Ako vybrať

Najlepšie hvezdárske ďalekohľady – Vybrali sme (TOP 5)

ako vybrať hvezdársky ďalekohľad

Ahoj, milovníci astronómie! Dnes by sme Vám radi predstavili najlepšie hvezdárske dalekohľady, ktoré nájdete na našom trhu.

Vyberali sme na základe kvality zobrazenia, spoľahlivosti a funkcií, ktoré by Vám mohli pomôcť pri skúmaní neba.

Najlepšie hvezdárske ďalekohľady (aktualizované)

Poďme sa pozrieť na náš výber TOP 5:

Celestron PowerSeeker 127EQ

Celestron PowerSeeker 127EQ je skvelým vstupom do sveta hvezdárskych dalekohľadov. S priemerom objektívu 127 mm a ohniskovej vzdialenosti 1000 mm ponúka dostatočne veľký zber svetla pre pozorovanie hlbokého vesmíru. Je vybavený výkonnými okulármi, Barlowovou šošovkou a statívom, ktorý umožňuje plynulé sledovanie.

Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK

Levenhuk SkyMatic 127 GT MAK ponúka podobné špecifikácie ako Celestron PowerSeeker 127EQ, ale má výhodu vstavanej automatizácie, ktorá Vám umožní automatické sledovanie objektov na oblohe. Okrem toho má Levenhuk SkyMatic kompaktný dizajn, ktorý umožňuje jednoduché prenášanie a skladovanie.

Celestron NexStar 130SLT

Celestron NexStar 130SLT je vybavený technológiou SkyAlign, ktorá Vám umožní rýchle a jednoduché natočenie na objekt na oblohe. Je tiež vybavený vestavenej motorizáciou a výkonnými okulármi, ktoré Vám umožňujú vidieť hlboký vesmír s detailným zobrazením.

Orion StarMax 90mm TableTop

Orion StarMax 90mm TableTop je skvelým dalekohľadom pre začiatočníkov a pre tých, ktorí preferujú kompaktné rozmery. Má objektív s priemerom 90 mm, ktorý poskytuje dostatočné množstvo zberu svetla pre pozorovanie slabých objektov v nebi. Je tiež vybavený stojanom, ktorý je veľmi stabilný a umožňuje pohodlné sledovanie.

Levenhuk Skyline PRO 90 MAK

Levenhuk Skyline PRO 90 MAK je vynikajúcim dalekohľadom pre pokročilých používateľov. Má objektív s priemerom 90 mm a ohniskovou vzdialenosťou 1250 mm, ktoré Vám umožňujú pozorovať objekty s vysokým rozlíšením. Vďaka svojmu motorizovanému stojanu s funkciou sledovania môžete sledovať objekty na oblohe bez námahy.

Výber teleskopu

Pred zakúpením teleskopu je dôležité zvážiť jeho typ, veľkosť a cenu. Ak plánujete pozorovať predovšetkým planéty a mesiac, odporúčame refraktorový teleskop, ktorý poskytuje ostrý a jasný obraz. Ak máte záujem pozorovať hlbší vesmír, ako napríklad galaxie a hviezdy, je lepšie zvoliť reflektorový teleskop.

Aké parametre hľadať?

Ako sme už spomenuli, tieto dalekohľady boli vybrané na základe ich kvality zobrazenia, spoľahlivosti a funkcií, ktoré ponúkajú. V každom prípade si vyberajte dalekohľad, ktorý vyhovuje vašim potrebám a zručnostiam.

V závislosti na vašom plánovanom použití, môžu byť určité funkcie dalekohľadu dôležitejšie ako iné. Preto vám radi poskytneme niekoľko tipov na výber toho správneho dalekohľadu:

 • Priemer objektívu by mal byť aspoň 70 mm pre pozorovanie Mesia a planét, a minimálne 100 mm pre pozorovanie hlbokého vesmíru.
 • Ohnisková vzdialenosť dalekohľadu je tiež dôležitá pre jasné zobrazenie objektov. Kratšia ohnisková vzdialenosť poskytuje širšie pole pohľadu, zatiaľ čo dlhšia ohnisková vzdialenosť poskytuje lepšie zobrazenie.
 • Kvalita optiky je veľmi dôležitá pre jasné a detailné zobrazenie objektov. Vysokokvalitná optika poskytuje vysoké rozlíšenie a kontrast, čo vedie k lepšiemu pozorovaniu.
 • Funkcie, ako napríklad motorizované stojany, možnosti sledovania objektov na oblohe alebo vestavenej automatizácie môžu urobiť pozorovanie oveľa jednoduchším a pohodlnejším.

Správny výber je kľúčový

Výber správneho dalekohľadu môže byť náročný, preto sme pre Vás vybrali naše najlepšie odporúčania.

Všetky dalekohľady v našom zozname ponúkajú kvalitné zobrazenie a sú vhodné pre rôzne úrovne skúseností.

Ak máte akékoľvek otázky alebo potrebujete ďalšie odporúčania, neváhajte nás kontaktovať. Tešíme sa na to, že Vám pomôžeme s výberom správneho dalekohľadu pre Váš astronomický zážitok.

Tipe pre správny výber hvezdárskeho ďalekohľadu

Ak si už vyberiete jeden z našich odporúčaní, existuje niekoľko tipov, ktoré Vám pomôžu maximalizovať kvalitu pozorovania:

 1. Umiestnite dalekohľad na stabilný povrch, aby sa minimalizovalo roztáčanie alebo nechcené pohyby.
 2. Pred pozorovaním nezabudnite kalibrovať dalekohľad pomocou hľadáčika. Tento krok vám pomôže nájsť a zamerať objekty na oblohe.
 3. Ak máte motorizovaný stojan, nezabudnite sledovať objekty na oblohe pomocou tejto funkcie. To uľahčí pozorovanie a udrží vaše zameranie na objekte.
 4. Používajte vysokokvalitné okuláry, ktoré poskytujú jasné a ostré zobrazenie.
 5. Počkajte, kým sa vaše oči dokonale prispôsobia tme, aby ste mohli vidieť viac detailov na oblohe.

Pri správnom výbere a používaní dalekohľadu môžete zažiť neuveriteľné výhľady na oblohu. Od objavovania planét a Mesia až po sledovanie preletu satelitov a hviezdnych jasností, astronómia môže byť pre každého fascinujúcim koníčkom.

Dalekohľad už mám, čo teraz?

Ak už máte doma svoj nový teleskop, neznamená to, že sa môžete okamžite pustiť do pozorovania. Existuje niekoľko krokov, ktoré musíte urobiť predtým, než sa vyberiete na prvú pozorovateľskú cestu.

A nakoniec, určite sa oplatí zistiť si informácie o najlepších miestach pre pozorovanie nočnej oblohy v okolí, aby ste mohli čo najviac využiť svoj nový teleskop.

Poctivé zvládnutie týchto krokov vám pomôže vychutnať si nočnú oblohu v jej plnej kráse a uskutočniť pozorovanie, ktoré vám navždy zostane v pamäti.

Nastavenie teleskopu

V prvom rade by ste mali oboznámiť s teleskopom a jeho funkčnosťou, aby ste vedeli, ako ho správne používať a prispôsobiť ho svojim potrebám. Odporúčame čítať návod. Toto nie je IKEA stolička.

Po zakúpení teleskopu je potrebné ho správne nastaviť, aby sa dosiahol čo najlepší výsledok.

Ak chceťe skutočne kompletnú výbavu, budete potrebovať vhodné príslušenstvo, ako napríklad:

 • Okuláre – rôzne typy okulárov pre pozorovanie nočnej oblohy, zväčšenie, šírka zorného poľa a ďalšie parametre.
 • Barlowlensy – príslušenstvo pre zväčšenie okulárov a zlepšenie kvality obrazu.
 • Fotopriestory – príslušenstvo pre fotografovanie nočnej oblohy pomocou teleskopu, špecializované fotoaparáty a príslušenstvo.
 • Hľadáčiky – ďalšie optické príslušenstvo pre umiestnenie na teleskop, pomáha pri hľadaní objektov na nočnej oblohe.
 • Reduktory – príslušenstvo pre zníženie zväčšenia a zlepšenie kvality obrazu pri fotografovaní nočnej oblohy.
 • Filtry – rôzne typy filtrov na objektívy a okuláre, ktoré zlepšujú kvalitu pozorovania nočnej oblohy tým, že eliminujú svetelné znečistenie a iné vplyvy.
 • Statívy – príslušenstvo na umiestnenie teleskopu, dôležité pre stabilitu a pohodlné pozorovanie nočnej oblohy.
 • Montáže – príslušenstvo na pripojenie teleskopu na statív a jeho správne umiestnenie, rôzne typy montáží pre rôzne typy teleskopov.

Nastavovanie teleskopu sa môže zdať zložité, ale ak sa riadite jednoduchými krokmi, budete mať výborný zážitok z pozorovania nočnej oblohy.

Vyhľadanie objektu

Vyhľadanie objektu na nočnej oblohe môže byť pre začiatočníkov ťažké.

Existuje však niekoľko jednoduchých spôsobov, ako nájsť objekty, ktoré chcete pozorovať. Jedným z nich je použitie astronomických map, ktoré Vám ukážu, kde sa nachádza daný objekt na nočnej oblohe.

Základné pozorovanie

Po nájdení objektu môžete začať s jeho pozorovaním.

Najlepšie je začať s jasnými objektmi, ako sú napríklad mesiac, planéty alebo najjasnejšie hviezdy.

Pri pozorovaní je dôležité mať trpezlivosť a časť pozorovania venovať aj prispôsobeniu svojich očí na tmu.

Pokročilé pozorovanie

Ak už máte nejaké skúsenosti s pozorovaním nočnej oblohy, môžete sa pokúsiť pozorovať aj menej viditeľné objekty.

Tým, že máte kvalitný teleskop, máte možnosť vidieť objekty, ktoré nie sú viditeľné obyčajným okom.

Fotografovanie nočnej oblohy

Okrem pozorovania nočnej oblohy môžete aj fotografovať objekty, ktoré vidíte cez teleskop. Pre fotografovanie nočnej oblohy potrebujete kvalitný fotoaparát a statív.

Pri fotografovaní je dôležité nastaviť vhodné nastavenia fotoaparátu a dĺžku expozície, aby ste zachytili dostatočné množstvo svetla.

Ďalšie tipy pre pozorovanie nočnej oblohy

Pri pozorovaní nočnej oblohy je dôležité mať na pamäti niekoľko ďalších tipov.

Napríklad je lepšie pozorovať na tmavých miestach, kde nie je veľa svetelného smogu. Je tiež dôležité mať pri sebe vhodné oblečenie, pretože nočná obloha môže byť veľmi chladná.

Navyše, ak pozorujete nočnú oblohu v skupine, nezabudnite použiť červené svetlá, ktoré nepoškodzujú Vaše oči a nepriťahujú hmyz.

Záver

Pozorovanie nočnej oblohy cez teleskop môže byť veľmi zaujímavým a fascinujúcim zážitkom. Správnym výberom teleskopu, správnym nastavením a vhodnými miestami na pozorovanie, môžete vidieť niekoľko najkrajších objektov v nočnej oblohe.

Preto ak sa chcete pustiť do pozorovania nočnej oblohy, neváhajte a začnite skúmať krásy vesmíru.

Dúfame, že Vám naše odporúčania pomohli nájsť ten správny dalekohľad pre Vás a že si užijete neuveriteľné zážitky na oblohe.

Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, neváhajte nás kontaktovať. Tešíme sa na to, že Vám pomôžeme s vašou astronómiou.

 

4.2/5 - (5 votes)
author-avatar

O autorovi Redakcia Nášdomov.sk

Bývanie nás baví. Toto charakterizuje celý náš redakčný tím. Sledujeme najnovšie trendy v bývaní a následne vám ich servírujeme v našich článkoch. V prípade otázok nás kontaktujte na info@nasdomov.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *