Najlepšie kancelárske stoličky – Ako vybrať tú pravú?

Počet ľudí som sedavým zamestnaním v posledných dvoch desaťročiach rapídne narástol. Všetko sa modernizuje, všetko ovládajú počítače a softvéry a tak aj ľudia, ktorí sa počas svojej praxe v zamestnaní bežne pohybovali, ostali sedieť za pracovným stolom.

Často sa stáva, že jediný pohyb počas ôsmych odpracovaných hodín je iba prestávka na obed a toaletu. Sedavé zamestnanie je dokonca jednou z hlavných príčin množstva civilizačných chorôb.

Dokonca sa všeobecne považuje za masového ničiteľa zdravia dnešnej populácie.

Ak patríte k ľuďom, ktorí denne strávia v sede väčšinu svojho času, je tento článok presne pre Vás.

Naše telo sme dostali ako jeden kompaktný celok, ktorý by nám mal slúžiť po celý život. Nástrahy, ktoré ho môžu devastovať by sme mali určitým spôsobom vopred eliminovať. Preto by sme mali venovať dostatočnú pozornosť aj výbere kancelárskej stoličky.

Ujasnime si pojmy


Kancelárska stolička, kancelárske kreslo. S obomi výrazmi sa stretávame na striedačku asi v rovnakom pomere a mohlo by sa zdať, že ide o ten istý produkt. Avšak rozdiel tu je.

Kancelárske kreslo je skôr dizajnová záležitosť. Môže byť pohodlné, módne, otáčacie, avšak spravidla disponuje omnoho nižším počtom funkcií ako kancelárska stolička. Považuje sa skôr za statické a slangovo povedané „tvrdé“ sedenie.

[woodmart_products spacing=“30″ items_per_page=“6″ pagination=“more-btn“ orderby=“rand“ query_type=“AND“ order=“ASC“ element_title=“Vyberte si z nášho katalógu“ taxonomies=“15283″ columns=“3″ sale_countdown=“0″ stock_progress_bar=“0″ highlighted_products=“1″ products_bordered_grid=“0″ lazy_loading=“no“]

Čo musia kancelárske stoličky obsahovať?


Pretože väčšinu dňa strávime práve sedením, výber kancelárskej stoličky by sme nemali podceniť. V nasledujúcich riadkoch sú zhrnuté dôležité atribúty, ktoré by sme pri výbere mali určite zohľadniť.

Bedrová opierka


Pokladá sa za najdôležitejšiu, pretože práve kvalitné a vhodné podopieranie bedrovej časti je z pohľadu pohodlia a dĺžky sedenia najdôležitejšie.

Mala by byť vo výške bedrovej chrbtice, aby zabezpečila po celý čas sedenia oporu a nevznikol prázdny priestor, kedy dochádza k zbytočnému namáhaniu.

Hlavová opierka


Využíva sa najmä počas odpočinku, ktorý je počas dlhodobého sedenia nevyhnutný. Správna relaxácia a uvoľnenie krčných svalov je vtedy, keď  pri pohľade zboku hlava pokračuje v priamej línii s telom. Nie je teda v záklone alebo predklone.

Opierky rúk


Slúžia na podopretie predlaktia a dlaní.

Kríž


Alebo aj takzvaný podvozok. Je to nosná časť, ktorá môže byť plastová alebo kovová. Plastová sa odporúča pri nižších váhach a oceľové alebo hliníkové skôr pri vyššom hmotnostnom zaťažení. Sú teda nosnejšie a menej náchylné na deštrukciu.

Sedadlo


Všímať si treba výplň, ale rovnako aj poťahovú látku. Za najkvalitnejšiu a najpohodlnejšiu sa považuje výplň z pamäťovej peny, ktorá sa dokonale prispôsobí vašej postave. Navyše je trvácna a opotrebuje sa omnoho menej ako napríklad klasický molitan.

Náš tip: Všeobecne platí, že čím väčšie, tým lepšie. Veľká sedacia plocha zabezpečí dostatočnú oporu celého tela.

Ergonomické nastavenia


Patria sem všetky mechanizmy, vďaka ktorým si dokážeme stoličku čo najlepšie uspôsobiť na svoju postavu. Patrí sem spravidla nastavenia výšky, sklonu operadla, sklonu sedadla a nastavenie priestoru medzi sedadlom a operadlom.

Ako si vybrať tú správnu zdravú stoličku?


Trh je obrovský a priznajme sa, oko nám siaha prvoplánovo vždy po dizajne a cene. A je to v poriadku, veci sa nám musia samozrejme páčiť a máme väčšinou stanovený aj konkrétny rozpočet. Parametrov je ale viac a rozhodne by sme ich nemali zanedbať.

To čo investujeme do ergonomickej zdravej stoličky sa nám niekoľkonásobne vráti v stave našej chrbtice. Lebo práve tu platí, že čím drahšie, tým lepšie. Podľa čoho teda vyberať?

Nastaviteľnosť


Pravdepodobne najdôležitejší parameter, pretože práve od neho sa odvíja celková pohodlnosť stoličky. Tá sa dá merať adekvátne až po niekoľkohodinovom sedení.

Ak je stolička nastavená správne s ohľadom na fyzické ortopedické odporúčania, bolesť a únava sa nedostaví alebo sa dostaví oveľa neskôr ako pri stoličke, kde tieto nastavenia nie sú možné. Aj tu teda platí, čím viac – tým lepšie.

Doba sedenia


0-3 hodiny, 3-5 hodín, 5-8 hodín, 8 +. To je primárne rozdelenie, podľa ktorého vám predajca odporučí konkrétny typ stoličky.

Nikde nie je striktne dané, že na stoličke z kategórie 0-3 hodiny nie je možné sedieť dlhšie. Stolička ja samozrejme plnohodnotná, ale spadá do kategórie najjednoduchších stoličiek, kde sú nastavenia obmedzené a po stanovenom čase už začína telo trpieť.

S rastúcim počtom doby sedenia rastie aj výbava stoličky.

Nosnosť


Rádovo sa pohybuje v rozmedzí od 110 kg do 150 kg. Existujú samozrejme aj výnimky, ale tam už ide skôr o dodatočné navýšenie nosnosti spojené samozrejme aj s vyššou cenou.

Povrchový materiál


Na výber máme možnosti tri, a to sieťovaný, kožený alebo čalúnený povrch. Každý má svoje výhody, avšak treba zvážiť celoročné využitie stoličky.

Sieťovina zabezpečuje ideálne dýchanie a zabraňuje tak poteniu sa najmä v chrbtovej oblasti. Koža zase evokuje luxusný a reprezentatívny vzhľad a je nenáročná na údržbu. Bežné čalúnenie zase pohodlie, príjemný materiál.

Podlahy


Otočná kancelárska stolička má na krížovom podvozku 5 ramien zakončených kolieskami, ktorých materiál a tvrdosť sa môžu líšiť.

Tu vyberáme podľa typu podlahy, po ktorej sa stolička bude pohybovať. Pri drevených a laminátových podlahách sa odporúčajú skôr mäkšie kolieska, ktoré dobre pružia a na podlahe ich bude minimálne počuť. Naopak mäkký koberec si vyžaduje tvrdšie kolieska.

Za vhodné nastavenie sa vám telo poďakuje


V predchádzajúcich riadkoch sme zhrnuli všetko, čo by dobrá kancelárska stolička mala obsahovať. Aby sme ale docielili kompletnú spokojnosť, je žiadúce ju vhodne zdravotne nastaviť.

Tu je na mieste takzvané dynamické sedenie.

Náš tip: Ide o synchrónny mechanizmus, ktorý zabezpečí spoluprácu celého tela stoličky tak, aby žiadna  časť tela človeka nebola v nevýhode.

Vhodné nastavenie opierky chrbta


Núti držať telo vzpriamene, nehrbiť sa.

Nastavenie protiváhy


Vracia telo do optimálnej polohy sedenia.

Polohovanie sedadla


Ideálna poloha je vtedy, keď je sedadlo mierne skosené smerom ku kolenám a v tomto mieste je aj dostatočné množstvo výplne, ktoré zabezpečí podopieranie spodnej strany stehien a rozloženie váhy.

Nastavenie výšky sedadla


Sedadlo by malo byť vo výške tak, aby kolená boli trošku nižšie ako bedrá.

Nastavenie opierok rúk


Lakeť tvorí pravý uhol, dlane pokračujú v línii s predlaktím a zároveň sa opierky dajú zasunúť pod stôl.

Nastavenie opierky hlavy


Hlava by mala byť v predĺženej línii s telom. V takom prípade sa eliminuje bolesť hlavy a krčnej chrbtice.

Na kancelárskej stoličke mnohí z nás trávia väčšinu aktívnej časti dňa. Preto sa neoplatí kupovať lacné kancelárske stoličky.

Niektorí možno pokračujú v tejto činnosti aj doma. Alebo patríte medzi tých, ktorí ju využívajú len sporadicky? V oboch prípadoch platí, že naše zdravie by nám malo byť prvým a najdôležitejším kritériom pri výbere vecí, ktoré nás denne obklopujú.

Lebo investícia do prevencie a zdravia sa nám niekoľkonásobné raz vráti.

Kde odporúčame nakupovať?


Overené zákazníkmi
Doprava ZDARMA nad 500€
Vrátenie tovaru do 60 dní
Pomoc s donáškou do bytu
Zobraziť
Doprava ZDARMA nad 40€
Rýchle doručovanie zásielok
Vrátenie tovaru do 14 dní
Najvačší výber bytových doplnkov
Zobraziť
Doprava ZDARMA nad 250€
Doprava iba 15€
Firma fungujúca už 25 rokov
Možnosť nakupovať na splátky
Zobraziť
Obrovský výber doplnkov
Časté akcie a zľavy
Doprava ZDARMA nad 69€
Ušetríte 5% z každého nákupu
Zobraziť
3.7/5 - (14 votes)