Machová stena: Ako ju vyrobiť a starať sa o ňu?

Najnovšie interiérové trendy hlásajú prírodu, a to v každej jednej miestnosti. Veľkou výhodou je, že to nie je tak ťažké. Do interiéru môžete prírodu priniesť pomocou prírodných materiálov, ako napríklad drevo alebo bavlna.  Vhodné sú však tiež rôzne živé rastliny. Od farebných kvetov až po veľké palmy, výber je na vás. Existuje však ešte jedna možnosť, ktorou je machová stena.

Machová stena sa za posledné roky stala veľmi obľúbeným kúskom, ktorý môžeme vidieť najmä v zahraničí. Tento trend sa pomaly dostáva aj k nám. Niet sa čomu čudovať. Machová stena vie pritiahnuť pozornosť, zmeniť atmosféru miestnosti a priniesť kúsok z prírody rovno k vám domov. 

Ako machová stena vyzerá? 

Nie každý si vie machovú stenu predstaviť, pretože nie každý ju videl. Ako sme už spomenuli vyššie, tento typ dekorácie sa u nás ešte príliš nerozšíril.

Je obľúbený najmä v zahraničí. Preto sa s ním stretli najmä ľudia, ktorí sledujú sociálne siete alebo zahraničné weby zamerané na bytový dizajn. 

Machová stena predstavuje jednu súvislú plochu. Môžete si ju predstaviť aj ako obraz rôznej veľkosti umiestnený na stene. Namiesto nejakého diela sa tu však nachádza živý mach. Na to, aby bol mach krásne zelený potrebuje správnu vlhkosť a starostlivosť. 

machový obraz nad posteľou

Vlhkosť je v tomto prípade nahradená konzervačným prostriedkom. Ten je šetrný ako k prírode, tak aj k interiéru. Nie je škodlivý, a preto sa ho nemusíte báť.

Mach tento prostriedok absorbuje a následne si zachováva krásny vzhľad niekoľko dlhých rokov.

Niektorí sa možno pýtate, prečo názov machová stena, keď sa jedná len o kúsky veľké ako obraz. Pravdou však je, že nejde len o rozmery veľkosti obrazu. Práve naopak. Mnohé machové steny pokrývajú úplne celé steny v domácnosti. Práve preto dostali takýto názov. 

Ľudia dnes trávia veľa času vo vnútri a potrebujú nejaké spojenie s prírodou. Machová stena vám to všetko poskytuje

Podoby steny

Existuje niekoľko podôb machovej steny, ktoré môžete zvoliť do svojho interiéru. Najčastejšie ide o: 

 • súvislú stenu
 • obraz
 • vzory
 • obklad

Súvislú stenu si vie predstaviť snáď každý. Jedná sa o veľkú časť machu, ktorá zakrýva úplne celú šírku aj výšku určitej steny u vás doma. Nemusí ísť však len o jednu stenu. Pokojne to môžu byť steny aj dve. 

S machom to však nepreháňajte. Ak je ho veľa, miestnosť môže pôsobiť príliš tmavo alebo nepríjemne. 

Machová stena vo forme obrazu je štýlovým doplnkom. Je vhodná taktiež kdekoľvek. Je to kúsok, ktorý prinesie do miestnosti prírodu.

Je to forma pre ľudí, ktorí mach chcú, ale nie v tak veľkej forme ako je súvislá stena. Okrem toho, je finančne menej náročný

V prípade, že chcete niečo zaujímavé do miestnosti, skúste napríklad vzor. Je to akoby vyzeraný mach do podoby nejakého slova alebo dizajnu, ktorý chcete. 

A nakoniec je to obklad. Ten vyzerá dobre napríklad v kuchyni, kde chcete nejakú časť obložiť machom a dodať jej tak šmrnc. Môže však ísť aj o kúpeľňu alebo toaletu. 

Kam machovú stenu umiestniť? 

Premýšľate, že by ste si machovú stenu kúpili, no neviete, kam by ste ju umiestnili? Možností máte hneď niekoľko. Machová stena sa hodí najmä do: 

 • kuchyne
 • kúpeľne 
 • toalety 

V kuchyni vie spraviť perfektný obklad napríklad pri kuchynskej linke. Doplní ju a zmení úplne celý jej výzor.

Treba však myslieť aj na to, do akého štýlu sa stena hodí. V minimalistickom jej miestno nenájdete. Naopak, v rustikálnom alebo vidieckom rozhodne áno. 

Kúpeľňa je celkovo veľmi elegantná miestnosť. Do nej sa teda mach perfektne hodí. Umiestniť sa dá napríklad pri sprchový kút alebo vaňu. Vhodný je aj celý machový pás od vrchu po spodok. 

Pri machovej stene do kúpeľne si dávajte pozor na vysokú vlhkosť a vodu. Tá môže machu spôsobiť problémy. 

Nakoniec, na toaletu je najvhodnejší machový obraz. Ten sa dá aplikovať napríklad nad samotný záchod. 

Okrem spomenutých sa machové steny hodia aj do spálne alebo detskej izby. Treba ich však správne nakombinovať a umiestniť. Umiestnenie je totižto kľúčové

machový obraz pod zrkadlom

Správna starostlivosť

O machovú stenu sa musíte aj správne starať. Starostlivosť je však jednoduchá a rýchla.

Životnosť tohto bytového doplnku je približne 8 – 10 rokov. Všetko záleží od toho, v akých podmienkach stena je a to, ako sa o ňu staráte. 

Dôležité je dodržovať niekoľko zásad

 • Nevystavujte mach slnečnému žiareniu. 
 • Nemajte ho pri zdroji tepla ako radiátor alebo krb. 
 • Myslite na vlhkosť. Ak je vysoká, machu sa nemusí dariť. 
 • Miestnosť musí byť vzdušná. 
 • Mach nepolievajte.

Výhody machovej steny

Niektoré výhody sme si už spomenuli. Machová stena má veľké množstvo výhod, vďaka ktorým je obľúbená. Medzi tie ďalšie sa radia: 

 • Zvlhčuje vzduch
 • Veľké množstvo variantov a veľkostí 
 • Má aj úlohu príjemného tienidla
 • Prináša do každej miestnosti prírodu
 • Každú miestnosť taktiež mení a dodáva jej úplne inú atmosféru
 • Zútuľnuje celý interiér
 • Jednoduchá údržba 
 • Dlhodobý atraktívny vzhľad 
 • Tlmí zvuky 
 • Má antistatické vlastnosti 
 • Sú vhodné aj pre alergikov
 • Nie sú horľavé 

A rozhodne by sme mohli pokračovať aj ďalej. Každý, kto si machovú stenu zakúpi, nájde ďalšie výhody

machový obraz nad posteľou

Ako si vybrať? 

Pred samotnou kúpou je dobré rozhodnúť sa, aký druh machu chcete a hlavne, akú jeho formu. Či chcete niečo väčšie alebo naopak, niečo menšie. 

Na našom trhu sa nachádzajú najmä druhy machu ako španielsky, írsky, islandský a švédsky. Všetky druhy sú kvalitné a veľmi štýlové. Pri výbere budete mať rozhodne fotografie jednotlivých machov, a preto budete môcť vidieť určité rozdiely v jednotlivých druhoch. 

Starostlivosť o mach je rovnaká pri všetkých druhoch, a preto sa v tomto prípade stačí rozhodnúť podľa toho, čo sa vám páči. 

Následne sa dostávame k forme. Aký mach chcete? Chceli by ste, aby mach pokrýval celú jednu stenu?

Takéto prevedenie sa hodí skôr do veľkých a vzdušných miestností. V malej miestnosti by mohol spôsobiť stiesnený efekt a opticky ju zmenšiť. 

Obrazy sú ako finančne, tak aj rozmerovo vhodné do menších interiérov. Rovnako sú na tom aj obklady a vzory. 

Cena 

Machová stena je finančne náročný doplnok. Rozhodne sa však oplatí každému, kto túži po kúsku prírody vo svojej domácnosti. 

Cena sa odvíja od veľkosti, druhu machu a množstva iných faktorov. Obraz s rozmermi do 100×100 cm nájdete za cenu okolo 300-400 eur, záleží od predajcu. Nájsť sa však dajú aj menšie doplnky, ktoré sú následne lacnejšie. 

Výroba je náročná

Výroba machovej steny je náročným procesom. Všetko začína pri výbere machu. Mach musí byť kvalitný a dobrý.

Nájdite si výrobcu, ktorý poskytuje overené a dobré výrobky. Pri stabilizácií totižto mach nesmie stratiť farbu. 

Základom je teda spomínaná stabilizácia, pri ktorej nahradíte prirodzenú vlhkosť machu konzervačným roztokom. Ako sme spomenuli, roztok nie je škodlivý, práve naopak. Pre mach je dobrý, pretože mu pomáha udržať farbu a vzhľad. 

machový obraz na stene

Stabilzáciou sa machu zastaví rast, odstráni sa aj prípadný hmyz a množstvo ďalšieho. Postup, ako na to, je celkom zložitý, no odborníci vám vedia poradiť. 

Záver

Mach je v domácnosti krásnym doplnkom, ktorý sa rozhodne oplatí. Vie oživiť každú jednu stenu, či už väčšiu alebo menšiu. Na začiatku si naň budete musieť zvyknúť.

Nezľaknite sa ani pachu, ktorý budete cítiť. Ten by mal vyprchať do niekoľkých dní. Je to len pach zo stabilizačných prostriedkov. 

4/5 - (3 votes)