Vypestujte si

Farebný vres: Ako ho správne pestovať?

biely vres

Každý záhradkár milujúci farebnú záhradu by mal vedieť aspoň základné informácie o drevine s názvom vres. Práve vres je krásnou rastlinou, ktorá kvitne v letnom období a zdobí každý dvor či predzáhradku. Starostlivosť oň je jednoduchá, a preto sa ho rozhodne netreba báť. Ako pestovať vres správne a čo všetko robiť, aby vyzeral dobre? 

Vres je ozdobou každej záhrady od konca leta do neskorej jesene. Potešia tak oko nejedného človeka aj po skončení príjemných letných chvíľ. Výhodou tejto rastliny je to, že starostlivosť je pomerne jednoduchá. Ak jej dáte aj to málo, čo potrebuje, odmení sa vám krásnymi sýtymi farbami. Dnes pre vás máme návod na to, ako pestovať vres a taktiež ako docieliť to, aby vyzeral čo najlepšie. 

Ako vres vyzerá? 

Vres obyčajný je nízky ker. Jeho výška je 20, maximálne 50 cm. U nás sa vo voľnej prírode príliš nevyskytuje. Dôvodom je to, že jeho prirodzeným prostredím, sú horské lúčky vo vysokých nadmorských výškach. Originálne pochádza zo Škandinávie

vres v drevenej debničke

Túto rastlinu spoznáte na metre ďaleko. Je známa zelenou farbou, v ktorej sú krásne farebné kvety. Samozrejme, farebné kvety čakajte len v období kvitnutia, ktoré je v lete a na jeseň. Kvety môžu byť rôznej farby od bielej cez ružovú až k tmavofialovej. Majú tvar zvončeka.

Mnohí milujú vres práve vďaka jeho krásnej farbe a veľmi peknému vzhľadu. Netreba však zabúdať, že na trhu nájdete niekoľko typov vresov. A práve to je dôvod, prečo si pred samotným sadením musíte nájsť ten, ktorý vám bude vyhovovať najviac. 

Typy vresu

Vres obyčajný má približne 500 rôznych poddruhov. Delia sa na dve základné skupiny a to na vresy, ktoré rastú: 

 • vzpriamene,
 • nevzpriamene, poliehavo.

 

Deliť by sa dali aj podľa toho, akej farby majú listy. Niektoré sú tmavozelené, iné majú sfarbenie do bronzova. Mnohé vresy majú aj zlatisté či sivé listy. 

Medzi tie najčastejšie typy pestujúce u nás patria: 

 • Beoley Gold – žlté listy a biely kvet, 
 • Garden Girls – veľké puky. Delia sa aj na ďalšie odrody ako napríklad:Alicia, Athene či Helena, 
 • Crimson Sunset – má svetložltý list a fialové kvety, 
 • Marleen – má dvojfarebný červeno-biely kvet, 
 • Foxii – ide o stálozelený krík, 
 • Sister Anna – zakrpatený vres s maličkými kvetmi a striebornozelenými listami,
 • Aphrodite – vres s červenoružovými kvetmi.

Okrem spomenutých existuje ďalšia stovka rôznych druhov, ktoré rozhodne stoja za vyskúšanie. Pri výbere myslite najmä na vzhľad rastlín. Od tých sa odvíja to, ako bude vaša záhrada následne vyzerať. 

Vres je vhodný ako samostatný ker, tak aj doplnok do skalky. Skvelo vyzerá s trvalkami alebo rôznymi inými druhmi kvetov. Keďže je odolný voči mrazu, záhradu pekne dopĺňa aj počas neskorej jesene alebo zimy

Pri tomto druhu dreviny sa môžete stretnúť aj s názvom vresovec. Rozdiel medzi týmito dvomi kermi je veľmi malý. Aj tak je však dobré vedieť, v čom. Najväčší rozdiel medzi vresom a vresovsom je v dobe kvitnutia. Kým vres obyčajný vám v záhradke vykvitne v neskorých letných a jesenných mesiacoch, vresovce kvitnú spravidla na jar. Menší rozdiel nájdete aj v starostlivosti a taktiež vo vzhľade. 

Sadenie

Keďže vres kvitne v lete, je dobré vysadiť ho už v skorších jarných mesiacoch. Toto obdobie je preň najlepšie. V záhrade mu nájdite miesto, kde bude môcť dlhodobo zostať. Nie je nutné presádzať ho príliš často. Práve naopak, presádzanie mu nerobí dobre.

ružový vres

Pri sadení musíte dodržovať určité zásady a to: 

 • vres musí mať dostatok svetla. Vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu,
 • pôda musí byť kyslá, to znamená, najlepšia je kombinácia piesku, zeminy a rašeliny,
 • v prípade, že chcete mať v záhrade len plochu vresov, vysádzajte naraz aj niekoľko koreňov,
 • ak je vres v skalke, môže byť v prítomnosti iných rastlín. 
 • Pri kyslosti ešte zostaneme. Na tú je dôležité dávať si pozor. Vresu sa najlepšie darí v zemi s pH pod 5. Dobre urobíte, ak si v obchode kúpite špeciálny substrát určený práve pre tento typ dreviny. Samozrejme, pripraviť si ho môžete aj doma. To však odporúčame skôr skúseným záhradkárom.

Pestovanie vresu 

Pestovanie vresu nie je vôbec náročné. Dá sa povedať, že základom je, aby ste ho vo vegetačnom období dostatočne polievali a raz za mesiac prihnojili. Najlepšie je hnojivo pre kyslomilné rastliny. V obchode ho určite nájdete alebo sa poraďte s odborníkom. 

Koreň vresu sa dožíva 15 – 20 rokov. Ak sa o drevinu budete pravidelne starať, buďte si istí, že ste si práve kúpili dobrú dekoráciu do vašej záhrady na dlhé roky.

Pestovanie môže prebiehať: 

 • v záhradke, 
 • v kvetináči,
 • na balkóne.

Pestovanie v záhradke 

Pestovanie v záhrade sme si už teoreticky spomenuli. Stačí, ak vresu vyberiete správne miesto s dostatočným svetlom. Vyhýbajte sa priamemu slnku. Ak chcete vresov viac, na jeden meter štvorcový zasaďte 8 – 15 výhonkov

Nezabúdajte na pravidelnú zálievku a hnojenie.

Pestovanie v kvetináči 

Veľkou výhodou je, že vres sa dá pokojne pestovať aj v kvetináči alebo v rôznych iných nádobách. Rovnako ako pri pestovaní v záhrade, tak aj v kvetináči je dôležité myslieť na kyslú pôdu. 

Pod pestovanie v kvetináči patrí aj to na balkóne. Tam totižto budete vres taktiež sadiť do nejakej nádoby. Myslite na správne osvetlenie, no taktiež na to, že priame slnečné žiarenie vhodné nie je. 

vres v prútenej nádobe

Strihanie 

Správne pestovanie musí zahŕňať aj pravidelné strihanie. Vres je potrebné strihať pravidelne, každý rok. Ak by ste ho nestrihali, nevyzeral by tak pekne a nekvitol by. Správne strihanie zabezpečí nielen pekný a hustý tvar, ale taktiež krásne vykvitnuté kvety. 

Najlepšie obdobie na rezanie je jeseň, hneď po odkvinutí, alebo jar. Konáriky skráťte približne o jednu tretinu. Viac netreba. 

Rozmnožovanie 

Vres sa rozmnožuje úplne bežne a to pomocou odrezkov. Z kríku odrežte približne 20 cm. Odrezok následne uložte do pripravenej pôdy a nad zemou nechajte jeden púčik. 

Možný je ešte jeden spôsob a to potápanie výhonkov. To je taktiež jednoduché. Stačí, aby ste výhonky ohýbali smerom do pôdy. Tie sa zakorenia a následne vám vyrastie nový ker.

Účinky 

Mnohí ľudia si vres kupujú, pretože je peknou dekoráciou do záhradky. Len málo z nich však vie, že táto drevina je často súčasťou rôznych vitamínov. Má totižto liečivé účinky. Na čo všetko je vhodný? 

 • zlepšuje funkciu obličiek, 
 • má diuretické a prečisťujúce vlastnosti, 
 • pomáha pri všetkých prípadoch infekcie močových ciest, 
 • je výborný pri liečbe zväčšenej prostaty, 
 • má protizápalové účinky, 
 • upokojuje nervovú sústavu, 
 • zlepšuje spánok, 
 • blahodárne pôsobí aj pri reumatických ochoreniach.

vres v kovovej nádobe

A množstvo ďalšieho. Vres býva taktiež súčasťou bylinných čajov. V prípade, že by ste si chceli spraviť bylinkový čaj s vresom, stačí nechať vysušiť malé výhonky s kvetmi. Následne ich len dobre uskladnite a kedykoľvek budete mať chuť na dobrý bylinkový čaj, po nich siahnite.

Záver

Premýšľate nad tým, že by ste si kúpili do svojej záhradky nejaký zaujímavý ker? Vres je jednou z tých najlepších možností. Starostlivosť oň je jednoduchá a jeho výhodou sú aj zdravotné benefity. Ak bývate v menšom byte, vhodnou alternatívou môže byť vres v kvetináči. Ten pokojne umiestnite na balkón. 

Páčil sa vám tento článok? Ohodnoťte ho.
author-avatar

O autorovi Naďa Černá

Som študentka žurnalistiky, ktorá píše články na rôzne témy. Písaniu sa venujem už niekoľko rokov. Okrem toho som milovníčkou kávy, dobrých kníh a bojových športov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *