Likvidácia azbestu: Ako na to a koľko stojí?

Likvidácia odpadu je dnes veľmi jednoduchá. Stačí, aby ste odpad správne vytriedili do jedného z kontajnerov a tým pádom sa ho zbavili. Existujú však aj látky, ktoré sú pre človeka nebezpečné a je potrebné likvidovať ich iným spôsobom. Rovnako je na tom aj likvidácia azbestu, ktorá by mala spĺňať určité podmienky. Ak by ste totižto tento materiál vyhodili do zmiešaného odpadu, mohla by vám hroziť vysoká pokuta. 

Čo je to azbest? 

Na začiatok by sme si mali povedať, čo vlastne azbest je a kde sa nachádza. Vďaka tomu sami pochopíte, prečo je potrebné správne ho likvidovať

Azbest je minerál, ktorý sa v prírode vyskytuje úplne bežne. Je ľahké dostať sa k nemu, čo z neho robí skvelý materiál pre stavebníctvo. Nehovoriac o jeho skvelých vlastnostiach, vďaka čomu je vhodný na výrobu veľkého množstva produktov

Kde sa azbest nachádza?

Azbest sa najčastejšie nachádza v strešných krytinách, obkladoch stien a môže byť aj súčasťou potrubí. V minulosti sa používal veľmi často, pretože má veľké množstvo výhod. Dá sa jednoducho ohýbať a je nehorľavý. Medzi ďalšie výhody sa radia: 

 • izolácia tepla
 • izolácia hluku
 • flexibilnosť
 • odolnosť. 

stavanie múru

Výrobky obsahujúce azbest nie sú nikdy vytvorené čisto z neho. Vo väčšine prípadov ide o zmes ďalších látok

V spojení s azbestom sa môžete stretnúť aj s pojmom eternit. Ide o azbestovocementové dosky, ktoré sa vo veľkom využívali v minulosti v stavebníctve. 

Všetky výrobky sa tak jednoducho produkovali a dlho vydržali. Ľudia preto proti azbestu nič nemali a využíval sa dlhé roky

Prečo je správna likvidácia azbestu tak dôležitá? 

Už dávnejšie sa zistilo, že azbest má svoju temnú stránku. Pre zdravie človeka je veľmi nebezpečný. Ľudia ho nazývajú aj pomalým alebo tichým zabijakom. 

Čiastočky azbestu sa z jednotlivých výrobkov oddeľujú a dostávajú sa do vášho tela. Usádzajú sa najmä v pľúcach, kde dokážu po dlhšom čase narobiť veľké problémy. Najčastejšie ide o karcinómu pľúc

Problém pri azbeste je ten, že jeho negatívne účinky sa prejavujú až po 20 – 30 rokoch. Sami tak môžete svojmu telu škodiť a pritom to ani neviete. 

Azbest je tak jedným z materiálov, ktorý je rokmi ešte nebezpečnejší. Pre človeka je najhorší práve po rokoch, keď sa rozpadá a čiastočiek je čoraz viac. 

Nebezpečenstvo, ktoré so sebou azbest prináša, núti ľudí k tomu, aby sa ho čo najrýchlejšie zbavili. Správna likvidácia azbestu je dôležitá, a preto, ak ste ho doma niekde našli, riaďte sa naším návodom, ako na to. 

Aké sú príznaky choroby z azbestu? 

Choroba z azbestu sa často nazýva aj azbestóza a je známa tým, že človeku sa omnoho ťažšie dýcha až prichádza k úplnému kolapsu pľúc. 

K najhorším prípadom sa dostáva človek len vtedy, ak chorobu ignoruje a je stále vystavený veľkému množstvo čiastočiek tohto materiálu. 

Vývin a zhoršenie choroby ovplyvňuje najmä: 

 • Vysoká dávka 
 • Dlhé trvanie, počas ktorého je človek azbestu vystavený 
 • Zdroj (strecha, potrubie, streny) 
 • Samotný zdravotný stav človeka

Azbestóza však nie je jediná choroba, ktorá sa s azbestom spája. Tento materiál sa oficiálne berie ako karcinogén, čo znamená, že dokáže spôsobiť rakovinu. Najčastejšie ide o rakovinu pľúc. 

To, či chorobu z azbestu máte alebo nie, zistíte jedným z mála príznakov a tým sú dýchacie ťažkosti. Mnohí ich však spájajú s inými chorobami, a preto sa na tento problém často prichádza neskoro. 

Najlepšie urobíte, ak si pľúca necháte vyšetriť a zistíte, či nemáte tzv. zjazvenie pľúc, ktoré je hneď druhým príznakom. 

Snáď najhoršou informáciou je, že ak ste raz azbestu boli vystavení a čiastočky sa vám do tela dostali, nie je možné zbaviť sa ich. Preto je dôležité pravidelne navštevovať lekára a správnym spôsobom pľúca liečiť. 

opravovanie strechy

Našli ste doma azbest? 

Občas sa stáva, že človek žije v domácnosti bez vedomia, že doma vlastne azbestové kúsky má. Začne sa o ne zaujímať neskôr alebo to zistí až pri prerábaní

Ak ste doma azbest našli, je dôležité konať čo najskôr

Poškodený azbest, z ktorého sa veľmi jednoducho dostávajú von čiastočky, je potrebné okamžite odstrániť za pomoci špecialistov alebo odborníkov

Ak je azbest v celku a v dobrej kondícií, nemal by byť zdraviu škodlivý. Aj napriek tomu by ste sa ho však mali zbaviť a staviť na iný materiál. Nikdy totižto neviete, čo sa môže v budúcnosti stať a či sa výrobok nepoškodí

Správna likvidácia azbestu musí byť vykonaná odborníkom 

Ak ste zistili, že doma máte azbest a je poškodený, je dôležité, aby ste tento problém začali okamžite riešiť. Sami sa však azbestu zbaviť nemôžete. Tento materiál sa považuje za nebezpečný a podľa zákona musí byť odstránený špecialistami

Likvidácia azbestu bez odbornej pomoci vás môže vyjsť draho. Pokutuje sa do 2500 € pre fyzické osoby. Pre právnické osoby je to suma nad 100 000 €

Pri hľadaní sledujte, či má firma na odstránenie aj oprávnenie

Po kontaktovaní vám firma pomôže s odstránením. Na svoju prácu využíva špeciálne nástroje, vďaka ktorým sa aj pri práci s azbestom neuvoľňujú častice. Tým pádom je práca bezpečná ako pre vás, tak aj pre samotných pracovníkov. 

Niektoré mestá taktiež poskytujú zberný dvor, na ktorý azbestové kusy, ako napríklad potrubie, môžete odovzdať. Odpadá vám tak povinnosť hľadať a následne volať nejaké spoločnosti. 

Aký je postup? 

Likvidácia azbestu má určitý postup, podľa ktorého odborníci postupujú. Každá spoločnosť má svoj vlastný, no zvyčajne vyzerá takto: 

 • Najprv sa zabráni tomu, aby sa čiastočky z materiálu dostali do domu alebo z jednej miestnosti do druhej. 
 • Do tejto miestnosti taktiež nemôže nikto vstúpiť. Oznámte všetkým obyvateľom daného príbytku, že vstup do miestnosti je zakázaný
 • Všetky veci, ktoré sa pri čistení a odstraňovaní materiálu použili, musia byť zlikvidované rovnako ako samotný materiál. Prenášajú sa v nepriepustných a odolných vreckách. 
 • Po dokončení odstraňovania príde na rad veľmi dôležitý krok, ktorým je čistenie. Spoločnosti využívajú špecializované vysávače, ktoré prach nerozvíria. Sú taktiež výkonné a zbavia vás všetkých čiastočiek. 
 • Po čistení sa vykonáva monitorovanie vzduchu, aby sa zaistilo, že váš príbytok je čistý a bezpečný. 
 • Nakoniec už len spoločnosť alebo odborník vytvorí záverečnú správu. V nej bude informovať o bezpečnej likvidácií azbestu podľa zákona.

stavanie domu

Koľko stojí likvidácia azbestu? 

Cena odstránenia azbestu sa líši od jednotlivých spoločností. Taktiež sa odvíja od ďalších faktorov a to: 

 • Typ materiálu s azbestom
 • Množstvo materiálu 
 • Vzdialenosť k najbližšej skládke 
 • Náročnosť terénu

Každý má doma iný materiál s azbestom, ktorého sa potrebuje zbaviť a taktiež iné množstvo. Je preto zbytočné porovnávať ceny napríklad so susedom alebo s niekým, kto mal podobný problém. 

Spravidla sa však stretnete s cenami 8 – 10 € za meter štvorcový. A pri potrubí je to približne 70 € za 1 meter. 

Záver

Azbest bol v minulosti veľmi obľúbený materiál, ktorý sa dal použiť na desiatky rôznych vecí. A síce sú jeho výhody priam perfektné, pre zdravie človeka je nebezpečný. Ak ho náhodou máte doma, zbavte sa ho čím skôr, aby ste zbytočne neohrozovali seba a svojich blízkych. 

4.7/5 - (15 votes)