Ako správne vybrať farby v obývačke?

Zariaďujete si obývaciu miestnosť a neviete, po akej farbe, resp. farbách máte siahnuť? Práve použité farby budú mať výrazný vplyv na to, aký dojem zanechá vaša domácnosť u hostí. Tiež na vašu náladu ba podľa mnohých odborníkov aj zdravotný stav.

Pokiaľ máte obľúbenú farbu, ktorá sa vám veľmi páči a ste jej milovníkom aj keď momentálne nie je v kurze, nevadí. Neriaďte sa podľa pravidla, že „čo je trendy, je aj pekné“, keďže každý z nás má rôzny vkus.

Iné požiadavky a špecifikácie nielen na dizajnové, ale i celkové prevedenie obývačky.

Najlepšie farby do interiéru

Ktoré farby sa (ne)hodia do vašej obývačky?


V prvom rade si treba uvedomiť, že farby dokážu miestnosť opticky zväčšiť alebo naopak, zmenšiť. Dokonca tiež skrátiť, zosvetliť či predĺžiť.

Odborníci všeobecne doporučujú zvoliť do obývačky skôr jemnejšie farby, ktoré pôsobia upokojujúcim dojmom, navodzujú pocit bezpečia a domova.

Medzi najpreferovanejšie farby patria odtiene svetlo zelenej, levanduľovej, béžovej a svetlo žltej. Nevhodné sú predovšetkým ostré a výrazné farby, ktoré môžu pôsobiť až rušivo, a to najmä červená, sýto ružová či kráľovská modrá farba.

Pochopiteľne, že každý človek má v obľube inú farbu, takže sa môže stať, že to, čo vám pripadá úplne normálne a kombinovateľné s ostatnými prvkami interiéru, sa inému môže zdať nepredstaviteľné.

Najobľúbenejšie sú teplé odtiene!


Teplé farby v obývačke pôsobia optimisticky a dodávajú energiu, takže sa hodia pre unavené a melancholické osoby, ktoré potrebujú doma načerpať energiu a získať akési povzbudenie.

Svetlejšie odtiene rozširujú a pocitovo zatepľujú priestor, naopak tmavé odtiene dokážu opticky zúžiť priestory a väčšinou sa využívajú na vymaľovanie len jednej, maximálne dvoch stien v miestnosti.

Mnoho ľudí však uprednostňuje chladné odtiene, ktoré navodzujú dojem čistoty, sviežosti a pokoja, no aj napriek tomu sa asi zhodneme na názore, že do obývacej miestnosti sú najvhodnejšie práve teplé odtiene.

 

4.7/5 - (4 votes)