakujú.
Pohyblivosť
Veľké masážne kreslá bývajú často tiež veľmi ťažké, takže sa s nimi horšie pohybuje. Priemerná hmotnosť masážnych kresiel je približne 80 kg.
Pre ľahší pohyb je dobré, keď je masážne kreslo vybavené kolieskami.
Nosnosť rámu
Nosnosť rámu je obvykle obmedzená maximálnou hmotnosťou osoby, ktorá môže používať kreslo – napríklad 130 kg.
Moderné funkcie
Rovnako ako prebieha neustály vývoj v prakticky každej oblasti priemyslu, tak dochádza samozrejme aj k vývoju nových technológií v oblasti masážnych kresiel.
Tieto najnovšie technológie potom sú devízou tých najprepracovanejších modelov.
Rozmery
Rozmery sú dôležité najmä vtedy, ak chcete kreslo umiestniť na konkrétne miesto.
Pri uvažovaní o rozmeroch nezabúdajte na veľkosť pri rozloženom stave.
Elektrická spotreba
Elektrická spotreba je závislá od počtu používaných funkcií.
Priemerne sa pohybuje medzi 130 a 160 wattmi.
Multimediálne funkcie
Modely z najvyššej triedy sú často vybavené multimediálnymi funkciami.
Takéto masážne kreslá potom ponúkajú možnosť prehrávania hudobných súborov MP3 a to buď cez vstavaný CD alebo DVD prehrávač alebo cez externý MP3 prehrávač, ktorý sa k masážnemu kreslu pripojí cez konektor audio vstupu. Počúvanie prehrávanej hudby je potom možné cez zabudované reproduktory alebo stereo slúchadlá.
Hudobná masáž
Hudobná masáž je jednou z najmodernejších funkcií, ktorá sa v poslednej dobe objavila u masážnych kresiel.
Ide o to, že je masáž riadená práve prehrávanou hudbou. Podobne je tomu napríklad na hudobných koncertoch, kedy je osvetľovacia technika (blikanie) riadená tempom hudby.
Technika masáže je volená podľa štýlu prehrávanej hudby, môžete si tak presne podľa vašej nálady vybrať štýl prehrávanej hudby a tomu zodpovedajúci typ masáže.
Automatické meranie postavy
Vďaka tejto funkcii sa vykonávaná masáž vždy prispôsobí presne podľa výšky masírovanej osoby. Toto automatické meranie postavy je najčastejšie vykonávané pomocou infračervených lúčov.
Tieto infračervené lúče sú vysielané z kresla a potom je zaznamenávaný ich spätný odraz od tela sediacej osoby. Podľa týchto odrazených lúčov sa potom vypočíta presná veľkosť postavy.
Následne vykonávaná masáž je potom oveľa efektívnejšia.
Masážne jednotky totiž potom masírujú iba v správnych miestach a nevykonávajú masáž tam, kde sa nenachádza žiadna časť tela masírovanej osoby.
Masážne kreslo a jeho cena
Rozpätie cien masážnych kresiel je veľmi široké.
Cena sa odvíja najmä od kvality prevedenia a počtu ponúkaných funkcií.
Veľmi výhodný môže byť nákup kreslavovýpredaji. Takto môžete aj luxusnejší kúsok kúpiť za výhodnú cenu. Získate tak lacné masážne kreslo no v kvalitnom prevedení!
Nie vždy však platí, že čo je drahšie je aj lepšie. Je teda dobré riadiť sa skôr konkrétnymi parametrami než cenou.