Malý dom pre veľkú rodinu: Ako ho prakticky zariadiť

Malý dom ani zďaleka neznamená, že si musíte „ukrojiť“ veľa z osobného priestoru. Ani to, že budete všetci zdieľať jednu jedinú izbu. Práve naopak, i keď každý člen domácnosti musieť urobiť kompromis. S trochou kreativity si ale dokážete prispôsobiť aj malý dom, aby boli spokojní všetci jeho obyvatelia. Poradíme vám ako na to.

Spojte obývaciu izbu s kuchyňou

Niekto si spojenie kuchyne s obývačkou nedokáže predstaviť, iní to pri stavbe domu považujú za jediné možné riešenie. Ak máte veľkú rodinu a lákajú vás skôr projekty malých rodinných domov, tomuto spojeniu sa zrejme nevyhnete.

Okrem toho, že takéto riešenie ušetrí veľké množstvo z celkovej úžitkovej plochy domu, vytvoríte tak aj opticky väčšiu miestnosť, v ktorej môžete spoločne tráviť čas.

​​Zdroj: pxhere.com

Aj spojenie obývačky s kuchyňou má však svoje pravidlá, aby ste sa v zdieľanom priestore cítili dobre, či už pri varení alebo pozeraní televízora. Zariadenie sa snažte ladiť do jedného štýlu. Namiesto obkladačiek použite v kuchyni radšej drevo, ktoré ladí s podlahou, nenápadné sklo alebo laminát.

Výhodou v tomto prípade bude nenápadnejšia kuchyňa so zabudovanými spotrebičmi. Najideálnejšie nech sú čo najtichšie, aby počas svojej prevádzky nerušili pri iných činnostiach.

V neposlednom rade môžete oba priestory opticky vymedziť aspoň nižšou skrinkou, prípadne praktickým barom.

Jedna izba pre dve a viac detí

Ak patríte k rodinám s dvoma, prípadne viacerými deťmi, na život v jednej izbe sú pravdepodobne zvyknuté. Na to, aby ste im vytvorili priestor pre optimálny rast a dospievanie, v ktorom sa budú cítiť príjemne, nepotrebuje mať izba veľkosť 1-izbového bytu.

Na to myslite aj pri riešení rozmerov budúceho detského kráľovstva. Navyše, veľa prázdneho priestoru vytvorí príležitosť na veľa neporiadku, čo v malom dome rozhodne nechcete.

Zdroj: pxhere.com

V tomto prípade stavte na nábytok na mieru, ktorý bude nielen praktický, ale aj dobre vyzerať. Aby ste vytvorili svojim ratolestiam dostatok súkromia, rozdeľte, napríklad pomocou skrine, izbu na dve či tri zóny.

Okrem toho, že bude mať každý svoj osobný priestor, vznikne i množstvo úložného priestoru na oblečenie či hračky. Pri umiestnení skrine myslite na to, aby ste celkom nezatemnili niektorú z častí miestnosti. Aj písací stôl umiestnite tak, aby naň dopadalo dostatok denného svetla.

Nábytok na mieru je ideálnym riešením aj nočnej časti – postelí. Tie sa dajú jednoducho umiestniť do výšky. Takto nezaberú toľko miesta a zároveň vznikne ďalší praktický úložný priestor.

Zdroj: Pexels

Zariaďujte prakticky a minimalisticky

Na to, aby ste využili maximum z priestoru vášho bývania, neplytvajte ním na obrovskú halu s točitým schodiskom a mramorovými sochami. Chodbu sa snažte umiestniť čo najpraktickejšie, aby slúžila presne na to, čo má.

Najlepšie urobíte, ak pozdĺž nej zriadite vstavanú skriňu, ktorá vytvorí ďalší potrebný úložný priestor.

Pre získanie miesta na odkladanie vecí skvele poslúžia aj postele a gauč s úložným priestorom, či menšia praktická špajza na potraviny. V kúpeľni zas miesto ušetríte sprchovým kútom, ktorý nahradí vaňu. Tým aj zvolíte riešenie, ktoré je šetrné pre životné prostredie.

4/5 - (5 votes)