Multifunkčná lavička na cvičenie by nemala chýbať v žiadnej domácej posilňovni. Možností jej využitia je neúrekom, od jednoduchších cvikov až po slávny bench press. Napriek tomu, že lavička na cvičenie nevyzerá veľmi komplikovane, je dôležité, aby ste si vybrali správny model. Do hry vstupuje množstvo faktorov, ktoré musíte mať pri výbere na zreteli. Že neviete, ktoré to sú? To vôbec nevadí. Všetko, čo o výbere lavičky na cvičenie potrebujete vedieť, sa dozviete v tomto článku.
Obsah článku
Najlepšie lavičky na cvičenie – NÁŠ VÝBER
TOP 5 lavičiek na cvičenie
Aby sme vám výber lavičky na cvičenie uľahčili, zostavili sme tento zoznam TOP 7 lavičiek. Veríme, že pre vás bude užitočný.
Posilňovacia lavica CORENGTH 500
Cenovo dostupná lavička na cvičenie, ktorá uspokojí potreby každého nadšenca do cvičenia. Ponúka rôzne polohy a vy tak pohodlne odcvičíte všetky partie. Na výber máte horizontálnu poloha, šikmú polohu a je tiež možné cvičenie v sede. Ďalšou výhodou lavičky je jej vysoká nosnosť (až 220 kg). Výška zloženej lavice je iba 20 cm, a preto ju môžete po cvičení ľahko zložiť a odložiť.
Nastaviteľná skladacia lavička na cvičenie
Ultra skladná, stabilná a pevná lavica na cvičenie, na ktorej môžete cvičiť v rôznych polohách (v ľahu alebo v naklonení s tyčou alebo činkami). Stojany sú nastaviteľné, takže sa prispôsobia vašej výške. Pohodlne odcvičíte bench press s veľkou činkou aj bez sparing partnera, pretože táto lavička disponuje bezpečnostnými úchytmi. Je stabilná, jednoducho sa používa a má vysokú nosnosť.
Leg press and Hack squat Body Craft F660
S lavičkou Leg press and Hack squat Body Craft F660 budete spaľovať tuky jedna radosť. Táto trojstupňová, extrémne odolná a kvalitná lavička na cvičenie je špecializovaná na posilňovanie svalov dolných končatín. Oporné plošiny pre nohy možno nastaviť do piatich polôh, aby vám čo najlepšie vyhovovali.
Nastaviteľná lavica inSPORTline AB055
Táto nastaviteľná lavička má nosnosť až 250 kíl, vďaka čomu poľahky unesie vás, činky aj vzpieračskú tyč. Pri intenzívnom tréningu oceníte jej pohodlné čalúnenie. Nastaviteľná lavica inSPORTline AB055 je vhodná pre amatérov aj skúsených športovcov. Jednoduchá konštrukcia je zárukou toho, že s lavičkou dokáže bez pomoci manipulovať aj začiatočník.
Nastaviteľná lavica inSPORTline AB100
Nastaviteľná lavica inSPORTline AB100 sa vyznačuje multifunkčnou konštrukciou. Sedadlo môžete nastaviť do 5 polôh, opierku pod hlavu až do 8. Sklon dokážete pohodlne upraviť jednou rukou. A tým flexibilita tejto lavičky nekončí. Vďaka praktickému úchopu a kolieskam s ňou môžete jednoducho manipulovať. Pri cvičení je ale stabilná, za čo vďačí protišmykovému zakončeniu oceľového rámu.
Posilňovacia lavica inSPORTline Profi Sit up bench
Ako už z názvu vyplýva, posilňovacia lavička inSPORTline Profi Sit up bench je prispôsobená na cviky v sede. Opierka na nohy je vybavená molitanovými valcami, čo ju robí ešte pohodlnejšou. Maximálne zaťaženie je až 250 kíl. Posilňovať na nej môžete hornú časť prsného svalstva.
Posilňovacia lavica Marbo Sport MP-L213
Máloktorá lavička na cvičenie je taká multifunkčná, ako posilňovacia lavica Marbo Sport MP-L213. S prehľadom na nej zvládnete všetky druhy cvikov. Posilňovať môže horné končatiny, chrbát, prsia, brucho aj nohy. Posilňovaciu lavicu je možné od konštrukcie oddeliť a tú následne využívať na drepy alebo mŕtvy ťah. To ocenia hlavne kulturisti a bodybuilderi. Nedajte sa ale zmiasť. Posilňovacia lavica Marbo Sport MP-L213 je prekvapivo skladná a bez väčších problémov sa vojde do každej domácej posilňovne.
Čo je to lavička na cvičenie
Lavička na cvičenie je všestranný posilňovací nástroj. Rozširuje spektrum vašich možností z cvikov v stoji na cviky v ľahu a sede. Nastaviteľná lavička vám umožňujú cvičiť v ľubovoľnom sklone. To ocenia športovci, pre ktorých už klasické cviky nie sú dostatočnou výzvou a majú chuť vyskúšať niečo nové.
Najčastejšie precvičovaným svalstvom na lavičke na cvičenie je prsné svalstvo a svaly horných končatín. S trochou kreativity sa však na lavičke dá posilňovať aj chrbtové a brušné svalstvo. Všetko žáleží na tom, akým štýlom budete lavičku používať.
Myslite na to, že lavička na cvičenie nenesie len vašu hmotnosť, ale aj hmotnosť závažia, s ktorým posilňujete. Taktiež treba počítať s tým, že čím fyzicky zdatnejší budete, tým väčšiu váhu lavička ponesie. Jednak preto, že vy sami budete ťažší, ale hlavne kvôli väčším závažiam. Nekupujte si preto lavičku, ktorá len tak tak spĺňa limity vašich potrieb. Myslite dopredu. Radšej jednorazovo zainvestujte do kvalitnej lavičky s veľkou nosnosťou, ktorá vám bude oporou počas celého priebehu cvičenia. Samozrejme, pokiaľ to s posilňovaním myslíte naozaj vážne.
Aké svaly možno na lavičke precvičovať
Sú tri spôsoby, ako môžete pri cvičení na bench pressi posilňovať prsné svalstvo. To, ktorú oblasť zapájate, závisí od úchopu činky. Pri štandardnom úchope dostáva najviac zabrať stredová oblasť hrudníka. Keď činku k lavičke uchopíte v prostriedku, pumpujete tricepsy. Širokým úchopom precvičujete vonkajšie partie prsných svalov. Šikmá lavička na cvičenie vám umožňuje cvičiť dolu hlavou a posilňovať spodnú časť prsných svalov.
Nie nadarmo sa hovorí, že bench press je kráľovný cvik na spevnenie prsného svalstva. Okrem veľkého prsného svalu pri ňom posilňujete aj malý prsný sval, deltový sval a trojhlavý sval ramena.
Liečenie cvičením
Presne takto by sme charakterizovali lavičku na cvičenie, keby sme na to mali len dve slová. Našťastie ich máme neobmedzené množstvo, takže si môžeme dovoliť trochu vám náš optimizmus objasniť.
Nešportovci si častokrát myslia, že lavička na cvičenie je nad ich sily. Radšej sa preto uchyľujú k cvičeniu s činkami. Je to nesprávne rozhodnutie hneď z dvoch dôvodov. Laici len málokedy odhadnú hmotnosť závaží, vhodnú pre ich fyzickú zdatnosť. Príliš ťažké činky môžu narobiť viac škody ako úžitku. Nielenže sa s nimi natrápite (bez viditeľných výsledkov), môžete sa navyše zraniť.
A po druhé, cvičením s činkami posilňujete iba veľmi malý okruh svalstva. Nedochádza teda k spevneniu celkovej konštitúcie. Z dlhodobého hľadiska to nie je zdravé a okrem toho to vyzerá neprirodzene. Len si spomeňte na všetkých tých „makačov“ s veľkými bicepsmi, no prepadnutým hrudníkom a ohnutým chrbtom, pretože nemajú dostatočne silné chrbtové svalstvo, aby ich vystieralo. Ak ste sa pri tejto predstave pousmiali, potom je jasné, že takto dopadnúť nechcete.
Výhodou lavičiek na cvičenie je to, že na nich môžu cvičiť všetky vekové kategórie, športovci aj amatéri.
Svaly hornej polovice tela totiž nie sú to jediné, čo na lavičke môžete vyrysovať k dokonalosti. Posilňovanie na lavičke napomáha spevneniu kostí a kĺbov. Je to výborný spôsob pre starších a menej fyzicky zdatných ľudí, ako sa dostať do formy. Pokiaľ chcete rovnomerne posilnený pohybový aparát, lavička na cvičenie je tá správna cesta.
Ako vybrať lavičku na cvičenie
Lavička na cvičenie musí veľa zniesť. A to doslova. Nenechajte sa zlákať predstavou, že ušetríte pár desiatok eur. Lacné lavičky majú jednu veľkú nevýhodu (okrem mnohých ďalších). Treba ich často meniť. Spočítajte si dve a dve. Potom uvidíte, že jednorazovou investíciou do drahšej a kvalitnejšej lavičky môžete jedine ušetriť. Cena by nemala byť jediný faktor, ktorý ovplyvňuje vaše rozhodovanie. To však neznamená, že je úplne bezpredmetná. Poďme si spoločne popísať oblasti, na ktoré by ste pri výbere lavičky mali zamerať svoju pozornosť.
Cena: Musí byť vysoká?
Jednoduchá odpoveď znie, nie. Osloboďte sa od psychológie rozhodovania, spoločnej všetkým ľuďom 21. storočia a prestaňte sa slepo spoliehať na to, že vysoká cena je zárukou kvality. Jedinou zárukou kvality je samotná kvalita. Je to smutné, ale cena s ňou má len málokedy niečo spoločné.
Kvalita je jedna vec, prevedenie druhá. Kvalitu musíte posudzovať zvlášť, ale pokiaľ chcete nastaviteľnú lavičku alebo šikmú lavičku na cvičenie, rovno si pripravte pár desiatok eur navyše.
Komplikovanejšie modely môžu stáť viac než 200 eur. Za štandardnú lavičku na cvičenie v obstojnej kvalite zaplatíte približne 100 eur.
Ako sme už spomínali, ceny nie vždy korešponduje s kvalitou. S trochou šťastia (musíte vedieť, ktoré vlastnosti si všímať) narazíte na lacnú lavičku, ktorá by v kvalite konštrukcie a materiálov mohla súperiť s o dve triedy drahšími strojmi.
Plán cvičenia
Máte plán cvičenia? Máte definované vaše ciele? Ak ste pokrútili hlavou, potom je najvyšší čas si ich zadefinovať. Inak budete pri výbere lavičky na cvičenie len bezradne krčiť ramenami. Ciele cvičenia a vaše schopnosti sú dôležitou premennou, ktorá rozhoduje o tom, aký typ lavičky je pre vás vhodný.
Ľudia, ktorí plánujú cvičiť len sporadicky a chcú spevňovať svalstvo, čo už majú, namiesto naberania nového, si vo väčšine prípadov vystačia s klasickou lavičkou. Polohovateľnosť a ďalšie funkcie by len zbytočne navyšovali cenu. Naopak, pokiaľ ste športovec telom aj dušou, siahnite radšej po odolnejšej lavičke s polohovateľnou konštrukciou. Od konštrukcie sa odvíja aj spektrum cvikov, ktoré na lavičke môžete vykonávať. Majitelia jednoduchých lavičiek sú limitovaní na pár základných cvikov v sede a ľahu. Tí, ktorí si doprajú multifunkčnú lavičku na cvičenie, môžu s cvikmi experimentovať, ako sa im páči.
Rozmery
V neposlednom rade treba myslieť na rozmery lavičky. Ubezpečte sa, že vo svojom domácom fitku máte dostatok priestoru. Radšej si voľnú plochu zmerajte, aby ste do obchodu s fitness trojmi nešli s prázdnymi rukami.
Hmotnosť a nosnosť
Čím ťažšia lavička, tým lepšie. Vyššia hmotnosť totiž signalizuje lepšiu stabilitu a tá je pri cvičení veľmi dôležitá. Vedľajším efektom vyššej hmotnosti je to, že s lavičkou nemožno ľahko manipulovať, ale pohodlie pri prenášaní by ste mali obetovať na úkor bezpečnosti pri cvičení.
Ruka v ruke s hmotnosťou stúpa aj nosnosť lavičky. V žiadnom prípade nie je postačujúce, keď lavička na cvičenie udrží len vás. Vždy si k svojej hmotnosti prirátajte aspoň 50 kíl. To je lavička, na ktorej môžete bezpečne cvičiť. Našťastie spravil väčšinu rozhodovania za vás už výrobca. Lavičky majú obvykle nosnosť aspoň 150 kíl.
Čalúnenie
Lavička nie je pohovka ani autosedačka. Nemusí mať príjemnú textúru a nemala by byť ani príliš mäkká.
Čím väčšia je vrstva čalúnenia, tým nižšia bude vaša stabilita počas cvičenia. V prípade, že nakupujete v kamennej predajni, sa nezabudnite na lavičku posadiť a poriadne ju otestovať.
Pri nákupe cez internet sa musíte spoľahnúť na recenzie ostatných zákazníkov, ktoré si vždy poriadne preštudujte.
Činka k lavičke
Bez činiek je lavička na cvičenie obyčajná, hoci nezvykle pohodlná lavica. Pokiaľ s cvičením na lavičke iba začínate, kúpte si niekoľko základných činiek v hmotnosti 5, 10, 15 a 20 kíl. S narastajúcou fyzickou zdatnosťou bude rásť aj vaša chuť. Hmotnosť závaží postupne zvyšujte.
Záver
Ako ste mohli vidieť, aj taká na pohľad jednoduchá vec ako lavička na cvičenie dokáže ľudí pri jej výbere poriadne potrápiť. Cena je len špičkou ľadovca. Neupriamujte na ňu príliš veľa pozornosti, inak stratíte z očí to, čo je naozaj podstatné – kvalita.
Určite si, na čo chcete lavičku používať a aký je váš cvičebný plán.
Potrebujete lavičku za 1 000 eur, alebo vám postačí tá za 80? Nekupujte si lavičku s funkciami, ktoré nikdy nevyužijete, len preto, že vám padla do oka. Skôr či neskôr si to budete vyčítať. V prvom rade musíte poznať svoju kondíciu a schopnosti. Lavička na cvičenie vám pomôže ich rozvinúť, ale treba na to ísť pomaly.